رودان نيوز
 • کد خبر : 4829
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 23 ژوئن, 2013 - 11:56
 •   

  بازار سکه و دلار از نگاه تحلیل‌گران

  تحلیل‌گران معتقدند امیدواری‌ها نسبت به کاهش تنش‌های بین‌المللی،پایان فصل عروسی‌ هندی‌ها و کاهش تقاضای جهانی طلا و اظهار نظر کارشناس ارشد سوشیت جنرال از عوامل اصلی ریزش قیمت اونس جهانی است. از ابتدای هفته گذشته هر قطعه سکه طرح جدید با افت قابل توجهی همراه شد، به طوری که نزدیک به 200 هزار تومان کاهش […]

  تحلیل‌گران معتقدند امیدواری‌ها نسبت به کاهش تنش‌های بین‌المللی،پایان فصل عروسی‌ هندی‌ها و کاهش تقاضای جهانی طلا و اظهار نظر کارشناس ارشد سوشیت جنرال از عوامل اصلی ریزش قیمت اونس جهانی است.

  از ابتدای هفته گذشته هر قطعه سکه طرح جدید با افت قابل توجهی همراه شد، به طوری که نزدیک به 200 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد، به عبارتی دیگر می‌توان گفت که جهت‌گیری معاملات سکه و ارز دربازار از خرید به فروش تغییر کرده است.

  در این بین کاهش ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی، امیدواری‌ به کاهش‌ تحریم‌ها و به تبع آن کاهش تنش‌های بین‌المللی، امیدواری‌ها نسبت به آینده را بیشتر کرده است،بنابراین انتظارات روانی ایجاد شده موجب تغییرات اساسی در جهت‌گیری قیمت‌ها شد تا جایی که هر قطعه سکه امامی(200 هزار تومان) و دلار (600 تومان) کاهش قیمت پیدا کرد.

  هر گرم طلا 17 عیار نیز در روندی رو به کاهش، 102 هزار و 100 تومان در بازار تهران، ارزش‌گذاری شده است.

  * نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز اونس، دلار و سکه

  محمد شاهینی یکی از تحلیل‌گران درباره آینده بازار سکه و ارز، گفت: در آخرین اظهار نظر برنانکه رئیس فدرال رزرو آمریکا این دور سیاست‌های انبساطی آخرین سیاست اعمال شده تلقی شده است و همین اظهار نظر موجب ریزش اونس طلا و بازگشت به کانال 1200 دلاری شده است.

  وی در رابطه با قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی معتقد است که این نرخ ( 1290 دلار) کف قیمتی آن است و بازار هم به این رقم واکنش نشان می‌دهد.

  به گزارش فارس، با محاسبه قیمت هر اونس طلای جهانی و دلار 3 هزار و 100 تومانی، سکه در بازار هنوز هم حباب دارد. به اعتقاد کارشناسان سکه در روزهای آینده حباب خالی خواهد کرد و به زیر یک‌میلیون و 100 هزار تومان سقوط می‌کند.

  این شرایط باعث خواهد شد که هر اونس طلا در بازارهای جهانی در کانال 1200 دلاری تثبیت شود.

  شاهینی با اشاره به اینکه هر قطعه سکه در ایران با توجه به نرخ دلار ارزش‌گذاری می‌شود، تأکید کرد: تقریبا دو سال پیش، با اونس 1470 دلاری، هر قطعه سکه در بازار ایران، 430 هزار تومان خرید و فروش می‌شد، این امر نشان می‌دهد که قیمت سکه تحت تأثیر دلار قیمت می‌خورد.

  وی ادامه داد: در صورت کاهش تنش‌های بین‌المللی و تحریم‌ها یک ثبات پایدار در بازار سکه و ارز کشور، ایجاد می‌شود.

  شاهینی درباره میزان سرمایه موجود در بازارهای غیرمولد از جمله سکه و ارز در ایران، معتقد است که سرمایه‌‌ها از بازار سکه و ارز خارج نشده، بلکه چشم‌انداز بازارهای موازی مثبت شده است در واقع اگر این انتظارات روانی مثبت نبود، قیمت‌ها به حالت قبلی باز می‌گشت.

  شاهینی تأکید کرد: چشم‌انداز بازار ایران با توجه به انتخاب رئیس جمهور منتخب یازدهم مثبت شده است و بخشی از نقدینگی که به کار سفته‌بازی اختصاص داشت، هم‌اکنون به بازارهای دیگر از جمله(بورس اوراق‌بهادار)تزریق شده است.

  این تحلیل‌گر بازار سکه و ارز، ادامه داد: اگر تحریم‌ها و تنش‌های بین‌المللی و همچنین تحریم نفت ایران توسط کشورها به غیر از اروپا که حجم مبادلات نفتی ایران با اروپا محدود است، کاهش یابد به نظر می‌رسد، یک ثبات در بازار ایران ایجاد شود.

  وی با تأکید دوباره بر اینکه مهمترین عامل در ارز‌ش‌گذاری سکه و طلا، نرخ دلارست، تصریح کرد: هم‌اکنون نقدینگی از سفته‌بازی به بازارهای موازی تزریق شده است.

  * سقوط دلار و سکه پس از اعلام نتایج انتخابات

  محمد حسن تسلیمی تحلیل‌گر بازار سکه و ارز ابتدا درباره آینده و چشم‌انداز سکه در بازار نقد و آتی، گفت: بعد از اعلام نتایج انتخابات و ایجاد جو روانی مثبت برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور شاهد ارزان‌تر شدن دلار و سکه در بازار نقدی و همچنین تمامی سررسیدهای آتی سکه بودیم؛ سررسید شهریور ماه این هفته کار خود را آغاز کرد و شنیده‌ها حاکی از این است که امکان بازگشایی سررسید چهارم در آینده وجود دارد؛ ضمن اینکه کاهش وجه تضمین می‌تواند ادامه داشته باشد.

  وی ادامه داد: انتشار اخباری مبنی بر این که دادگاه عالی انگلیس تحریم‌های وضع شده دولت انگلیس بر «بانک ملت» را لغو کرده است، موجب شد تا قیمت‌ها با سرعت بیشتری نزولی شوند و دلار در محدوده قیمتی پایین تری معامله شود؛ بدین ترتیب کف‌های قیمتی پایین‌تری را برای خود ثبت کند.

  مدیر معاملات آتی کارگزاری نواندیشان، گفت: طلای جهانی نیز این هفته 100 دلار کاهش داشت و این دو عامل موجب شد، قیمت سکه نقدی در بازار تا 1150 هزار تومان کاهش یابد، در حالی که هنوز قیمت سکه نزدیک به 100 هزار تومان حباب دارد؛ در بازار نقدی سکه با کاهش 150 هزار تومانی نسبت به هفته قبل همراه بود و سایر سررسیدهای آتی نیز تقریبا همین مقدار کاهش قیمت داشتند.

  وی ادامه داد: با کاهش وجه تضمین نیز روند معاملات از حجم بیشتری برخوردار شد و موجب شد که رونق به بازار بازگردد؛ برای این هفته وجه تضمین اولیه برابر 5 میلیون و 50 هزار تومان اعلام شده است و برای این هفته بعد از ریزش نسبتا بزرگ شاهد اصلاح قیمت‌ها خواهیم بود و بعد از آن بازار با توجه به حرکت اونس و دلار به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ کف قیمتی بعدی برای سکه در صورت ادامه وضع موجود یک‌میلیون و 50 هزار تومان است.

  ادامه سیاست‌های شفاف‌سازی و تنش‌زدایی از سوی ایران در مورد مساله هسته‌ای می‌تواند به روند کاهش قیمت دلار کمک کند؛ فضای همدلی ایجاد شده بین رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها نیز نشان از نزول قیمت‌ها دارد و گمانه زنی در مورد افزایش قیمت دلار و سکه به شدت کاهش یافته است؛ آخرین خبر مهم این هفته که ممکن است روند قیمت دلار را ادامه دار کند این بود که خبرگزاری «رویترز» با انتشار گزارشی از افزایش قابل توجه واردات نفت چین از ایران، حتی پیش از وضع معافیت‌های تحریمی جدید آمریکا خبر داده است.

  وی گفت: میانگین واردات روزانه نفت خام چین از ایران، با افزایشی حدود 50 درصدی در ماه مه نسبت به ماه پیش از آن، تقریباً به سطح واردات این کشور پیش از تحریم‌ها رسیده است؛ این خبر می‌تواند نشانگر توافقات جدید بین کشورهای درگیر مساله هسته‌ای ایران باشد و همچنین موجب افزایش عرضه دلار در بازار داخلی ایران را به همراه داشته باشد.

  * سقوط اونس به کانال 1200 دلاری

  تسلیمی تأکید کرد: چهارشنبه همین هفته نتیجه نشست کمیته فدرال بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا مشخص شد و پیش‌بینی‌ها به حقیقت پیوست؛ در این نشست تغییرات احتمالی در سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی و چشم انداز وضعیت اقتصادی در این کشور اعلام شد.

  برنانکه اعلام کرد میزان خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد و این عامل به شدت طلای جهانی را تحت فشار قرار داد و موجب کاهش 5 درصدی بهای اونس جهانی شد.

  وی ادامه داد: این تغییر سیاست در درازمدت افزایش ارزش دلار را در بازار های جهانی به همراه خواهد داشت، در همین هفته شاهد کاهش ارزش سهام و نفت و سایر فلزات در بورس‌های جهانی بودیم، به علاوه افزایش مالیات بر واردات طلا در هند از 6 به 8 درصد و پایان فصل جشن‌های عروسی در این کشور از میزان تقاضای خرید این فلز کاسته است که از عوامل دیگر سقوط قیمت طلا است.

  وی افزود: در روز آخر هفته تقاضای بالای بازار چین موجب شد قیمت طلا مثبت شود و شاهد رشد چند دلاری آن باشیم؛ چین از ابتدای امسال تاکنون دو بازار مبادلات طلا ایجاد کرده است؛ چین و هند مجموعا 50 درصد تقاضای جهانی طلا را تشکیل می‌دهند؛ هند با افزایش چشمگیر کسری تجاری روبه‌رو است و قصد دارد با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای واردات طلا را کاهش دهد.

  تسلیمی گفت: میزان تقاضای طلا در بازار چین به بیش از 137تن رسیده که این رقم دو برابر بیشتر از حالت عادی مصرف طلا در این کشور است؛ کاهش شدید قیمت جهانی طلا از اواسط آوریل تاکنون تاثیر زیادی بر رشد تقاضای طلا در بازار چین داشته است.

  وی با اشاره به سقوط هر اونس طلا به کانال 1200 دلاری، گفت: این هفته هر اونس طلا در محدوده 1290 بسته شد، اما بازار پیش بینی قیمت‌ها برای اونس جهانی این هفته داغ‌تر شد، برای نمونه مایکل هایگ کارشناس ارشد اقتصادی سوشیت جنرال تاکید کرد، با تجزیه و تحلیل آمارهای اقتصادی مختلف در خصوص وضعیت کشورهای بزرگ جهان به این جمع بندی رسیده‌ایم که قیمت جهانی طلا طی ماه‌های آینده به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

  وی ادامه داد: نوریل روبینی استاد دانشگاه نیویورک نیز بر این باور است که قیمت جهانی طلا تا سال 2015 میلادی به کمتر از 1000 دلار در هر اونس خواهد رسید.

  موسسه گلدمن ساش نیز پیش بینی کرده است که قیمت طلا به طور موقت به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید و در این میان موسسه مالی سوشیت جنرال همچنین پیش‌بینی کرده است که قیمت جهانی طلا در سال 2014 میلادی به کمتر از 1150 دلار خواهد رسید؛ قیمت طلا از دسامبر 2008 میلادی تا کنون 70 درصد رشد داشته که علت اصلی این مساله اجرای سیاست‌های انبساطی پولی در آمریکا بوده است.

  منبع:فارس


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • طرح ترخیص موتورسیکلت های توقیفی تا 18 دی ماه در رودان ادامه دارد
 • بیش از هزار خودرو اجازه ورود به رودان پیدا نکردند
 • صدای ماندگار سفیر عشق با حضور اساتید دوبلاژ ایران+ویدیو منتشر نشده از محیط بازی
 • انگیزه‌ دشمنان از ترور شخصیت های علمی کشور توقف پیشرفت ایران است
 • پیش بینی برداشت بیش از 90هزار تن پرتقال در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام ترکی زاده/از کشورمان در مقابل دشمن دفاع کنید
 • دستگیری ۲۲ نفر از بانیان مراسم عروسی در رودان/سلامت جامعه در اولویت تمامی امور قرار دارد
 • تجمع اعتراض آمیز روحانیون رودان در واکنش به ترور شهید فخری زاده+تصاویر
 • روایت سردار نقدی از انتقام خون شهید فخری‌زاده
 • سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای
 • شهادت شهید فخری زاده به ما می فهماند ذره ای نباید به دشمن اعتماد کرد
 • اتصال ۳۰روستای رودان به اینترنت پرسرعت/ ۳۵ روستای دیگر در اولویت اتصال به اینترنت هستند
 • خدمات هسته ای شهید فخری زاده برای کشور، برجسته است
 • ترور شهید فخری زاده، نتیجه دادن اطلاعات دانشمندان کشور به مجامع بین المللی است
 • انبار احتکار روغن خوراکی توسط اطلاعات سپاه رودان کشف شد
 • تندیس و خیابان سردار سلیمانی در جغین رونمایی شد
 • موشن گرافیک ویژه بسیج مردم
 • سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد
 • روند بیماری کرونا در رودان نگران کننده و صعودی است
 • جولان دلالان بر قیمت مسکن بسیار زیاد است/ قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا می باشد
 • برداشت لوبیا در مزارع بخش رودخانه شهرستان رودان پایان یافت
 • بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ دشمنان ملت همیشه می‌خواهند بسیج را نابود یا بی‌اثر کنند
 • امام جمعه بخش رودخانه رودان هفته بسیج را تبریک گفت
 • پیش بینی برداشت هزار و 800تن کدو صادراتی از مزارع رودان
 • ممانعت از ورود بیش از ۸۰۰ خودرو به رودان
 • آغاز اجرای طرح هر پایگاه بسیج یک پایگاه سلامت در رودان
 • مشارکت کانون علویون و پایگاه بسیج در ضدعفونی محلات شهر رودان
 • مروری بر وصیت‌نامه شهید «یعقوب ابراهیم نژاد»/تنـها آرزویم شهادت است
 • دستگیری توزیع کننده مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • اجرای چهارمین مرحله رزمایش احسان و همدلی در رودان
 • پیام تبریک و تقدیر امام جمعه شهرستان رودان به مناسبت هفته بسیج
 • رودان با بیش از ۸۰ برنامه به پیشواز هفته بسیج می‌رود
 • کشف ۶۶۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • نشان برنز المپیاد کشوری فیلم سازان به دانش آموز رودانی رسید
 • ورود پلاک‌های غیربومی به رودان ممنوع است / احضار ۲۱ متولی برگزاری جشن عروسی در رودان
 • هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است
 • افزایش نگران کننده طلاق در رودان / رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در حوزه طلاق داشته باشند
 • مروری به وصیت‌نامه شهید “محمداقتداری” /مگذارید سلاحم روی زمین بماند و سنگرم خالی باشد
 • مشارکت پایگاه های بسیج رودان در مقابله با تهدیدکنندگان سلامت جامعه
 • قرارگاه های تحول محلات، گره گشای مشکلات و معضلات رودان
 • مرگ ۸۶۳ هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا/ سه فوتی جدید در رودان و بندرعباس
 • برخورد قضایی با ۱۰ بانی مراسم عروسی در رودان
 • جوانان، قربانی اصلی گران شدن مسکن هستند
 • وضعیت اماکن ورزشی رودان بسیار تاسف بار می باشد
 • وعده مسئولان برای احداث پل روستای بیدان رودان در حد حرف باقی مانده است
 • صدور ۲۲ مجوز سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های‌ آب بسته‌بندی و آشامیدنی در هرمزگان
 • کمبود متخصص بزرگترین تهدید آینده بخش کشاورزی/فارغ‌التحصیلان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید بذر هیبرید اشتغال می یابند
 • بیش از ۵۰ تن کالای اساسی برای تنظیم بازار در رودان توزیع شده است
 • مروری به وصیت‌نامه شهید علی امیریان جغین/به یاد علی اصغر شش ماهه باش و برای او گریه کن
 • احترام به پدر و مادر مهم‌ترین الگوی ولایت‌مداری است
 • پیش بینی برداشت ۷۹هزار تن خیار سبز در هرمزگان
 • ویدئوهای کمتردیده شده از سخنان جوبایدن
 • کتاب «روزی که شکسپیر به رودان آمد» نوشته یلدا جعفری به چاپ رسید
 • شهردار رودان بازداشت شد
 • تقویت کرسی‌های‌ آزاد‌اندیشی‌ در دانشگاه‌ها ضرورت دارد
 • Untitled-1-Recovered123