رودان نيوز
 • کد خبر : 3692
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 19 ژانویه, 2013 - 15:27
 •   

  ولایتی: حزب‌الله افتخار جهان اسلام است/رابطه ما با حماس قوی است

  آبنما نیوز : علی اکبر ولایتی حزب‌الله لبنان را مایه مباهات جهان اسلام دانست و تأکید کرد که حزب‌الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است، قدرت حزب‌الله قدرت اسلام و جهان عرب است . به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، “علی اکبر ولایتی”، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با […]

  آبنما نیوز : علی اکبر ولایتی حزب‌الله لبنان را مایه مباهات جهان اسلام دانست و تأکید کرد که حزب‌الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است، قدرت حزب‌الله قدرت اسلام و جهان عرب است .


  به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، “علی اکبر ولایتی”، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «المیادین» از دیدگاه‌های ایران در قبال مسائل و قضایای منطقه‌ای و جهان سخن می‌گوید.

  به اعتقاد ولایتی در جهان بیش از یک قطب وجود دارد و هم اکنون جهان در آستانه تشکیل قطب‌های متعدد و ظهور آنها در عرصه بین‌المللی است که در آمریکا، اروپا، چین، روسیه و جهان اسلام نمود پیدا می‌کند.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در این خصوص تصریح کرد که جهان اسلام یکی از قطب‌های مهم در آینده جهان و عرصه بین‌الملل است و آنچه که امروز در جهان اسلام در حال رخ دادن است، احیای مجدد جمهوری اسلامی در اشکال و گونه‌های مختلف آن است که با ویژگی‌ و خصوصیات آن کشورها همخوانی و مطابقت دارد.

  ولایتی با ابراز امیدواری به اینکه تمام تغییر و تحولات جاری در عرصه جهان اسلام به وحدت و یکپارچگی امت اسلامی بیانجامد، گفت: دو منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا مرکز ثقل جهان اسلام در آینده خواهند بود.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در این خصوص از آمادگی ایران برای حمایت از کشورها و افرادی سخن گفت که خواهان بازگشت به هویت دینی و ارزش‌های اسلامی خود هستند، از لبنان و فلسطین گرفته تا بوسنی و هرزگوین و افغانستان.

  وی همچنین بر آمادگی ایران جهت حمایت از کشورهایی که خواهان مقابله با حملات دیگر کشورها و طرف‌ها به هویت اسلامی هستند، نیز تاکید کرد.

  ولایتی درباره تلاش‌های تفرقه‌افکنانه بین مذاهب اسلامی گفت که برادران اهل تسنن و برادران اهل تشیع همه مسلمان هستند و در بسیاری از مسائل و امور با یکدیگر وجه اشتراک دارند و با اینکه اهل تسنن و شیعیان دارای دیدگاه‌های مختلفی هستند، اما وجوه مشترک بسیاری بین آنها مشاهده می‌شود.

  وی افزود: مسیحیان با وجود طوایف متعددشان با این حال در اروپا با یکدیگر متحد و یکپارچه هستند. این درحالی است که زمینه‌ها و امکانات بسیاری برای وحدت اسلامی در جهان اسلام در مقایسه با کشورهای دیگر وجود دارد و شیعیان و اهل تسنن باید تلاش کنند که به وحدت دست یابند.

  ولایتی تاکید کرد که هیچ صاحب عقل سلیمی تلاش نمی‌کند که بین مسلمانان تفرقه بیاندازد، چون این تفرقه اندازی نه به نفع شیعیان است و نه به نفع اهل سنت، بلکه تنها به سود دشمنان است.

  وی درباره بحران سوریه سوریه علی اکبر ولایتی گفت: آنچه در سوریه هم اکنون رخ می‌دهد، به اشکال دیگر در فلسطین، لبنان، عراق و همچنین یمن، بحرین و لیبی در حال رخ دادن است.

  وی افزود: در هر نقطه از کشورهای فوق شاهد اختلافاتی هستیم، اما سرمنشا این اختلافات نه داخلی بلکه عوامل خارجی است.

  ولایتی تاکید کرد که دلیل اصلی تمرکز و توجه ایران بر سوریه مقابله با آسیب دیدن و سقوط خط مقاومت در مقابله با اسرائیل است.

  وی ادامه داد: اگر «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه سرنگون شود به این معناست که خط مقاومت در برابر اسرائیل شکسته خواهد شد، به عنوان مثال «برهان غلیون»، از رهبران معارضان سوری در استانبول گفت که اگر در سوریه به قدرت برسیم، با اسرائیل و آمریکا رابطه برقرار خواهیم کرد و حمایت خود از مقاومت لبنان و همچنین رابطه خود با ایران را قطع خواهیم کرد.

  وزیر امور خارجه اسبق ایران افزود: ما به وجود و انجام اصلاحات در سوریه با تکیه بر نظر و دیدگاه مردم این کشور باور داریم، اما بدون روی آوردن به خشونت و دریافت کمک‌های آمریکا و برخی از کشورهای مرتجع مانند قطر که سلاح در اختیار مردم قرار می‌دهد و افراد مسلحی از سومالی و افغانستان به خدمت می‌گیرند تا مرتکب جنایات و کشتارهایی علیه افراد غیر نظامی و مردم شوند تا موجب براندازی و سرنگونی اسد شوند و این تاکید می‌کند که توطئه‌ای خارجی در سوریه در جریان است.

  ولایتی گفت: برخی از دوستان ما افراد بنیادگرایی هستند که منتسب به گروه‌‌های اسلامگرا در منطقه می‌باشند، آنان مرتکب برخی اشتباهات و خطاها شدند و بر این باورند که با کمک‌های آمریکا و اسرائیل و قطر و القاعده خواهند توانست اسد را سرنگون کنند و خواهند توانست در شخصی چون آقای «محمد مرسی»، رئیس جمهوری مصر نفوذ کنند و این از جمله خطاهایی است که برخی از دوستان ما در منطقه دست به آن می‌زنند.

  وی این سوال را مطرح کرد که آیا از طریق اموال و حمایت‌های مالی قطر، آمریکا و فرانسه می‌توان این حکومت را سرنگون کرد و این کشور را از عرصه بین الملل محو کرد و موجبات تجزیه سوریه شد.

  ولایتی در پاسخ به اینکه چرا در جریان انتقاداتش از کشورهایی که در بحران سوریه دخالت می‌کنند، از ذکر نام دو کشور ترکیه و عربستان سعودی امتناع ورزید، گفت: هنگامی‌که از دوستان بینادگرا در منطقه که مرتکب اشتباهاتی شدند، سخن گفتم، منظورم همان کشور ترکیه بود و درباره عربستان سعودی نیز گفت که مواضع عربستان سعودی در این اواخر شاهد تغییراتی بوده است، به ویژه سخنان اخیر وزیر خارجه عربستان سعودی که اظهار کرد، راه حل بحران سوریه باید سیاسی باشد، در حالی‌که قطر همچنان بر مواضع خود ثابت است، به ویژه سخنان اخیر وزیر خارجه این کشور که طی آن خواستار ارسال نیروهایی عربی به سوریه برای سرنگونی نظام سوریه و شخص بشار اسد شده بود.

  علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در ادامه مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی المیادین در خصوص احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفت که با قالیباف، شهردار تهران و حداد عادل درباره متحد کردن جریان اصولگرا در ایران به توافق رسیده است.

  وی افزود: در نهایت از میان ما سه نفر یک نفر برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد و دو نفر دیگر از وی حمایت خواهند کرد.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری درباره آمریکا گفت که «آمریکا ضعیف‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند»، در حالی‌که «ایران قوی‌تر شده است».

  وی با اشاره به حدف نام منافقین از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا افزود: آمریکا ضعیف‌تر و کوچک‌تر از آن است که بتواند اشخاصی را برای ایجاد خلل و شکاف در دولت ایران تحریک کند.

  ولایتی با اشاره به تحولات سوریه و در پاسخ به این سوال که آیا واقعا ایران، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را خط قرمز خود می‌داند، گفت: بله چنین است، اما این بدین معنا نیست که از حقوق مردم در انتخاب حکام و رهبران را نادیده بگیرد، اما در قانون اساسی سوریه وظایف رئیس جمهوری و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بدون دخالت خارجی و استفاده از خشونت مشخص شده است.

  به گفته ولایتی راه حل بحران سوریه مذاکره و گفت‌وگو بین کشورهایی است که به نوعی با پرونده سوریه در ارتباط هستند، بدون اینکه دخالتی در امور سوریه داشته باشند. هر طرفی که وارد مذاکره درباره سوریه می‌شود، نباید از یک سو در مذاکرات حضور داشته باشد و از سوی دیگر از افراد مسلح حمایت کند، بلکه باید وارد مذاکرات شود و حمایت از افراد مسلح را متوقف کند.

  ولایتی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره حوادث اخیر جاری در کشور عراق، گفت که دولت عراق، دولت نیرومندی است و آقای «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق و ائتلاف حاکم در این کشور متشکل از رئیس جمهوری کُرد این کشور و رئیس پارلمان که از اهل تسنن است و همچنین نخست وزیر که از شیعیان است و در این مدت پس از خروج نظامیان آمریکایی این دولت با رای و خواست مردم روی کار آمد و قدرت و شایستگی خود را نشان داد و به اثبات رساند.

  وی افزود: ما می‌دانیم که دشمنان مردم عراق آرام نخواهند ماند، اما دولت عراق با درایت و شایستگی با دشمنان برخورد خواهند کرد.

  ولایتی رابطه ایران با مقاومت فلسطینی و به طور مشخص جنبش «حماس» را قوی و مستحکم توصیف کرد و گفت: بله روابط ما با مقاومت فلسطینی همچنان مستحکم است. ممکن است که با حماس در برخی دیدگاه‌ها و نظرات اختلاف نظر داشته باشیم، اما این موضوعی طبیعی است.

  وزیر خارجه اسبق ایران حوادث جاری را حوادثی گذرا و ناپایدار خواند و افزود: ما علاوه بر اختلاف نظر دارای نقاط مشترک بسیاری هم هستیم و مهمترین دلیل ایران در حمایت از حماس و جهاد اسلامی مقابله با رژیم صهیونیستی و آزادی سرزمین‌های فلسطینی و پافشاری آنها (مقاومت فلسطینی) جهت تحقق این هدف است. اما دلیل دوم حمایت ما از مقاومت فلسطینی ایمان آنها به اسلام و تکیه آنها بر ارزش‌ها و جهاد اسلامی است، به همین دلیل روابط ما با حماس روابطی استراتژیک و خوب است و از آن حمایت نیز خواهیم کرد.

  مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در خصوص رابطه ایران با مصر تاکید کرد که کشور خواهان روابطی قدرتمند و مستحکم با مصر است و این رابطه بر رضایت طرفین استوار است. به عبارت دیگر هرگاه مصری‌ها تمایل به برقراری چنین رابطه‌ای داشته باشند، ما آماده پیشگام شدن در این امر هستیم و می‌دانیم که مصری‌ها با مشکلات و موانع بی‌شماری مواجه هستند، همانطور که می‌دانیم، آقای مرسی در شرایط سختی به ویژه در داخل مواجه است و بازماندگان رژیم سابق و صهیونیست‌ها و عوامل خارجی در این شرایط دخالت دارند و ما باید این مشکلات را دریابیم، به همین دلیل آنها آزاد هستند.

  وی گفت: مصری‌ها هر لحظه که احساس کنند که زمان برقراری رابطه با ایران است، مشکلی نیست، ما آماده‌ایم و مصر را تحت هیچ فشاری قرار نمی‌دهیم.

  ولایتی درباره «راشد الغنوشی»، رهبر جنبش النهضه تونس،‌ گفت: او فردی متدین و مقاوم است و از جمله افراد تاثیرگذار در جماعت اخوان المسلمین برای احیای ارزش‌های اسلامی به شمار می‌آید.

  مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری حزب الله لبنان را افتخار جهان اسلام دانست و تاکید کرد که حزب الله هم اکنون از گذشته قدرتمندتر است. قدرت حزب الله قدرت اسلام و جهان عرب است. حزب الله مایه مباهات و عزت جهان اسلام و عرب و حامی فلسطینیان و آزادی فلسطین است و ما به حکمت و تدبیر سید حسن نظرالله ایمان و باور داریم.

   

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=3692

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • کارت واکسن، شرط دریافت خدمات در هرمزگان
 • دشمنان هیچ گاه نمی توانند اتحاد مسلمانان را خدشه دار کنند
 • توزیع ۵تن برنج و ۳ تن شکر با قیمت بازرگانی در فروشگاه منصف رودان
 • نگاهی به زندگانی حضرت مهدی(عج)
 • اولویت و هدف مسئولان رفع مشکلات مردم باشد/ دشمنان به دنبال تفرقه افکنی بین جوامع اسلامی هستند
 • وقف یک قطعه زمین باغی با نیت درمان و سلامت در بیکاه رودان
 • تجلیل از موتور سیکلت سواران قانونمند در رودان+عکس
 • هوشمندی و ارتباط با مردم در عملکرد نیروی انتظامی مشهود است
 • «پدافند غیرعامل» ضرورتی که باید در جامعه تبیین شود
 • تشییع پیکر مادر شهید «محمد چراغی» در رودان
 • بیش از 81درصد مردم رودان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند/ واکسینه شدن 77درصد جمعیت دانش آموزی رودان
 • دانش آموزان روستای خراوی بین کرمان و هرمزگان بار دیگر به مدرسه می روند
 • صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در رودان برگزار شد+عکس
 • همدلی سران قوا مایه امید مردم است/ امروز نیروی دریایی سپاه، قدرت اول خلیج فارس است
 • کاهش 14درصدی سرقت در رودان/ کشفیات مواد مخدر در رودان 60درصد افزایش داشته است
 • مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) بصورت زنده از امام زاده سید سلطان محمد(ع) رودان پخش می شود
 • دامپزشکی به عنوان خط مقدم عرصه بهداشت و سلامت جامعه نقش آفرینی می کند
 • ۱۰عنوان برنامه در هفته وقف در رودان برگزار می شود/ صدور حکم ۹پرونده خلع ید و موقوفه خواری
 • سومین سوگواره نوحه های نشسته در بخش جغین برگزار شد
 • مرکز تخصصی حوزه علمیه رودان افتتاح شد
 • همایش نواها و آواهای آیینی مذهبی در رودان برگزار شد
 • تخصیص اعتبار 80میلیارد ریال برای آسفالت روستای بادافشان رودان
 • 30سال از انتظار برای آسفالت جاده روستای بادافشان می گذرد/ سنگ نوشته های بادافشان، ظرفیت از دست رفته گردشگری در رودان
 • عامل شهادت مأمور انتظامی در بندرعباس دستگیر شد
 • پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هر تجاوزی کوبنده است/ ترکیه و آذربایجان به دام اسرائیل و آمریکا نیفتند
 • آب به روستای «کم کرت جغین» رسید
 • جست‌وجوی خواستگاه شعار «ما می‌توانیم» در دوران دفاع مقدس
 • ۱۲۰ بسته کمک معیشتی بین نیازمندان دهستان فاریاب توزیع شد
 • افزایش ظرفیت پهنای باند تلفن همراه روستایی در میناب و رودان
 • مادر شهید «موسی نجفی زاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • کشف ۲۷۰ کیلوگرم مواد افیونی در رودان
 • جوانان جغین رودان همچنان در انتظار چمن ورزشگاه
 • مراسم گرامیداشت شهدای بخش رودخانه رودان برگزار شد+تصویر
 • کمک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی مردم رودان به دانش آموزان نیازمند
 • توزیع بسته های معیشتی و کمک های مومنانه در شهرستان رودان
 • دفاع مقدس راه مقاومت در برابر دشمنان را نشان داد/ نسل جدید باید بداند که نظام و انقلاب چگونه به این جایگاه رسیده است
 • سارقان قطعات خودرو در دام پلیس رودان
 • پس از یک دهه انتظار، آسفالت مسکن مهر رودان کلید خورد
 • آغاز واکسیناسیون دانش آموزان در رودان
 • وعده‌های مدیران ورزش هرمزگان همچنان بی سرانجام/ دوندگان رودانی در کوه‌های اطراف شهر تمرین می کنند
 • روحیه جهادی، مهمترین رکن تحقق عدالت در دولت است
 • حضور سه هرمزگانی در لیگ برتر وزنه برداری
 • آغاز واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۸ سال در روستا‌های رودان
 • واکسیناسیون مردم رودان علیه کرونا2
 • علاقه‌مندان به حضور در شورایارهای محلات رودان ثبت نام کنند
 • تزریق بیش از ۵۶ هزار دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف رودان
 • بسیج برای ریشه کنی کرونا به میدان آمده است
 • پویش مهربانی «سرمشق مهر» در هرمزگان آغاز شد
 • گزارش تصویری| همایش سه ساله‌های حسینی در رودان برگزار شد
 • آینده مبهم لیموکاران رودانی| کشاورزان سرگردان شدند
 • نمازجمعه بزرگترین کنگره عظیم جامعه اسلامی پس از فریضه حج است/ بیمارستان، خط مقدم و کادر درمان، رزمندگان مقابله با کرونا هستند
 • نماز جمعه رودان پس از ماه‌ها تعطیلی کرونایی فردا برگزار می‌شود
 • توزیع بیش از ۳۰۰بسته معیشتی در طرح «شمیم حسینی» رودان
 • شهردار جدید رودان معارفه شد
 • فیلم| واکسیناسیون مردم رودان علیه کرونا
 • Untitled-1-Recovered123