رودان نيوز
 • کد خبر : 3692
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 19 ژانویه, 2013 - 15:27
 •   

  ولایتی: حزب‌الله افتخار جهان اسلام است/رابطه ما با حماس قوی است

  آبنما نیوز : علی اکبر ولایتی حزب‌الله لبنان را مایه مباهات جهان اسلام دانست و تأکید کرد که حزب‌الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است، قدرت حزب‌الله قدرت اسلام و جهان عرب است . به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، “علی اکبر ولایتی”، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با […]

  آبنما نیوز : علی اکبر ولایتی حزب‌الله لبنان را مایه مباهات جهان اسلام دانست و تأکید کرد که حزب‌الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است، قدرت حزب‌الله قدرت اسلام و جهان عرب است .


  به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، “علی اکبر ولایتی”، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «المیادین» از دیدگاه‌های ایران در قبال مسائل و قضایای منطقه‌ای و جهان سخن می‌گوید.

  به اعتقاد ولایتی در جهان بیش از یک قطب وجود دارد و هم اکنون جهان در آستانه تشکیل قطب‌های متعدد و ظهور آنها در عرصه بین‌المللی است که در آمریکا، اروپا، چین، روسیه و جهان اسلام نمود پیدا می‌کند.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در این خصوص تصریح کرد که جهان اسلام یکی از قطب‌های مهم در آینده جهان و عرصه بین‌الملل است و آنچه که امروز در جهان اسلام در حال رخ دادن است، احیای مجدد جمهوری اسلامی در اشکال و گونه‌های مختلف آن است که با ویژگی‌ و خصوصیات آن کشورها همخوانی و مطابقت دارد.

  ولایتی با ابراز امیدواری به اینکه تمام تغییر و تحولات جاری در عرصه جهان اسلام به وحدت و یکپارچگی امت اسلامی بیانجامد، گفت: دو منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا مرکز ثقل جهان اسلام در آینده خواهند بود.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در این خصوص از آمادگی ایران برای حمایت از کشورها و افرادی سخن گفت که خواهان بازگشت به هویت دینی و ارزش‌های اسلامی خود هستند، از لبنان و فلسطین گرفته تا بوسنی و هرزگوین و افغانستان.

  وی همچنین بر آمادگی ایران جهت حمایت از کشورهایی که خواهان مقابله با حملات دیگر کشورها و طرف‌ها به هویت اسلامی هستند، نیز تاکید کرد.

  ولایتی درباره تلاش‌های تفرقه‌افکنانه بین مذاهب اسلامی گفت که برادران اهل تسنن و برادران اهل تشیع همه مسلمان هستند و در بسیاری از مسائل و امور با یکدیگر وجه اشتراک دارند و با اینکه اهل تسنن و شیعیان دارای دیدگاه‌های مختلفی هستند، اما وجوه مشترک بسیاری بین آنها مشاهده می‌شود.

  وی افزود: مسیحیان با وجود طوایف متعددشان با این حال در اروپا با یکدیگر متحد و یکپارچه هستند. این درحالی است که زمینه‌ها و امکانات بسیاری برای وحدت اسلامی در جهان اسلام در مقایسه با کشورهای دیگر وجود دارد و شیعیان و اهل تسنن باید تلاش کنند که به وحدت دست یابند.

  ولایتی تاکید کرد که هیچ صاحب عقل سلیمی تلاش نمی‌کند که بین مسلمانان تفرقه بیاندازد، چون این تفرقه اندازی نه به نفع شیعیان است و نه به نفع اهل سنت، بلکه تنها به سود دشمنان است.

  وی درباره بحران سوریه سوریه علی اکبر ولایتی گفت: آنچه در سوریه هم اکنون رخ می‌دهد، به اشکال دیگر در فلسطین، لبنان، عراق و همچنین یمن، بحرین و لیبی در حال رخ دادن است.

  وی افزود: در هر نقطه از کشورهای فوق شاهد اختلافاتی هستیم، اما سرمنشا این اختلافات نه داخلی بلکه عوامل خارجی است.

  ولایتی تاکید کرد که دلیل اصلی تمرکز و توجه ایران بر سوریه مقابله با آسیب دیدن و سقوط خط مقاومت در مقابله با اسرائیل است.

  وی ادامه داد: اگر «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه سرنگون شود به این معناست که خط مقاومت در برابر اسرائیل شکسته خواهد شد، به عنوان مثال «برهان غلیون»، از رهبران معارضان سوری در استانبول گفت که اگر در سوریه به قدرت برسیم، با اسرائیل و آمریکا رابطه برقرار خواهیم کرد و حمایت خود از مقاومت لبنان و همچنین رابطه خود با ایران را قطع خواهیم کرد.

  وزیر امور خارجه اسبق ایران افزود: ما به وجود و انجام اصلاحات در سوریه با تکیه بر نظر و دیدگاه مردم این کشور باور داریم، اما بدون روی آوردن به خشونت و دریافت کمک‌های آمریکا و برخی از کشورهای مرتجع مانند قطر که سلاح در اختیار مردم قرار می‌دهد و افراد مسلحی از سومالی و افغانستان به خدمت می‌گیرند تا مرتکب جنایات و کشتارهایی علیه افراد غیر نظامی و مردم شوند تا موجب براندازی و سرنگونی اسد شوند و این تاکید می‌کند که توطئه‌ای خارجی در سوریه در جریان است.

  ولایتی گفت: برخی از دوستان ما افراد بنیادگرایی هستند که منتسب به گروه‌‌های اسلامگرا در منطقه می‌باشند، آنان مرتکب برخی اشتباهات و خطاها شدند و بر این باورند که با کمک‌های آمریکا و اسرائیل و قطر و القاعده خواهند توانست اسد را سرنگون کنند و خواهند توانست در شخصی چون آقای «محمد مرسی»، رئیس جمهوری مصر نفوذ کنند و این از جمله خطاهایی است که برخی از دوستان ما در منطقه دست به آن می‌زنند.

  وی این سوال را مطرح کرد که آیا از طریق اموال و حمایت‌های مالی قطر، آمریکا و فرانسه می‌توان این حکومت را سرنگون کرد و این کشور را از عرصه بین الملل محو کرد و موجبات تجزیه سوریه شد.

  ولایتی در پاسخ به اینکه چرا در جریان انتقاداتش از کشورهایی که در بحران سوریه دخالت می‌کنند، از ذکر نام دو کشور ترکیه و عربستان سعودی امتناع ورزید، گفت: هنگامی‌که از دوستان بینادگرا در منطقه که مرتکب اشتباهاتی شدند، سخن گفتم، منظورم همان کشور ترکیه بود و درباره عربستان سعودی نیز گفت که مواضع عربستان سعودی در این اواخر شاهد تغییراتی بوده است، به ویژه سخنان اخیر وزیر خارجه عربستان سعودی که اظهار کرد، راه حل بحران سوریه باید سیاسی باشد، در حالی‌که قطر همچنان بر مواضع خود ثابت است، به ویژه سخنان اخیر وزیر خارجه این کشور که طی آن خواستار ارسال نیروهایی عربی به سوریه برای سرنگونی نظام سوریه و شخص بشار اسد شده بود.

  علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در ادامه مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی المیادین در خصوص احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفت که با قالیباف، شهردار تهران و حداد عادل درباره متحد کردن جریان اصولگرا در ایران به توافق رسیده است.

  وی افزود: در نهایت از میان ما سه نفر یک نفر برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد و دو نفر دیگر از وی حمایت خواهند کرد.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری درباره آمریکا گفت که «آمریکا ضعیف‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند»، در حالی‌که «ایران قوی‌تر شده است».

  وی با اشاره به حدف نام منافقین از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا افزود: آمریکا ضعیف‌تر و کوچک‌تر از آن است که بتواند اشخاصی را برای ایجاد خلل و شکاف در دولت ایران تحریک کند.

  ولایتی با اشاره به تحولات سوریه و در پاسخ به این سوال که آیا واقعا ایران، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را خط قرمز خود می‌داند، گفت: بله چنین است، اما این بدین معنا نیست که از حقوق مردم در انتخاب حکام و رهبران را نادیده بگیرد، اما در قانون اساسی سوریه وظایف رئیس جمهوری و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بدون دخالت خارجی و استفاده از خشونت مشخص شده است.

  به گفته ولایتی راه حل بحران سوریه مذاکره و گفت‌وگو بین کشورهایی است که به نوعی با پرونده سوریه در ارتباط هستند، بدون اینکه دخالتی در امور سوریه داشته باشند. هر طرفی که وارد مذاکره درباره سوریه می‌شود، نباید از یک سو در مذاکرات حضور داشته باشد و از سوی دیگر از افراد مسلح حمایت کند، بلکه باید وارد مذاکرات شود و حمایت از افراد مسلح را متوقف کند.

  ولایتی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره حوادث اخیر جاری در کشور عراق، گفت که دولت عراق، دولت نیرومندی است و آقای «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق و ائتلاف حاکم در این کشور متشکل از رئیس جمهوری کُرد این کشور و رئیس پارلمان که از اهل تسنن است و همچنین نخست وزیر که از شیعیان است و در این مدت پس از خروج نظامیان آمریکایی این دولت با رای و خواست مردم روی کار آمد و قدرت و شایستگی خود را نشان داد و به اثبات رساند.

  وی افزود: ما می‌دانیم که دشمنان مردم عراق آرام نخواهند ماند، اما دولت عراق با درایت و شایستگی با دشمنان برخورد خواهند کرد.

  ولایتی رابطه ایران با مقاومت فلسطینی و به طور مشخص جنبش «حماس» را قوی و مستحکم توصیف کرد و گفت: بله روابط ما با مقاومت فلسطینی همچنان مستحکم است. ممکن است که با حماس در برخی دیدگاه‌ها و نظرات اختلاف نظر داشته باشیم، اما این موضوعی طبیعی است.

  وزیر خارجه اسبق ایران حوادث جاری را حوادثی گذرا و ناپایدار خواند و افزود: ما علاوه بر اختلاف نظر دارای نقاط مشترک بسیاری هم هستیم و مهمترین دلیل ایران در حمایت از حماس و جهاد اسلامی مقابله با رژیم صهیونیستی و آزادی سرزمین‌های فلسطینی و پافشاری آنها (مقاومت فلسطینی) جهت تحقق این هدف است. اما دلیل دوم حمایت ما از مقاومت فلسطینی ایمان آنها به اسلام و تکیه آنها بر ارزش‌ها و جهاد اسلامی است، به همین دلیل روابط ما با حماس روابطی استراتژیک و خوب است و از آن حمایت نیز خواهیم کرد.

  مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در خصوص رابطه ایران با مصر تاکید کرد که کشور خواهان روابطی قدرتمند و مستحکم با مصر است و این رابطه بر رضایت طرفین استوار است. به عبارت دیگر هرگاه مصری‌ها تمایل به برقراری چنین رابطه‌ای داشته باشند، ما آماده پیشگام شدن در این امر هستیم و می‌دانیم که مصری‌ها با مشکلات و موانع بی‌شماری مواجه هستند، همانطور که می‌دانیم، آقای مرسی در شرایط سختی به ویژه در داخل مواجه است و بازماندگان رژیم سابق و صهیونیست‌ها و عوامل خارجی در این شرایط دخالت دارند و ما باید این مشکلات را دریابیم، به همین دلیل آنها آزاد هستند.

  وی گفت: مصری‌ها هر لحظه که احساس کنند که زمان برقراری رابطه با ایران است، مشکلی نیست، ما آماده‌ایم و مصر را تحت هیچ فشاری قرار نمی‌دهیم.

  ولایتی درباره «راشد الغنوشی»، رهبر جنبش النهضه تونس،‌ گفت: او فردی متدین و مقاوم است و از جمله افراد تاثیرگذار در جماعت اخوان المسلمین برای احیای ارزش‌های اسلامی به شمار می‌آید.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری حزب الله لبنان را افتخار جهان اسلام دانست و تاکید کرد که حزب الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است. قدرت حزب الله قدرت اسلام و جهان عرب است. حزب الله مایه مباهات و عزت جهان اسلام و عرب و حامی فلسطینیان و آزادی فلسطین است و ما به حکمت و تدبیر سید حسن نظرالله ایمان و باور داریم.

   

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=3692

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • تشدید نظارت بر اصناف شهرستان رودان/ 27 واحد صنفی و کارگاهی در رودان پلمپ شدند
 • اهدای اعضای بدن زن جوان رودانی جان ۳نفر را نجات داد
 • کرونا مانع از سفر تیم فوتسال بانوان رودان به اهواز شد
 • پدران شهدا الگوی برتر ایثار، استقامت و فداکاری‌اند
 • اقتصاد بیمار را باید درمان کرد، نه مُسکِن زد/ رای مردم، رای اعتماد به حاکمیت این نظام مقدس است
 • جشنواره ورزشی «سردار سلیمانی» در رودان پایان یافت
 • اخذ برگ سوء پیشینه برای ثبت نام در انتخابات شوراهای الزامی است
 • توزیع بسته‌های معیشتی توسط جهادگران رودانی در بیکاه
 • مشکل مالی دغدغه اصلی تنها نماینده هرمزگان در لیگ برتر فوتسال بانوان کشور
 • کمترین دغدغه مسائل آموزشی را در شهرستان رودان داریم/ باید خود برای زندگی در زیست بوم جدید آماده کنیم
 • مروری بر وصیت نامه شهید علی ترکی‌زاده/مرگ بر آمریکا یادتان نرود
 • ذخیره سازی بیش از ۷۰۰ تن پرتقال شب عید در رودان
 • مردم در این شرایط سخت بیش از پیش قدردان معلمان هستند/ تربیت نسل آینده کشور در گرو داشتن معلمان با نشاط است
 • «کرونا» روستای هیزبندگان رودان را قرنطینه کرد
 • پلمب ۷ واحد صنفی کارگاهی در رودان
 • دستگیری سارقان منازل در رودان
 • طرح کمربند سبز در رودان احیا می شود
 • مروری بر وصیت نامه شهید احمد دیداری/خواهرانم حجاب شما از قطره خون من کوبنده‌تر است
 • زمینه اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر در رودان به برکت وقف/سازمان اوقاف از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های ماندگار استقبال می‌کند
 • آغاز واکسیناسیون فلج اطفال در رودان، جاسک و بشاگرد
 • تیم فوتسال بانوان هیات رودان مس کرمان را شکست داد
 • کشف بیش از۴تن لیمو خشک قاچاق در رودان
 • آسایش و امنیت نظام مرهون خون پاک شهیدان است
 • راهپیمایی باشکوه خودرویی و موتوری ۲۲ بهمن در رودان
 • مقام معظم رهبری به معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی بویژه به جوانان تاکید دارند
 • مروری بر وصیت نامه شهید موسی استادی/ از شما میخواهم امام امت را تنها نگذارید
 • ایران اسلامی با همۀ فشارهای سخت نظامی و اقتصادی، بر بلندای قلّۀ عزت است
 • شجاعت‌ رزمندگان اسلام وحدت‌آفرین است/ انقلاب اسلامی معجزه الهی بود
 • انجام ۷ هزار تست کووید ۱۹ در شهرستان رودان
 • دهه فجر فرصتی برای تجدید میثاق با آرمان های انقلاب است
 • نگران هیچ تعرض و تهاجمی از سوی دشمنان نیستیم
 • برتری قاطعانه دختران رودان برابر نماینده شیراز
 • ما مردم بی نظیر و ممتازی قبل، حین و بعد از انقلاب داشتیم/عاملان ترور سردار سلیمانی هرگز روی خوش نخواهند دید
 • ۱۰ طرح در رودان با حضور استاندار هرمزگان به بهره‌برداری رسید
 • ورزش ابزاری برای مبارزه با تهاجم فرهنگی می باشد/ باغداران رودانی نیاز به حمایت و مساعدت دولت دارند
 • قدم‌های محکم جهادگران رودانی برای یاری نیازمندان
 • مسئولان باید با کتاب و کتابخوانی عجین باشند/ با اهدای کتاب و وقف کتاب فرهنگ کتابخوانی را در جامعه نهادینه شود
 • بدگویی و بدزبانی در جامعه باید جمع شود و ادب اسلامی در سخن گفتن گسترش یابد/ به نگاه کالایی و ابزاری غرب به زن سراپا اعتراض هستیم
 • پلمپ ۳ واحد صنفی به علت تخلفات کرونایی در رودان
 • رابطه دوستانه در خانواده، اعتماد به نفس کودکان را بالا می برد
 • افتتاح ٣ طرح در سومین روز از دهه فجر در رودان
 • حضور بانوان فوتسالیست رودانی در لیگ برتر بسیار ارزشمند است/ توهین و نسبت دادن خبرگزاری ها و سایت ها زیبنده تیم فوتسال بانوان رودان نیست
 • مروری بر وصیت نامه شهید مراد خسروی/ حساسیت شهید خسروی به ادای دین به تیم فوتبالش
 • ۴۰۰ واحد مسکن برای نیازمندان در رودان احداث می شود
 • رژه موتوری بسیجیان رودانی در اولین روز از دهه فجر
 • زنگ انقلاب در رودان نواخته شد
 • بیش از ۶۰ پروژه عمرانی هم‌زمان با دهه فجر در رودان افتتاح و کلنگ زنی می شود
 • ایثار و صبر در فرهنگ اسلامی نشانه ایمان است
 • کلنگ مدرسه ۳ کلاسه خیرساز در روستای خیرآباد رودان به زمین زده شد
 • ایجاد فضای شور و نشاط انتخاباتی مهمترین رسالت فرمانداران و بخشداران/ جشن های سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شود
 • آستان مقدس امامزادگان، قطب های فرهنگی هر منطقه هستند/ توسل به حضرت زهرا(س) رمز پیروزی هر کاری می باشد
 • بیش از صد برنامه فرهنگی، هنری و ورزشی همزمان با دهه فجر در رودان برگزار می شود
 • ناکامی قاچاقچیان در انتقال بیش از یک تن مواد افیونی
 • جشنواره ورزشی جام سردار سلیمانی در رودان برگزار می شود
 • پرداخت ۶۹۰میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در رودان
 • Untitled-1-Recovered123