رودان نيوز
 • کد خبر : 2965
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 26 ژوئن, 2012 - 07:12
 •   

  محمد مرسی : نگفتم به عربستان می‌روم/در «کمپ دیوید» تجدیدنظر می‌کنیم/با ارتش مشکل ندارم

    آبنما نیوز : رئیس جمهور منتخب مصر اخبار منتشر شده درباره اولین سفر خارجی خود به عربستان را رد کرد و درباره عملکرد شورای نظامی گفت که این شورا حق صدور متمم قانون اساسی برای کاهش اختیارات رئیس جمهوری را ندارد. به گزارش فارس، محمد مرسی نامزد اسلامگرا دیروز رسماً به عنوان ریاست جمهوری […]

   

  آبنما نیوز : رئیس جمهور منتخب مصر اخبار منتشر شده درباره اولین سفر خارجی خود به عربستان را رد کرد و درباره عملکرد شورای نظامی گفت که این شورا حق صدور متمم قانون اساسی برای کاهش اختیارات رئیس جمهوری را ندارد.

  به گزارش فارس، محمد مرسی نامزد اسلامگرا دیروز رسماً به عنوان ریاست جمهوری جدید مصر انتخاب شد. وی با کسب 13 میلیون و 230 هزار و 131 رأی توانست در رقابت با “احمد شفیق” آخرین نخست وزیر سنی مبارک به پیروزی دست یابد و اولین رئیس جمهور مصر پس از انقلاب این کشور باشد .

  محمد مرسی”، نامزد حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمون مصر و رئیس این حزب و عضو سابق دفتر ارشاد جماعت اخوان است که طی سال‌های 2000 و 2005 نماینده پارلمان مصر نیز بود و مبارزاتی علیه رژیم سابق داشت. وی گزینه ذخیره جماعت اخوان المسلمون بود که پس از رد صلاحیت “خیرت شاطر” جایگزین وی شد. وی متولد 5 آگوست 1951 در روستای “العدوه” در استان الشرقیه مصر است .

  محمد مرسی در خانواده‌ای فقیر و کشاورز به دنیا آمد و دارای سه برادر و دو خواهر است وی دارای پنج فرزند و 3 نواده است. مرسی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی فلزات در سال 1978 از دانشگاه قاهره و دارای مدرک دکترای محافظت از موتورهای فضاپیما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکاست که پس از فراغت از التحصیل در این دانشگاه نیز به تدریس مشغول شد.

  خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره ساعاتی قبل از اعلام نتایج رسمی انتخابات و در بحبوبه اعتراضات گسترده مردمی در میدان التحریر که خواستار معرفی مرسی به عنوان پیروز انتخابات بودند، درباره موضوعات مختلف مصر و آینده این کشور با وی مصاحبه کرده است.

  محمد مرسی در این مصاحبه به تشریح برنامه‌های دولت خود درباره روابط با کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی و موضوع متمم قانون اساسی و انحلال پارلمان پرداخت.

  وی در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره اقدام شورای نظامی در خصوص انحلال پارلمان مصر آن را در راستای هدف قرار دادن نامزد اسلامگرا دانست و گفت: انحلال مجلس الشعب(پارلمان) شخص مرا نشانه گرفته بود زیرا ژنرال‌ها که دیدند بنده به دستیابی به ریاست جمهوری نزدیک شده‌ام، سعی کردند برخی اختیارات را به نفع خود سلب کنند.

  وی تصمیمات شورای نظامی در صدور مکمل قانون اساسی که با هدف محدود کردن اختیارات ریاست جمهوری صورت گرفته را رد کرد و گفت: شورای نظامی حق صدور متمم قانون اساسی را ندارد و ما این اعلامیه قانون اساسی را که اختیارات رئیس جمهور منتخب را سلب می‌کند، رد می‌کنیم. وی در این مصاحبه خواستار تشکیل شورای انقلابی در دولت ائتلافی با حضور همه جریان‌های سیاسی این کشور شد.

  مرسی خبرهای منتشر شده در خصوص اولین سفر خارجی‌اش به عربستان را رد کرد و گفت: من چنین چیزی نگفتم و تاکنون نخستین سفرهای بین‌المللی بعد از پیروزی من در انتخابات ریاست جمهوری مشخص نشده است.نامزد اسلامگرا در این مصاحبه خواستار گسترش روابط تهران و قاهره شد و آن را باعث توازن راهبردی در منطقه دانست و تصریح کرد: این امر “توازن راهبردی” در منطقه ایجاد خواهد کرد و این مسئله بخشی از برنامه من است.

  متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است

  فارس: پیروزی شما در انتخابات ریاست جمهوری مصر را تبریک می‌گوییم و برای شما و ملت مصر توفیق و موفقیت دائمی را آرزومندم. در ابتدا بفرمائید نظر شما درباره انحلال پارلمان از سوی شورای نظامی چیست؟

  مرسی: انحلال مجلس الشعب(پارلمان) شخص مرا نشانه گرفته بود زیرا ژنرال‌ها که دیدند بنده به دستیابی به ریاست جمهوری نزدیک شده‌ام، سعی کردند برخی اختیارات را به نفع خود از رئیس جمهور سلب کنند و این تصمیم تعدی به دموکراسی است ، زیرا نزدیک به 30 میلیون شهروند مصری در انتخابات پارلمانی مشارکت داشتند و حکم انحلال پارلمان در تاریخ دستگاه قضایی مصر عجولانه‌ترین حکم است زیرا پس از گذشت تقریباً یک ماه و نیم از فعالیت پارلمان صادر شد در حالی که در چنین مواردی روال طبیعی رسیدگی به چنین پرونده‌هایی 2 یا 3 سال طول می کشد.

  فارس: نظر شما درباره تشکیل مجلس موسسان و متمم قانون اساسی که اختیارات رئیس جمهور را کاهش می‌دهد، چیست؟ آیا این اقدام مشروعیت دارد؟ و آیا این متمم و اجرای آن بر رئیس جمهور تحمیل شده است؟

  مرسی: اول اینکه شورای نظامی حق صدور متمم قانون اساسی را ندارد و ما این متمم قانون اساسی که اختیارات رئیس جمهور منتخب را کاهش می دهد، رد می‌کنیم و در نشست خبری نیز اعلام کردیم که ما همچنان با متمم قانونی اساس تحت هر شرایطی مخالف هستیم و شورای نظامی باید فورا از قدرت سیاسی کناره‌گیری کند و ما همچنین تاکید کردیم که وارد مرحله جدیدی شده‌ایم و همه را به اتحاد و همدلی فرامی‌خوانیم.

  من معاونان رئیس جمهور را از افراد خارج از اخوان‌المسلمون و حزب آزادی و عدالت انتخاب خواهم کرد و همچنین نخست‌وزیر نیز یک شخصیت ملی‌گرای مستقل غیر وابسته به حزب آزادی و عدالت خواهد بود و خواهان تشکیل دولت ائتلافی برای ایجاد نهضت سازندگی کشور هستیم.

  فارس: شایعاتی مبنی بر اینکه شورای نظامی می‌خواهد دوره ریاست جمهوری را به یک سال کاهش دهد وجود دارد تا اینکه بعد از یکسال انتخابات برگزار شود آیا این حرف و حدیث‌ها صحت دارد؟

  مرسی: در هر صورت این سخنان صحت ندارد زیرا قانون اساسی جدید توسط مجمع منتخب موسسان که یک روز قبل از انحلال پارلمان تشکیل شد، تدوین خواهد شد و هیچ کسی هرگز نخواهد توانست انتخابات ریاست جمهوری را لغو کند.

  فارس: موضوع اصلی امروز اولویت برنامه‌های شماست، شما چه برنامه‌هایی را در اولویت قرار می دهید؟

  مرسی: در درجه نخست بازگرداندن امنیت به جامعه مصر، تلاش برای اعاده حقوق شهدا و مجروحان حوادث انقلابی که باعث شد بنده رئیس جمهور شوم و طبعاً تشکیل دولت ائتلافی و انتخاب معاونان رئیس جمهور است و اینها مرا در اجرای برنامه‌‌ام یاری خواهند کرد.

  فارس: آیا به نظر شما بهتر نیست که به منظور حفظ دستاوردها و ارزش‌های انقلاب، شورای انقلابی به دور از بازماندگان رژیم سابق مثلا یک دادگاه انقلاب تشکیل شود؟

  مرسی: اولا شورای انقلابی در دولت ائتلافی نمود پیدا می‌کند که شامل همه جریان‌های جامعه است و ما نیز در تلاش هستیم تا این امر محقق شود و اهداف انقلاب اعم از زندگی با کرامت، آزادی و عدالت اجتماعی تحقق یابد اما در خصوص دادگاه انقلاب نیز با حقوقدانان به منظور شناختن میزان فواید آن تعامل صورت خواهد گرفت و بنده گفتم که محاکمه مبارک سیاسی و احترام به دستگاه قضایی بود.

  فارس: برنامه شما در خصوص روابط با کشورهای منطقه چیست؟

  مرسی: برقراری روابط با همه کشورهای منطقه به منظور احیای وجود مصر در منطقه از طریق همکاری اقتصادی بین کشورهای عربی و انجام برخی اصلاحات در اتحادیه عرب به منظور فعال‌سازی نقش آن در صحنه بین‌المللی و در کنار آن حمایت از ملت فلسطین در مبارزه مشروع خود برای دستیابی به حقوقشان است.

  فارس: برخی رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که شما در نخستین سفر رسمی خود پس از عهده‌داری منصب ریاست جمهوری قصد دارید به عربستان سعودی سفر کنید و هدف از این سفر تقویت روابط دوجانبه است، آیا این سخنان صحت دارد؟ اگر صحت دارد چرا عربستان را انتخاب کردید؟

  مرسی: من چنین چیزی نگفتم و تاکنون نخستین سفرهای بین‌المللی بعد از پیروزی من در انتخابات ریاست جمهوری مشخص نشده است و درباره سفر به عربستان نیز این موضوع پیشنهاد برخی جوانان بود نه یک برنامه رسمی.

  فارس: با توجه به حمایت ایران از انقلاب مصر و خواسته‌های مردمی، نظر شما درباره روابط مصر و ایران چیست؟

  مرسی: ما باید روابط طبیعی با ایران بر اساس منافع مشترک دو کشور و توسعه زمینه‌های هماهنگی سیاسی و همکاری اقتصادی را ازسر بگیریم زیرا این امر «توازن راهبردی» در منطقه ایجاد خواهد کرد و این مسئله بخشی از برنامه من است.

  فارس: سیاست شما در قبال روابط با اسرائیل چگونه خواهد بود؟

  مرسی: سیاست ما در قبال اسرائیل سیاست برابری خواهد بود زیرا ما در همه زمینه‌ها از آنها کمتر نیستیم و با همه در مورد بازگرداندن حقوق فلسطینیان به صاحبان آن بحث خواهیم کرد زیرا این امر بسیار اهمیت دارد و در توافقنامه کمپ دیوید نیز تجدید نظر خواهیم کرد که البته همه این موارد از طریق نهادهای دولتی و کابینه صورت خواهد گرفت زیرا من به تنهایی هیچ تصمیمی را اتخاذ نخواهم کرد.

  فارس: با توجه به متمم قانون اساسی در صورت هرگونه حمله هوایی دشمن و یا حمله به مرزهای مصر شما نمی‌توانید اعلان جنگ کنید و این شورای نظامی است که در این باره تصمیم می‌گیرد و این در حالی است که شورای نظامی تضمین‌های لازم به اسرائیل در این باره داده است. چنانچه حمله هوایی و یا حمله به مرزهای مصر صورت گیرد شما چه کار خواهید کرد؟

  مرسی: اگر منظور شما حمله در زمان کنونی است که من معتقدم این امر به هر صورت بعید است؛ رسانه‌های خبری سعی دارند این موضوع را با هدف ارعاب و ترساندن مردم از موضوع ریاست جمهوری بنده بزرگ‌نمایی کنند؛ اما مسئله اعلان جنگ که این هم در هر حال یک تصمیم فردی نیست و در صورت وجود مجلس الشعب باید موافقت آن درباره جنگ کسب شود و در حال حاضر نیز موافقت شورای نظامی با تصمیم جنگ ضروری است و این امر مشکلی ندارد زیرا آنها وضعیت ارتش را بهتر می‌دانند.

  البته این به معنی موافقت من با متمم قانون اساسی نیست اما در هر حال بنده به تنهایی تصمیم نمی‌گیرم و من بارها تاکید کرده‌ام که با ارتش مصر اختلافی ندارم زیرا ارتش از خاک این ملت دفاع می‌کند و تمایلی ندارم در مورد تضمین‌های شورای نظامی به اسرائیل سخن بگویم زیرا هرگز در وطن‌خواهی احدی شک نمی‌کنیم و من معتقدم که شورای نظامی با وجود اشتباهاتی که دارد وطن را به مزایده نگذاشته است.

   

   

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=2965

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • طرح ترخیص موتورسیکلت های توقیفی تا 18 دی ماه در رودان ادامه دارد
 • بیش از هزار خودرو اجازه ورود به رودان پیدا نکردند
 • صدای ماندگار سفیر عشق با حضور اساتید دوبلاژ ایران+ویدیو منتشر نشده از محیط بازی
 • انگیزه‌ دشمنان از ترور شخصیت های علمی کشور توقف پیشرفت ایران است
 • پیش بینی برداشت بیش از 90هزار تن پرتقال در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام ترکی زاده/از کشورمان در مقابل دشمن دفاع کنید
 • دستگیری ۲۲ نفر از بانیان مراسم عروسی در رودان/سلامت جامعه در اولویت تمامی امور قرار دارد
 • تجمع اعتراض آمیز روحانیون رودان در واکنش به ترور شهید فخری زاده+تصاویر
 • روایت سردار نقدی از انتقام خون شهید فخری‌زاده
 • سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای
 • شهادت شهید فخری زاده به ما می فهماند ذره ای نباید به دشمن اعتماد کرد
 • اتصال ۳۰روستای رودان به اینترنت پرسرعت/ ۳۵ روستای دیگر در اولویت اتصال به اینترنت هستند
 • خدمات هسته ای شهید فخری زاده برای کشور، برجسته است
 • ترور شهید فخری زاده، نتیجه دادن اطلاعات دانشمندان کشور به مجامع بین المللی است
 • انبار احتکار روغن خوراکی توسط اطلاعات سپاه رودان کشف شد
 • تندیس و خیابان سردار سلیمانی در جغین رونمایی شد
 • موشن گرافیک ویژه بسیج مردم
 • سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد
 • روند بیماری کرونا در رودان نگران کننده و صعودی است
 • جولان دلالان بر قیمت مسکن بسیار زیاد است/ قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا می باشد
 • برداشت لوبیا در مزارع بخش رودخانه شهرستان رودان پایان یافت
 • بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ دشمنان ملت همیشه می‌خواهند بسیج را نابود یا بی‌اثر کنند
 • امام جمعه بخش رودخانه رودان هفته بسیج را تبریک گفت
 • پیش بینی برداشت هزار و 800تن کدو صادراتی از مزارع رودان
 • ممانعت از ورود بیش از ۸۰۰ خودرو به رودان
 • آغاز اجرای طرح هر پایگاه بسیج یک پایگاه سلامت در رودان
 • مشارکت کانون علویون و پایگاه بسیج در ضدعفونی محلات شهر رودان
 • مروری بر وصیت‌نامه شهید «یعقوب ابراهیم نژاد»/تنـها آرزویم شهادت است
 • دستگیری توزیع کننده مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • اجرای چهارمین مرحله رزمایش احسان و همدلی در رودان
 • پیام تبریک و تقدیر امام جمعه شهرستان رودان به مناسبت هفته بسیج
 • رودان با بیش از ۸۰ برنامه به پیشواز هفته بسیج می‌رود
 • کشف ۶۶۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • نشان برنز المپیاد کشوری فیلم سازان به دانش آموز رودانی رسید
 • ورود پلاک‌های غیربومی به رودان ممنوع است / احضار ۲۱ متولی برگزاری جشن عروسی در رودان
 • هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است
 • افزایش نگران کننده طلاق در رودان / رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در حوزه طلاق داشته باشند
 • مروری به وصیت‌نامه شهید “محمداقتداری” /مگذارید سلاحم روی زمین بماند و سنگرم خالی باشد
 • مشارکت پایگاه های بسیج رودان در مقابله با تهدیدکنندگان سلامت جامعه
 • قرارگاه های تحول محلات، گره گشای مشکلات و معضلات رودان
 • مرگ ۸۶۳ هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا/ سه فوتی جدید در رودان و بندرعباس
 • برخورد قضایی با ۱۰ بانی مراسم عروسی در رودان
 • جوانان، قربانی اصلی گران شدن مسکن هستند
 • وضعیت اماکن ورزشی رودان بسیار تاسف بار می باشد
 • وعده مسئولان برای احداث پل روستای بیدان رودان در حد حرف باقی مانده است
 • صدور ۲۲ مجوز سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های‌ آب بسته‌بندی و آشامیدنی در هرمزگان
 • کمبود متخصص بزرگترین تهدید آینده بخش کشاورزی/فارغ‌التحصیلان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید بذر هیبرید اشتغال می یابند
 • بیش از ۵۰ تن کالای اساسی برای تنظیم بازار در رودان توزیع شده است
 • مروری به وصیت‌نامه شهید علی امیریان جغین/به یاد علی اصغر شش ماهه باش و برای او گریه کن
 • احترام به پدر و مادر مهم‌ترین الگوی ولایت‌مداری است
 • پیش بینی برداشت ۷۹هزار تن خیار سبز در هرمزگان
 • ویدئوهای کمتردیده شده از سخنان جوبایدن
 • کتاب «روزی که شکسپیر به رودان آمد» نوشته یلدا جعفری به چاپ رسید
 • شهردار رودان بازداشت شد
 • تقویت کرسی‌های‌ آزاد‌اندیشی‌ در دانشگاه‌ها ضرورت دارد
 • Untitled-1-Recovered123