رودان نيوز
 • کد خبر : 3830
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 23 فوریه, 2013 - 20:38
 •   

  نسل پیشرفته سانتریفیوژهای ایران بیش‌تر از ۱۸۰ ماشین است/ محفظه اصلی رآکتور اراک به زودی جایگذاری می‌شود

  آبنما نیوز : رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه به دلیل ناامن بودن دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آژانس، خبر نصب نسل سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز در اختیار رسانه‌های خارجی قرار گرفت، گفت: نسل پیشرفته سانتریفیوژها ۱۸۰ ماشین نیست، خیلی بیش‌تر از این‌هاست و به تدریج نصب می‌شوند.     به گزارش آبنما نیوز به […]

  آبنما نیوز : رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه به دلیل ناامن بودن دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آژانس، خبر نصب نسل سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز در اختیار رسانه‌های خارجی قرار گرفت، گفت: نسل پیشرفته سانتریفیوژها ۱۸۰ ماشین نیست، خیلی بیش‌تر از این‌هاست و به تدریج نصب می‌شوند.

   

   

  به گزارش آبنما نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ،‌ فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان امروز شنبه در حاشیه همایش سالانه مدیران صنعت هسته‌ای کشور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سؤالی درباره افزایش میزان ذخایر اورانیوم کشور، با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در صنعت هسته‌ای کشور تامین مواد اولیه است، گفت: ما در 34 سال گذشته اقدامات زیادی را در راستای کشف معادن اورانیوم صورت دادیم و در یک و نیم سال گذشته به بحث اکتشاف بیش‌تر پرداختیم و منابع جدید اورانیوم را شناسایی کردیم.

  عباسی درباره تعیین ساختگاه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور، اظهار داشت: کل کشور ظرف چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و مکان‌های مناسب را با پارامترهای جهانی بررسی کردیم و شانزده ساختگاه را در نقاط مختلف کشور شناسایی کردیم. از بین این شانزده ساختگاه به ترتیب چند تا از آن‌ها که دارای اولویت هستند مورد هدف قرار می‌گیرند تا ما راکتورهای قدرت‌مان را در آینده در این مکان‌ها بسازیم.

  رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات ایران و 1+5 که قرار است این هفته در قزاقستان برگزار شود و همچنین سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی در دومین همایش سالانه مدیران صنعت هسته‌ای کشور، گفت: آقای جلیلی به‌زودی عازم سفر به قزاقستان برای انجام گفت‌وگوها با 1+5 هستند. توضیحات ایشان برای مدیران صنعت هسته‌ای و سوالاتی که داشتند کافی بود و این که مدیران ما چه اقداماتی باید انجام دهند تا آن‌ها در مذاکرات از توانایی لازم برخوردار باشند.

  وی با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از قدرت‌های مطرح جهانی و نوظهور در حال مذاکره با کشورهای دیگر است و این گفت‌وگوها حتماً باید به لحاظ صنعتی و علمی از سوی ایران با دست پر انجام شود، اظهار داشت: بارها گفته‌ایم که ما با علم و دانش خود با دیگران گفت‌وگو می‌کنیم و حتما آینده روشنی پیش‌روی ملت ما قرار دارد.

  عباسی با اشاره به فعالیت‌های غنی‌سازی ایران با غنای کم‌تر از پنج درصد و تا 20 درصد، افزود: اورانیوم تا غنای 20 درصد مخصوص استفاده از راکتورهای تحقیقی از جمله راکتور تهران است و ما به اندازه نیازمان آن را تولید کرده‌ایم. ما بخشی از اورانیوم تا غنای 20 درصدمان را همانطور که رسانه‌های خارجی گزارش کردند به U3O8 بیست درصد تبدیل کردیم که در صفحه‌های سوخت راکتور تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  وی توضیح داد: اساس غنی‌سازی 20 درصدی ما به این دلیل بود که کشورهای دیگر حاضر نشدند آن را به ما بدهند و حالا ما سوخت راکتورمان را خودمان تولید می‌کنیم و آمادگی داریم کشورهای دیگر را از این سوخت بهره‌مند سازیم و این تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود.

  عباسی اشاره کرد که سوخت 3.5 درصد ما در حد محدود در میله‌های سوخت قرار گرفته و در راکتور تهران تست‌های مربوطه انجام می‌شود تا برای تولید مجتمع‌های سوخت راکتور 360 مگاواتی و راکتورهای قدرت بالای هزار مگاوات آماده شوند.

  رییس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر نصب سانتریفیوژهای نسل پیشرفته در نطنز و جوسازی رسانه‌های غربی مبنی بر این که چنین اقداماتی در آستانه مذاکرات ایران و 1+5 از سوی ایران تحریک‌آمیز است، گفت: من برای رسانه‌های غربی و کشورهایی که از شنیدن چنین اخباری تحریک می‌شوند پیغامی دارم و آن این است که آستانه تحمل خود را بالا ببرند. اگر کشوری مسیر تکنولوژی و فن‌آوری را طی می‌کند باید با آن گفت‌وگو کنند و راه‌های همکاری را بررسی کنند.

  رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره بخشی از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مربوط به راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی اراک است، ضمن تایید این بخش تصریح کرد: ما درباره راکتور تحقیقاتی اراک یک روند منطقی و معقولی داریم و آن این است که تاسیسات جانبی راکتور را آماده کنیم، محفظه اصلی راکتور مدت‌هاست که ساخته شده و منتظر آماده شدن محل نصب آن بودیم که باید تغییرات کوچکی در آن صورت می‌گرفت و به‌زودی محفظه اصلی را حمل می‌کنیم و در سر جای خود قرار می‌دهیم و در سال آینده راکتور را با سوخت مجازی راه‌اندازی می‌کنیم.

  وی ادامه داد که در حال حاضر 150 مجتمع سوخت ساخته شده است و آماده برای انتقال به اراک است بنابراین روندی که ما در راکتور اراک طی می‌کنیم طبق برنامه است و امیدواریم کسی از این روند تحریک نشود.

  رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره نصب نسل سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز، ‌گفت: این خبر توسط کارشناسان آژانس ثبت و گزارش شده و به دلیل ناامن بودن دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آژانس که مستندات را نمی‌تواند در داخل خود نگه دارد این خبر در اختیار رسانه‌های خارجی قرار گرفت. ما قرار نداشتیم تا زمان نهایی شدن این مساله، آن را نهایی کنیم اما چیز پنهانی نبود چرا که آژانس همیشه حضور دارد و فعالیت‌های ایران را تحت نظارت دارد.

  عباسی افزود: همچنین نسل پیشرفته سانتریفیوژها 180 ماشین نیست، خیلی بیش‌تر از این‌هاست و به تدریج نصب می‌شوند چرا که شرایط لازم برای بهره‌برداری باید فراهم شود.

  وی گفت: برنامه ما این است که تعداد نهایی این نسل پیشرفته را به‌زودی در اختیار افکار عمومی قرار دهیم اما به طور یقین باید بگویم که قبل از قرار گرفتن این اخبار در اختیار رسانه‌ها، بازرسان آژانس در جریان این مساله قرار می‌گیرند و حتما خبرش از آژانس درز خواهد کرد.

  معاون رئیس جمهور در خصوص اینکه در گزارش اخیر آژانس خبری  مبنی بر خاموشی قلب راکتور بوشهر منتشر شده است، گفت: از زمان راه‌اندازی در شهریور 90 که شاهد راه‌اندازی مقدماتی بودیم به دفعات مختلف نیروگاه وارد شبکه شده و برق تولید کرده است. ما حتما باید آزمایش‌های مربوط به تست اجزای مختلف راکتور را به درستی انجام دهیم و نباید درگیر بحث‌های ژورنالیستی در این مساله شویم.

  به گفته وی راکتور یک کارخانه تولید برق است و ایمنی خاص خود را داشته باشد.

  وی با بیان اینکه راکتور بوشهر از ایمنی هسته‌ای برخوردار است، تصریح کرد: بیش‌تر اشکالاتی که ظرف یک سال و نیم گذشته در راکتور در دوران آزمایش‌ها مشاهده شد مربوط به بحث‌های غیرهسته‌ای است یعنی در توربین و ژنراتور.

  وی تاکید کرد:‌ راکتور از ایمنی هسته‌ای برخوردار است. بیش‌تر اشکالاتی که ظرف یک سال و نیم گذشته در راکتور در دوران آزمایش‌ها مشاهده شد مربوط به بحث‌های غیرهسته‌ای است یعنی در توربین و ژنراتور. اخیرا نیروگاه به شبکه متصل و برق هزار مگاوات را تامین کرد و بعد از یک هفته تا 10 روز طبق برنامه از مدار خارج تا بازبینی لازم در آن انجام شود. به لطف خدا با فعالیتی که پیمانکار روس انجام داده است تجهیزات مورد نیاز ژنراتور از روسیه وارد ایران شده است و ژنراتور در حال بسته شدن مجدد و راه‌اندازی است و ظرف یک هفته و دو هفته آینده انتظار داریم نیروگاه دوباره وارد شبکه شود، البته بعد از آن دوباره آزمایش‌ها را ادامه می‌دهیم تا زمان تحویل موقت به بهره‌بردار ایرانی فرا رسد.

  رییس سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی رسیدیم به شرایطی که بهره‌بردار ایرانی آماده تحویل گرفتن نیروگاه شود، زمان تحویل‌گیری موقت نیروگاه است.

  رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه آیا بهره‌بردار ایرانی، نیروگاه را تا پایان زمستان سال جاری تحویل می‌گیرد؟ گفت: برنامه اول ما تا پایان سال 90 بود اما با مشکلاتی که پیمانکار به ما گفت و دیدیم مشکلات منطقی است، طبق توافق دو طرفه تحویل مقدماتی را به تاخیر انداختیم.

  وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که چه زمانی می‌توان شاهد فعالیت کامل راکتور تهران با تامین سوخت مورد نیاز تولیدی در داخل کشور باشیم؟ گفت: اول این که لازم نیست راکتور در تمام روزهای ماه فعال باشد. ما بر اساس نیاز بیمارستان‌های کشور، مراکز آموزشی و دانشگاهی، راکتور را فعال می‌کنیم تا به این شکل در مصرف سوخت صرفه‌جویی لازم را داشته باشیم.

  به گفته وی در حال حاضر حدود 12 مجتمع سوخت تولید شده که نیمی از آن‌ها در اختیار راکتور تهران قرار گرفته و نیمی دیگر در اصفهان نگهداری می‌شود تا هر وقت راکتور تهران مطالبه سوخت داشت به آن تحویل دهند.

   

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=3830

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • مادر ورزش‌های جهان در اغمای رسیدگی مسئولان/ اینجا زمین های خاکی میزبان استعدادهای نهفته است
 • ۱۷بیمار کرونایی در هرمزگان جان باختند/وضعیت بحرانی ابتلا به کرونا در هرمزگان همچنان ادامه دارد
 • پخت و توزیع ۱۲هزار پرس غذای گرم به همت بسیج دانشجویی رودان
 • راه یابی ۱۰ثربرگزیده دانش آموزان رودانی به مرحله کشوری دومین جشنواره علمی، پژوهشی پژوهشسراهای دانش آموزی
 • ۲۰ برنامه فرهنگی به‌مناسبت غدیر در رودان برگزار شد
 • ۲۵سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی بمناسبت عید غدیر توزیع شد
 • پخت ۵۰هزار پرس غذا در عید غدیر با مشارکت ستاد اجرایی در رودان
 • کمبود فضای آموزشی، تجهیزات و نیروی انسانی مهمترین معضل رودان/۳۰درصد مدارس رودان شیفت چرخشی می باشد
 • یام «غدیر» ولایت پذیری است/شخصیت بزرگ امام علی(ع) از جایگاه عظیمی در بین تمام دنیا برخودار است
 • بیش از سه هزار پرس غذای گرم بمناسبت عید غدیر پخت می شود
 • درخشش تیم ایران در مسابقات اختراعات جهان در ژنو سوئیس/ مدال نقره بر گردن مخترعان هرمزگانی‌
 • امتیاز تیم فوتسال بانوان رودان به فروش می رسد
 • توزیع بیش از هزار پرس غذای گرم در کانون نینوا بخش بیکاه رودان
 • اجرای طرح «تبرکات علوی» در رودان
 • ۶۴ خودرو متخلف کرونایی در رودان اعمال قانون شدند
 • عودت ۵۸۰ خودروی پلاک غیر بومی از مبادی ورودی شهرستان رودان
 • 125رأس دام قربانی به قربانگاه‌های کمیته امداد رودان اهدا شد
 • فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰نفر در برگزاری انتخابات شهرستان رودان
 • شرکت در انتخابات پایبندی به راه حاج قاسم است
 • دانشگاه «تیلبرگ»: محسن مهرعلیزاده تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان نرسانده استهرع
 • افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده/ ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!
 • انتخابات ۱۴۰۰ آزمون بدون اشتباه جوانان برای آینده است
 • حضور حداکثری مردم در انتخابات دودمان دشمنان را به خاک سیاه می نشاند/ دولت اسلامی، زمینه حرکت در جهت تحقق اهداف والای الهی است
 • مردم رودان ناظر دومین مناظره انتخاباتی۱۴۰۰
 • بیش از هزار و ۱۰۰ کیسه برنج بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • تکذیب ادعای مطرح شده مبنی بر بدرفتاری یک قاضی با سرباز/ فرد موجود در فیلم قاضی نیست
 • شناسایی موارد مثبت کرونا در هرمزگان باز هم رکورد زد
 • مشارکت حداکثری در انتخابات در شکل گیری آینده ی روشن کشور تاثیر بسزایی دارد
 • عامل ذوب شدن سرمایه مردم در بورس را بشناسید؟
 • فعالان فضای مجازی، نقشی کلیدی و اثرگذار در حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای دارند
 • رعایت پروتکل های بهداشتی، تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی و قرمز رودان است
 • مروری بر وصیت نامه شهید یونس کهالی پور/ نماز را ترک نکنید و راه امام حسین(ع) راه شما باشد
 • افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی در بیکاه رودان
 • ریل گذاری مسیر توسعه با مشارکت حداکثری و انتخاب صحیح انجام خواهد گرفت/ نخبگان به بصیرت افزایی جامعه کمک کنند
 • واکسینه شدن بیش از ۳هزار نفر علیه کرونا در رودان
 • ۱۸واحد صنفی متخلف در هفته قرمز کرونایی رودان پلمپ شد
 • تبلیغات محیطی و عمومی کاندیدای انتخابات در چارچوب الزامات بهداشتی خواهد بود
 • تشدید محدودیت های کرونایی در رودان/ رودان در اوج وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد
 • از سرقت کابل و قطعی برق تا گلایه دانش آموزان از ضعیف بودن اینترنت در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید عباس جلالی/ به خانه شهیدان سر بزنید
 • گاز به گلخانه های رودان می رسد
 • انتخابات از افتخارات جمهوری اسلامی است
 • توزیع چراغ های خورشیدی در مناطق پرتعارض با حیات وحش در رودان
 • ممنوعیت برداشت و فروش لیموترش در رودان
 • دایر شدن ۱۳۴شعبه اخذ رای در رودان
 • توزیع بیش از هزار و 200پرس غذای گرم به همت دانشجویان رودانی
 • مروری بر وصیت نامه شهید موسی استادی/ دلبسته دنیا نباشید و راهتان راه خدایی باشد
 • جمع آوری ۴۵۰میلیون ریال جهت درمان بیماران و تهیه و توزیع بسته های معیشتی و ماسک در خیرآباد رودان
 • ۸۰۰ سری جهیزیه جهت ترویج ازدواج آسان به همت قرارگاه تحول محلات روستا تهیه و توزیع شد
 • ساخت 20منزل مسکونی و توزیع بیش از 7هزار بسته معیشتی برای نیازمندان رودانی
 • ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین اهداف ما در قرارگاه های تحول محلات است
 • کاهش ۴۸۰ درصدی جرم خیزی در کمیز رودان/ گشت های مردم پایه رضویون امنیت را به منطقه هدیه دادند
 • هدف از راه اندازی و تشکیل قرارگاه تحول محلات رفع محرومیت و آسیب های اجتماعی است
 • کاهش ناهنجاری‌ها و کجروی‌ها ثمره ایجاد قرارگاه تحول محلات
 • هر پایگاه بسیج یک تیم ورزشی/ قرارگاه تحول بستری برای رشد استعدادهای بالقوه ورزشی
 • Untitled-1-Recovered123