رودان نيوز
 • کد خبر : 3453
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 دسامبر, 2012 - 20:44
 •   

  پژوهشگر مهدويت پاسخ داد : تحلیل سخنان پناهیان درباره ظهور و اشکالهای جعفریان

  آبنما نیوز : هجمه جعفریان به پناهیان ، به هیچ عنوان علمی و از روی تخصص و کار کارشناسی نیست ؛ چون خود وی هیچ سر رشته ای از مباحث مهدویت ندارد و تنها به عنوان یک مورخ گاهی از سندهای در دسترسش در کتابخانه مجلس ؛ چیزهایی پیدا می کند که فلان کس مدعی […]

  آبنما نیوز : هجمه جعفریان به پناهیان ، به هیچ عنوان علمی و از روی تخصص و کار کارشناسی نیست ؛ چون خود وی هیچ سر رشته ای از مباحث مهدویت ندارد و تنها به عنوان یک مورخ گاهی از سندهای در دسترسش در کتابخانه مجلس ؛ چیزهایی پیدا می کند که فلان کس مدعی مهدویت بوده یا ادعای تطبیق داشته و …!  حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر، عضوهيات علمي و مدير گروه آينده پژوهي پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي و همچنین مدير گروه «مهدويت» اداره مشاوره و پاسخ به پرسشهاي دانشجويي نهاد رهبري در دانشگاهها، به سخنان جعفریان نسبت به پناهیان پاسخ داد.

  * متن کامل پاسخ رحیم کارگر به جعفریان را در ادامه می‌خوانید:

  یکی از مباحث مهم ” اندیشه الهی مهدویت ” بحث ظهور و نشانه ها و شرایط آن است. در این راستا بجاست که ما برای یک بار هم که شده تکلیف خود را با این مساله مهم روشن بکنیم و جایگاه و نقش آن را در نظام معرفتی و اعتقادی خویش بشناسیم تا هم جلوی اشتباهات و سوء استفاده ها گرفته شود و هم اینکه از علت و چرایی بیان آنها مطلع شویم و در صورت نیاز آنها را کاربردی کنیم.

  در این راستا موضوع جدیدی رخ داده که محل مناقشه و گفتگو واقع شده و آن سخنان آقای پناهیان درباره قواعد ظهور است. در این راستا روشن است که آقای پناهیان گاهی مباحث مختلفی را درباره مهدویت و ظهور مطرح می کنند که متناسب با نیازهای جامعه و تحولات جهانی و منطقه ای مطرح می شود. البته ممکن است در بعضی از تحلیلها و برداشتها اشتباهاتی داشته باشند و نکاتی را مطرح کنند که از نظر علمی نباید طرح می‌شد؛ اما در کل ایشان یک سری از موضوعات و مباحثی را مطرح می کنند که با نصوص اصلی معتبر دینی مخالف نیست، هرچند با ادبیات و زبان جدید. اما اخیرا بحثی را مطرح کردند باعث انتقاد های شدید به ایشان شد! حال باید ببینیم که مساله چیست و چه مطالبی مطرح شد که واکنشهایی را ایجاد کرد.


  *
  انتقاد آقای جعفریان از روی تخصص و کار کارشناسی نیست/ایشان سر رشته ای در مباحث مهدویت ندارد

  ابتدا باید بدانیم که هجمه آقای جعفریان به ایشان ، به هیچ عنوان علمی و از روی تخصص و کار کارشناسی نیست ؛ چون خود وی هیچ سر رشته ای از مباحث مهدویت ندارد و تنها به عنوان یک مورخ گاهی از سندهای در دسترسش در کتابخانه مجلس ؛ چیزهایی پیدا می کند که فلان کس مدعی مهدویت بوده یا ادعای تطبیق داشته و…! ثانیا جعفریان هیچ بحث و اشکال علمی را مطرح نکرده و هیچ کجای نوشته اش نگفته که فلان موضوع به این دلیل و با این مستند نادرست است یا اشکال دارد! ایشان تنها حرف هایی را حواله آقای پناهیان و مداحان و خطبا و دولت (!) کرده است! این نشان می دهد که اهانتهای وی ، فقط رنگ و بوی سیاسی دارد و بس! این هم شاهد مثال از گفته های جعفریان که تکیه بر ریاست کتابخانه مجلس نموده و اظهار علم و فضل و صداقت نموده است:

  1.افکار پناهیان زمینه ساز فرقه هایی همچون بابیت است!

  2.پناهیان دانش درست دینی ندارد!

  3.چرا امثال پناهیان زندانی و متهم نمی شوند؟!

  4.صدا و سیما دربست در اختیار پناهیان است!

  5.پناهیان در همه علوم و فنون اظهار نظر می کند.

  6.افکار پناهیان هیچ سنخیتی با افکار اصیل شیعی ندارد!

  7.مراجع دینی تفکرات پناهیان را تایید نمی کنند!

  8.پناهیان کشور را با لاطئلات به ظاهر دینی پر کرده است!

  9.حرف های پناهیان به درد کشور نمی خورد!

  10پناهیان دروغ می گوید!

  11.مطالب پناهیان مشتی بافتنی است!

  12.پناهیان برای ظهور وقت تعیین می کند!

  13.تفکرات پناهیان به سید حسن ابطحی شباهت دارد!

  14.نباید شک کرد که امثال پناهیان راهشان را کج می کنند و بدعتی در شیعه می گذارند!

  * واکنش شاگردان آقای جعفریان در مرکز تخصصی تبلیغ به نظرات او؟/ آقای جفریان! دلایل و مدارک شما چیست؟

  جالب است بدانیم که همین آقای جعفریان چندین سال پیش به جهت بیان برخی از نظرات شخصی و ختی خلاف واقع خود در مرکز تخصصی تبلیغ مورد اعتراض شدید اهل فضل و شاگردان خود قرار گرفت و از کلاس اخراج شد. همچنین اگر واکنش های این چند روزه را بخوانیم خواهیم دید که حرفهای جعفریان – که خود از ساکتین فتنه بود به مذاق چه کسانی شیرین آمده و فرصت را به دست چه کسانی داده که آقای پناهیان را بکوبند و… در حالی که ما می پرسیم: آقای جعفریان کدام مطلب آقای پناهیان نادرست است؟ دلایل و مدارک شما چیست؟ اصولا سواد و تخصص شما در این زمینه چیست؟ این همه پرده دری و اهانت برای چیست؟ آیا یک عالم فرهیخته و متخصص چنین حرف می زند ؛ آنهم علیه عالمی که در میان همه مردم بخصوص جوانان جایگاه برجسته ای دارد و در مواقع حساس و فتنه های ویرانگر ، نقش مهمی ایفا می کند؟؟واقعا شما درد دین دارید یا درد دیگر…!

  *حرفهای آقای پناهیان چه بود؟

  حال ببینیم آقای پناهیان چه گفته است. حرفهای آرام و تحلیلهای ایشان که قبلا هم بدان پرداخته بود ، این است:

  1-بعضی‌ها وقتی اهل دانش می‌شوند یا اهل سیاست می‌شوند ترسوتر از مردم عوام می‌شوند، جا می‌خورند.

  2- کسی که ایمان به نصرت الهی نداشته باشد عقلش زائل می‌شود.

  3- کسی که ایمانش به غیب را از دست بدهد، اولین چیزی که خدا ازش می‌گیرد عقل است، اینها نباید اسم عقلانیت را ببرند، اولین چیزی که از دست می‌دهد واقع‌بینی است.

  4- بعضی‌ها در مملکت ما هستند در عرصۀ سیاست سر می‌جنبانند، شیوۀ محاسبات‌شان منهای نصرت الهی شیوۀ بیست و پنج سال پیش است….

  5- ما وضع‌مان از ده سال پیش تا حالا تغییر کرده، وضع‌مان از پنج سال گذشته تا الان تغییر کرده، ما الان از دو سال پیش تا حالا خیلی آمدیم جلو، باز هم می‌گوید “واقع‌بینی”

  6- اینهایی که دم از واقع‌بینی می‌زنند، کاش واقع‌بین بودند، کاش بهره‌ای از واقع‌بینی داشتند، منتها خداوند متعال به اینها این‌جوری می‌فرماید که اینها دچار بیماری هستند.

  7- ظهور چند سال دیگر خواهد بود؟ این روندِ سرعتِ فراگیر شدنِ حقیقتِ اسلام ناب، حقیقتِ انقلاب اسلامی که دارد با این قدرت اثر می‌گذارد که نمونه‌اش را شما در جنگ اخیر غزه دیدید،….

  8- من از شما می‌خواهم یک سؤال بکنم، عاشوراییان! اگر همین‌جوری روند جلو برود که مانعی هم برایش نیست، امکانات هم بیشتر شده برای اینکه رشد حرکت اسلام ناب تصاعدی باشد، چند سال دیگر ظهور خواهد بود؟

  9. محاسبۀ عقلانی بکن، اینکه پیشگویی و غیبگویی نیست، قواعد ظهور را نگاه کن، چند سال دیگر کار تمام خواهد شد؟

  10. یک محاسبه بکن، یک آمار بکش، نمودار پای تخته بکش، امکانات، رشد ما، قدرت دشمن، شکستش در مقابل ما، نمودار که کاری ندارد، می‌توانی سر انگشتی حساب کنی. سرانگشتی؛ نه اینکه می‌توانی وقت دقیق را اعلام کنی یا روز و تاریخ و سال را می‌توانی حساب کنی.

  11.الان شما نگاه کنید خدا شاهده ظهور قابل پیش‌بینی است؛ بروید روایات قواعد ظهور را بخوانید، من به حوادث ظهور کاری ندارم، قواعد ظهور! یعنی می‌فرماید وقتی ظهور رخ می‌دهد که غربال بشوند همه، وقتی ظهور رخ می‌دهد که خلاء تئوریک در عالم پدید می‌آید، وقتی ظهور رخ می‌دهد که ظلم فراوان شده باشد، وقتی ظهور رخ می‌دهد که قومی مقدمه‌ساز باشند، کدامش محقق نشده؟ محاسبه کنیم.

  12. دیگر از دعا گذشته، البته دعا هم هنوز مؤثر است. در کمال الدین شیخ صدوق سخنی از اباعبدالله الحسین(ع) در مورد ظهور آمده که می‌فرماید «يُصْلِحُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَمْرَهُ فِي لَيْلَةٍ وَاحِدَة»(کمال الدین شیخ صدوق/1/317) خدا مقدمات ظهور را یک شبه فراهم می‌کند.

  13. پس کِی می‌خواهد باشد؟ بله من دارم حسّ ظهور را تقویت می‌کنم، حسّ نزدیک بودنِ ظهور را، بر اساس محاسبۀ عقلانی.

  14. آخرین وظایف منتظران باید در مدرسه‌ها تعلیم داده شود و به منتظران گوشزد شود نصرت خدا چرا باید قطع بشود؟ ما که داریم تکلیف‌مان را انجام می‌دهیم، حرکت کلان جامعه خوب بودنش محرز است دیگر.

  15. اشکالات هست، اشکالات را باید برطرف بکنیم، ما الان کجا ایستادیم در تاریخ؟ ما وضع مدرسه‌هایمان باید عوض بشود، وقتی از دین صحبت می‌شود، دینِ در آستانۀ ظهور باید تعلیم داده بشود، آخرین وظایف منتظران باید به منتظران گوشزد بشود، نه به طور کلّی از وظایف منتظران سخن بگوییم.

  16.منتظر دیگر الان باید از نظر روحی آماده بشود امام مقتدر را پای رکابش کار بکند.

  17. می‌ترسم بعضی از شیعیان هنوز ذهنیت امام مظلوم در ذهن‌شان باشد آماده نیستند برای امام مقتدر، چون ائمۀ هدی همه مظلوم بودند و این تا بوده وقتی امامی را شناخته، از مظلومیتش گریه کرده و حق هم هست برای مظلومیت ائمۀ هدی آدم گریه بکند.

  18. آنوقت یک‌دفعه‌ای این‌جور نشود که حضرت تشریف‌فرما بشوند، تو آمادگی نداری با امام مقتدر برخورد کنی برگردی بگویی این آقا چرا اینقدر می‌زند؟!

  *تحلیل و بررسی سخنان پناهیان در مورد ظهور

  نقد وبررسی:

  کل حرف ایشان این است که: «ما نمی توانیم درباره حوادث و اتفاقات ظهور حرف بزنیم ؛ اما می توانیم درباره قواعد ظهور صحبت کنیم و شواهد آن را از ادله مختلف دریابیم.» کجای این حرف اشکال دارد؟؟ آیا منظور ایشان از قواعد ظهور را نمی فهمید یا خودتان را به نفهمی زده اید تا در پناه هوچی گری به همه اهانت کنید! ایشان می گوید: «قواعد ظهور ؛ یعنی وقتی ظهور رخ می‌دهد که غربال بشوند همه، خلاء تئوریک در عالم پدید می‌آید، ظلم فراوان شده باشد، قومی مقدمه‌ساز باشند، کدامش محقق نشده ».

  گویا تمام اشکال شما به همین بحث است ؛ خوب کجای این حرف اشکال دارد؟ آیا جهان آکنده از ظلم و ستم نیست؟ آیا خلا ء تئوریک در دنیا وجود ندارد؟ آیا در فتنه ها غربال افراد صورت نگرفته؟ قوم مقدمه ساز نیامده؟ حال آیا اینها نمی تواند دال بر ظهور باشد؟ اگر چنین است ، خدا نمی‌تواند یک شبه کار امام زمان را اصلاح کند؟ آیا ما نباید آماده باشیم؟

  حال اگر ظهور رخ ندهد ، مشکلی بر این تحلیل وارد می شود؟ دشمنان ما همه به طور جد آماده مبارزه با ظهور می شوند؛ آن وقت شما همه را متهم به دروغ گویی و بی سوادی می کنید؟! آقای دکتر بستانی چند هفته پیش برای بنده نقل می کردند که در جریان یک همایش در کشور سیرالئون خدمت علامه فضل الله و شهید راغب حرب بودم. این شهید بزرگوار نقل می کرد که من مدتی اسیر صهیونیستها بودم. یک روز به من گفتند رئیس موساد می خواهد شما را ببیند ، من پیش خود فکر می کردم که درباره چه چیز می خواهد ازمن سوال کند؟ از نیروها و افراد؟ اطلاعات مناطق و محورها؟ از… تا اینکه در روز موعود من او را دیدم و تنها سوالی که می کرد درباره امام مهدی و ظهور و…. بود ، یعنی چنان خود را برای این روز موعود آماده کرده اند که حدی ندارد.

  آن وقت ما حتی حق نداشته باشیم که درباره اش ولو با احتمال حرف بزنیم؟! بلی شاید از اشتباهات آقای پناهیان این بود که گفته ما می توانیم پیش بینی کنیم! که این حرف زمینه هجمه شما را فراهم کرده است. بلی ما نمی توانیم غیب گویی و پیش گویی کنیم (چون این کار پیامبران و امامان است)؛ اما می توانیم احتمالات مختلف را مطرح کنیم و در این راستا پیش بینی هایی داشته باشیم و آمادگی هایی را کسب کنیم. چنانکه آقای پناهیان همین را نتیجه گیری کرده است: «منتظر دیگر الان باید از نظر روحی آماده بشود امام مقتدر را پای رکابش کار بکند.» آیا نظر شما غیر از این است که اگر چنین باشد از دایره انتظار و اعتقاد درست خارج می شوید. نگذارید کینه های شخصی و سیاسی شما رابه ورطه هتاکی و بی ادبی بکشاند و اهل انصاف بگویند سودای یاری رئیس خود را دارید و سخنان مقدماتی آقای پناهیان را به خود گرفته اید! آنجا که ایشان گفته است: «بعضی‌ها در مملکت ما هستند در عرصۀ سیاست سر می‌جنبانند، شیوۀ محاسبات‌شان منهای نصرت الهی شیوۀ بیست و پنج سال پیش است. »

  البته عرصه مهدویت و نشانه های ظهور عرصه سترگی است که نباید غیر از افراد فهیم و اهل فن و خبره و زیرک وارد بشوند و البته هر تحلیلی هم – ولو نادرستنباید مارا از مسیر انتظار درست و سازنده دور سازد. اما اینکه ما جوانب مختلف را در نظر نگیریم و خود را برای سناریوهای مختلف آینده آماده نسازیم یا تحولات و اتفاقات روز را رصد نکنیم و رابطه آنها را با ظهور موعود الهی بررسی نکنیم ؛ این از ضعف و کم اطلاعی و قصور ماست.

  برچسب ها :
  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=3453

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • حضور سه هرمزگانی در لیگ برتر وزنه برداری
 • آغاز واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۸ سال در روستا‌های رودان
 • واکسیناسیون مردم رودان علیه کرونا2
 • علاقه‌مندان به حضور در شورایارهای محلات رودان ثبت نام کنند
 • تزریق بیش از ۵۶ هزار دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف رودان
 • بسیج برای ریشه کنی کرونا به میدان آمده است
 • پویش مهربانی «سرمشق مهر» در هرمزگان آغاز شد
 • گزارش تصویری| همایش سه ساله‌های حسینی در رودان برگزار شد
 • آینده مبهم لیموکاران رودانی| کشاورزان سرگردان شدند
 • نمازجمعه بزرگترین کنگره عظیم جامعه اسلامی پس از فریضه حج است/ بیمارستان، خط مقدم و کادر درمان، رزمندگان مقابله با کرونا هستند
 • نماز جمعه رودان پس از ماه‌ها تعطیلی کرونایی فردا برگزار می‌شود
 • توزیع بیش از ۳۰۰بسته معیشتی در طرح «شمیم حسینی» رودان
 • شهردار جدید رودان معارفه شد
 • فیلم| واکسیناسیون مردم رودان علیه کرونا
 • رئیس جدید دادگستری رودخانه منصوب شد
 • رودان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد
 • آب زیرزمینی در ۹۳ درصد از دشت‌های هرمزگان دچار افت شده است
 • نذر «نفس» در رودان/ گام‌های خیر عضو شورای شهر برای کمک به بیماران کرونایی
 • رئیس دادگستری و دادستان رودان تغییر کردند
 • مطالبه های پیازکاران هرمزگان تا هفته آینده واریز می‌شود
 • واکسینه شدن بیش از 43هزار نفر در رودان علیه کرونا
 • گزارش تصویری| واکسیناسیون مردم رودان علیه کرونا همه روزه در حال انجام است
 • بانوان رودانی حریفان خود را در لیگ برتر فوتسال بانوان کشور شناختند
 • دستگیری ۲سارق‌ حرفه‌ای‌ در بخش رودخانه توسط عوامل بسیج
 • کام تُرش باغداران رودانی تلخ شد
 • رهاسازی خرس مدرسه آبنمای رودان در طبیعت+فیلم
 • عملیات اجرایی دبستان شش کلاسه معلم رودان آغاز شد
 • جامعه از دعا غافل شده است/لزوم عمل به توصیه رهبری در خواندن دعای هفتم صحیفه
 • فیلم| ورود خرس به یک مدرسه در رودان
 • نیسان سوخت‌بر با بیش از ۵۰۰ کیلو حشیش در توقیف پلیس رودان
 • آغاز برداشت لیموشیرین از باغات شهرستان رودان
 • جان باختن ۱۱نفر براثر کرونا در هرمزگان در ۳۰ مرداد
 • گزارش تصویری| همایش زینبیون در رودان برگزار شد
 • مادر شهید «ابراهیم کمالی» دعوت حق را لبیک گفت
 • سکوت امام سجاد(ع) بر مبنای اقتضاء زمانه و با هدف حفظ سلسله امامت و ولایت بود
 • دستگیری۳۷ سارق حرفه ای در رودان
 • فیلم| رژه خودرویی و موتوری به مناسبت عاشورای حسینی در رودان برگزار شد
 • گزارش تصویری| رژه خودرویی و موتوری به مناسبت عاشورای حسینی در رودان
 • مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در رودان
 • ارتقاء بیمارستان رودان از ۶۴ تخت به ۹۶ تخت/ در کرونا نوع دلتا امکان سرایت بیماری حتی با ماسک هم وجود دارد
 • برگزاری دوره “یاوران ولایت” به صورت مجازی در رودان
 • حجت جاودان شهردار رودان شد
 • همایش شیرخوارگان حسینی در رودان + تصاویر
 • گروه‌های جهادی به میدان مقابله با ویروس کرونا بیایند
 • انتخاب شهردار بومی و متخصص، رکن اول اعتماد شهروندان به شورای شهر است
 • شرایط هرمزگان سیاه شد/ پذیرش بیماران در راهروهای بیمارستان‌ها/ ۱۷فوتی جدید در هرمزگان
 • توزیع بیش از ۱۰۰سری جهیزیه بین زوج های جوان رودانی/ از سال۹۸ تاکنون ۹۵۰سری جهیزیه توزیع شده است
 • وقتی علم و سنت یاری رسان یکدیگرند/ از برپایی نمایشگاه دائمی نخل های ایران تا برنامه ای برای جلوگیری از هدر رفت آب
 • وضعیت رودان از مرز حاد و فوق بحرانی گذشت/از داوطلبین و گروه های جهادی برای کمک به کادر درمان و بیماران دعوت می کنیم
 • روسای شورای شهرهای رودان معرفی شدند
 • ابزار و حمایت مالی، دو بال پرواز ما خواهند بود/درخشش در فصل آتی در گرو حمایت مسئولین است
 • آغاز بکار طرح جبران و تثبیت یادگیری دانش آموزان در رودان
 • خواسته اهالی فوتبال رودان به ثمر نشست/آغاز بازسازی زمین چمن طبیعی رودان
 • میزان ابتلا به کرونا در رودان ۳۳ درصد نسبت به هفته گذشته بیشتر شده است
 • مباهله عیدی مهجور در میان مسلمانان است
 • Untitled-1-Recovered123