رودان نيوز
 • کد خبر : 828
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 21 آوریل, 2013 - 00:07
 •   

  هشدار در مورد وقوع زمین لرزه 10 ریشتری/ زلزله شدید، تهران را تهدید می کند

  مرکز زمین شناسی آمریکا از احتمال وقوع یک زلزله به بزرگی 10 ریشتر در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس خبر داد. به گزارش رودان نیوز به نقل از ایلنا، روزنامه الوطن چاپ آمریکا نوشت: مرکز زمین شناسی آمریکا از پیش بینی وقوع زلزله‌ای بسیار بزرگ در منطقه خاورمیانه بین 25 تا 30 آوریل (5 تا […]

  مرکز زمین شناسی آمریکا از احتمال وقوع یک زلزله به بزرگی 10 ریشتر در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس خبر داد.

  به گزارش رودان نیوز به نقل از ایلنا، روزنامه الوطن چاپ آمریکا نوشت: مرکز زمین شناسی آمریکا از پیش بینی وقوع زلزله‌ای بسیار بزرگ در منطقه خاورمیانه بین 25 تا 30 آوریل (5 تا 10 اردیبهشت) خبر داده است.

  بر اساس گزارش این مرکز گسل بزرگی در عمق 20 کیلومتری زمین از جنوب شرق ایران به سمت کشورهای خلیج فارس به حرکت درآمده و گسل دیگری از سمت شرق ایران به سمت کشورهای پاکستان، هند و شرق آسیا خواهد رفت که باعث ایجاد زلزله‌ای به بزرگی 9 تا 10 ریشتر خواهد شد.

  بر اساس اعلام این مرکز قدرت اولیه این زلزله 10 ریشتری می‌تواند کل منطقه را به طور کامل تخریب و در عمق زمین دفن کند.

  مرکز زمین شناسی آمریکا همچنین نسبت به پس لرزه‌های این زلزله به قدرت 5 ریشتر در جنوب عراق، کویت، قطر، امارات، شرق و مرکز عربستان و شمال شرق عمان هشدار داد که همین پس لرزه‌ها می‌تواند نابودی زیرساخت‌های این کشور‌ها از جمله جاده‌ها، خیابان‌ها، پل‌ها، نیروگاه‌ها، ایستگاه‌های برق، تلفن، فرستنده‌های تلویزیونی، اینترنت، آسمان‌خراش‌ها، برج‌ها و کلیه تاسیسات عمومی این کشور‌ها را نابود کند.

  همچنین این مرکز هشدار داده است که این زلزله سبب وقوع یک سونامی خطرناک خواهد شد.

  زلزله‌های اخیر یقه پایتخت را هم می‌گیرد

  زلزله 5.2 ریشتری تسوج در آذربایجان ‌شرقی، زلزله 7.5 ریشتری خاش و سراوان و زلزله 6.1 ریشتری بوشهر نشان می‌دهد که تمام ایران تحت فشار نیروهای زمین‌ساختی قرار دارد. به همین خاطر وقوع زلزله‌ای در تهران دور از تصور نیست.

  بهرام عکاشه، رییس دانشکده علوم پایه با اعلام این مطلب به بهار گفت: زلزله‌هایی که در چند روز اخیر در نقاط مختلف کشور به وقوع پیوسته است نشان می‌دهد که کشور زیر فشار نیروهای زمین‌ساختی است که در اثر حرکت شبه‌قاره هند به سمت شمال غرب، حرکت شبه‌جزیره عربستان به سمت شمال شرق و حرکت صفحه دریای عمان به سمت منطقه مکران (جنوب شرق ایران) به وجود آمده است؛ منطقه‌ای که در آن‌جا چابهار و جاسک قرار دارد و شمالی‌تر آن سراوان و خارک واقع شده و باز هم اندکی شمالی‌تر زاهدان و آتشفشان تفتان را داریم.

  عکاشه با اشاره به این‌که همه حوادثی که در 10 روز اخیر شاهد آن بودیم، نشان می‌دهد که ایران تحت فشارهای زمین‌ساختی است، اظهار کرد: مطالعه تاریخ زلزله‌خیزی تهران نشان می‌دهد که زلزله تهران تاکنون 30 سال تاخیر داشته است، در نتیجه هر چقدر این تاخیر بیشتر باشد، انرژی بیشتری ذخیره می‌شود. زلزله‌های هریس، بوشهر و آذربایجان نشان می‌دهد که به احتمال زیاد فعالیت منطقه زیاد خواهد شد. به همین خاطر، ستاد مدیریت بحران کشور و هلال احمر باید این روزها در آمادگی کامل باشد. عکاشه در ادامه سخنانش با تاکید بر این‌که مسئولان هلال احمر و ستاد بحران تصور نکنند که زلزله خسته شده و دیگر به وقوع نمی‌پیوندد، گفت: زلزله از ‌میلیون‌ها سال پیش آغاز شده و تا ‌میلیون‌ها سال بعد نیز ادامه خواهد داشت. از این رو، مصلحت کشور بر این است که ستاد مدیریت بحران به‌ویژه در منطقه شرق تهران در آمادگی کامل باشد.

  او با پیش‌بینی این‌که یک زلزله 7 ریشتری می‌تواند به تعطیلی کامل تهران برای چند سال منجر شود، گفت: زلزله تهران در عمق زیاد اتفاق نمی‌افتد. چون تهران حاصل چین‌خوردگی‌های البرز است و این مسئله باعث می‌شود که زلزله تهران درسطح به وقوع بپیوندد. اما اگر این زلزله در منطقه ری یا شرق تهران به وقوع بپیوندد شاهد یک فاجعه کامل به‌ویژه از نظر تعداد کشته‌شدگان خواهیم بود.

  رییس دانشکده علوم پایه با اشاره به این‌که هر چقدر زلزله در عمق بیشتری رخ دهد خانه‌های بیشتری در امان خواهد بود، چون انرژی کمتری پراکنده می‌شود، گفت: اگر زلزله سراوان سطحی بود، می‌توانستیم شاهد جا‌به‌جایی 200 کیلومتر در زمین باشیم، ولی چون این زلزله در عمق خیلی زیاد رخ داد میزان خسارت‌های سطحی هم کم بود. عکاشه تصریح کرد: اما در تهران به خاطر چین‌خوردگی‌های البرز زلزله‌ها در عمق نخواهد بود. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به چین‌خوردگی‌های ایران داشته باشیم از شبه‌جزیره عربستان تا منطقه اندیمشک و اهواز مسطح است، سپس شاهد چین‌خوردگی تا منطقه خرم‌آباد خواهیم بود، پس از آن تا بروجرد چین‌خوردگی نداریم تا به دشت ورامین می‌رسیم، چین‌خوردگی‌ها از ورامین آغاز می‌شود تا به کوه دماوند می‌رسد و پشت این کوه هم که چالوس و دریای خزر است که آن‌جا هم مسطح است و البته چین‌خوردگی‌های خاص خودش را دارد. کوه‌های البرز استعداد وقوع زلزله تا مرز 8 ریشتر را دارند.

  عکاشه گفت: بنابراین اگر زلزله‌ای با قدرت 7.5 ریشتر و در عمق پنج‌کیلومتری تهران به وقوع بپیوندد، این کلانشهر برای چندین سال تعطیل خواهد شد. چون نه گاز و برق و لوله‌کشی آب باقی می‌ماند و نه خیابانی، به همین خاطر حتی نیروهای امدادی از استان‌های همجوار مانند قم، قزوین، سمنان و دامغان توانایی ورود به شهر را نخواهند داشت. البته زلزله پهنه تهران می‌تواند تا کرج و هشتگرد را هم شامل شود. وی به پیش‌بینی وقوع زلزله تهران در طرحی اشاره کرد که حدود 10 سال پیش با مشارکت شهرداری و کارشناسان ژاپنی تهیه شده است و گفت: در چارچوب یک طرح مشترک بین آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن و مرکز مطالعات زلزله و زیست‌محیطی تهران یک برنامه پژوهشی در رابطه با زلزله احتمالی تهران انجام و نتایج آن در سال 1380 منتشر شد. در گزارش مفصل این طرح در ارتباط با آسیب‌پذیری سازه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، تاسیسات شهری، تلفات انسانی، مدیریت بحران شهری، طراحی سازه‌ای و… راهکارها و پیشنهادات از دیدگاه‌های متفاوت آورده شده‌اند.

  به گفته عکاشه، ‌در ادامه این طرح بین آژانس ژاپنی فوق‌الذکر با مرکز مطالعات و مدیریت شهر تهران با بازبینی و جمع‌بندی نتایج گزارش اول به مولفه‌هایی از برنامه‌ریزی و طراحی شهری پرداخت و نتایج در سال 2004 منتشر شد. ماحصل این دو گزارش نشان می‌دهد که شهر تهران در صورت وقوع زلزله (در اثر فعال شدن گسل شمال تهران یا گسل‌های جنوب تهران) با شدت 8 تا 9 درجه مرکالی تخریب خواهد شد و تعداد تلفات و زخمی‌ها‌ میلیونی خواهد بود و شهر تهران تعطیل خواهد شد. در گزارش نهایی کاهش خطر سازمان مدیریت بحران که در سال 2010 منتشر شد، در مورد بازه زمانی 72 ساعت پس از لحظه وقوع در مورد تخلیه زنده‌‌ماندگان همراه با نقشه‌هایی بحث شده است.

  مدیر گروه ژئوفیزیک در ادامه سخنانش تصریح کرد: جمعیت زیاد و روند افزایشی جمعیت شهر تهران به جرات می‌توان گفت بحران زلزله را تشدید می‌کند و مشاهده می‌شود که افزایش و گسترش شهر عملا غیرقابل کنترل است. بافت و ساخت شهری به گونه‌ای است که در صورت وقوع زلزله بزرگ عملا امدادرسانی با روندی افزایشی، غیرقابل درمان و محال خواهد بود. اکنون این سوال مطرح است که انتقال پایتخت (یا بخش‌هایی از آن) بهترین راه‌حل است؟ مقوله‌ای که طی دو هفته گذشته بارها به طور جدی مطرح و رها شد. سوال اساسی در این است که آیا اصلا راهکار و روزنه‌ای برای تقلیل آسیب‌پذیری شهر تهران با توجه به بافت کنونی و حتی روند افزایشی عمودی ساخت‌وسازهای کنونی وجود دارد؟

  نه زلزله۱۰ریشتری داریم ونه درخاورمیانه می‌آید

  در خبری که یکی از سایت‌ها به نقل از مرکز زمین‌شناسی آمریکا ذکر کرده، از احتمال وقوع زلزله 10 ریشتری در خاورمیانه و خلیج فارس خبر داده شده است که معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله به این خبر واکنش نشان داد.

  در این خبر آمده: «مرکز زمین شناسی آمریکا از پیش بینی وقوع زلزله‌ای بسیار بزرگ در منطقه خاورمیانه بین 25 تا 30 آوریل (5 تا 10 اردیبهشت) خبر داده است.

  بر اساس گزارش این مرکز، گسل بزرگی در عمق 20 کیلومتری زمین از جنوب شرق ایران به سمت کشورهای خلیج فارس به حرکت درآمده و گسل دیگری از سمت شرق ایران به سمت کشورهای پاکستان، هند و شرق آسیا خواهد رفت که باعث ایجاد زلزله‌ای به بزرگی 9 تا 10 ریشتر خواهد شد. بر اساس اعلام این مرکز قدرت اولیه این زلزله 10 ریشتری می‌تواند کل منطقه را به طور کامل تخریب و در عمق زمین دفن کند.»

  دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در پاسخ به این که آیا ممکن است چنین اتفاقی رخ بدهد، به خبرآنلاین گفت: امکان وقوع چنین حادثه‌ای بسیار بعید است چرا که اصلا پتانسیل زلزله 10 ریشتری وجود ندارد.

  او گفت: بزرگترین زلزله ثبت شده تاریخ، زلزله‌ 9.5 ریشتری بود که در 22 ماه می 1960 در شیلی اتفاق افتاد. این زلزله مربوط به فرورانش بوده که در اقیانوس آرام اتفاق افتاده است.

  به گفته زارع امکان وقوع چنین زلزله ای در خاورمیانه وجود ندارد: اگر این پیش‌بینی درباره اقیانوس آرام شده بود باز هم می‌توانستیم بگوییم احتمال دارد اتفاق بیفتد اما در خاورمیانه امکان وقوع زلزله‌ای با این ابعاد وجود ندارد.

  همچنین مرکز زلزله شناسی امارات متحده عربی پیش بینی مرکز زمین شناسی آمریکا را فقط شایعه دانست و اعلام کرد که زلزله به این بزرگی را نمی شود پیش بینی کرده است.

  انتهای پیام/


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • تشدید نظارت بر اصناف شهرستان رودان/ 27 واحد صنفی و کارگاهی در رودان پلمپ شدند
 • اهدای اعضای بدن زن جوان رودانی جان ۳نفر را نجات داد
 • کرونا مانع از سفر تیم فوتسال بانوان رودان به اهواز شد
 • پدران شهدا الگوی برتر ایثار، استقامت و فداکاری‌اند
 • اقتصاد بیمار را باید درمان کرد، نه مُسکِن زد/ رای مردم، رای اعتماد به حاکمیت این نظام مقدس است
 • جشنواره ورزشی «سردار سلیمانی» در رودان پایان یافت
 • اخذ برگ سوء پیشینه برای ثبت نام در انتخابات شوراهای الزامی است
 • توزیع بسته‌های معیشتی توسط جهادگران رودانی در بیکاه
 • مشکل مالی دغدغه اصلی تنها نماینده هرمزگان در لیگ برتر فوتسال بانوان کشور
 • کمترین دغدغه مسائل آموزشی را در شهرستان رودان داریم/ باید خود برای زندگی در زیست بوم جدید آماده کنیم
 • مروری بر وصیت نامه شهید علی ترکی‌زاده/مرگ بر آمریکا یادتان نرود
 • ذخیره سازی بیش از ۷۰۰ تن پرتقال شب عید در رودان
 • مردم در این شرایط سخت بیش از پیش قدردان معلمان هستند/ تربیت نسل آینده کشور در گرو داشتن معلمان با نشاط است
 • «کرونا» روستای هیزبندگان رودان را قرنطینه کرد
 • پلمب ۷ واحد صنفی کارگاهی در رودان
 • دستگیری سارقان منازل در رودان
 • طرح کمربند سبز در رودان احیا می شود
 • مروری بر وصیت نامه شهید احمد دیداری/خواهرانم حجاب شما از قطره خون من کوبنده‌تر است
 • زمینه اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر در رودان به برکت وقف/سازمان اوقاف از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های ماندگار استقبال می‌کند
 • آغاز واکسیناسیون فلج اطفال در رودان، جاسک و بشاگرد
 • تیم فوتسال بانوان هیات رودان مس کرمان را شکست داد
 • کشف بیش از۴تن لیمو خشک قاچاق در رودان
 • آسایش و امنیت نظام مرهون خون پاک شهیدان است
 • راهپیمایی باشکوه خودرویی و موتوری ۲۲ بهمن در رودان
 • مقام معظم رهبری به معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی بویژه به جوانان تاکید دارند
 • مروری بر وصیت نامه شهید موسی استادی/ از شما میخواهم امام امت را تنها نگذارید
 • ایران اسلامی با همۀ فشارهای سخت نظامی و اقتصادی، بر بلندای قلّۀ عزت است
 • شجاعت‌ رزمندگان اسلام وحدت‌آفرین است/ انقلاب اسلامی معجزه الهی بود
 • انجام ۷ هزار تست کووید ۱۹ در شهرستان رودان
 • دهه فجر فرصتی برای تجدید میثاق با آرمان های انقلاب است
 • نگران هیچ تعرض و تهاجمی از سوی دشمنان نیستیم
 • برتری قاطعانه دختران رودان برابر نماینده شیراز
 • ما مردم بی نظیر و ممتازی قبل، حین و بعد از انقلاب داشتیم/عاملان ترور سردار سلیمانی هرگز روی خوش نخواهند دید
 • ۱۰ طرح در رودان با حضور استاندار هرمزگان به بهره‌برداری رسید
 • ورزش ابزاری برای مبارزه با تهاجم فرهنگی می باشد/ باغداران رودانی نیاز به حمایت و مساعدت دولت دارند
 • قدم‌های محکم جهادگران رودانی برای یاری نیازمندان
 • مسئولان باید با کتاب و کتابخوانی عجین باشند/ با اهدای کتاب و وقف کتاب فرهنگ کتابخوانی را در جامعه نهادینه شود
 • بدگویی و بدزبانی در جامعه باید جمع شود و ادب اسلامی در سخن گفتن گسترش یابد/ به نگاه کالایی و ابزاری غرب به زن سراپا اعتراض هستیم
 • پلمپ ۳ واحد صنفی به علت تخلفات کرونایی در رودان
 • رابطه دوستانه در خانواده، اعتماد به نفس کودکان را بالا می برد
 • افتتاح ٣ طرح در سومین روز از دهه فجر در رودان
 • حضور بانوان فوتسالیست رودانی در لیگ برتر بسیار ارزشمند است/ توهین و نسبت دادن خبرگزاری ها و سایت ها زیبنده تیم فوتسال بانوان رودان نیست
 • مروری بر وصیت نامه شهید مراد خسروی/ حساسیت شهید خسروی به ادای دین به تیم فوتبالش
 • ۴۰۰ واحد مسکن برای نیازمندان در رودان احداث می شود
 • رژه موتوری بسیجیان رودانی در اولین روز از دهه فجر
 • زنگ انقلاب در رودان نواخته شد
 • بیش از ۶۰ پروژه عمرانی هم‌زمان با دهه فجر در رودان افتتاح و کلنگ زنی می شود
 • ایثار و صبر در فرهنگ اسلامی نشانه ایمان است
 • کلنگ مدرسه ۳ کلاسه خیرساز در روستای خیرآباد رودان به زمین زده شد
 • ایجاد فضای شور و نشاط انتخاباتی مهمترین رسالت فرمانداران و بخشداران/ جشن های سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شود
 • آستان مقدس امامزادگان، قطب های فرهنگی هر منطقه هستند/ توسل به حضرت زهرا(س) رمز پیروزی هر کاری می باشد
 • بیش از صد برنامه فرهنگی، هنری و ورزشی همزمان با دهه فجر در رودان برگزار می شود
 • ناکامی قاچاقچیان در انتقال بیش از یک تن مواد افیونی
 • جشنواره ورزشی جام سردار سلیمانی در رودان برگزار می شود
 • پرداخت ۶۹۰میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در رودان
 • Untitled-1-Recovered123