رودان نيوز
 • کد خبر : 2562
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 18 مه, 2013 - 18:01
 •   

  آدرس غلط دو قطبی هاشمی ـ احمدی نژاد/ دو راهکار برای وحدت اصولگرایان

  یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هاشمی مرد اشتباهات بزرگ است. اصولگرایان رقیب اصلی را فراموش نکنند. دو قطبی هاشمی ـ احمدی نژاد آدرس غلط است. با پایان یافتن ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری آرایش سیاسی انتخابات شفاف تر شد. علیرضا زاکانی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگاران، تحلیل خود را از آرایش جدید جریانات سیاسی […]

  یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هاشمی مرد اشتباهات بزرگ است. اصولگرایان رقیب اصلی را فراموش نکنند. دو قطبی هاشمی ـ احمدی نژاد آدرس غلط است.

  با پایان یافتن ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری آرایش سیاسی انتخابات شفاف تر شد. علیرضا زاکانی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگاران، تحلیل خود را از آرایش جدید جریانات سیاسی در آستانه انتخابات بیان کرده و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

  س: آقای دکتر لطفا با توجه پایان مهلت ثبت نام کاندیداها، تحلیل خود را از آرایش سیاسی گروههای مختلف بویژه بعد از ثبت نام آقای هاشمی بیان فرمایید.

  ج: معتقدم در حال حاضر سه گروه عمده در عرصه انتخابات به صورت مستقیم و غیر مستقیم نقش آفرینی می کنند.

  گروه اول، جریان اصولگرایی است که متشکل از کاندیداهای مختلف می باشد که با اینکه در سبک و سیاق کاری، دارای اختلافات فکری و اجرایی متعدد هستند اما ولایت پذیری و تاکید بر استمرار جهت گیری های اصلی کشور، ویژگی مشترک همه آنهاست.

  گروه دوم متشکل از دوم خردادیها، جریان آقای هاشمی و حلقه اطراف آقای احمدی نژاد است که اگرچه در برهه های مختلف به عنوان رقیب هم به مردم معرفی شده اند و حتی رقابتهای خصومت آمیزی با هم داشته اند، اما در حال حاضر هر سه جریان مذکور، دارای اهداف مشترکی هستند که آنها را در یک جبهه مشترک تعریف می کند.

  گروه سوم هم جریان مخالفان نظام اسلامی هستند که با اصل انقلاب دشمنی دارند و هدفشان براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

  س: تحلیل شما از میزان اقبال مردم به هریک از این گروههایی که ذکر کردید، چیست؟

  ج: بنده معتقدم با توجه به فضای جامعه و حاکم شدن گفتمان انقلاب و اصولگرایی در کشور، چنانچه اصولگرایان اشتباه مبنایی انجام ندهند، اقبال جدی برای مخالفین اصولگرایان و مخالفان نظام وجود ندارد، چرا که کاندیداهای مطرح شده جریانات مخالف اصولگرایی با توجه به سابقه عملکردشان، مشروعیت، مقبولیت، توانمندی و کارآمدی لازم را برای رای آوری و اداره کشور ندارند.

  س: شما قبلا گفته بودید که “اگر جهت گیری های ارزشی کشور تهدید شود، قائل به وحدت در اصولگرایان هستید و در غیر اینصورت تکثر کاندیداها را جایز می دانید” به نظر شما درحال حاضر اصولگریان چه وظیفه ای دارند؟

  ج: همانطور که قبلا هم بارها عرض کردم، برای ما حفظ جهت گیری اصولگرایی در کشور اصل اساسی است و به هیچ عنوان حاضر نیستیم سرسوزنی آن را به مخاطره بیاندازیم. در حال حاضر هم با توجه به حضور آقای هاشمی، ضرورت دارد اصولگرایان به سمت همگرایی و وحدت حداکثری پیش بروند و این وحدت و همدلی، یقینا شکست سنگینی را متوجه جریان معتقد به سازش و ارتجاع،  خواهد کرد.

  دو راهکار پیشنهادی برای وحدت اصولگرایان

  س: آقای زاکانی آیا راهکاری هم برای وحدت اصولگرایان پیش بینی شده است؟

  ج: بنده برای این مهم دو پیشنهاد برای کاندیداهای اصولگرا دارم.

  پیشنهاد اول مربوط به تشکیل جلسات مشترک بین همه کاندیداهای مطرح اصولگرا است که اگرچه در سبک و سیاق کاری تفاوتهایی جدی بینشان وجود دارد اما ایجاد درک و فهم مشترک از صحنه موجود می تواند، به جای رقابت درون جریانی توجه افراد را معطوف به رقابت با رقیب اصلی نماید و تهدیدات در این زمینه را کاهش دهد.

  پیشنهاد دوم بنده نیز ائتلاف گفتمانی است که از بین کاندیداهایی که دارای گفتمان مشترک هستند نهایتا یک کاندیدا وارد رقابت نهایی انتخابات شود، و فکر می کنم این امرتا حد زیادی مانع سردرگمی مخاطبان و بدنه حزب الله خواهد شد.

  پیرامون تفاهم با سایر اصولگرایان هم معتقدم باید به اقتضائ صحنه تصمیم گرفت اما حداقل نامزدهای دارای گفتمان مشترک ارزشی نباید تشتت داشته باشند و در صورت نیاز پیرامون همگرایی با سایر نامزدهای اصولگرا هم می توانند تصمیم بگیرند که بستگی به شرایط صحنه دارد.

  س: بین چه افرادی این ائتلاف موثر است؟
  ج: بین آقایان حداد عادل، جلیلی و بنده فکر می کنم این ائتلاف قابل انجام است.

  س: آقای لنکرانی در این ائتلاف نمی گنجد؟
  ج: آقای لنکرانی را هم از جنس این ائتلاف می دانم، اما چون برادران جبهه پایداری اعلام کرده اند به هیچ وجه حاضر به همراهی با دیگران نیستند و تا انتها از ایشان حمایت می کنند، راه ارتباط و تعامل بسته شده است.

  طبیعی است اگر از این ایده خود برگردند و با توجه به واقعیات صحنه با کسانی که همراهی گفتمانی دارند نزدیک شوند خیلی خوب است و این نکته مانع از تشتت بین نیروهای انقلاب خواهد شد. ولی به هر حال نقطه شروع دست خود دوستان پایداری است.

  س: منظور شما از ائتلاف گفتمانی دقیقا چیست؟
  ج: یعنی اینکه همه کاندیداها در اثبات خود، تقویت جبهه انقلاب و نقد منطقی رقیب غیراصولگرا، فعالیتهایشان را با قدرت ادامه دهند اما در زمان خاصی که تفاهم می کنند به یک نامزد برسند. نامزدی که بیشترین امکان را در همین جمع سه چهار نفره گفتمانی برای رقابت و پیروزی اصولگرایان دارد.

  س: آیا شما حاضرید کنار بروید؟
  ج: وفای به عهد از الزامات مسلمانی است. انشالله اگر توافقی صورت گیرد معتقدم همه دوستان به آن پایبند خواهند بود.

  س: چرا از هم اکنون یکی از این سه یا چهار نفری که ذکر کردید نباید به عنوان کاندیدای نهایی معرفی شود؟
  بنده در شرایط فعلی کنار رفتن هیچ کدام از کاندیدهای اصولگرا را به صلاح نمی دانم مشروط بر اینکه ظرفیت و توان آنها به جای نقد درون گفتمانی معطوف به تحکیم جبهه انقلاب باشد و کاندیداهای اصولگرا رقیب اصلی را فراموش نکنند. چرا که معتقدم در فضای سیاسی کشور در هر لحظه ممکن است اتفاقاتی رقم بخورد و شرایط به گونه ای تغییر یابد که وضعیت اقبال یا عدم اقبال مردم نسبت به یک کاندیدا تغییر یابد و در آنصورت ممکن است عدم اقبال به کاندیدای واحد حاضر در صحنه، منجر به شکست کل جریان شود .

  البته در نهایت همانطور که گفتم اصولگرایان باید با وحدت حداکثری در رقابت نهایی حضور داشته باشند چرا که این موضوع را در شرایط فعلی امری واجب می دانم. بنده هم تلاشم این است که گفتمان پیشرفت اسلامی را که از اهداف مهم انقلاب است بتوانم بدرستی برای مردم تبیین کنم و امیدوارم این نظر و برنامه مورد توجه مردم قرار گیرد و در انتخابات هم پیروزی به آن تعلق یابد ولی در هر صورت اگر این امر محقق نشد، بنده حفظ جهت گیری های انقلابی کشور را از حضور خودم در صحنه مهمتر می دانم و برای حفظ آن به فرد اصولگرای برتر کمک خواهم کرد و انتظارم  هم اینست که اگر به لطف خدا بنده از دیگران پیشی گرفتم دیگران به من کمک کنند. به هر حال از بنده تا کنون به فضل الهی کسی خلاف تعهد و وفای به عهد ندیده است.

  س: چه مکانیزمی باری انتخاب کاندیدای برتر در نظر دارید؟
  ج: هر مکانیزمی که جمع نامزدهای مدنظر درباره آن به تفاهم برسد را قبول دارم.

  کاندیدای حلقه انحرافی ظرفیت عبور از شورای نگهبان را ندارد

  سوال: در مورد جریان انحرافی در عرصه انتخابات نظرتان چیست؟ آیا اصولا این جریان را تهدیدی برای کشور می دانید؟
  خیر، بنده معتقدم کاندیدای فعلی حلقه انحرافی مقبولیت و مشروعیت حضور در انتخابات را ندارد و بعید می دانم با توجه به عملکردهای گذشته بتواند در رقابت انتخاباتی حضور داشته باشد. خود این افراد هم به خوبی از این موضوع آگاه هستند و حرکتهایی نظیر همراهی رئیس جمهور در روز ثبت نام، نشان از تحرکاتی دارد که پیام اصلی آن چراغ سبز به جریانات رقیب اصولگرایی است و همانطور که عرض شد این دو جریان (جریان آقای هاشمی و حلقه اطراف آقای احمدی نژاد) علیرغم مخالفت ظاهری با هم، اهداف مشترکی را دنبال می کنندکه مهمترین آن تغییر جهت گیریهای اصلی کشور است و معتقدم در آینده مردم بیشتر به ماهیت مشترک این دو گروه پی خواهند برد.

  س: برخی معتقدند شورای نگهبان با توجه عدم اقبال به کاندیداهای جریان انحرافی با تائید آنها باید مانع از جوسازی های احتمالی دولت شوند، نظر شما چیست؟
  ج: این تحلیل ناشی از عدم شناخت درست از وظیفه شورای نگهبان است. اساسا شورای نگهبان کاری به مقبولیت و عدم مقبولیت کاندیداها ندارد . این شورا طبق قانون صلاحیت و عدم صلاحیت کاندیداها را بررسی می کند و سپس با احراز صلاحیت نامزدها نتیجه را اعلام می کند و تجربه نشان داده ملاحظات اینچنینی را در نظر نمی گیرد. علاوه براینکه شورای نگهبان کسی را رد صلاحیت نمی کند و طبق قانون احراز صلاحیتها را ملاک قرار می دهد.

  س: لطفا در مورد فعالیت گروه سومی که ذکر کردید یعنی مخالفین نظام در انتخابات پیش رو توضیح دهید.
  ج: ماهیت این گروه که در طول 34 سال گذشته از هیچ تلاشی برای سرنگونی جمهوری اسلامی مضایقه نکرده و البته همیشه هم به حمدالله ناکام بوده و خواهند بود، امروز و بعد از حوادث فتنه 88 بیش از هر زمان دیگری برای مردم آشکار شده است. ضدانقلاب و اربابان بیگانه شان که در انتخابات گذشته با ژست دلسوزی برای مردم ادعای تقلب را بهانه به آشوب کشیدن کشور و جنایتهای خود قرار داده بودند، امروز با حمایت از کاندیدایی خاص امیدوارند تا بتوانند، با ایفای نقش جدی تر، ناکامی های خود در گذشته را جبران کنند و البته دل در گرو اشتباهات اصولگرایان دارند که انشالله با هوشیاری مجموعه نیروهای انقلاب ناکامی دیگری را در کارنامه دشمنی های خود ثبت خواهند کرد.

  هاشمی مرد اشتباهات بزرگ است.

  س: آقای هاشمی چطور؟
  ج: آقای هاشمی علیرغم انجام خدماتی در گذشته، نشان داده که مرد اشتباهات بزرگ است. ما علاقه مند نبودیم که ایشان در این سن و سال اشتباه بزرگ دیگری را انجام دهد، اما بالاخره ایشان تحت تاثیر اطرافیان و خانواده خود تصمیم خود را گرفته اند و بنده معتقدم بعد از انتخابات از این تصمیم شدیدا پشیمان خواهند شد.

  س: آیا در صورت شکست آقای هاشمی معتقدید وی این نتیجه را می پذیرد یا دوباره اطرافیانشان نظام را به تقلب در انتخابات متهم می کنند.
  ج: ایجاد شبهه در سلامت انتخابات و مظلوم نمایی استراتژی تبلیغی جریان آقای هاشمی در چند دوره اخیر انتخابات بوده است. به خاطر داریم که آقای هاشمی اولین کسی بود که ایجاد شبهه تقلب در انتخابات را رقم زد. ایشان در سال 76 در حالی که دولت وی مجری برگزاری انتخابات بود با سخنرانی معروفشان از تریبون نماز جمعه ، ذهنها را به احتمال تقلب در انتخابات توجه داد و عملا با این استراتژی تبلیغی زمینه رای آوری آقای خاتمی را که در آن زمان کاندیدای مخالف وضع موجود بود، فراهم آورد. بعدها نیز در انتخابات سال 84 در زمان مسئولیت دولت آقای خاتمی، بار دیگر این ادعا به طرق دیگر از سوی ایشان و نزدیکانشان مطرح شد اما چون مجری این دوره، خود این افراد و نزدیکانشان بودند کسی این ادعاها را قبول نکرد.

  با این حال در سال 88 جریان به ظاهر رقیب آقای هاشمی، مجری انتخابات بود و همین امر باعث شد در ابتدا برای عده ای موضوع تقلب در انتخابات باور پذیر شود اما در ادامه با مشخص شدن ادعاهای سطحی این افراد، بسیاری از مردمی که موضوع تقلب را باور کرده بودند، متوجه شدند که فریب خورده اند و در روز 9 دی فریاد اعتراضشان را بر سر فتنه گران فرود آوردند.
  البته نقد ما به ایشان فراتر از عملکردها و ناظر به روش اداره کشور با الگوی توسعه غربی است که پیرامون آن مفصلا و به طور مستند صحبت خواهم نمود.


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • چگونه کشورهایی که دارو را برما تحریم کرده اند واکسن کرونا هدیه می دهند
 • تخصیص ۵۰ هکتار زمین جدید برای تاسیس گلخانه و تولید بذر هیبریدی در رودان
 • دستگیری ۱۴متهم تحت تعقیب قضایی و انتظامی در رودان
 • نخستين وركشاپ آموزشي «مي خواهم بازيگر شوم» در رودان برگزار مي شود
 • یاد سردار دلها میان دانش آموزان روستای پشته‌ گیش بیکاه رودان
 • رقابت دوی صحرانوردی در رودان
 • سه فوتی جدید ناشی از کرونا در رودان و بندرعباس
 • راه، برق و اینترنت عمده‌ترین مشکلات دهنو رهدار می باشد/ مردم رهدار چشم انتظار یاری مسئولین رودان
 • کسب مقام دوم کشوری دانش آموز رودانی در دومین جشنواره علمی زیست فناوری
 • تخصیص اعتبار جهت احداث 400واحد مسکن روستایی در رودان/ 19هزار واحد مسکونی غیر مقاوم در رودان وجود دارد
 • پدر شهید «اصغر سالاری» آسمانی شد
 • مروری بر وصیت نامه شهید شیرو داوری/مرگ بر آمریکا فراموش نشود
 • شهید سلیمانی الگو خدمتی مدیران باشد/ضرورت استفاده از ظرفیت های فضای مجازی جهت معرفی دستاورد های انقلاب اسلامی
 • توزیع بیش از ۲هزار بسته معیشتی و یکصد دستگاه یخچال بین نیازمندان رودانی
 • روستایی که بین ۲استان بلاتکلیف است/ ترک تحصیل دانش آموزان«خراوی»
 • خسارت بیش از۶۸۰ میلیارد ریال به محصولات کشاورزی بر اثر سرما در هرمزگان
 • آمریکایی ها بعد از شهادت حاج قاسم روز خوشی ندارند/سیلی های محکم تری در راه است
 • ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است/غربی‌ها باید تمامی تحریم‌ها را بردارند
 • ۱۵۰ بسته معیشتی بین نیازمندان هرمزگانی در طرح سردار سلیمانی توزیع شد
 • بزرگداشت شهید روشی همزمان با مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلامشاه افساء/برای حفظ اسلام در راه خدا صبر کنید
 • توزیع 47سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی
 • علمدار اسلام‌آباد فاتح پیکارهای فوتبال «جام مرد میدان» در رودان شد
 • مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت «سردار حاج قاسم سلیمانی» در رودان برگزار شد
 • توزیع ۶۰۰بسته‌ معیشتی و بهداشتی در رودان
 • بیش از ۲۰ هزار بسته معیشتی از محل موقوفات درهرمزگان توزیع شده است
 • شهید سلیمانی در همه امور مطیع امر رهبری بود/ ضرورت رسیدگی به وضعیت اینترنت در رودان
 • آمادگی توزیع روغن در بیش از ۴۵۰ مرکز در رودان
 • اخلاص مهمترین ویژگی اخلاقی شهید سلیمانی بود/ مکتب حاج قاسم در بین اقشار مختلف جامعه نهادینه شده است
 • شهید سلیمانی در اوج ولایت مداری و اخلاص بود
 • چاه جدید برنطین رودان وارد مدار تولید شد
 • مشت محکم مردم بر تابوت امپریالیستی آمریکا و صهیونیسم در حماسه ۹ دی
 • حماسه ۹دی سرمشقی برای گام دوم انقلاب اسلامی/ بصیرت مردم ایران رمز پیروزی در مقابل فتنه های دشمنان است
 • بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی در نخستین سالگرد سردار شهید قاسم سلیمانی در رودان برگزار می شود
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام جعفرزاده/ پشتیبان ولایت فقیه باشید
 • مردمی بودن و ولایت پذیری از ویژگی های برجسته شهید سلیمانی بود
 • نخستین مرکز نوآوری بخش تعاون هرمزگان در رودان افتتاح شد
 • دو جان باخته جدید کرونا در بندرعباس و رودان/ آمار کرونا در هرمزگان کاهش قابل توجهی داشته است
 • تست رایگان کرونا در رودان به شرط تأیید پزشک انجام می شود
 • ۱۰متهم فراری در رودان دستگیر شدند
 • کشف بیش از ۲۳۴ کیلوگرم مواد مخدر در رودان
 • دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود در سامانه «سجام» ثبت نام کنند
 • حق مردم ایستادن در صف مرغ و روغن نیست/ ۹دی روز بصیرت و پشتیبانی از ولایت فقیه است
 • بهره برداری از گلخانه و نهالستان مجتمع کشاورزی اردوگاه رودان
 • بانوان فوتسالیست رودانی لیگ برتری شدند
 • اشک ها و وداع مردم شهید پرور ایران با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی+فیلم
 • اعتراف مصطفی معین به مداخله واکسن های غربی کرونا در زنجیره ژنتیکی انسان!
 • خطر بزرگ واکسن اروپایی آمریکایی با پیوند زنجیره ژنتیکی ویروس کرونا با انسان
 • دانشجویان بسیجی از پرستاران بیمارستان امام علی(ع) رودان قدردانی کردند
 • مروری بر وصیت نامه شهید نصرالله روشی/ نماز اول وقت و تلاوت قرآن را قطع نکنید
 • برداشت ۲۴ هزار تن میگوی پرورشی در هرمزگان
 • لیگ برتر فوتبال جوانان هرمزگان از ۱۵ دیماه شروع می شود
 • تخصیص اعتبار تکمیل زیرساخت گردشگری زیارت سیدسلطان محمد(ع) رودان
 • اعمال محدودیت‌های کرونایی شب یلدا در همه شهر‌های هرمزگان/ دو فوتی جدید در رودان و بستک
 • بیش از 3هزار لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان کشف شد
 • Untitled-1-Recovered123