رودان نيوز
 • کد خبر : 4829
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 23 ژوئن, 2013 - 11:56
 •   

  بازار سکه و دلار از نگاه تحلیل‌گران

  تحلیل‌گران معتقدند امیدواری‌ها نسبت به کاهش تنش‌های بین‌المللی،پایان فصل عروسی‌ هندی‌ها و کاهش تقاضای جهانی طلا و اظهار نظر کارشناس ارشد سوشیت جنرال از عوامل اصلی ریزش قیمت اونس جهانی است. از ابتدای هفته گذشته هر قطعه سکه طرح جدید با افت قابل توجهی همراه شد، به طوری که نزدیک به 200 هزار تومان کاهش […]

  تحلیل‌گران معتقدند امیدواری‌ها نسبت به کاهش تنش‌های بین‌المللی،پایان فصل عروسی‌ هندی‌ها و کاهش تقاضای جهانی طلا و اظهار نظر کارشناس ارشد سوشیت جنرال از عوامل اصلی ریزش قیمت اونس جهانی است.

  از ابتدای هفته گذشته هر قطعه سکه طرح جدید با افت قابل توجهی همراه شد، به طوری که نزدیک به 200 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد، به عبارتی دیگر می‌توان گفت که جهت‌گیری معاملات سکه و ارز دربازار از خرید به فروش تغییر کرده است.

  در این بین کاهش ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی، امیدواری‌ به کاهش‌ تحریم‌ها و به تبع آن کاهش تنش‌های بین‌المللی، امیدواری‌ها نسبت به آینده را بیشتر کرده است،بنابراین انتظارات روانی ایجاد شده موجب تغییرات اساسی در جهت‌گیری قیمت‌ها شد تا جایی که هر قطعه سکه امامی(200 هزار تومان) و دلار (600 تومان) کاهش قیمت پیدا کرد.

  هر گرم طلا 17 عیار نیز در روندی رو به کاهش، 102 هزار و 100 تومان در بازار تهران، ارزش‌گذاری شده است.

  * نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز اونس، دلار و سکه

  محمد شاهینی یکی از تحلیل‌گران درباره آینده بازار سکه و ارز، گفت: در آخرین اظهار نظر برنانکه رئیس فدرال رزرو آمریکا این دور سیاست‌های انبساطی آخرین سیاست اعمال شده تلقی شده است و همین اظهار نظر موجب ریزش اونس طلا و بازگشت به کانال 1200 دلاری شده است.

  وی در رابطه با قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی معتقد است که این نرخ ( 1290 دلار) کف قیمتی آن است و بازار هم به این رقم واکنش نشان می‌دهد.

  به گزارش فارس، با محاسبه قیمت هر اونس طلای جهانی و دلار 3 هزار و 100 تومانی، سکه در بازار هنوز هم حباب دارد. به اعتقاد کارشناسان سکه در روزهای آینده حباب خالی خواهد کرد و به زیر یک‌میلیون و 100 هزار تومان سقوط می‌کند.

  این شرایط باعث خواهد شد که هر اونس طلا در بازارهای جهانی در کانال 1200 دلاری تثبیت شود.

  شاهینی با اشاره به اینکه هر قطعه سکه در ایران با توجه به نرخ دلار ارزش‌گذاری می‌شود، تأکید کرد: تقریبا دو سال پیش، با اونس 1470 دلاری، هر قطعه سکه در بازار ایران، 430 هزار تومان خرید و فروش می‌شد، این امر نشان می‌دهد که قیمت سکه تحت تأثیر دلار قیمت می‌خورد.

  وی ادامه داد: در صورت کاهش تنش‌های بین‌المللی و تحریم‌ها یک ثبات پایدار در بازار سکه و ارز کشور، ایجاد می‌شود.

  شاهینی درباره میزان سرمایه موجود در بازارهای غیرمولد از جمله سکه و ارز در ایران، معتقد است که سرمایه‌‌ها از بازار سکه و ارز خارج نشده، بلکه چشم‌انداز بازارهای موازی مثبت شده است در واقع اگر این انتظارات روانی مثبت نبود، قیمت‌ها به حالت قبلی باز می‌گشت.

  شاهینی تأکید کرد: چشم‌انداز بازار ایران با توجه به انتخاب رئیس جمهور منتخب یازدهم مثبت شده است و بخشی از نقدینگی که به کار سفته‌بازی اختصاص داشت، هم‌اکنون به بازارهای دیگر از جمله(بورس اوراق‌بهادار)تزریق شده است.

  این تحلیل‌گر بازار سکه و ارز، ادامه داد: اگر تحریم‌ها و تنش‌های بین‌المللی و همچنین تحریم نفت ایران توسط کشورها به غیر از اروپا که حجم مبادلات نفتی ایران با اروپا محدود است، کاهش یابد به نظر می‌رسد، یک ثبات در بازار ایران ایجاد شود.

  وی با تأکید دوباره بر اینکه مهمترین عامل در ارز‌ش‌گذاری سکه و طلا، نرخ دلارست، تصریح کرد: هم‌اکنون نقدینگی از سفته‌بازی به بازارهای موازی تزریق شده است.

  * سقوط دلار و سکه پس از اعلام نتایج انتخابات

  محمد حسن تسلیمی تحلیل‌گر بازار سکه و ارز ابتدا درباره آینده و چشم‌انداز سکه در بازار نقد و آتی، گفت: بعد از اعلام نتایج انتخابات و ایجاد جو روانی مثبت برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور شاهد ارزان‌تر شدن دلار و سکه در بازار نقدی و همچنین تمامی سررسیدهای آتی سکه بودیم؛ سررسید شهریور ماه این هفته کار خود را آغاز کرد و شنیده‌ها حاکی از این است که امکان بازگشایی سررسید چهارم در آینده وجود دارد؛ ضمن اینکه کاهش وجه تضمین می‌تواند ادامه داشته باشد.

  وی ادامه داد: انتشار اخباری مبنی بر این که دادگاه عالی انگلیس تحریم‌های وضع شده دولت انگلیس بر «بانک ملت» را لغو کرده است، موجب شد تا قیمت‌ها با سرعت بیشتری نزولی شوند و دلار در محدوده قیمتی پایین تری معامله شود؛ بدین ترتیب کف‌های قیمتی پایین‌تری را برای خود ثبت کند.

  مدیر معاملات آتی کارگزاری نواندیشان، گفت: طلای جهانی نیز این هفته 100 دلار کاهش داشت و این دو عامل موجب شد، قیمت سکه نقدی در بازار تا 1150 هزار تومان کاهش یابد، در حالی که هنوز قیمت سکه نزدیک به 100 هزار تومان حباب دارد؛ در بازار نقدی سکه با کاهش 150 هزار تومانی نسبت به هفته قبل همراه بود و سایر سررسیدهای آتی نیز تقریبا همین مقدار کاهش قیمت داشتند.

  وی ادامه داد: با کاهش وجه تضمین نیز روند معاملات از حجم بیشتری برخوردار شد و موجب شد که رونق به بازار بازگردد؛ برای این هفته وجه تضمین اولیه برابر 5 میلیون و 50 هزار تومان اعلام شده است و برای این هفته بعد از ریزش نسبتا بزرگ شاهد اصلاح قیمت‌ها خواهیم بود و بعد از آن بازار با توجه به حرکت اونس و دلار به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ کف قیمتی بعدی برای سکه در صورت ادامه وضع موجود یک‌میلیون و 50 هزار تومان است.

  ادامه سیاست‌های شفاف‌سازی و تنش‌زدایی از سوی ایران در مورد مساله هسته‌ای می‌تواند به روند کاهش قیمت دلار کمک کند؛ فضای همدلی ایجاد شده بین رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها نیز نشان از نزول قیمت‌ها دارد و گمانه زنی در مورد افزایش قیمت دلار و سکه به شدت کاهش یافته است؛ آخرین خبر مهم این هفته که ممکن است روند قیمت دلار را ادامه دار کند این بود که خبرگزاری «رویترز» با انتشار گزارشی از افزایش قابل توجه واردات نفت چین از ایران، حتی پیش از وضع معافیت‌های تحریمی جدید آمریکا خبر داده است.

  وی گفت: میانگین واردات روزانه نفت خام چین از ایران، با افزایشی حدود 50 درصدی در ماه مه نسبت به ماه پیش از آن، تقریباً به سطح واردات این کشور پیش از تحریم‌ها رسیده است؛ این خبر می‌تواند نشانگر توافقات جدید بین کشورهای درگیر مساله هسته‌ای ایران باشد و همچنین موجب افزایش عرضه دلار در بازار داخلی ایران را به همراه داشته باشد.

  * سقوط اونس به کانال 1200 دلاری

  تسلیمی تأکید کرد: چهارشنبه همین هفته نتیجه نشست کمیته فدرال بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا مشخص شد و پیش‌بینی‌ها به حقیقت پیوست؛ در این نشست تغییرات احتمالی در سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی و چشم انداز وضعیت اقتصادی در این کشور اعلام شد.

  برنانکه اعلام کرد میزان خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد و این عامل به شدت طلای جهانی را تحت فشار قرار داد و موجب کاهش 5 درصدی بهای اونس جهانی شد.

  وی ادامه داد: این تغییر سیاست در درازمدت افزایش ارزش دلار را در بازار های جهانی به همراه خواهد داشت، در همین هفته شاهد کاهش ارزش سهام و نفت و سایر فلزات در بورس‌های جهانی بودیم، به علاوه افزایش مالیات بر واردات طلا در هند از 6 به 8 درصد و پایان فصل جشن‌های عروسی در این کشور از میزان تقاضای خرید این فلز کاسته است که از عوامل دیگر سقوط قیمت طلا است.

  وی افزود: در روز آخر هفته تقاضای بالای بازار چین موجب شد قیمت طلا مثبت شود و شاهد رشد چند دلاری آن باشیم؛ چین از ابتدای امسال تاکنون دو بازار مبادلات طلا ایجاد کرده است؛ چین و هند مجموعا 50 درصد تقاضای جهانی طلا را تشکیل می‌دهند؛ هند با افزایش چشمگیر کسری تجاری روبه‌رو است و قصد دارد با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای واردات طلا را کاهش دهد.

  تسلیمی گفت: میزان تقاضای طلا در بازار چین به بیش از 137تن رسیده که این رقم دو برابر بیشتر از حالت عادی مصرف طلا در این کشور است؛ کاهش شدید قیمت جهانی طلا از اواسط آوریل تاکنون تاثیر زیادی بر رشد تقاضای طلا در بازار چین داشته است.

  وی با اشاره به سقوط هر اونس طلا به کانال 1200 دلاری، گفت: این هفته هر اونس طلا در محدوده 1290 بسته شد، اما بازار پیش بینی قیمت‌ها برای اونس جهانی این هفته داغ‌تر شد، برای نمونه مایکل هایگ کارشناس ارشد اقتصادی سوشیت جنرال تاکید کرد، با تجزیه و تحلیل آمارهای اقتصادی مختلف در خصوص وضعیت کشورهای بزرگ جهان به این جمع بندی رسیده‌ایم که قیمت جهانی طلا طی ماه‌های آینده به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

  وی ادامه داد: نوریل روبینی استاد دانشگاه نیویورک نیز بر این باور است که قیمت جهانی طلا تا سال 2015 میلادی به کمتر از 1000 دلار در هر اونس خواهد رسید.

  موسسه گلدمن ساش نیز پیش بینی کرده است که قیمت طلا به طور موقت به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید و در این میان موسسه مالی سوشیت جنرال همچنین پیش‌بینی کرده است که قیمت جهانی طلا در سال 2014 میلادی به کمتر از 1150 دلار خواهد رسید؛ قیمت طلا از دسامبر 2008 میلادی تا کنون 70 درصد رشد داشته که علت اصلی این مساله اجرای سیاست‌های انبساطی پولی در آمریکا بوده است.

  منبع:فارس


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • قانون با برگزار کنندگان عروسی در رودان برخورد می کند
 • افراد مبتلا به کرونا باید در قرنطینه بمانند/ واحد‌های صنفی متخلف پلمپ می‌شوند
 • بانوان رودانی مس کرمان را با شکست بدرقه کردند
 • برداشت دانه روغنی کلزا در بخش رودخانه رودان آغاز شد
 • کرونا در محله‌های سنگی و پشته معزآباد رودان می‌تازد
 • وضعیت 6 شهرستان قرمز و 3 شهر در وضعیت نارنجی قرار گرفتند/ رودان در وضعیت نارنجی(پرخطر)
 • رئیس آموزش و پرورش رودان تغییر کرد
 • جام ستاره انقلاب رودان به تیم شهدای پشته رسید
 • مروری بر وصیت نامه روحانی شهید مسعود رهگشا/ در خط امام و رهبری و ملتی بیدار باشید
 • فرهنگ استفاده صحیح از فضای مجازی در بین دانش آموزان تبیین شود
 • معرفی ۴۹واحد صنفی متخلف به مراجع قضایی در رودان/ رودان در وضعیت زرد کرونا قرار دارد
 • کشف ۴۳۴کیلوگرم هروئین در رودان
 • نصب 3هزار و 75 علمک گاز در رودان
 • تیم فوتسال بانوان هیات رودان پویندگان فجر شیراز را شکست داد
 • عصبانیت استکبار جهانی از توافق راهبردی ایران و چین، گواه بر موفقیت آن است
 • مهندسی گفتگوها در کلاب هاوس/ قسم جلاله ظریف به چالش یک منتقد: والله کاندیدا نیستم/ آیا آذری جهرمی مجری جلسه بود؟
 • مروری بر زندگی نامه شهید حسن راستین/ همیشه باید گوش به فرمان رهبرمان باشیم
 • ثبت اولین وقف سال ۱۴۰۰ هرمزگان در شهرستان رودان
 • دستگیری یک متخلف شکار و صید در رودان
 • تبرکات مهدوی اوقاف رودان به 313 نیازمند رسید
 • مرگ نوجوان ۱۲ساله کرمانی در رودخانه برنطین رودان
 • دستگیری ۲ شکارچی و کشف دو سلاح شکاری در رودان
 • مشکلات برجامی ما از تصویب عجولانه ۲۰ دقیقه ای است
 • روایت کامل از ماجرای تعرض نگهبان سد به دو دختر بچه گنبدی/موج سواری ضدانقلاب برای ایجاد آشوب در شهرهای قومیتی
 • اجرایی شدن شعار سال با روی کار آمدن دولت جوان حزب اللهی محقق خواهد شد
 • مروری بر وصیت نامه سردار شهید علی حاجبی/ برای شهرت به جبهه نیامدم
 • رهبر انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند
 • بانوان فوتسالیست رودان نماد غیرت و تعصب
 • 500بسته معیشتی در بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • 2تن میوه بین خانواده های نیازمند رودان توزیع شد
 • دلیل مشکلات اقتصادی کشور، بی تدبیری و سوءمدیریت می باشد
 • خدمت به آزادگان و جانبازان جزو اهداف مهم ما محسوب می شود
 • ۵۹ داوطلب برای رسیدن به کرسی شورای شهر در رودان نام نویسی کردند
 • مروری بر وصیت نامه شهید عیسی بلوچ کارگر/برادران و خواهرانم نماز را سبک نشمارید
 • مردم شکایات خود را از عدم رعایت پروتکل های اصناف به ۱۹۰ اعلام کنند/ نیازمند همه همگانی مردم و مسئولین در مقابله با این ویروس منحوس هستیم
 • مشاهده یک مورد کرونای انگلیسی(جهش یافته) در رودان
 • برگزیدگان اولین جشنواره تئاترمونولوگ رودان معرفی شدند
 • توزیع ۸۰بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند رودانی
 • اولین روز اجراهای جشنواره تئاتر مونولوگ رودان
 • بهره‌برداری از ۱۲طرح‌های عمرانی و اشتغال‌زا ویژه مددجویان در رودان
 • اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها شهرستان رودان معرفی شدند
 • نخستین کلاس داوری والیبال در رودان برگزار شد
 • با مرتکبین جرائم انتخاباتی برخورد قانونی می شود
 • ۵۴۵ بازدید و ۱۰ مورد پلمپ در هفته نخست آغاز طرح تشدید نظارت در رودان
 • پخش زنده دعای ندبه شهرستان رودان از شبکه یک سیما
 • اولین جشنواره تئاتر مونولوگ رودان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه برگزار می شود
 • امام موسی کاظم(ع) گنجینه بخشش، صبر و بردباری است
 • مروری بر وصیت نامه شهید عبدالله داوری/ شما را به صبر و خواندن نماز سفارش می‌کنم
 • آغاز مرحله دوم واکسیناسیون فلج اطفال در رودان، جاسک و بشاگرد
 • حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش رو مهمترین رکن و اصل انتخابات است
 • آثار راه یافته به بخش‌های مسابقه،‌ جنبی و مهمان اولین جشنواره مونولوگ رودان اعلام شد
 • راه حل مشکلات معیشتی و گرانی را در جلسات متعدد به مسئولان تذکر داده‌ایم/ هر چه ستاد مقابله با کرونا در مورد سفر عید اعلام کرد، همه عمل کنند
 • هزار اصله نهال در رودان کاشته شد
 • درخت کاری یک نعمت الهی است/ بزودی هیمنه پوچ آمریکا و حامیانش در منطقه نابود خواهد شد
 • تزریق گاز به بیش از ۱۰ محله شهر رودان
 • Untitled-1-Recovered123