رودان نيوز
 • کد خبر : 88895
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اسفند, ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۲
 •   
  نهضت ملی شدن نفت، الگوی ظلم ستیزی برای همه ملت‌ها شد؛

  صنعت نفت ایران؛ از چپاول انگلیسی‌ها تا تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان

  در حالی که روزگاری نفت کشورمان زیر یوغ استعمار انگلیس بود هم اکنون ایران، بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین در منطقه و دومین تولیدکننده نفت و گاز در اوپک است.

  image_pdfimage_print

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رودان نیوز؛ نهضت ملی کردن صنعت نفت در ۲۹ اسفند۱۳۲۹ رویداد ساده‌ای نبود؛ انگلستان توانسته بود امتیاز نفت ایران را در دست داشته باشد و به هر میزان استخراج و صادر کند؛ انگلستان ابرقدرت آن زمان بود و بیش از نیمی از کره زمین را مستعمره خود ساخته بود.

  در چنین شرایطی آیت الله کاشانی به تکلیف اسلامی خود با آگاهی کامل در جهت استیفاء حقوق ملت ایران عمل کرد، مردم را به حقوق خود آشنا ساخت و مبارزه سختی را علیه سیاست استعماری انگلیس که تقریباً تمام ملل اسلامی را در برگرفته بود شروع کرد،مبارزه برای آزادی و استقلال با عنوان ملی کردن نفت از حدود اسفند ۱۳۲۰ شروع ودر اسفند ۱۳۲۹ با تصویب قانون ملی شدن نفت در زمان محمدمصدق به اوج رسید.

   

  ایران، بزرگترین تولید کننده بنزین در منطقه است

  صنعت نفت ایران در بدترین شرایط، از جنگ گرفته تا تحریم به هر طریقی بود روی پای خود ایستاد؛ اما کشورما همواره با چالش‌های بزرگی از جمله فروش و افزایش بازیافت این محصول استراتژیک دست به گریبان است، ۶۹سال از ملی شدن صنعت نفت می‌گذرد و وقتی به ملی شدن صنعت نفت فکر می کنیم ناخودآگاه سرفرازی و اقتدار در رگ‌هایمان تزریق می شود.

  در حال حاضر نیز اسم نفت که را که می شنویم ناخودآگاه واژه استقلال و خودکفایی در ذهنمان تداعی می شود زیرا امروزه با وجود تحریم های نا جوانمردانه، دارای پالایشگاه های بزرگ نفتی هستیم که در دنیا حرف اول را می زند.

  در حالی که روزگاری نفت کشورمان در زیر یوغ استعماری انگلیس بود هم اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین در منطقه و دومین تولیدکننده نفت و گاز در اوپک است و این باعث بسی افتخار است.

   

  ستاره خلیج فارس، نماد خودباوری و اعتماد به جوانان و تامین کنندگان داخلی

  هر آنجا که کشور به جوانان و تامین کنندگان داخلی اعتماد داشته بی شک یکی از موفق ترین ها بودیم که نمونه بارز آن را می توان پالایشگاه ستاره خلیج فارس نام برد که در مرداد ماه سال جاری و پس از آغاز اجرای طرح بهینه‌سازی ظرفیت و رفع موانع تولید سه فاز موجود، کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت تبدیل به صادرکننده بنزین شد.

  عرضه بنزین در رینگ بین‌الملل این موضوع را ثابت کرد که می‌توان ارزش افزوده‌ای بالاتر از پیش‌بینی‌های نشریات معتبر این حوزه برای بنزین صادراتی کسب کرد.

  عزم مسئولین کشور برای حذف نفت از بودجه کشور باید جدی شود

  ابراهیم نجفی، تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان در گفتگو با هرمز اظهار کرد: ملی شدن نفت ایران در سال ۱۳۲۹ و پیشگامی رهبران مذهبی و ملی آیت الله کاشانی و دکتر محمد مصدق، دست دولت انگلیس از منابع نفت ایران کوتاه شد و امید می رفت که با بهره‌مندی کشور عزیز ما از این منبع خدادادی راه پیشرفت ایران هموار گردد.

  تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان افزود: در سال‌های پایانی عمر رژیم طاغوت افزایش بی‌سابقه قیمت نفت یک فرصت بود؛ متاسفانه به دلیل ضعف های طاغوت همچون فساد مالی، ضعف علم و تکنولوژی و وابسته بودن این رژیم به برنامه های اعلامی بین المللی چندان وضع کشور را نتوانست دگرگون کند.

  نجفی ادامه داد:با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز تحریم‌های گسترده علیه کشور ما و آغاز جنگ تحمیلی نفت به عنوان یکی از درآمدهای مهم در ردیف بودجه‌ای کشور با فراز و نشیب هایی همراه بوده و از همان ابتدا برنامه نظام اسلامی کاهش اتکا به پول نفت در بودجه عمومی کشور بود که بنا به دلایلی این مهم با آهنگ کند روبه جلو آمد که عامل جنگ و تحریم فناوری‌ها از تحقق این هدف جلوگیری کرد.

  وی اضافه کرد: در همه سال‌هایی که میزان تولید نفت و قیمت آن بنا بر شرایط حاکم در بازار نفت و متاثر از شرایط بین‌المللی در نوسان بوده برنامه‌ریزی های جدی با هدف مدیریت این منبع حیاتی را دشوار کرد؛ اما با صرف نظر از گذشته این صنعت امروز چاره کار چیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این زمینه دو دیدگاه متفاوت وجود دارد دیدگاه اول خارج کردن نفت از بودجه عمومی کشور و ذخیره آن برای نسل های بعد و دوم  اتکا به نفت در بودجه کشور و حرکت به سمت سایر درآمدها با بصورت مقطعی کاهش داد.

  تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور ایران بعد از انقلاب و تک محصولی بودن کشور و وابسته بودن به درآمدهای نفتی انجام راه حل اول غیر ممکن بود؛ لذا در این سالها به فراخور شرایط و افزایش و کاهش سرعت تولید و فروش نفت استفاده از راه حل دوم مستلزم وجود توانایی فنی کشور بوده و از طرف دیگر محدودیت‌های شدید تحریمی چه در مسئله نفت و چه در زمینه صنایع جانبی و اختراعات علمی به ویژه در مقطع جنگ هشت ساله ما را مجبور به انتخاب راهبرد اول کرد.

  وی همچنین گفت: بعد از اتمام دفاع مقدس و ایجاد فرصت جهت افزایش توانایی ها راهبرد دوم در دستور کار قرار گرفت و با همت نیروهای داخلی گام در راه فعال نمودن صنایع پایین دستی صنعت نفت نهادیم به طوری که امروزه جز کشور های فعال در این حوزه و حوزه‌های صنعت گاز و پتروشیمی و تولید مشتقات نفتی هستیم در حال حاضر به نظر می‌رسد می‌‌توان میزان اتکا به نفت در بودجه را کم کرد و با شروع محدودیت‌های فروش نفت و دسیسه‌های آمریکا علیه کشور ایران عزم مسئولین کشور ما باید برای حذف نفت از بودجه کشور جدی باشد.

  نجفی خاطرنشان کرد:تنها چاره کار در این شرایط این است که توانایی کشور برای استفاده داخلی از این ماده حیاتی و تبدیل آن به مشتقات پایین دستی صنعت نفت مورد توجه جدی قرار گیرد و با توجه به عهد شکنی دشمنان و و بد عهدی ها و نقض یک طرفه قراردادها توسط شرکتها ی خارجی با نصب العین قرار دادن گذشته بیشتر از این تحت عنوان مذاکره وقت کشور عزیزمان را هدر نداده و آمریکا را دروغگو تر از اروپا و اروپا را دغل باز تر از آمریکا دانسته و از تکیه به آنها ‌با بستن قرار دادهای جدید پرهیز کرده و با اعتماد به نیروها و شرکتهای داخلی از فرصت سوزی و هدر دادن وقت و سرمایه جلوگیری شود.

  وی خاطر نشان کرد: با حمایت از جوانان و مبتکران صنعتی .صنایع جانبی نفت و گاز را تقویت شود و با ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت از یک طرف و صنعت و بازار از طرف دیگر یکی پس از دیگری نیازهای کشور را داخلی سازی کنیم.

   

  آمریکا و انگلیس همه تلاششان بر عدم خودکفایی کشورهاست

  عبدالله صادقی کارشناس سیاسی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۲۸ در دوران تحت وزیر محمد مصدق صنعت نفت ایران ملی شد و از زیر سلطه انگلیس خارج شد که عوامل زیادی در این امر دخیل بودند.

  کارشناس سیاسی هرمزگان افزود:یک همراهی روحانیت به پرچمداری آیت الله کاشانی و مردم با طرح ملی شدن صنعت نفت که توسط انگلیس در کشور کشف شده بود و زمان کشف این ماده سیاه رنگ بدبو نزد شاه ایران آوردند و گفتند اگر نمی خواهید ما آن را به انگلیس می بریم و پول تو جیبی سفرهای خارجی شاه ایران هم در می آید.

  صادقی ادامه داد: دوم اینکه درخواست مصدق از دولت دموکرات آمریکا اعلام حمایت و همراهی ترورمن با مصدق، برای کنار گذاشتن انگلیس از مسئله نفتی ایران که با روی کار آمدن دولت جمهوری خواه و جنگ طلب آیزونهاور در آمریکا کودتای آژاکس توسط آمریکا و انگلیس در ایران طراحی شد و شعبان بی مخ و دارو دسته اوباشش توانستند با اغتشاش و فتنه داخلی حکومت مصدق را ساقط کنند.

  وی ادامه داد: شاه ایران که از ترس قدرت و اقتدار مصدق فرار کرده بود با خوشحالی و پس از دستگیری مصدق برگشت و خود را مدیون و غلام حلقه به گوش آمریکا دانست و پس از آن بود که اقدام به تاسیس ساواک کرد و ارتش ایران لقب ژاندارم و بازوی نظامی آمریکا به خود گرفت و دولت‌های ضعیف یکی پس از دیگری روی کار آمدند.

  کارشناس سیاسی هرمزگان تصریح کرد: اتفاقات برجام هسته‌ای ایران شاهدی زنده بر این قضیه است در دولت دموکرات اوباما به توافق رسیدیم و در دولت جمهوری خواه ترامپ برجام پاره شد و تحریم‌ها به حالت اول بازگشت.

  صادقی نقش نفوذی های انگلیس مثل مستر جیکاک در شکست دادن ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانست و گفت: مستر جیکاک شخصی بود که خود را در حوالی مسجد سلیمان مرکز نفتی ایران به کرولالی زد مسلط به زبان لری شد و مدعی شد شفا گرفته پس سید روحانی شد عصای آهنربایی داشت و مردم فکر کردند با اشاره عصا به سمت کفش ها وجفت شدن کفش ها معجزه می کند یا ریش نسوز داشت و مردم اعتقاد ویژه‌ای به وی پیدا کردند و در حادثه ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد شمایی که عشق و مهر حضرت علی علیه السلام در دل دارید ملی شدن صنعت نفت به چه دردتان می‌خورد و توانست مردم را علیه حکومت مصدق تحریک کند.

  وی خاطرنشان کرد: از حوادث و اتفاقات تاریخی کشور باید درس بگیریم و اینکه دشمن دشمن است و همه تلاش بر عدم خودکفایی کشورهاست و این دشمنی آمریکا و انگلیس علیه ایران حداقل از زمان مصدق که دوست و همراه آمریکا بود خودش را در کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ نشان داد.

   

  نهضت ملی شدن نفت، ،سربند ظلم ستیزی در تاریخ و الگوی همه ملت‌ها شد

  محمد پورنجف دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی تهران اظهار کرد: ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ در ذهن ملت سهیم و بزرگ ایران به عنوان گام اول برای استقرار ماندگار شده است حتماً در تاریخ مطالعه کرده ایم که استثمارگر آن و استعمارگران از گذشته و حال و آینده همیشه در فکر چپاول و زیر سیطره در آوردن ملت‌های مستقل هستند و خواهند بود و اجازه نمی دهند نقطه‌ای در کره زمین خارج از هدایت دستورات آنان روزگار بگذرانند.

  دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی افزود:نمونه تاریخی آن را می توان به صنعت نفت ایران اشاره کرد که در قرن جاری اتفاق افتاده است از زمانی که در ایران چاه نفت کشف شد و بوی نفت به مشام استعمارگر پیر یعنی انگلیس خورد خیلی زود فهمیدند که این طلای سیاه آینده دنیا را تحت تأثیر خواهد داد به همین منظور در صدد بر آمدند تا با بستن قرارداد اغتشاش آف نفت در ایران این صنعت را در همان ابتدای کار به کنترل خودشان در بیاورند.

  پورنجف ادامه داد: انگلیسی ها با فشار به حکومت وقت طرحی را به مجلس ملی ایران بردند تا به تصویب آن سیطره انگلیس بر چاه های نفت ایران شکل قانونی به خود بگیرد اما با مخالفت علمای آن زمان آیت الله کاشانی مواجه گردید و شکست خورد و به دنبال آن با حضور همه جانبه مردم در صحنه و اعتراضات شدید خواهان ملی شدن صنعت نفت شدند.

  وی تصریح کرد: این اتفاق به رهبری علمای ایران و پشتیبانی مردم در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ اتفاق افتاد و صنعت نفت ایران ملی شد و برای همیشه پای ظالمان و مفت خواران از این حوزه قطع شد هر چند این اقدامات برای ملت ایران گران تمام شد و هزینه های فراوانی پرداخت گردید؛ اما استقلال و آقایی علما و ملت فهیم و بزرگ ایران ،سربند ظلم ستیزی در تاریخ و الگوی همه ملت‌ها شد.

  دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: امروز همه ما به این رویداد افتخار می‌کنیم و پس از آن هم شاهد اضافه شدن برگ های زرین دیگری به تاریخ پرشکوه ایران اسلامی بزرگ بودیم و خواهیم بود امید است ان شالله پرچم پرافتخار مبارزه با ظلم و جور به دست صاحب اصلی آن یعنی امام زمان(عج) توسط رهبر فرزانه انقلاب محقق شود.

  همان گونه که سیر تاریخی نفت به ما ثابت کرده که با تکیه بر توان و تخصص داخلی نه تنها می توان به بهترین های داخلی دست یافت حرفی برای گفتن در جهان را نیز به دست آورد؛ امید است که مسئولان کشور نیز به این باور پایبند بوده تا کشوری مستقل و بدون هیاهو وابستگی به غرب و… داشته باشیم.

   

  انتهای پیام/


  نظرات

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • روزانه ۶هزار قرص نان بین نیازمندان توسط دانشجویان رودانی توزیع می شود
 • عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابد
 • روز قدس، روز وحدت ملی و اتحادی برای جهان اسلام است
 • شوق و شور بسیجیان در چهارمین مرحله کمک های مومنانه/ ۱۰۲ بسته معیشتی بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • رژیم جعلی صهیونیست، ویروسی خون خوار و بدتر از کروناست
 • با این سامانه به جمع راهپیمایان مجازی روز قدس بپیوندید
 • به کمپین روز جهانی قدس همراه با گروه‌های مقاومت و آزادگان جهان بپیوندید
 • بیش از هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان دهستان آبنما رودان توزیع شد
 • روز جهانی قدس، روز وحدت مسلمانان و مبارزه با استکبار است
 • توزیع ۱۶۰بسته معیشتی بین خانواده های دانش آموزان نیازمند رودانی
 • صحنه ای بی نظیر از همدلی و کمک مومنانه/توزیع دو هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان رودانی
 • دولت جوان حزب اللهی علاج مشکلات کشور است
 • نماز عید فطر با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد محلات رودان برگزار می شود
 • راه اندازی دستگاه سی تی اسکن بیمارستان امام علی(ع) رودان
 • روند صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان رودان
 • مراسم احیای شب بیست و یکم ماه رمضان در رودان+عکس
 • رسم دیرینه مدرسه سازی در رودان/۶۰مدرسه در رودان،تخریبی هستند
 • خسارت ۱۲۰ میلیارد ریالی آتش سوزی به بخش کشاورزی شهرستان رودان
 • در صورت برگزاری امتحانات در رودان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی الزامیست
 • آغاز برداشت انبه در رودان/ پیش بینی برداشت ۱۰هزار تن انبه در شهرستان
 • آغاز دومین مرحله رزمایش مواسات و کمک مومنانه در شهرستان رودان/توزیع ۷هزار بسته معیشتی در شهرستان
 • شهید مطهری بهترین الگو برای معلمان می باشد
 • افزایش ۲برابری برداشت گندم در رودان / نگرانی کشاورزان از کمبود کود شیمیایی است
 • توزیع ۱۰۰ بسته معیشتی در روستای زیارت امامزاده سید سلطان محمد رودان
 • تمامی بیماران کرونایی درشهرستان رودان ترخیص شدند
 • کمبودی در تامین مایحتاج ماه مبارک رمضان مردم نداریم/ پلمپ ۶۰واحدصنفی متخلف در رودان
 • آغاز برداشت نوبرانه طلای سبز در رودان/ سهم ۴۶ درصدی لیموی بهشت جنوب در کشور
 • احداث پل بر روی رودخانه ماشنگی از جمله مطالبات جدی اهالی رودخانه هرمزگان/ وعده نوبخت هم دردی را دوا نکرد
 • شیوع بیماری به خودی خود مجوز ترک روزه نیست / حرمت ماه مبارک رمضان باید حفظ شود
 • تشکیل قرارگاه مواسات و همدلی در رودان/سفره نیازمندان تا حدامکان در ماه مبارک رمضان تامین می شود
 • بسیجیان گردان امام حسین(ع) شهرستان رودان در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا
 • ضرورت توجه به فضای مجازی در ستاد مبارزه با کرونا
 • تشریح فعالیت های قرارگاه پدافند زیستی مبارزه با کرونا در رودان/با ماندن در خانه ان شاالله کرونا را شکست خواهیم داد
 • توزیع ۵۰۰ بسته معیشتی بین نیازمند آسیب دیده از ویروس کرونا در رودان
 • بکارگیری هزار بسیجی رودانی در طرح های مقابله با ویروس کرونا
 • اهدای یک تن پرتقال به سیل زدگان میناب توسط خیر رودانی
 • بازار ۸۰میلیونی ایران زمینه مناسبی برای تحقق <جهش تولید> است
 • تشدید کنترل مبادی رودان/ورود اتومبیل های پلاک غیربومی به شهرستان ممنوع است
 • تولید روزانه ۵هزار ماسک در ۱۷کارگاه خیاطی شهرستان رودان+عکس
 • پیدا شدن جسد مرد غرق شده در رودخانه آبنمای رودان/جستجو برای جسد دختر ۵ساله ادامه دارد
 • رهبر معظم انقلاب سال ۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
 • برای تخریب همه آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در منطقه اقدام کنید
 • صنعت نفت ایران؛ از چپاول انگلیسی‌ها تا تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان
 • فعالیت ۸۰ گروه جهادی بسیج رودان در خط مبارزه با ویروس کرونا+عکس
 • تغییر خط تولید یک کارگاه خیاطی به تولید ماسک در رودان/ روزانه ۲هزار ماسک توسط بسیجیان تولید می شود
 • عدم ارائه امکانات رفاهی برای مسافران نوروزی در رودان
 • همت مردم و مسئولان رودان برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا/از فعالیت گروه های جهادی و خادمین موکب اربعین تا تعطیلی مغازه ها+تصاویر
 • وعده های بر زمین مانده مسئولان در بخش جغین هرمزگان
 • فعالیت شبانه روزی گروه های جهادی بسیج رودان برای مقابله با ویروس کرونا+عکس
 • اولین های ترافیکی استان هرمزگان برای اولین بار در سایت رودان نیوز
 • رفع مشکل آب شرب جغین هرمزگان در گرو تامین اعتبار
 • ضدعفونی کردن اماکن و معابر شهرستان رودان توسط گروه های جهادی بسیج
 • آیا فرانسه و انگلیس کیت‌های آلوده تشخیص کرونا به ایران می‌فرستند؟/ نگرانی از تکرار تجربه خون‌های آلوده
 • برای پیشگیری از ویروس کرونا باید تابع توصیه های پزشکی باشیم/در هرکاری باید به اهل علمش رجوع کنیم
 • آموزش پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا برای دانش آموزان رودانی
 • Untitled-1-Recovered123