رودان نيوز
 • کد خبر : 3722
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 31 ژانویه, 2013 - 10:40
 •   

  چشم انداز روشن حوزه تعلیم و تربیت در رودان

  آبنما نیوز : همگامی با حرکت پرشتاب قافله پیشرفت و توسعه علمی مستلزم نگاهی ویژه به مقوله تعلیم و تربیت است که اگر این نگاه با نیازهای روز جامعه که از تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز هست همخوانی داشته باشد ، یک جامعه موفق خواهد شد پله های ترقی را به آسانی طی […]

  آبنما نیوز : همگامی با حرکت پرشتاب قافله پیشرفت و توسعه علمی مستلزم نگاهی ویژه به مقوله تعلیم و تربیت است که اگر این نگاه با نیازهای روز جامعه که از تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز هست همخوانی داشته باشد ، یک جامعه موفق خواهد شد پله های ترقی را به آسانی طی کند و در مسیر پیشرفت و تعالی قرار گیرد.

   

   


  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آبنما نیوز ، حوزه آموزش و پرورش در رودان طی یکسال اخیر شاهد تحولات شگرفی در  ابعاد آموزشی و تربیتی بوده است.

  کسب 10 رتبه دو و سه رقمی توسط دانش اموزان رودانی در کنکور که با رشد 30 درصدی نسبت به سال 90 همراه بود ، نوعی جهش در حوزه آموزشی و حاکی از برنامه ریزی و نگاه ویِژه به این بخش بود که این امر اثبات کرد در صورت حمایت و مشاوره علمی و هدفمند ، دانش آموزان رودانی می توانند خود را در سطوح عالی علمی کشور مطرح کنند که دستیابی به این مهم به واسطه استعداد و خلاقیت دانش آموزان رودانی که در عرصه های مختلف آن را نیز اثبات کرده اند دور از دسترس نیست .

   

   

  نگاه به توسعه فعالیتهای تربیتی با بهره گیری از توانمندیهای اساتید حوزه که از تأکیدات مقام معظم رهبری نیز هست از دیگر دستاوردهای مدیریت جدید نظام آموزشی در رودان بوده است که در این میان برگزاری بیش از 60 گفتمان دینی با استفاده از اساتید مجرب حوزوی در طول سال تحصیلی در مدارس شهرستان رودان که بی شک نقش مؤثری در زدودن شبهات و تعمیق اندیشه دینی ، اعتقادی و نظری دانش آموزان داشت ،  حرکت قابل تقدیری بود که مشابه آن در هیچ یک از  دوره های مدیریتی در سیستم اموزش و پرورش در این شهرستان مشاهد نشده است که مطمئنا” اگر این حرکت به صورت مستمر تداوم پیدا کند بی شک خروجی خوبی خواهد داشت.

   

   

  نکته قابل توجه در برپایی این جلسات معطوف نکردن برگزاری این نشست ها به مدارس حوزه شهری و تعمیم آن به مدارس روستایی بود.

   

   

  بر پایی یادواره 36 شهید دانش آموز شهرستان رودان ، تأکید بر برپایی نماز جماعت و افزایش سه برابری ائمه جماعات  مدارس ، آشنا سازی دانش اموزان با مفاهینم عالیه قرآن قرآن کریم به خصوص در مدارس نمونه دولتی که به نوعی نخبگان این شهرستان در این مدارس پرورش پیدا می کنند و فعال سازی اتحادیه انجمن اسلامی دانش اموزی که در راستای تحقق، حفظ و تعميق اهداف انقلـاب اسلـامي و پاسداري از ارزشهاي ديني و انقلـابي فعالیت می کند از اهم فعالیتهای آموزش و پرورش در بعد توجه به مسائل تربیتی و تقویت بنیه معنوی دانش اموزان بوده است.

   

   

  مبنا قرار دادن رهنمود مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در زمینه” اقتصاد مقاومتی” با توجه به شرایط خاص اقتصادی و تحریم ها که مستلزم مدیریت اقتصادی قوی و خلاقانه است که در این بعد نیز دستگاه تعلیم و تربیت دانش اموزی در رودان توانسته است با بهره گیری از راهکارهای خلاقانه ، کم هزینه و تعامل بین بخشی ، تا حد زیادی در این زمینه موفق باشد.

   

   

  مدیر یکی از مجتمع های آموزشی روستایی در این باره به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی هرمز گفت : انگیزه مدیران روستایی برای فعالیت و ارائه طرح هایی که سبب افزایش راندمان تحصیلی و تربیتی دانش اموزان می شود بیشتر شده است.

  وی گفت : قبلا” طرح هایی که توسط ما ارائه می شد یا نادیده گرفته می شد و یا با وجود اینکه می توانست به عنوان یک طرح تأثیرگزار در مدارس شهرستان برگزار شود و در کیفیت بخشی آموزشی مؤثر باشد ، فقط به همان مدرسه محدود می شد اما با توجه به روحیه مدیر جدید ، مدیران مدارس هر جائی احساس نیاز کنند مشارکت دارند و ارائه نظر می کنند که معمولا” طرح هایی که قابلیت اجرایی داشه باشند ، بدون درنگ پس از مشورت با کارشناسان آموزشی اجرائی می شود .

  وی ادامه داد : توجه مدیر آموزش و پرورش به روستاها بیشتر شده است و قبلا” فعالیت ها بیشتر در مراکز شهری متمرکز بود .

   

   

  افزایش رو حیه همکاری و تعاون در خانواده ، نه تنها حرف ما بلکه خیلی از کارشناسان و صاحبنظرانی است که سیستم آموزشی در رودان را مورد رصد قرار داده اند که آخرین طرح اجرائی در این زمینه یعنی “آشپزخانه کوچک ما” طرحی بود که در یکی از مدارس ابتدائی روستایی شهرستان رودان برگزار شد و استقبال دیگر مدارس شهرستان از این طرح سببب شد که “جشنواره غذای سالم” ،  با شرکت دانش اموزان پایه ششم ابتدائی  در همان مدرسه به عنوان مجری اولیه طرح برگزار شود.

  بی شک هیچ کارشناسی نمی تواند برای حصول پیشرفت در مجموعه تحت مدیریت خود از نقش  بازدید میدانی برای رصد مشکلات و کمبودها و رفع آنها چشم پوشی کند که در این مبحث نیز مدیریت آموزش و پرورش با بررسی مشکلات مدارس و بازدید از بیش از 97 درصد مدارس رودان توانسته است به خوبی موانع و چالش های پیش رو را شناسایی و با طرح ان در جلسات شورای اموزش و پرورش و بهره گیری از پتانسیل دیگر دستگاه های اجرائی در شهرستان و استان در رفع مشکلات پیش روی سیستم آموزشی گام بردارد.

   

   

  ورزش پدیده ای مؤثر و دارای جایگاه ویژه است که تأثیر آن  در پیشرفت تحصیلی ، تمرکز و سلامت اجتماعی – روانی فراموش ناشدنی و غیر قابل انکار است.

  توجه ویژه به بخش ورزش دانش آموزی و برگزاری مسابقات متعدد در دو بخش دختران و پسران در سال تحصیلی جدید به عنوان یکی از نقاط قوت آموزش و پرورش شناخته می شود که از جنبه های مختلفی حائز اهمیت و دارای ارزش است .

   

   

  افزایش اعتماد به نفس ، ایجاد احساس موفقیت ، افزایش خلاقیت های فردی و به تبع آن خلاقیت های اجتماعی از جمله دستاوردهای ورزش است که توجه به آن از ابتلای جامعه و بالاخص دانش اموزان به بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری می کند و می تواند به عنوان یک عامل پیشگیرانه عمل کند.

   

   

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آبنما نیوز ، این تحول آموزشی صرفا” محدود به حوزه دانش آموزی نمی شود بلکه فرهنگیان و معلمان رودانی نیز مورد توجه بوده اند که برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف برای گروه های آموزشی و اعزام فرهنگیان برای الگوبرداری از شیوه نوین تدریس و آشناسازی آن ها با مدرسان موفق به شهرستان های دیگر ، سبب ایجاد انگیزه بین فرهنگیان شده است.

  مسابقات ورزشی ، نشست های بصیرتی و کارگاه های رایگان آموزشی (رایانه و …) از دیگر برنامه های در نظرگرفته شده برای فرهنگیان رودانی است.

  علی رغم این موفقیت ها در سیستم آموزشی و پرورشی رودان ، ارتقا در برخی بخش ها که بعضا” خارج از حیطه اختیارت آموزش و پرورش است می تواند روند رو به پیشرفت نظام آموزشی را تضمین کند.

  توسعه شبکه دیتا در مناطق روستایی که یکی از نیازهای ضروری است ، می تواند در این زمینه یاری بخش اموزشی در مدارس روستایی باشد ، ارائه دروسی نظیر  ” کار و فن آوری ” از سویی مستلزم وجود اینترنت برای آموزش این درس است و از سویی در صورت دسترسی به شبکه دیتا ، خانواده های روستایی عمدتا” توان خرید رایانه برای تمرین عملی و آشنایی با این درس را ندارند و صرفا” فعالیت دانش اموزان به محیط مدرسه محدود می شود ، لذا به نظر می رسد توسعه شبکه دیتا در مناطق روستایی رودان باید مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گیرد.

  البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در کنار توسعه فناوری های جدید ، متولیان فرهنگی باید آسیب هایی که با توسعه این فناوری ها بوجود می اید را شناسایی و در راستای مقابله با این آسیب ها اقدامات لازم صورت گیرد.

  بهداشت روانی دانش آموزان بالاخص در مقطع ابتدائی و راهنمائی باید مورد توجه نظام آموزشی قرار گیرد ، چرا که معلمان تخصص کافی در زمینه مشاوره را ندارند ، مبحث مشاوره نیازمند اقدامات کارشناسی است و نمی توان با برگزاری دوره محدود آموزشی ضمن خدمت از نقش مشاور در مدارس و نیاز به وجود یک کارشناس تربیتی یا روانشناس در این مقاطع غافل شد.

  این نکته را نیز نباید از یاد برد که تثبیت آموخته های رفتاری ای که معلمان برای نهادینه کردن آن در محیط مدرسه تلاش فراوانی کرده اند ، مستلزم تکرار و عینیت پیدا کردن آن در خانواده است که معمولا” فرهنگیان از این بابت از برخی خانواده ها گلایه دارند و عمدتا” این موضوع را مطرح می کنند که در محیط خانواده الگوهای رفتاری متضاد با انچه دانش آموزان در محیط مدرسه فرا می گیرند ارائه می شود که سختی کار معلمان به خصوص در مقطع ابتدائی را دوچندان کرده است.

   

  هر چند در شهرستان رودان امسال شاهد راه اندازی هسته مشاوره در مدیریت آموزش و پرورش رودان بودیم اما فراموشی مبحث مشاوره در مقطع ابتدائی و راهنمائی ضمن کاهش میزان يادگيری دانش آموزان ، سبب ايجاد معضلات روحی جبران ناپذيری خواهد شد ، از این رو باید این موضوع در جلسات شورای آموزش و پرورش مطرح  تا نسبت به رفع این معظل اقدامات اساسی صورت گیرد.

  كمبود معلم متخصص و استفاده از نيروهاي غير تخصصي و سرباز معلم ها در مقاطع راهنمايي تحصيلي و دبيرستان ها در مناطق روستایی ، افت کیفیت آموزشی در این مناطق را به دنبال داشته است که در صورت عدم امکان تأمین معلمان تخصصی در مقطع فعلی ، باید ترتیبی اتخاذ شود که نیروهای سرباز معلم به صورت مناسب در کل مدارس شهرستان توزیع شوند و به صورت متمرکز در مناطق روستایی فعالیت نکنند.

   

   

   


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • آغاز اجرای طرح هر پایگاه بسیج یک پایگاه سلامت در رودان
 • مشارکت کانون علویون و پایگاه بسیج در ضدعفونی محلات شهر رودان
 • مروری بر وصیت‌نامه شهید «یعقوب ابراهیم نژاد»/تنـها آرزویم شهادت است
 • دستگیری توزیع کننده مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • اجرای چهارمین مرحله رزمایش احسان و همدلی در رودان
 • پیام تبریک و تقدیر امام جمعه شهرستان رودان به مناسبت هفته بسیج
 • رودان با بیش از ۸۰ برنامه به پیشواز هفته بسیج می‌رود
 • کشف ۶۶۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • نشان برنز المپیاد کشوری فیلم سازان به دانش آموز رودانی رسید
 • ورود پلاک‌های غیربومی به رودان ممنوع است / احضار ۲۱ متولی برگزاری جشن عروسی در رودان
 • هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است
 • افزایش نگران کننده طلاق در رودان / رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در حوزه طلاق داشته باشند
 • مروری به وصیت‌نامه شهید “محمداقتداری” /مگذارید سلاحم روی زمین بماند و سنگرم خالی باشد
 • مشارکت پایگاه های بسیج رودان در مقابله با تهدیدکنندگان سلامت جامعه
 • قرارگاه های تحول محلات، گره گشای مشکلات و معضلات رودان
 • مرگ ۸۶۳ هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا/ سه فوتی جدید در رودان و بندرعباس
 • برخورد قضایی با ۱۰ بانی مراسم عروسی در رودان
 • جوانان، قربانی اصلی گران شدن مسکن هستند
 • وضعیت اماکن ورزشی رودان بسیار تاسف بار می باشد
 • وعده مسئولان برای احداث پل روستای بیدان رودان در حد حرف باقی مانده است
 • صدور ۲۲ مجوز سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های‌ آب بسته‌بندی و آشامیدنی در هرمزگان
 • کمبود متخصص بزرگترین تهدید آینده بخش کشاورزی/فارغ‌التحصیلان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید بذر هیبرید اشتغال می یابند
 • بیش از ۵۰ تن کالای اساسی برای تنظیم بازار در رودان توزیع شده است
 • مروری به وصیت‌نامه شهید علی امیریان جغین/به یاد علی اصغر شش ماهه باش و برای او گریه کن
 • احترام به پدر و مادر مهم‌ترین الگوی ولایت‌مداری است
 • پیش بینی برداشت ۷۹هزار تن خیار سبز در هرمزگان
 • ویدئوهای کمتردیده شده از سخنان جوبایدن
 • کتاب «روزی که شکسپیر به رودان آمد» نوشته یلدا جعفری به چاپ رسید
 • شهردار رودان بازداشت شد
 • تقویت کرسی‌های‌ آزاد‌اندیشی‌ در دانشگاه‌ها ضرورت دارد
 • دانشجویان رودانی در اردوهای جهادی مشارکت بالایی دارند
 • تغییر رئیس جمهور آمریکا تاثیری در برنامه های انقلاب ندارد/ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تضمین کننده سلامت جامعه
 • پروژه تولید بذرهای هیبریدی در هرمزگان توسعه می یابد/نهال انواع رقم‌های لیموترش تولید می شود
 • برپایی عروسی ها با جمعیت زیاد در روزهای اخیر بسیار نگران کننده است
 • مسلمانان در برابر توهين به مقدسات سكوت نمی کنند
 • 39 سارق حرفه‌ای در رودان دستگیر شدند
 • ایستادگی ملت ایران نماد استکبارستیزی و حق‌طلبی است/جهش اقتصاد شهرستان رودان در دوران تحریم
 • افول آمریکا با بروز بحران های داخلی اش جدی تر شده است
 • مروری به زندگینامه شهید بختیار رنجبری کمیز/در خواندن نماز غفلت نکنید
 • رودانی ها بیش از یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان زکات پرداخت کردند
 • اعتراض مسلمانان در برابر توهین به پیامبر(ص) نشان دهنده زنده بودن اسلام است/ تردیدی در نابودی رژیم صهیونیستی وجود ندارد
 • دستگیری 3متهم مسلح و کشف یک قبضه سلاح جنگی در رودان
 • هیچگونه کمبود روغن در رودان نداریم
 • بیش از هزار و ۷۰۰دانش آموز رودانی در طرح های آموزش قرآن کریم شرکت کرده اند
 • ۸۰ درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف جغین به صلح ختم شده است
 • فطرت پاک جوانان آمادگی پذیرش حقیقت تاریخ را دارد
 • برگزاری مراسم هفته وحدت در بقاع متبرکه رودان
 • بهترین راه مقابله با دسیسه دشمنان، وحدت بین مسلمانان است
 • بیانیه بسیج دانشجویی رودان در محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص)
 • اقدامات رئیس جمهور فرانسه نشانه ضعف فرهنگی- تمدنی غربی هاست/ هتک حرمت به پیامبر(ص) پلانی از پروژه اسلام ستیزی است
 • شعار مرگ بر فرانسه در شورای اداری رودان طنین انداز شد
 • پیش بینی تولید ۳هزار تن کلزا از مزارع هرمزگان
 • فضای مجازی، پلی برای گسترش و تبلیغ فرهنگ نماز است
 • ۲۱ مورد از وعده‌های متولیان ورزش هرمزگان در رودان بدون عمل مانده است
 • آموزش و پرورش علاوه بر تعلیم و تربیت، رسالت تامین سلامت دانش آموزان را هم برعهده دارد
 • Untitled-1-Recovered123