رودان نيوز
 • کد خبر : 3818
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 21 فوریه, 2013 - 19:09
 •   

  سال ۸۴ برای کاندیداتوری احساس تکلیف نکردم/ نامزد شکست‌خورده تأثیرگذار نیست

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بنده سال ۸۴ احساس تکلیف نکردم که در کنار نامزدهای متعدد بیایم، گفت: معتقد بودم معاون‌اول سابق بودن از نامزد شکست‌خورده ریاست جمهوری تأثیرگذارتر است.     به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از […]

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بنده سال ۸۴ احساس تکلیف نکردم که در کنار نامزدهای متعدد بیایم، گفت: معتقد بودم معاون‌اول سابق بودن از نامزد شکست‌خورده ریاست جمهوری تأثیرگذارتر است.

   

   

  به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاهای تهران،علامه و صنعتی شریف به فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و با اظهار تاسف از نادیده گرفتن پتانسیل دانشجویان گفت: بارها این مطلب را مطرح کردم که امنیتی کردن فضای دانشگاه‌ها قطعا به ضرر نظام است و نتیجه‌اش این می‌شود که عده ای فارغ التحصیل بی‌انگیزه و کسانی که تحلیل روشنی از شرایط و اوضاع نمی‌توانند داشته باشند از دانشگاه فارغ التحیصل می‌شوند.

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید بپذیریم که دانشجویان مدیران آینده کشور هستند،اظهار داشت: به تقویت جایگاه تشکل‌های دانشجویی اعتقاد دارم. بخشی از گرفتاری‌های امروز ما این است که وقتی 34 سال عملکرد انقلاب را تحلیل می‌کنیم مشاهده می شود که برخی از مسئولان گاهی یا به خاطر بی‌حوصلگی یا ملاحظه کاری و توجیه اقدامات خود با دانشجویان برخورد حذفی و تند می‌کنند در صورتی که وظیفه ما این است که جنبش دانشجویی را تقویت کرده و اشکالات را در یک فضای دوستانه و با هدف رشد و تعالی آینده سازان کشور گوشزد کنیم .

  عارف خاطرنشان کرد: مهمترین مساله‌ای که به دانشجویان یادآوری می‌کنم این است که جنبش دانشجویی باید در داخل دانشگاه و با تفکر خود دانشجویان، فعالیت کند و نباید از بیرون خط بگیرد. آفتی که متاسفانه با آن رو به رو هستیم این است که جریانات بیرون دانشگاه تلاش می‌کنند به مجموعه‌های دانشجویی خط بدهند و نتیجه‌اش این شد که در دهه چهارم به جای اینکه یک جریان قوی دانشجویی داشته باشیم که نسبت به همه امور حساسیت داشته باشد بی‌انگیزگی را در بدنه دانشجویی شاهد هستیم که بسیار خطرناک است.

  وی با تاکید بر اینکه دانشجو باید پرسشگر و بعضا پرخاشگر باشد،خاطرنشان کرد: البته شرط این رفتار دانشجویان سعه صدر مدیران دانشگاه است و باید بپذیریم که دانشجو دلسوز است و هیچ انگیزه‌ای جز اعتلای کشور و اصلاح امور ندارد، بنابراین باید تحمل کند. در زمان مدیریتم در دانشگاه تهران که  شرایط ویژه‌‌ای هم حاکم بر دانشگاه بود، اصل را بر این گذاشتیم که با سعه صدر برخورد کنیم و دانشجو را به خاطر اعتراض به مدیریت و  برگزاری تحصن به کمیته انضباطی نکشانیم .

  عارف با بیان اینکه اعتراض حق طبیعی دانشجو است در پاسخ به سوال یکی از دانشچویان که چرا در انتخابات سال 84 و 88 کاندیدای ریاست جمهوری نشد،اظهار داشت: شرایط سال 84 به سمتی رفت که اصلاح طلبان با نامزدهای متعددی به صحنه آمدند و من احساس تکلیف نکردم که در کنار نامزدهای متعدد بیایم. اعتقاد داشتم که معاون اول سابق بودن از نامزد شکست خورده ریاست جمهوری تاثیرگذارتر است. در سال 8 8 هم بنا بر این بود که بیایم که آقای خاتمی کاندیداتوری خود را اعلام  کردند بعد هم آقای مهندس موسوی و آقای کروبی وارد عرصه انتخابات شدند که  چون نمی خواستم در مقابل آنان قرار بگیرم از حضور در انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری منصرف شدم.

  وی به شرایط فعلی کشور اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی احساس خطر کردم. احساس کردم شرایط کشور در بخش‎های مختلف با چالشهایی رو به رو است. فکر می‌کنم برگشت به قانون و ساختارهای قانونی راه حل مشکلاتمان است. نمی‌توانیم شاهد باشیم که نظام که مردم هزینه‌های مادی و معنوی زیادی برای شکل گیری و تثبیت آن متحمل شدند، با گرفتاری و مشکلات عدیده و بعضا لاینحل رو به رو شود. باید از همه توان و ظرفیت و تجارب اندوخته شده برای سامان امور و حل مشکلات بهره مند شد.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به فعالیتهای اجرایی خود در سمت‌های مختلف اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم در سمت‌های مختلفی که کار کردم ناموفق نبوده‌ام و خودم را قانون‌مدار می دانم. در طول این سی سال خلاف قانون عمل نکردم و بر این باورم که باید قانون ملاک عمل قرار بگیرد. اگر قانون اشکال دارد برویم قانون را اصلاح کنیم و این توانایی را باید دولت داشته باشد که با هماهنگی و تعامل با مجلس قانون را اصلاح کند اما اگر قانون اصلاح نشود، فصل الخطاب قانون است.

  وی ادامه داد:از یک طرف اعتقاد به قانون دارم و از طرف دیگر اعتقاد به برنامه. برنامه یعنی خرد جمعی برای پیشرفت کشور.خوشبختانه در کشور برنامه‌های خوبی داریم. قوانین و مقررات و برنامه‌های توسعه ای که وجود دارند عموما ایرادی ندارند، باید باور به اجرا وجود داشته باشد و تلاش برای اجرای آن شکل بگیرد. ادعا نمی‌کنم که سر کار بیایم بعد از شش ماه یا یک سال درآمد ملی را بالا ببرم. اما ادعا می‌کنم که اگر توفیق نصیبم شد و برنامه‌هایم مورد اقبال و توجه مردم قرار گرفت در ابتدا هزینه های ملی را پایین بیاورم  و سپس با افزایش درآمد ملی و استفاده بهینه از منابع،شاخص های رشد و توسعه وضعیت مناسبت‌تری پیدا کنند.

  معاون اول دولت اصلاحات به وضعیت ایران در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و گفت:متاسفانه در تعامل با دنیا با مشکلاتی رو به رو هستیم حتی کشورهای دوست که با ما در یک جبهه بودند در قطعنامه‌هایی مانند حقوق بشر، یا غایب هستند یا رای ممتنع می دهند. مهمترین مسئله ما در سیاست خارجی، ارتقا سطح روابط است و برای اینکه این اتفاق بیافتد باید گام نخست در انتخابات ریاست جمهوری رساندن پیام صلح به دنیا باشد.

  عارف ادامه داد:رییس جمهور باید کسی باشد که بتواند در چارچوب سیاست های کلی کشور تعامل مثبت و سازنده ای را با دنیا داشته باشد و کشورهای مختلف با انتخاب شدن او پیام صلح و دوستی و تفاهم احساس کنند. اتفاقی که به نوعی در سال 76 رخ داد. در سال 76 برخی از سفیران کشورهای اروپایی از کشور رفته بودند ولی با آمدن آقای خاتمی بدون اینکه دولت کاری جدی انجام دهد، بخشی از مسایل حل شد و آنان به تدریج به محل ماموریت خود بازگشتند.

  وی وضعیت معیشت مردم را نگران کننده دانست و گفت: به خاطر بی‌تدبیری‌ها و ساختار شکنی‌هایی که انجام شد  وضعیت اقتصادی کشور با چالش‌های زیادی رو به رو است .نهادهای نظارتی و برنامه‌ریزی و نهادهایی که باید به صورت بهینه این منابع محدود را توزیع کنند، کجا هستند؟ سازمان مدیریت کجاست؟ شورای اقتصاد کجاست؟ نقش شورای پول و اعتبار چیست؟ بانک مرکزی بدون اجازه بانک‌ها و بدون مجوز قانونی از حساب آنها پول برداشت می کند. نقدینگی از 65هزار میلیارد تومان  درسال 83- 84 به 450 هزار میلیارد تومان رسیده است. نتیجه‌اش تورم لجام گسیخته است.

  عارف آثار روانی تورم را خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت:بخشی از تورم گرانی است و بخش دیگر آن کم فروشی برخی کالاهای بسته‌بندی شده است. نکبت کم فروشی اگر ادامه پیدا کند، دامن کشور را می گیرد. هیچ فردی اعتماد ندارد که یک ساعت دیگر قیمت‌ها چه خواهد شد، بدون اینکه نیازی به کالایی داشته باشد آن را می خرد و تعادل عرضه و تقاضا را به هم می‌زند. دولت بعدی اولین کاری که باید انجام دهد برگرداندن آرامش اقتصادی به کشور است.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه آرامش اقتصادی مهمترین مساله در خصوص معیشت مردم است به نوسانات نرخ ارز در بازار اشاره کرد و گفت: الان در خانه‌هایی اسکناس دلار است که شاید پدر یا مادر خانه برای اولین بار رنگ اسکناس دلار را می‌بیند. در حالی که نیازی به دلار ندارد. ولی برای نگه داشتن ارزش پول مجبور به خرید دلار شده است.به جای اینکه سرمایه‌های محدود مردم در بانک‌ها باشد و صرف سرمایه‌گذاری و تولید شود، بهره‌اش را دیگران می‌برند و یا در کارهای دلالی و واسطه‌گری افتاده است.

  وی با بیان اینکه اگر در انتخابات وارد شوم می‌خواهم یک الگوی اخلاقی را به نمایش بگذارم ،اظهار داشت: به اندازه کافی سیاسی هستم اما سیاسی کار هیچ وقت نبوده‌ام .معتقدم در دهه چهارم انقلاب مردم  به جای توجه به شعارها بر اساس عملکردها رای می دهند. کشور گرفتار برخوردهای شعاری است. نه تنها شرعا و اخلاقا خودم را موظف به اجرای قانون اساسی می دانم بلکه قوانین عادی را لازم الاجرا می دانم و هیچ قانون عادی را کنار نخواهم گذاشت. باورم به قانون است و فکر می کنم بیشترین گرفتاری ما هم ناشی از بی اعتقادی به قانون یا حرکات فراقانونی است.

  عارف در پاسخ به پرسشی درباره دولت وحدت ملی ،گفت: به دولت تفاهم ملی معتقدم و فکر می کنم که در بدترین شرایط تفاهم بالای 50- 60 درصد را با رقبای خود داریم و اگر تفاهم مبنای حرکت دولت باشد،خیلی از مشکلات و چالش‌هایی که با آن رو برو هستیم مرتفع خواهند شد.

  وی با بیان اینکه شاید یکی از مزیت‌های من در انتخابات این باشد که مشکلی در برنامه‌ریزی و انتخاب نیرو ندارم،در واکنش به سوالی یکی از دانشجویان که به امنیتی شدن فضای کشور اشاره داشت ،گفت: امنیتی و اطلاعاتی شدن فضای کشور  متاسفانه تا حدودی واقعیت جامعه امروز است، اگر این فضا ادامه پیدا کند خوشبین به حضور جدی مردم  در انتخابات نیستم. امیدوارم دست اندرکاران بخش های مختلف ساز و کار لازم را برای مشارکت حداکثری مردم فراهم سازند.

  رئیس اسبق دانشگاه تهران به وضعیت دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:فضایی که در دانشگاه ها مشاهده می شود به هیچ وجه زیبنده جامعه دانشگاهی ما نیست. در حال حاضر دانشجو جرات بیان یک کلمه حرف را ندارد چون فردا کمیته انضباطی با او برخورد خشن می‌کند. جلوی این فضا باید گرفته شود.ادامه این فضا قطعا به نفع نظام نیست.

  عارف همچنین درباره انتخابات آزاد نیز گفت:متاسفانه برخی افراد و رسانه‌ها بعد از سخنان رهبری در اتباط با انتخابات آزاد به نیت خوانی از سخنان ایشان پرداختند و برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی را مورد هجمه خود قرار دادند و به گونه ای وانمود کردند که مخاطب سخنان رهبری این عده از افراد هستند در حالیکه اخیرا رهبری انقلاب اینگونه برخوردها را مورد نکوهش قرار دادند.

  وی در همین ارتباط خاطرنشان کرد:انتخابات آزاد تعریف روشنی دارد یعنی انتخاب بر اساس قانون. همه دست اندرکاران انتخابات شرعا و قانونا موظف هستند از رای مردم که امانتی است نزد آنها محافظت کنند .رای مردم امانت است. خیانت در امانت هم تکلیفش در اسلام مشخص است. ممکن است جایی خطایی رخ دهد، باید خطا را بپذیریم. نمی توانیم ب بین باشیم. نظام از خودماست، می خواهیم داخل نظام کار کنیم. ضعف اجرایی را هم باید خودمان برطرف کنیم و باید هم از خودمان شروع کنیم. باید انتخابات را که یک اصل مترقی در حکومت مردم سالاری است بپذیریم و اشکالات اجرایی آن را هم مسئولین ذیربط حل کنند.

  معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه آرزویم این است که دوستانم در جبهه اصلاحات به اجماع برسند، به شرایط کشور در آستانه انتخابات اشاره کرد و گفت:فضای کشور هنوز فضای شادابی برای انتخابات نیست، البته ممکن است اتفاقاتی در انتخابات بیافتد ولی راهکارش را راهکار انتخابات سال 88 نمی‎دانم. هم دستگاه‌های مسئول و هم سیاسیون می توانستند بهتر عمل کنند .برخوردهای تند و چالشی  و ساختار شکن به هیچ وجه به صلاح کشور نیست باید با رفاقت و تحمل رفتار کرد.

   

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=3818

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • ۱۷بیمار کرونایی در هرمزگان جان باختند/وضعیت بحرانی ابتلا به کرونا در هرمزگان همچنان ادامه دارد
 • پخت و توزیع ۱۲هزار پرس غذای گرم به همت بسیج دانشجویی رودان
 • راه یابی ۱۰ثربرگزیده دانش آموزان رودانی به مرحله کشوری دومین جشنواره علمی، پژوهشی پژوهشسراهای دانش آموزی
 • ۲۰ برنامه فرهنگی به‌مناسبت غدیر در رودان برگزار شد
 • ۲۵سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی بمناسبت عید غدیر توزیع شد
 • پخت ۵۰هزار پرس غذا در عید غدیر با مشارکت ستاد اجرایی در رودان
 • کمبود فضای آموزشی، تجهیزات و نیروی انسانی مهمترین معضل رودان/۳۰درصد مدارس رودان شیفت چرخشی می باشد
 • یام «غدیر» ولایت پذیری است/شخصیت بزرگ امام علی(ع) از جایگاه عظیمی در بین تمام دنیا برخودار است
 • بیش از سه هزار پرس غذای گرم بمناسبت عید غدیر پخت می شود
 • درخشش تیم ایران در مسابقات اختراعات جهان در ژنو سوئیس/ مدال نقره بر گردن مخترعان هرمزگانی‌
 • امتیاز تیم فوتسال بانوان رودان به فروش می رسد
 • توزیع بیش از هزار پرس غذای گرم در کانون نینوا بخش بیکاه رودان
 • اجرای طرح «تبرکات علوی» در رودان
 • ۶۴ خودرو متخلف کرونایی در رودان اعمال قانون شدند
 • عودت ۵۸۰ خودروی پلاک غیر بومی از مبادی ورودی شهرستان رودان
 • 125رأس دام قربانی به قربانگاه‌های کمیته امداد رودان اهدا شد
 • فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰نفر در برگزاری انتخابات شهرستان رودان
 • شرکت در انتخابات پایبندی به راه حاج قاسم است
 • دانشگاه «تیلبرگ»: محسن مهرعلیزاده تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان نرسانده استهرع
 • افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده/ ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!
 • انتخابات ۱۴۰۰ آزمون بدون اشتباه جوانان برای آینده است
 • حضور حداکثری مردم در انتخابات دودمان دشمنان را به خاک سیاه می نشاند/ دولت اسلامی، زمینه حرکت در جهت تحقق اهداف والای الهی است
 • مردم رودان ناظر دومین مناظره انتخاباتی۱۴۰۰
 • بیش از هزار و ۱۰۰ کیسه برنج بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • تکذیب ادعای مطرح شده مبنی بر بدرفتاری یک قاضی با سرباز/ فرد موجود در فیلم قاضی نیست
 • شناسایی موارد مثبت کرونا در هرمزگان باز هم رکورد زد
 • مشارکت حداکثری در انتخابات در شکل گیری آینده ی روشن کشور تاثیر بسزایی دارد
 • عامل ذوب شدن سرمایه مردم در بورس را بشناسید؟
 • فعالان فضای مجازی، نقشی کلیدی و اثرگذار در حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای دارند
 • رعایت پروتکل های بهداشتی، تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی و قرمز رودان است
 • مروری بر وصیت نامه شهید یونس کهالی پور/ نماز را ترک نکنید و راه امام حسین(ع) راه شما باشد
 • افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی در بیکاه رودان
 • ریل گذاری مسیر توسعه با مشارکت حداکثری و انتخاب صحیح انجام خواهد گرفت/ نخبگان به بصیرت افزایی جامعه کمک کنند
 • واکسینه شدن بیش از ۳هزار نفر علیه کرونا در رودان
 • ۱۸واحد صنفی متخلف در هفته قرمز کرونایی رودان پلمپ شد
 • تبلیغات محیطی و عمومی کاندیدای انتخابات در چارچوب الزامات بهداشتی خواهد بود
 • تشدید محدودیت های کرونایی در رودان/ رودان در اوج وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد
 • از سرقت کابل و قطعی برق تا گلایه دانش آموزان از ضعیف بودن اینترنت در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید عباس جلالی/ به خانه شهیدان سر بزنید
 • گاز به گلخانه های رودان می رسد
 • انتخابات از افتخارات جمهوری اسلامی است
 • توزیع چراغ های خورشیدی در مناطق پرتعارض با حیات وحش در رودان
 • ممنوعیت برداشت و فروش لیموترش در رودان
 • دایر شدن ۱۳۴شعبه اخذ رای در رودان
 • توزیع بیش از هزار و 200پرس غذای گرم به همت دانشجویان رودانی
 • مروری بر وصیت نامه شهید موسی استادی/ دلبسته دنیا نباشید و راهتان راه خدایی باشد
 • جمع آوری ۴۵۰میلیون ریال جهت درمان بیماران و تهیه و توزیع بسته های معیشتی و ماسک در خیرآباد رودان
 • ۸۰۰ سری جهیزیه جهت ترویج ازدواج آسان به همت قرارگاه تحول محلات روستا تهیه و توزیع شد
 • ساخت 20منزل مسکونی و توزیع بیش از 7هزار بسته معیشتی برای نیازمندان رودانی
 • ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین اهداف ما در قرارگاه های تحول محلات است
 • کاهش ۴۸۰ درصدی جرم خیزی در کمیز رودان/ گشت های مردم پایه رضویون امنیت را به منطقه هدیه دادند
 • هدف از راه اندازی و تشکیل قرارگاه تحول محلات رفع محرومیت و آسیب های اجتماعی است
 • کاهش ناهنجاری‌ها و کجروی‌ها ثمره ایجاد قرارگاه تحول محلات
 • هر پایگاه بسیج یک تیم ورزشی/ قرارگاه تحول بستری برای رشد استعدادهای بالقوه ورزشی
 • قرارگاه‌های تحول محلات خانواده‌ها را در مقابل هرگونه تهدید مصون می‌دارد
 • Untitled-1-Recovered123