رودان نيوز
 • کد خبر : 6929
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 25 آگوست, 2013 - 13:34
 •   

  فائزه هاشمی: جامعه زنان ما با یک سرخوردگی جدی مواجهند!

  دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با روزنامه شرق اظهار داشت: 35 سال از پیروزی انقلاب گذشته و اگر نتوانیم «سرخوردگی» کنونی زنان را مدیریت کنیم، در آینده با آسیب‌های اجتماعی و روانی فراوانی در زنان مواجه خواهیم شد !!! به گزارش رودان نیوز ، روزنامه شرق به بهانه اینکه “کابینه حسن روحانی […]

  دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با روزنامه شرق اظهار داشت: 35 سال از پیروزی انقلاب گذشته و اگر نتوانیم «سرخوردگی» کنونی زنان را مدیریت کنیم، در آینده با آسیب‌های اجتماعی و روانی فراوانی در زنان مواجه خواهیم شد !!!

  به گزارش رودان نیوز ، روزنامه شرق به بهانه اینکه “کابینه حسن روحانی رونمایی شده و نام هیچ زنی در هیات وزیران نیست”، مصاحبه ای را با فائزه هاشمی انجام داده است. وی در این گفتگو مدعی شده که زنان جامعه ما با “سرخوردگی جدی” مواجه هستند.

  وی که پیش از این با اظهارات فمینیستی در جامعه شناخته شده و همواره سعی در سیاه نمایی وضعیت زنان جامعه داشته است، انتقاداتی را نسبت به کابینه روحانی و عدم حضور زنان در این کابینه اظهار داشته است.

   بنابر این گزارش، فائزه هاشمی تصریح می کند که چندان به نتیجه انتخاباتی و پیروزی روحانی امیدوار نبوده است. وی می گوید که “در دو روز تصمیم به رای‌ندادن نگرفتم، بلکه در طول چهار سال به این نتیجه رسیدم.”
  وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهاراتش در زمینه دوچرخه سواری بانوان گفته است: «دوچرخه‌سواری» شعار مخالفان من بود. مخالفانم دو سال پیش از شرکت در انتخابات مجلس این شعار را مطرح کردند، آن هم به خاطر اینکه در مدیریت ورزشی بودم. آقای کرباسچی شهردار تهران بود، بحث دوچرخه‌سواری از سوی ایشان مطرح شد. سمیناری در پارک چیتگر برگزار شد که دوچرخه را به عنوان یک وسیله حمل‌ونقل مورد ارزیابی قرار دهند. از من هم دعوت کردند که سخنرانی کنم. در آنجا تاکید کردم، دوچرخه‌سواری برای زنان ایراد شرعی ندارد. اگر قرار است دوچرخه وسیله حمل‌ونقل باشد، نمی‌توان انتظار داشت که فقط مردان از آن، استفاده کنند. چون شهر از مردان و زنان تشکیل می‌شود و باید برای دوچرخه‏سواری زنان نیز فرهنگ‏سازی شود. دو سال بعد از آن، کاندیدای مجلس شدم.
  هاشمی در ادامه مدعی شد:  لباس‌شخصی‌ها و گروه‌های فشار بحث دوچرخه‌سواری را مطرح کردند، اینکه چون فائزه هاشمی گفته دوچرخه‌سواری زنان مشکلی ندارد، بی‌دین است و از این صحبت‌ها. آنها تاکید داشتند که دوچرخه‌سواری زنان حرام است. اینگونه خواستند که من را تخریب کنند تا رای نیاورم.
  دختر اکبر هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوالی درباره نقش زنان در دولت احمدی نژاد گفته است: احمدی‌نژاد با همه خلأها و قصورها در حوزه زنان در ابعاد شکلی و ماهوی، تاثیرگذار بود.  اگر حتی اقدامات او نمایشی هم بوده، یک اتفاق مثبت هم بود. همین‌که چند معاون زن و وزیر زن داشتیم، تصمیم خوبی است… اما این دوران، بیشتر شعارزده بود تا واقعی. غالب مصوبات، طرح‌ها و لوایح پیشنهادی دولت و مجلس گامی به جلو نبود. از «لایحه حمایت از خانواده» گرفته تا «کاهش ساعت کاری زنان»، «سهمیه‌بندی جنسیتی» دانشگاه‌ها، «تفکیک»ها و…
  هاشمی در بخشی از این مصاحبه درباره حضور زنان در این کابینه می گوید: بودن زن در کابینه باید یک حق طبیعی تلقی شود نه یک لطف سیاسی به زنان. در این بخش رویکرد من فمنیستی هم نیست، قرار ندادن زنان در قدرت، یک نگاه «مردسالارانه» است و باید اصلاح شود. متاسفانه وضعیتی در کشور ما باب شده که ما به انتصاب وزیر زن در کابینه هم به عنوان یک پدیده عجیب نگاه می‌کنیم. خداوند زن و مرد را با هم خلق کرده. زن و مرد در دیدگاه اسلام مکمل هم هستند و چه بهتر که در ساختار سیاسی، قدرت و اجتماع نیز این دو مکمل یکدیگر باشند اما بر اساس تجربه، نوبت به سهم زنان در قدرت که می‌رسد، انواع توجیه‌ها از سوی مردان حاضر در قدرت در بوق و کرنا می‌شود، یک روز زنان مشغول خانه‌داری‌اند و یک روز انسان‌های احساساتی، یک روز وقت کافی برای مدیریت ندارند و روز دیگر موقعیت کاری برای‌شان طاقت‌فرساست. اینها همه بهانه است، زن ایرانی انواع خدمت‏ها و مسوولیت‌ها را با هم هماهنگ کرده و در عین حال، کارنامه موثری از خود به نمایش گذاشته.
  وی در ادامه افزود: حداقل پنج نفر زن توانمند به آقای روحانی معرفی کرده‌ایم که شایستگی معاونت و وزارت دارند، از خانم مرضیه دستجردی گرفته تا معصومه ابتکار، زهرا شجاعی، الهه کولایی و سهیلا جلودارزاده. بخشی از مشکلات خانم‌ها همین است که اگر سمتی به آنها پیشنهاد شود، اغلب قبول نمی‌کنند یا شکسته نفسی می‌کنند، اما واقعیت سیاست و مشارکت سیاسی چیز دیگری است، زنان باید با تمام وجود توانایی خود را باور کرده و در سمت‏های سیاسی ایفای نقش کنند،
  فائزه هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق مینب بر اینکه “آیا در کابینه آقای روحانی پتانسیلی برای عملیاتی‌کردن افزایش مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان به چشم می‏خورد یا همه‌چیز مانند دولت‌های قبل در حد شعار باقی خواهد ماند؟”،‌اظهار داشت: هنوز نمی‌توان قضاوت کرد، البته «سالی که نکوست از بهارش پیداست.» شروعش که خوب نبود. جامعه زنان ما با یک سرخوردگی جدی مواجهند و تنها راه‌حل برای جلوگیری از تبعات این «سرخوردگی» سهیم‌کردن آنها در نقش‌های کلیدی و حساس و تصمیم‌گیر جامعه است. دکتر روحانی باید تابوی انتصاب زنان در نقش‌های حساس و کلیدی را بشکند؛ ما زنان سفیر می‌خواهیم، زن دیپلمات، زنانی به‌عنوان رایزن فرهنگی؛ رییس دانشگاه، مدیر، معاون، مدیرکل و تمام آن سمت‌هایی که به وقت تقسیم غنایم با هزار توجیه از دسترس زنان دور می‌شود، 35سال از پیروزی انقلاب گذشته و اگر نتوانیم «سرخوردگی» کنونی زنان را مدیریت کنیم، در آینده با آسیب‌های اجتماعی و روانی فراوانی در زنان مواجه خواهیم شد !!!
  سابقه فائزه هاشمی در سیاه نمایی وضعیت زنان جامعه
  اظهارات امروز فائزه هاشمی مبنی بر سرخوردگی زنان جامعه ما برای کسانی که اظهارنظرهای فمینیستی او را دنبال می کنند، تعجبی ندارد. در ادامه این گزارش به دو نمونه از این اظهارات جنجالی و پاسخهای منطقی به آنها می پردازیم:
  نظر فائزه هاشمی درباره تعدد زوجات و مهریه
  فائزه هاشمی درباره مساله “تعدد زوجات” که در قرآن و با شرط عدالت ذکر شده، گفته است: “به نظر نمی‌رسد این رفتار با نظرات انسانی و یا اصول اسلامی و عدالت، سازگار باشد. آیا مردها تحمل چنین چیزی را در مورد همسران­‌‌شان دارند؟! پس چه طور می­شود انتظار داشت که زنان، بتوانند چنین چیزی را قبول کنند.”
  دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بیان همین مساله نیز اکتفا نکرده و در اظهار نظر عجیب دیگری، موضوع “مهریه زنان” را زیر سوال برده است. وی در پاسخ به این سئوال که آیا شما مساله­ مهریه را قبول دارید یا نه، گفته است: “اعتقادی به این مسئله ندارم.”
  واکنش حجت الاسلام رهبر
  حجت الاسلام محمد تقی رهبر ، رئیس فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی اظهارات فائزه هاشمی را ناشی از تفکرات فمینستی ضد اسلامی خواند و تصریح کرد:‌ هر کسی ضروریات اسلام را انکار کند از اسلام خروج کرده و مرتد است.
  حجت الاسلام محمد تقی رهبر  در واکنش به این اظهارات هاشمی که در مصاحبه‌ با یک سایت “فمینیستی” نص صریح قرآن را غیر انسانی نامیده است، بیان داشت: اگر واقعا این اظهارات گفته شده باشد باعث تاسف است.
  امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه انکار ضروریات اسلام یعنی خروج از اسلام و ارتداد، گفت: اوایل انقلاب هم اعضای جبهه ملی قصاص را غیر انسانی خواندند و به اسلام حمله کردند که حضرت امام حکم ارتداد آن‌ها را دادند.
  رئیس فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی اینگونه اظهارات را ناشی از تفکرات فمینستی ضد اسلامی خواند و تصریح کرد:‌ هر کسی ضروریات اسلام را انکار کند از اسلام خروج کرده و مرتد است.
  واکنش علی مطهری
  علی مطهری در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات فائزه هاشمی گفت: سخنان وی تازگی ندارد، در حدود سال 79 که او روزنامه زن را منتشر می کرد نیز اینگونه مطالب فمینیستی و ضد نظام خانوادگی اسلام زیاد منتشر می کرد.
  مطهری افزود:  حکم تعدد زوجات که البته باید در جای خود و با شرط توانایی جسمی ، روحی و مالی مرد انجام شود یکی از افتخارات اسلام است و از حقوق زن است نه از حقوق مرد. معمولا در اجتماعات بشری تعداد زنان آماده ازدواج از تعداد مردان آماده ازدواج بیشتر است. اگر حکم تعدد زوجات را نپذیریم به این معنی است که همواره تعدادی از زنان فاقد شوهر باشند.البته اگر در جامعه ای تعداد زنان آماده ازدواج از مردان آماده ازدواج بیشتر نبود طبعا موضوع این حکم منتفی است. نفی این حکم در جوامعی که نیاز به آن دارند ظلم به برخی زنان است و به معنی تجویز فساد و فحشا است.
  نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: غربیها که این حکم را نپذیرفته اند یا دربخشی از جامعه ما که متاسفانه در اثر تبلیغات رژیم شاه و برخی غرب زده ها این حکم، قبیح تلقی میشود چه چیزی غیر از فساد و فحشا را جایگزین آن کرده اند؟ البته این حکم معمولا در مواردی با توفیق روبروست که مرد،همسر اول و همسر دوم درک درستی از فلسفه این حکم دارند و از سطح بالایی از معارف اسلامی برخوردارند و این حکم را راه حلی برای یک معضل اجتماعی می دانند که دنیا در حل آن وامانده است نه وسیله ای برای هوسرانی مرد. اگر مردی دنبال هوسرانی باشد تن به تعدد زوجات نمی دهد بلکه در سایه سبک زندگی غربی که زمینه کامجویی از زنان مختلف را فراهم کرده است معشوقه هایی برای خود فراهم می کند و زیر بار تعهدات ازدواج دوم نمی رود.
  علی مطهری گفت: مساله مهریه هم احترامی است که اسلام برای زن قائل شده و با طبیعت و نیاز روحی زن و مرد سازگار است. خوب است ایشان به کتاب نظام حقوق زن در اسلام اثر استاد شهید مطهری مراجعه نمایند.
  نظر فائزه هاشمی درباره چادر مشکی
  فائزه هاشمی در اظهار نظر جنجالی دیگر در برنامه زنده شبکه دوم سیما که گفته بود بعد از انقلاب چادر مشکی و رنگ‌های مرده ارزش شده است که این اظهار نظر نیز با واکنش برخی مسئولان مواجه شد.
  واکنش حجت الاسلام شجونی
  عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: اگر خانم فائزه هاشمی چادر مشکی را قبول ندارد آزاد است تا رنگ کفش تا روسری اش و حتی اگر عینک هم دارد،را “قرمز” انتخاب کند.
  حجت الاسلام جعفرشجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان این نکته که چادر مشکی انتخاب دیرینه زنان مسلمان ایرانی و حتی غیر ایرانی است افزود: البته اگر ایشان چادر مشکی را قبول ندارد آزاد است تا رنگ کفش تا روسری اش و حتی اگر عینک هم دارد را “قرمز” انتخاب کند.
  عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در ادامه اظهار داشت:با گفتن این سخنان نه می‌توان حجاب مردم را عوض کرد و نه کسی در داخل کشور اساسا به این حرفها گوش می دهد. رضاخان هم که به دنبال عوض کردن حجاب مردم بود با حرفهایش به زباله دان تاریخ پیوست و کسی به حرفهایش اعتنا نکرد.
  واکنش آیت الله کعبی
  آیت الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با شبکه ایران در واکنش به اظهارات فائزه هاشمی در برنامه زنده شبکه دوم سیما که گفته بود بعد از انقلاب چادر مشکی و رنگ‌های مرده ارزش شده است، گفت:چادر مشکی جلوه عفت و پاکدامنی زن ایرانی است و به عنوان نماد حجاب برتر و حجاب ملی تبدیل به یک ارزش به نام پاکدامنی و عفت شده است که ما به آن افتخار می‌کنیم.
  وی افزود: این که گفته می‌شود رنگ مشکی برای چادر، مقنعه و یا روسری رنگ مرده است، بستگی دارد که چه کاربردی داشته باشد، چراکه استفاده از لباسهایی که در نظر مردان دارای رنگهای جالب توجه هستند مناسب محیط خانه است.
  عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: خوشبختانه زنان ایرانی این مسئله را به خوبی درک کرده‌اند و همواره از دو نوع چادر در محیط خانه و بیرون استفاده کرده و با چادر مشکی در عرصه فعالیت های سیاسی و اجتماعی در جامعه حضور می‌یابند.
  وی با بیان این نکته که رنگ مشکی برای چادر زنان هیچ ربطی به روانشناسی رنگها ندارد تصریح کرد: چه کسی می‌گوید رنگ مشکی برای چادر کراهت دارد؟ رنگ مشکی برای چادر نه تنها کراهت ندارد بلکه یک عمل مستحبی هم محسوب می‌شود و اصلا موضوعی به این روشنی نیاز به بحث ندارد.
  کعبی در ادامه عنوان کرد: خوشحال هستیم که زنان مسلمان ایرانی، رعایت عفت و پاکدامنی در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را با پاسداری از بنیان خانواده عجین کرده‌اند .
  عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حضور زنان و پیشرفت‌های آن‌ها در عرصه اجتماع، از رویش‌ها و ثمرات بزرگ انقلاب اسلامی است که مایه افتخار ماست.
  واکنش فاطمه آجرلو
  “فاطمه آجرلو”، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، اظهارات “فائزه هاشمی” را نبش قبر کردن برخی از شعارهای زیبا از سوی یک طیف خاص در دوران انتخابات دانست و گفت: این ‌شعارها امروز جواب نخواهد گرفت.
  “فاطمه آجرلو” نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با شبکه ایران و در واکنش به سخنان اخیر فائزه هاشمی که انتخاب چادر و رنگ مشکی از سوی بانوان ایرانی را مورد انتقاد قرار داده بود، اظهار داشت: با توجه به مقارن بودن این بحث‌ها با زمان انتخابات، چنین سخنانی، ‌شعارهای به ظاهر زیبا اما در واقع توهین به شعور مردم و فعال کردن بخش خاکستری جامعه است.
  وی، مطرح شدن طرح چنین مسائل و صحبت‌های فریبنده را برای جلب نظر یک قشر و طیف خاصی دانست تا یک‌بار دیگر این طیف‌فعال شده و به پای صندوق‌های رای بیایند.
  وی با تاکید بر اینکه این‌گونه اظهارنظرها ، ابزاری برای تبلیغات انتخاباتی است، افزود: ما ایرانیان به بعضی از داشته‌ها و ثروت‌های غنی خود افتخار می‌کنیم که یکی از این داشته‌ها چادری است که ثروت تمدن ایرانی به شمار می‌رود.
  آجرلو در ادامه افزود: چادر زنان ایرانی ضمن آنکه به عنوان یک نماد از غنای فرهنگی و تمدن باستانی برخوردار است، به ارزش‌های اسلامی گره خورده و باعث فخر زنان ایرانی شده است.
  این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: با نگاهی به تاریخ و تمدن ایرانی، دوره 250 ساله‌ای را خواهیم یافت که حکومت ایران به دست بانوان بوده و در آن دوره، نماد هر رشد و تعالی چادر زن ایرانی بوده است.
   دانا
  انتهای پیام/


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • تجمع اعتراض آمیز روحانیون رودان در واکنش به ترور شهید فخری زاده+تصاویر
 • روایت سردار نقدی از انتقام خون شهید فخری‌زاده
 • سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای
 • شهادت شهید فخری زاده به ما می فهماند ذره ای نباید به دشمن اعتماد کرد
 • اتصال ۳۰روستای رودان به اینترنت پرسرعت/ ۳۵ روستای دیگر در اولویت اتصال به اینترنت هستند
 • خدمات هسته ای شهید فخری زاده برای کشور، برجسته است
 • ترور شهید فخری زاده، نتیجه دادن اطلاعات دانشمندان کشور به مجامع بین المللی است
 • انبار احتکار روغن خوراکی توسط اطلاعات سپاه رودان کشف شد
 • تندیس و خیابان سردار سلیمانی در جغین رونمایی شد
 • موشن گرافیک ویژه بسیج مردم
 • سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد
 • روند بیماری کرونا در رودان نگران کننده و صعودی است
 • جولان دلالان بر قیمت مسکن بسیار زیاد است/ قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا می باشد
 • برداشت لوبیا در مزارع بخش رودخانه شهرستان رودان پایان یافت
 • بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ دشمنان ملت همیشه می‌خواهند بسیج را نابود یا بی‌اثر کنند
 • امام جمعه بخش رودخانه رودان هفته بسیج را تبریک گفت
 • پیش بینی برداشت هزار و 800تن کدو صادراتی از مزارع رودان
 • ممانعت از ورود بیش از ۸۰۰ خودرو به رودان
 • آغاز اجرای طرح هر پایگاه بسیج یک پایگاه سلامت در رودان
 • مشارکت کانون علویون و پایگاه بسیج در ضدعفونی محلات شهر رودان
 • مروری بر وصیت‌نامه شهید «یعقوب ابراهیم نژاد»/تنـها آرزویم شهادت است
 • دستگیری توزیع کننده مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • اجرای چهارمین مرحله رزمایش احسان و همدلی در رودان
 • پیام تبریک و تقدیر امام جمعه شهرستان رودان به مناسبت هفته بسیج
 • رودان با بیش از ۸۰ برنامه به پیشواز هفته بسیج می‌رود
 • کشف ۶۶۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • نشان برنز المپیاد کشوری فیلم سازان به دانش آموز رودانی رسید
 • ورود پلاک‌های غیربومی به رودان ممنوع است / احضار ۲۱ متولی برگزاری جشن عروسی در رودان
 • هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است
 • افزایش نگران کننده طلاق در رودان / رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در حوزه طلاق داشته باشند
 • مروری به وصیت‌نامه شهید “محمداقتداری” /مگذارید سلاحم روی زمین بماند و سنگرم خالی باشد
 • مشارکت پایگاه های بسیج رودان در مقابله با تهدیدکنندگان سلامت جامعه
 • قرارگاه های تحول محلات، گره گشای مشکلات و معضلات رودان
 • مرگ ۸۶۳ هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا/ سه فوتی جدید در رودان و بندرعباس
 • برخورد قضایی با ۱۰ بانی مراسم عروسی در رودان
 • جوانان، قربانی اصلی گران شدن مسکن هستند
 • وضعیت اماکن ورزشی رودان بسیار تاسف بار می باشد
 • وعده مسئولان برای احداث پل روستای بیدان رودان در حد حرف باقی مانده است
 • صدور ۲۲ مجوز سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های‌ آب بسته‌بندی و آشامیدنی در هرمزگان
 • کمبود متخصص بزرگترین تهدید آینده بخش کشاورزی/فارغ‌التحصیلان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید بذر هیبرید اشتغال می یابند
 • بیش از ۵۰ تن کالای اساسی برای تنظیم بازار در رودان توزیع شده است
 • مروری به وصیت‌نامه شهید علی امیریان جغین/به یاد علی اصغر شش ماهه باش و برای او گریه کن
 • احترام به پدر و مادر مهم‌ترین الگوی ولایت‌مداری است
 • پیش بینی برداشت ۷۹هزار تن خیار سبز در هرمزگان
 • ویدئوهای کمتردیده شده از سخنان جوبایدن
 • کتاب «روزی که شکسپیر به رودان آمد» نوشته یلدا جعفری به چاپ رسید
 • شهردار رودان بازداشت شد
 • تقویت کرسی‌های‌ آزاد‌اندیشی‌ در دانشگاه‌ها ضرورت دارد
 • دانشجویان رودانی در اردوهای جهادی مشارکت بالایی دارند
 • تغییر رئیس جمهور آمریکا تاثیری در برنامه های انقلاب ندارد/ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تضمین کننده سلامت جامعه
 • پروژه تولید بذرهای هیبریدی در هرمزگان توسعه می یابد/نهال انواع رقم‌های لیموترش تولید می شود
 • برپایی عروسی ها با جمعیت زیاد در روزهای اخیر بسیار نگران کننده است
 • مسلمانان در برابر توهين به مقدسات سكوت نمی کنند
 • 39 سارق حرفه‌ای در رودان دستگیر شدند
 • ایستادگی ملت ایران نماد استکبارستیزی و حق‌طلبی است/جهش اقتصاد شهرستان رودان در دوران تحریم
 • Untitled-1-Recovered123