رودان نيوز
 • کد خبر : 6601
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 17 آگوست, 2013 - 18:47
 •   

  بایسته های سیاست خارجی دولت جدید/آصفری

  تحولات کشورهای منطقه، توسعه روابط بین المللی، فعال سازی دبیرخانه جنبش عدم تعهد و ارائه راه هایی برای رفع تحریم ها از جمله اولویت های مهم پیش روی وزارت خارجه است. با روی کار آمدن هر دولت جدیدی، تغییراتی در رویکرد و شیوه های اعمال سیاست خارجی کشور به وجود می آید. با توجه به […]

  تحولات کشورهای منطقه، توسعه روابط بین المللی، فعال سازی دبیرخانه جنبش عدم تعهد و ارائه راه هایی برای رفع تحریم ها از جمله اولویت های مهم پیش روی وزارت خارجه است.

  با روی کار آمدن هر دولت جدیدی، تغییراتی در رویکرد و شیوه های اعمال سیاست خارجی کشور به وجود می آید. با توجه به حساسیت شرایط کشور، حوزه سیاست خارجی نیز با موضوعات حساس و مهمی مواجه است. از طرفی دکتر روحانی که زمانی مسئولیت مذاکرات هسته ای ایران در سطح بین الملل را بر عهده داشت، احتمالا برنامه های جدیدی در خصوص چگونگی پیشبرد دیپلماسی هسته ای خواهد داشت و دکتر محمدجواد ظریف نیز که توانست با کسب 232 رأی موافق  وزیر خارجه دولت یازدهم شود، این برنامه ها را دنبال خواهد کرد.

  در این جهت پایگاه بصیرت در گفتگو با حسن آصفری، نماینده محترم اراک، خندان و کمیجان و دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس، به بررسی رویکرد دکتر روحانی و وزیر خارجه وی به عرصه سیاست خارجی و اولویت های مطرح در این حوزه پرداخته است:

   

   پیش بینی می شد که مجلس نگاه مثبتی به آقای ظریف داشته باشد، چه مقولاتی در دادن رأی اعتماد مجلس به ایشان مؤثر بود؟

  آصفری: با توجه به سوابق آقای ظریف در حوزه سیاست خارجی و سابقة کاری که در بخش های دیپلماسی ما داشته و با توجه به توانمندی ایشان و اشرافیتی که به مسائل بین المللی و خاورمیانه دارد، لذا مجلس نظرش به جناب آقای ظریف مثبت بود.

  همچنین با توجه به دفاعی که آقای ظریف در مجلس داشته و صحبت ها و برنامه هایی که ایشان در آن ها تاکید داشتند بر اساس سه اصل حکمت، عزت و مصلحت قرار است سیاست خارجی ما را توسعه دهند و نیز با توجه به دیدگاه شان نسبت به رژیم صهیونیستی که در صحبت هایشان انزجار خودشان را اعلام کردند و عدم ارتباط با کشورهایی که به دنبال سوء استفاده هستند و به دنبال این هستند که عزت ملت ایران از بین برود و با توجه به دیدگاه های آقای ظریف که در جهت توسعه روابط بین المللی داشتند، مجلس با وزارت ایشان موافق کرد.

   رویکرد آقای روحانی به سیاست خارجی کشور از نگاه مجلس چگونه ارزیابی می شود؟

  آصفری: مجلس توقع دارد که آقای روحانی در بحث تعاملات بین المللی اولا که صبر و حوصله به خرج دهد و لزومی ندارد که ما عجولانه تصمیم بگیریم و بایستی دیدگاه های مقام معظم رهبری که در خصوص منافع کلان ملت، ایشان نظرات بسیار درست و مثبتی دارند که واقعا به درد کشور و حتی کشورهای خاورمیانه می کند، رئیس جمهور باید در رویکرد سیاست خارجی دولتش اینها را در نظر داشته باشند و اصول قانون اساسی به ویژه اصل 57 و اصول عزت، حکمت و مصلحت نظام را مدنظر داشته باشند و دولت یازدهم خدای ناکرده از روی نقطه ضعف نخواهد با کشورها صحبت کنیم و مسائل خود را دنبال کنیم. امروز جمهوری اسلامی ایران دارای توانایی بسیار ارزشمندی در سطح بین المللی و خاورمیانه است و در آرامش منطقه و جلوگیری از مناشقات و منازعات منطقه ایی تأثیر مهمی می تواند داشته باشد. رویکردی که کشورهای منطقه به جمهوری اسلامی ایران دارند و دیگر کشورهای دنیا که ما در اجلاس جنبش غیرمتعهدها شاهد آن بودیم علیرغم تلاشی که غربی ها انجام دادند تا حضور کشورها در جنبش غیرمتعهدها در سطح پایین برگزار شود، ولی دیدیم که حضور بسیار چشمگیر و گسترده بود و اینها همه به خاطر مقاومت ملت ایران و جایگاه ملت ایران در سطح بین الملل و موضع گیری های قاطعانه، منطقی و اصولی مقام معظم رهبری در خصوص ارتباط با کشورها است. این ها باید مدنظر آقای روحانی باشد و اگر قرار است که قراردادهایی، معاهداتی و تفاهماتی با کشورها شکل بگیرد، حتما باید نظر مجلس شورای اسلامی را در نظر بگیرد و آقای روحانی بایستی در چارچوب قانون و اصول قانون اساسی قدم بردارد.

   در بحث هسته ایی استراتژی کلان نظام وجود دارد و موضوعی نیست که کسی بتواند از آن عدول کند. در این باره ما در مجلس نظر آقای ظریف را سؤال کردیم و ایشان در مجلس پاسخ دادند که به هیچ وجه ما قرار نیست در مواضع هسته ایی کوتاه بیاییم و ما آماده گفتگو و مذاکره هستیم، اما به شرط این که طرف مقابل قبول کند که این حق قانونی جمهوری اسلامی ایران است که از انرژی صلح آمیز هسته ایی استفاده کند.

  تیم هسته ای دولت جدید مرکب از چه افرادی خواهد بود و مجلس چه نگاهی به این تیم دارد؟

  آصفری: از آنجا که قانون اساسی مشخص کرده که مجلس شورای اسلامی در تمام تفاهمات و توافقات بین المللی بایستی نظارت داشته باشد و موافقت مجلس در این باره بسیار مهم است. همچنان که در مجلس تصویب کردیم که سطح روابط مان با بریتانیا به سطح کاردار تغییر کند و لذا اینها اختیاراتی است که مجلس دارد و بایستی که تیم مذاکره کننده هسته ای دولت جدید با نظر مجلس بسته شود و توقع است که نظرات مجلس در نظر گرفته شود. همچنین بایستی در موضوع مذاکرات هسته ای از روی اقتدار و قوت با طرف مقابل مذاکره شود و با توجه به اینکه ما جزء 60 کشو��ی هستیم که معاهده NPT را پذیرفته، بنابراین انرژی صلح آمیز هسته ایی حق قانونی ملت است. ما بایستی شفاف سازی را از طرف مقابل بخواهیم و امروز گام مثبتی را جمهوری اسلامی ایران برداشته و الان نوبت غربی ها و نوبت 5+1است که گام مثبت بردارند و اگر این گام مثبت دو طرفه نباشد مطمئنا مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید. در موضوع هسته ایی ایران هم غرب می داند و همه دنیا خبر دارد که ما به دنبال تولید سلاح هسته ایی نیستیم و اصلا نیازی نداریم. حتی ما درخواست داشتیم از غربی ها که نشست جهان عاری از سلاح های هسته ایی را برگزار کنند و ما آماده این موضوع هستیم و آن کسی که مقاومت کرده و حاضر نیست نشست برگزار شود خود غربی ها هستند و بایستی حق قانونی ملت ایران در موضوع هسته ایی لحاظ شود. حالا در بحث میزان درصد غنی سازی قابل بحث و گفتگو است، اما اگر آنها نپذیرند که انرژی هسته ایی حق مسلم برای ملت ایران است ما با این شرایط مذاکرات را دنبال نمی کنیم و مجلس این موضوع را تایید نمی کند و قبول نداریم. اگر قرار است مذاکراتی انجام بگیرد بایستی در وهله اول طرف مقابل نظر مثبت خود را در موضوع هسته ایی ایران اعلام کند و بعد می توانیم در موضوع این که غنی سازی چند درصد و به چه طریقی باشد گفتگو کنیم.

  گفته می شود آقای روحانی خواستار انتقال پرونده هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه است، در صورت عملیاتی شدن این موضع نظر جنابعالی در این باره چیست؟

  آصفری: این یک موضوعی است که بستگی به منافع ملی کشور دارد و منافع ملی کشور هم مرتبط به یک دستگاه خاص نیست. اعتقاد ما این است که تا زمانی که غرب مواضع خود را در  موضوع هسته ایی کشورمان شفاف نکند،بایستی روند برنامه هسته ای از طریق شورای عالی امنیت ملی دنبال شود. باشد و وزاارت خارجه هم در آنجا نماینده دارد و مشکلی در این قضیه نیست. اگر غرب پرونده هسته ای ایران را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کند و آن نگاه امنیتی را از پرونده جمهوری اسلامی ایران بردارد، بعد ما می توانیم روی انتقال موضوع هسته ای به وزارت خارجه بحث کنیم و در غیر این صورت انجام این کار به نظر من نه به مسئلت دولت است و نه می تواند فضای موفقی در پیگیری پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. انتقال پرونده هسته ای به وزارت خارجه نمی تواند تغییر آنچنانی در موضوع هسته ایی ما ایجاد کند و فعلا بایستی در همان شورای عالی امنیت ملی موضوع پیگیری شود منتهی با حضور نماینده هایی از مجلس و دولت که موضوع را دنبال کنند و آن ها هم مشکلی از این جهت ندارند. برنامه هسته ای فعلا به منافع ملی کشور ارتباط دارد و منافع ملی هم با بعضی از مسائل دیپلماسی تفاوت هایی دارد که نمی شود صرفا نگاهمان به این موضوع از بعد فقط دیپلماسی باشد چرا که امروز بخشی از نیاز هسته ایی برای مسائل اقتصادی و مسائل پزشکی می باشد که این ها به بحث منافع ملی ما گره خورده است.

   در حیطه سیاست خارجی مهم ترین مسائل پیش روی دولت یازدهم چیست و چه توصیه هایی در این زمینه وجود دارد؟

  آصفری: اولین موضوع به نظر من اتفاقاتی که در کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه مثل سوریه، عراق، بحرین، افغانستان و مصر و کشورهای دیگر در حال شکل گیری است موضوع مهمی است که ما بالاخره نمی توانیم نسبت به همسایه های خودمان بی تفاوت باشیم.

  دوم بحث توسعه روابط بین المللی با کشورهای مختلف است که این هم یکی از بحث های است که وزارت خارجه ما در این خصوص قدم بر دارد و گام مثبت بردارد تا بتوانیم سطح ارتباطمان را با کشورهای دیگر تقویت کنیم و توسعه بدهیم.

  سومین موضوع جنبش غیرمتعهدها است که متاسفانه یک سال و نیم از ریاست ایران بر آن گذشته ولی ما هیچ استفاده ای نه برای ایران و نه برای کشورهای عضو نتوانستیم بکنیم. متاسفانه دبیرخانه این جنبش فعال نبوده و بایستی وزارت خارجه دولت جدید در جهت فعال کردن و استفاده بهینه از آن تلاش کند.

  چهارمین موضوع ارائه راهکارهایی برای برداشتن تحریم ها است که بایستی دستگاه دیپلماسی وزارت خارجه ما در این خصوص کار کند. علیرغم اینکه غربی ها دنبال این بودند که ایران را در حال انزوا قرار دهند ولی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نزدیک به 50 کشور دنیا در سطح هیئت های مختلف رئیس جمهوری و هیئت های مختلف وزارت خارجه در ایران حضور داشتند که از این نقاط قوت بایستی در جهت توسعه روابط بین الملل استفاده کنیم و بهره بگیریم.

  تهیه و تنظیم: وحید قاسمی

  بصیرت


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • ممنوعیت تردد تعطیلات عید فطر در رودان به طور کامل اجرا می شود
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام حسن‌پور/ کارهایتان را برای رضای خدا انجام دهید
 • جمع‌آوری بیش از 250میلیون ریال در جشن گلریزان قرارگاه تحول محله بندمیر رودان
 • ۳۵۰بسته معیشتی و هزار و ۳۰۰پرس غذای گرم در رودان توزیع شد
 • کشف ۶۱۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • حرکت رو به زوال رژیم دشمن صهیونیستی آغاز شده است/ تغییر موازنه‌ قوا در مساله فلسطین به نفع دنیای اسلام
 • روز قدس، روز جهان اسلام است/ نابودی و زوال رژیم اشغالگر اسرائیل نزدیک می باشد
 • توزیع بسته های معیشتی و گوشت در رودان
 • ندای الغوث الغوث رودانی ها در سومین شب از لیالی قدر+تصاویر
 • یک تن و ۳۶۰ کیلوگرم تریاک در رودان کشف شد
 • مروری بر وصیت نامه شهید حمید توسلی/درس‌هایتان را خوب بخوانید که محتاج بیگانه نشوید
 • ندای الغوث الغوث رودانی ها در دومین شب از لیالی قدر+تصاویر
 • طرح مفتاح الجنه در رودان اجرا شد
 • ۱۹۷ کیلوگرم حشیش در رودان کشف شد
 • تجمع اعتراضى دانشجویان رودان به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه + عکس
 • اهداء ۳۰سری جهیزیه به نوعروسان بخش رودخانه رودان
 • ۵ فوتی کرونا در ۱۰ اردیبهشت در هرمزگان
 • زلزله ۳.۶ ریشتری زیارتعلی رودان را لرزاند
 • بیش از ۵۵۰ سبد غذایی در بین کارگران رودان توزیع شد
 • توزیع ۷۰سری جهیزیه بین نوعروسان رودانی
 • افزایش بستری و فوتی ها در هرمزگان نسبت به ۶ ماه گذشته بی سابقه است
 • ۹۵میلیارد ریال وام به افراد جویای کار رودخانه رودان پرداخت شد
 • جدیدترین رنگ بندی کرونایی هرمزگان/ بندرعباس، قشم و بندرخمیر در وضعیت قرمز
 • جهاد 175 بسیجی رودانی در ماه مبارک رمضان
 • مروری بر وصیت نامه شهید خورشید خادمی/ از آرمان شهدا دفاع کنید
 • حمایت کانون علویون از خانواده های بیماران کرونایی رودان
 • یکسال حبس برای متخلفان شیوه نامه‌های بهداشتی در رودان
 • توزیع ۵۰هزار پرس غذای گرم بین افراد نیازمند بخش رودخانه رودان در ماه مبارک رمضان
 • شروع ثبت نام چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم در رودان
 • ممنوعیت برگزاری مراسمات در ۱۱ منطقه رودان
 • ۴۹کیلوگرم حشیش در رودان کشف شد
 • روزهای تیره کرونایی در هرمزگان ادامه دارد/ واکسیناسیون گروه‌های هدف در حال انجام است
 • هنرمندان رودانی به میدان مبارزه با کرونا آمدند
 • نتیجه مثبت ۶۰ درصدی آزمایش کرونا در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلامحسین پرخیده/ امیدوارم راه شهدا را ادامه دهید
 • پلمپ 10 واحد صنفی با شروع پیک چهارم کرونا در رودان
 • توزیع کالا‌های اساسی ماه رمضان در شهرستان رودان
 • افزایش کرونا در رودان و بشاگرد/تجمع در سواحل بندرعباس ممنوع است
 • لیگ برتر فوتسال بانوان/ تساوی پر گل هیات رودان در ساری
 • برگزاری جزءخوانی قرآن در بقاع متبرکه رودان بصورت مجازی
 • ۴۷کیلو ماده مخدر شیشه در رودان کشف شد
 • واژگونی پژو ۴۰۵ با ۲ کشته و مجروح در رودان
 • حمله خرس سیاه به شهروند رودانی
 • ۱۸۴بیمار مبتلا به کرونا در رودان شناسایی شدند
 • اشتباه خطرناک رئیس جمهور در پالس به تروریست ها/ اردیبهشت و خرداد برخورد با ظالم کراهت دارد!
 • اعتراف روحانی به انتخاباتی بودن مذاکرات وین
 • ۷۱۹ داوطلب در رودان برای ورود به شوراهای روستا ثبت نام کرده اند
 • افزایش دو برابری آمار ابتلا به بیماری کرونا در هرمزگان
 • کشف 120کیلوگرم تریاک در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید کرامت حیدری‌ سراجی/ حمایت از ولایت فقیه، حمایت از اسلام است
 • قانون با برگزار کنندگان عروسی در رودان برخورد می کند
 • افراد مبتلا به کرونا باید در قرنطینه بمانند/ واحد‌های صنفی متخلف پلمپ می‌شوند
 • بانوان رودانی مس کرمان را با شکست بدرقه کردند
 • برداشت دانه روغنی کلزا در بخش رودخانه رودان آغاز شد
 • کرونا در محله‌های سنگی و پشته معزآباد رودان می‌تازد
 • Untitled-1-Recovered123