رودان نيوز
 • کد خبر : 1037
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 28 آوریل, 2013 - 14:04
 •   

  آخرین تغییر و تحولات ائتلاف پیشرفت

  درباره نظرسنجی احتمالاً اخباری منتشر می‌شود و خیلی از سیاسیون و حتی عموم مردم بر آن استناد می‌کنند؛ البته روش و مکانیزم نظرسنجی بسیار مهم است و باید با یک نگاه کاملا علمی به ظرافت‌های یک مدل نظرسنجی پرداخت. فرآیند ائتلاف پیشرفت این است که سه نفر اعلام کردند از نظریات یکدیگر در اداره کشور […]

  درباره نظرسنجی احتمالاً اخباری منتشر می‌شود و خیلی از سیاسیون و حتی عموم مردم بر آن استناد می‌کنند؛ البته روش و مکانیزم نظرسنجی بسیار مهم است و باید با یک نگاه کاملا علمی به ظرافت‌های یک مدل نظرسنجی پرداخت.

  فرآیند ائتلاف پیشرفت این است که سه نفر اعلام کردند از نظریات یکدیگر در اداره کشور در فضای بعد از انتخابات استفاده کنند؛ یعنی در روند تصمیم‌گیری حضور دارند و برد یک نفر برابر با باخت فرد دیگر محسوب نمی‌شود. ائتلاف پیشرفت با هدف اجماع اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم شکل گرفت و در این راستا علی‌اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل و محمدباقر قالیباف اعضای این ائتلاف را تشکیل می‌دهند.
  در این راستا “حسین حواسی” کارشناس مسائل سیاسی، یادداشتی را پیرامون اساس شکل‌گیری ائتلاف پیشرفت و آخرین تغییر و تحولات آن نوشته که به شرح زیر است:

  رای اصولگراها و مخصوصاً این ائتلاف و به ویژه دو نفر از آنها در مدل‌های موفقی در ائتلاف‌های گذشته حضور داشته‌اند؛ یکی مدل 6+5 بود که فرآیندی ایجاد کرد که انتخابات مجلس هشتم را تسهیل کرد و سازوکاری ارائه داد که رسیدن به اجماع را بین گروه‌ها و احزاب مختلف اصولگرا را سهل کرد.

  شبیه این مدل نیز در مدل 8+7 برای معرفی نامزدهای اصولگرا برای انتخابات مجلس نهم هم استفاده شد؛ لذا می‌توان گفت این مدل، تاکنون موفق بوده و مدل‌های ائتلافی برای اصولگرایان تاکنون توانسته است تا حدودی از تفریق و تشتت نظرات و آراء معطوف به این نظرات در جامعه سیاسی و فضای انتخاباتی بکاهد؛ از این رو به نظر می‌‌آید که این وضعیت محل مناسبی را ایجاد کرد که ائتلاف سه‌گانه یا پیشرفت از برخی افراد شاخص شکل بگیرد.

  این موضوع زمزمه‌ای بود که ابتدا وجود داشت و بعد هم از حالت بالقوه به حالت بالفعل درآمد و این آقایان هنگامی که از این ائتلاف صحبت می‌کنند در مورد شکل‌گیری آن اتفاق نظر را دارند و اینکه شکل گرفتن این ائتلاف با رویکرد مثبت اعضای سه نفره به وجود آمد و در واقع سرچشمه گرفته شده از مدل‌های موفق در 6+5 و 8+7 بود؛ نکته دیگر هم در مورد این ائتلاف و ائتلاف‌های نظیر آن، این است که انتخابات ریاست جمهوری تفاوت‌های ماهوی زیادی با انتخابات‌های مجلس دارد؛ در انتخابات ریاست جمهوری کرسی فقط یکی است و تعدد کاندیداها رسیدن به اجماع را در مراحل اولیه یا ثانویه فوق‌العاده مشکل می‌کند؛ که تجربه دو دوره شدن انتخابات در سال 84 از این نمونه است.

  اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم برای مثال در انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران 30 کرسی نمایندگی وجود دارد و احتمال اینکه افراد به یک کرسی مشخص برسند باعث می‌شود که اصطلاحا می‌‌توان گفت نفع کسی در ضرر فرد دیگر وجود ندارد ولی در انتخابات ریاست جمهوری اینگونه نیست.

  یعنی اگر کسی از کرسی ریاست جمهوری باز می‌ماند تمام موارد را از دست می‌دهد و مثل احزاب نیست که تعدادی از افراد آن وارد مجلس شوند و درصدی را از مطلوبیت در اختیار داشته باشند بلکه انتخابات ریاست جمهوری فضای 0 و 100 است؛ یعنی می‌توان گفت حاصل جمع جبری منافع اینجا برابر 0 می‌شود یعنی نفع یکی برابر است با ضرر کسی و نفع حداکثری برای یک نفر و ضرر حداکثری برای فرد دیگر است که این ائتلاف این مسئله را تا حدودی پاسخ داده است.

  فرآیند این ائتلاف این است که سه نفر اعلام کردند از نظریات یکدیگر در اداره کشور در فضای بعد از انتخابات استفاده کنند؛ یعنی در روند تصمیم‌گیری حضور دارند و برد یک نفر برابر با باخت فرد دیگر محسوب نمی‌شود.

  افراد هر وقت در یک ائتلاف قرار می‌گیرند نیروهای معطوف به آنها یا هوادارانی که علاقمندی نسبت به هر کدام از آنها در ائتلاف وجود دارد تا حدودی نظم می‌یابد و از تخریب یا حملاتی که برای تخریب دیگر کاندیداها وجود دارد، کاهش می‌یابد.

  همچنین در خصوص امکان گسترش این ائتلاف نیز باید گفت هرچه قدر جلو می‌رویم تبدیل شدن مثلث به مربع متساوی‌الاضلاع بسیار سخت می‌شود؛ از زمان تشکیل ائتلاف مدت زیادی گذشته است و این یکی از دلایلی است که موجب می‌شود سه، چهار نشود.

  افراد ائتلاف شرایط حضور در ائتلاف را اعلام کردند که یکی از شرایط این است که نامزدها کف رأی را داشته باشند.
  همچنین بعضی‌ها بودند که این شرایط را داشتند ولی ترجیح دادند که به صورت مستقل وارد فضای انتخابات شوند.؛با اضافه شدن افراد جدید به این 3 نفر حوزه تصمیم‌گیری بسیاری سخت می‌شود یعنی هر چقدر تعداد این 3 نفر افزایش یابد با ورود نفرات جدید فضای جدیدی از نظرات وارد می‌شود که مکانیزم انتخاب کاندیداها را سخت‌تر می‌کند.
  از این رو اضافه‌شدن فرد جدید به ائتلاف‌ مساوی است با از هم گسیختگی یا فروپاشی ائتلاف.

  همچنین در ادامه بحث باید گفت اعضای ائتلاف سه‌گانه کمیسیون‌های تخصصی را ایجاد کردند که هر کدام از این افراد مسئولیت این کمیسیون را بر عهده بگیرند و اعلام کرده‌اند اصولگرایانی که علاقمند به این ائتلاف هستند می‌توانند به این کمیسیون‌ها ورود کنند و از نظرات آنها استفاده شود تا در صورت کسب کرسی دولت آینده توسط یک نفر از این سه نفر افرادی که در کمیسیون‌ها وجود دارند مشروط بر اینکه دارای خصوصیت تخصص، تعهد و اصولگرایی باشند برای همکاران دولت آینده در حوزه وزرا و به عنوان عضو کابینه معرفی شوند.

  در خصوص مشخص شدن نامزد نهایی نیز باید گفت تصمیم اینکه هر سه عضو ائتلاف پیشرفت بروند و اینکه نامزد نهایی بعد از ثبت‌نام‌ها مشخص شود و بعضا اعلام کردند تا هفته پایانی انتخابات این روند را ادامه می‌دهند یکسری علت داشته است؛ چراکه وقتی این سه نفر با هم ثبت‌نام می‌کنند و وارد فضای انتخابات می‌شوند در مقابل تخریب‌های احتمالی از وضعیت مناسب‌تری برخوردار می‌شوند یعنی در بدترین حالت اگر فضای تخریب صورت گیرد این تخریب بین این سه نفر تکثیر می‌شود اما به هر حال این فقط یک احتمال است.

  دومین مورد اینکه هنوز فضای انتخاباتی و تبلیغاتی در کشور شکل نگرفته و این فضای انتخاباتی، تبلیغاتی و رقابتی بعد از ثبت‌نام کاندیداها و تایید شورای نگهبان به وجود می‌آید و کشور مهیای انجام انتخابات خواهد شد و در این فضا وضعیت عمومی به سمت شناخت و آگاهی از کاندیدای رسمی ریاست جمهوری می‌رود و در اینجا کاندیدا می‌تواند خود را بررسی کند.

  در یک فضای انتخاباتی، تبلیغاتی و قانونی مردم کاندیداها را می‌شناسند و بعد از این شناخت است که می‌توانیم بگوییم نظرسنجی و کسب نظر عمومی قابل فهم است؛ بر همین اساس است که می‌گوییم نظرسنجی را به هفته آخر منتقل کنیم؛ چراکه  ه در آن مقطع مشخص می‌شود که چه کسی توان ورود به انتخابات را دارد و احتمال اینکه چه کسی توان کسب رای‌آوری از مردم را داشته باشد خیلی زیاد است و به نظر بنده ائتلاف سه‌گانه می‌خواهد این کار را انجام دهد.

  ائتلاف سه‌گانه تمام فضای سیاسی کشور نیست و باید دانست که توان پیشگویی فضای سیاسی کشور با ضریب خطای کم وجود ندارد چرا که فضای سیاسی کشور ترکیب‌شده از کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی و اجتماعی متفاوتی در حوزه نخبگان سیاسی و در حوزه عمومی است.

  در حوزه نخبگان سیاسی نیز باید اجازه دهیم افرادی که لازم می‌دانند وارد انتخابات شوند به انتخابات ورود پیدا کنند و بعد از گذر از شورای نگهبان به صورت قانونی کاندیدا معرفی شود زیرا ممکن است آرایش سیاسی قبل از ثبت‌نام‌ها با آرایش سیاسی بعد از آن متفاوت باشد.

  ائتلاف سه‌گانه باید دو وضعیت را رعایت کند که یکی کنش سیاسی است که آن را انجام می‌دهد و دوم واکنش‌های سیاسی است که باید در مقابل آرایش سیاسی موجود در کشور انجام دهد؛ یعنی این حالت ژله‌ای در ائتلاف سه‌گانه همراه با عقلانیت است البته اگر نتوانند این فضا را شکل دهند و نگاهی به آرایش سیاسی نکنند و وارد یک فضای رقابتی بدون ابزار، تعداد و حتی رقبا شوند احتمالا دچار یک وضعیت جدید می‌شوند.

  البته نکته قابل بحث این است که هر سه نفر در فضای نخبگان، مذهبی و سیاسی در حال مذاکره برای کسب نظر نخبگان سیاسی و مذهبی هستند که مصداق این ادعا دیدار با مراجع‌، علما، نمایندگان مجلس، دانشگاهیان، احزاب و گروه‌های سیاسی است که حکایت از این دارد که این گروه‌ها، تشکل‌ها و اعضای موثر و مرجع در فضای سیاسی اجتماعی کشور دارای نفوذ هستند و این نفوذ می‌تواند نظر اجتماعی را نسبت به فردی تغییر دهد و این تغییرات می‌توانند از یک درصد تا صد درصد صورت گیرد؛ چراکه موضع‌گیری افراد نسبت به یک شخص، گروه یا ائتلاف می‌تواند موجب موفقیت یا عدم موفقیت آن گروه و یا ائتلاف شود.

  دو مورد برای خروج ائتلاف سه‌گانه قابل طرح است: یک نظر استقبال عمومی و دوم نظر و اقبال شخصیت‌ها، گروه‌ها و نخبگان سیاسی و مذهبی است؛ اینکه بر روی نخبگان سیاسی و مذهبی تاکید دارم این است که قانون اساسی در مورد رئیس‌جمهور مشخصاتی همچون رجل سیاسی و مذهبی بودن ذکر می‌کند و از نگاه بنده نیز این دو مشخصه پررنگ است؛ البته توجه به الزامات این دوره از انتخابات ریاست جمهوری مانند وضعیت اقتصادی و توانمندی در حوزه سیاست خارجی نیز حائز اهمیت است.

  درباره نظرسنجی احتمالاً اخباری منتشر می‌شود و خیلی از سیاسیون و حتی عموم مردم بر آن استناد می‌کنند؛ البته روش و مکانیزم نظرسنجی بسیار مهم است و باید با یک نگاه کاملا علمی به ظرافت‌های یک مدل نظرسنجی پرداخت.

  کسی که وارد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود سه منطقه رای دارد که اولین منطقه، منطقه سبز است که افراد مستقر در این منطقه به صورت مجازی رای آری خود را به آن کاندیدا اعلام می‌کنند؛ منطقه بعدی منطقه خاکستری است که افرادی که این منطقه را تشکیل می‌دهند افرادی هستند که همه نسبت به آن نامزد نظری ندارند و بالاخره منطقه آخر نیز منطقه قرمز است که در این مناطق نسبت به کاندیدا رای منفی وجود دارد یعنی کسانی هستند که حتما به این نامزد رای نمی‌دهند و  ائتلاف‌ها برای معرفی گزینه نهایی خود حتما باید این سه مناطق را مد نظر داشته باشند.

  در فضای تبلیغات کاندیدا علاقه دارد که فضای خاکستری و قرمز را به فضای سبز برای خود تبدیل کند که البته کاندیداهایی که در بین مردم شناخته شده هستند با تبلیغات زودهنگام تغییر مناطق قرمز و خاکستری به مناطق سبز برای آنان مشکل می‌شود چرا که با تمام ابزار و فرآیندهای لازم نسبت به کاندیدای دیگر برای کسب نظر مردم استفاده کردند و الان اگر در حوزه ابزار یا فرآیندها نوآوری نداشته باشند نمی‌توانند فضای قرمز و خاکستری را تغییر دهند.

   

  (منبع: فارس)


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • گرفتاری و گم شدن ۳۱کوهنورد در رودان از اساس کذب است
 • ویزیت رایگان مردم روستا‌های رودان
 • نجات ۳۱ کوهنورد گرفتار در ارتفاعات رودان
 • 110 بسته ی معیشتی بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • دستگیری سارقان احشام با اعتراف به ۱۲فقره سرقت در رودان
 • راه‌اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی ضرورت دارد
 • رودان کانون توجه بازارهای محصولات کشاورزی کشورهای منطقه است/ پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت در سال ۱۴۰۰ به کشاورزان
 • رودان یکی از مناسب‌ترین مناطق کشور برای توسعه کشت گلخانه ای/طرح تولید بذر هیبریدی دانشگاه آزاد اسلامی را حمایت می کنیم
 • سرما ۱۰۲میلیارد تومان به کشاورزی های رودان خسارت وارد کرده است
 • بیش از 45هزار تن پرتقال در رودان برداشت شد
 • متحد معزآباد رودان، صدرنشین هفته دوم لیگ برتر فوتبال هرمزگان
 • رودان همچنان در وضعیت آبی/ مدارس و اصناف متخلف تعطیل می شوند
 • طرح جامع ترافیکی شهر رودان تدوین شود
 • قاچاقچیان در انتقال بیش از ۷۹۰کیلو مواد افیونی در هرمزگان ناکام ماندند
 • مروری بر وصیت نامه شهید محمد چراغی/من عاشق امام حسین (ع) هستم
 • آیین سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در رودان
 • چگونه کشورهایی که دارو را برما تحریم کرده اند واکسن کرونا هدیه می دهند
 • تخصیص ۵۰ هکتار زمین جدید برای تاسیس گلخانه و تولید بذر هیبریدی در رودان
 • دستگیری ۱۴متهم تحت تعقیب قضایی و انتظامی در رودان
 • نخستين وركشاپ آموزشي «مي خواهم بازيگر شوم» در رودان برگزار مي شود
 • یاد سردار دلها میان دانش آموزان روستای پشته‌ گیش بیکاه رودان
 • رقابت دوی صحرانوردی در رودان
 • سه فوتی جدید ناشی از کرونا در رودان و بندرعباس
 • راه، برق و اینترنت عمده‌ترین مشکلات دهنو رهدار می باشد/ مردم رهدار چشم انتظار یاری مسئولین رودان
 • کسب مقام دوم کشوری دانش آموز رودانی در دومین جشنواره علمی زیست فناوری
 • تخصیص اعتبار جهت احداث 400واحد مسکن روستایی در رودان/ 19هزار واحد مسکونی غیر مقاوم در رودان وجود دارد
 • پدر شهید «اصغر سالاری» آسمانی شد
 • مروری بر وصیت نامه شهید شیرو داوری/مرگ بر آمریکا فراموش نشود
 • شهید سلیمانی الگو خدمتی مدیران باشد/ضرورت استفاده از ظرفیت های فضای مجازی جهت معرفی دستاورد های انقلاب اسلامی
 • توزیع بیش از ۲هزار بسته معیشتی و یکصد دستگاه یخچال بین نیازمندان رودانی
 • روستایی که بین ۲استان بلاتکلیف است/ ترک تحصیل دانش آموزان«خراوی»
 • خسارت بیش از۶۸۰ میلیارد ریال به محصولات کشاورزی بر اثر سرما در هرمزگان
 • آمریکایی ها بعد از شهادت حاج قاسم روز خوشی ندارند/سیلی های محکم تری در راه است
 • ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است/غربی‌ها باید تمامی تحریم‌ها را بردارند
 • ۱۵۰ بسته معیشتی بین نیازمندان هرمزگانی در طرح سردار سلیمانی توزیع شد
 • بزرگداشت شهید روشی همزمان با مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلامشاه افساء/برای حفظ اسلام در راه خدا صبر کنید
 • توزیع 47سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی
 • علمدار اسلام‌آباد فاتح پیکارهای فوتبال «جام مرد میدان» در رودان شد
 • مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت «سردار حاج قاسم سلیمانی» در رودان برگزار شد
 • توزیع ۶۰۰بسته‌ معیشتی و بهداشتی در رودان
 • بیش از ۲۰ هزار بسته معیشتی از محل موقوفات درهرمزگان توزیع شده است
 • شهید سلیمانی در همه امور مطیع امر رهبری بود/ ضرورت رسیدگی به وضعیت اینترنت در رودان
 • آمادگی توزیع روغن در بیش از ۴۵۰ مرکز در رودان
 • اخلاص مهمترین ویژگی اخلاقی شهید سلیمانی بود/ مکتب حاج قاسم در بین اقشار مختلف جامعه نهادینه شده است
 • شهید سلیمانی در اوج ولایت مداری و اخلاص بود
 • چاه جدید برنطین رودان وارد مدار تولید شد
 • مشت محکم مردم بر تابوت امپریالیستی آمریکا و صهیونیسم در حماسه ۹ دی
 • حماسه ۹دی سرمشقی برای گام دوم انقلاب اسلامی/ بصیرت مردم ایران رمز پیروزی در مقابل فتنه های دشمنان است
 • بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی در نخستین سالگرد سردار شهید قاسم سلیمانی در رودان برگزار می شود
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام جعفرزاده/ پشتیبان ولایت فقیه باشید
 • مردمی بودن و ولایت پذیری از ویژگی های برجسته شهید سلیمانی بود
 • نخستین مرکز نوآوری بخش تعاون هرمزگان در رودان افتتاح شد
 • دو جان باخته جدید کرونا در بندرعباس و رودان/ آمار کرونا در هرمزگان کاهش قابل توجهی داشته است
 • تست رایگان کرونا در رودان به شرط تأیید پزشک انجام می شود
 • Untitled-1-Recovered123