رودان نيوز
 • کد خبر : 8524
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 28 سپتامبر, 2013 - 21:38
 •   

  تحلیلی بر تماس تلفنی اوباما با روحانی و بررسی تهدید ها و فرصت های آن

  مهار قدرت الهام بخش و ابزارهای اقتدار ایران نمی تواند وجه المعامله هیچ دولتی قرار بگیرد. جمهوری اسلامی ایران نه افسون لبخند های شیطان می شود و نه در تامین منافع و مصالح مردم و نظام اسلامی مسیری متصلب و انعطاف ناپذیر خواهد پیمود. مذاکره 15 دقیقه ای باراک اوباما با دکتر روحانی که به […]

  مهار قدرت الهام بخش و ابزارهای اقتدار ایران نمی تواند وجه المعامله هیچ دولتی قرار بگیرد. جمهوری اسلامی ایران نه افسون لبخند های شیطان می شود و نه در تامین منافع و مصالح مردم و نظام اسلامی مسیری متصلب و انعطاف ناپذیر خواهد پیمود.

  مذاکره 15 دقیقه ای باراک اوباما با دکتر روحانی که به صورت تلفنی برگزار شد، تبدیل به یک شوک و بهت رسانه ای شد و همان گونه که انتظار می رفت خیلی زود به تیتر نخست رسانه های خبری دنیا تبدیل شد.

  درباره دلایل و چرایی این تماس، گمانه های متفاوتی وجود دارد که در جمع بندی می توان از آن به عنوان یک فرصت تاریخی برای سنجش صداقت آمریکایی ها در نزد افکار عمومی دنیا و مردم کشورمان نام برد.
  این مذاکره مقدماتی در حالی صورت گرفت که پرونده کنشگری جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر نشان می دهد علیرغم همه تهدیدها و تحریم ها، مقتدرتر از همیشه در صحنه داخلی، منطقه ای و بین المللی به ایفای نقش پرداخته و در حوزه های مختلف دست برتر را نسبت به  حریفان داشته است که این امر نیاز به مذاکره و برقراری ارتباط را در طرف آمریکایی برانگیخته است.

  در عین حال با توجه به سوابق عملکرد نظام سلطه، نباید از مخاطرات و تهدیدهای این تغییر رویکرد ها نیز غفلت کرد. اگر این امر در چارچوب یک بازی برد-برد طراحی شده باشد می تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد به شرط آن که عینک خوش بینی را برداشته و با ظرافت و هوشمندی رفتار حریف را رصد و تحلیل نماییم.

  در این مجال سعی داریم به زوایایی از تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی پرداخته و به فرصت ها و تهدیدهای آن اشاراتی داشته باشیم:

  1–تقاضای جان کری از محمد جواد ظریف برای گفتگو در حاشیه نشست 1+5 و سپس تماس تلفنی اوباما با روحانی در مسیر فرودگاه نشان می دهد که مقامات آمریکایی بیش از هر زمان دیگر نیازمند گفتگو با ایران هستند.
  هیچ کارشناس و تحلیل گری تقاضاهای مکرر اوباما در قالب نامه نگاری، ارسال فرستادگان ویژه و نهایتا تماس تلفنی با روحانی را قرار داشتن ایران در موضع ضعف تلقی نمی کند.(علیرغم آنکه سوزان رایس تلاش کرده مبدا تماس را حسن روحانی نشان دهد اما مذاکره کننده ایرانی با اشاره به این که خواسته های آمریکا بدون مشارکت و نقش مستقیم رییس جمهور این کشور ناتمام خواهد ماند، اوباما را مجبور می کند پای تلفن حاضر شده و اقدام به برقراری تماس با حسن روحانی نماید.)

  2-ملاقات روحانی با رئیس جمهور فرانسه و مقامات عالیرتبه کشورهایی چون انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا نشان داد جمهوری اسلامی ایران نه کشوری منزوی است و نه شریک های سیاسی آمریکا دیگر رغبتی به ادامه تحریم ها علیه ایران دارند.
  مقامات کاخ سفید در هفته های اخیر شاهد فعال شدن سفارتخانه های خارجی و ارسال فرستادگان ویژه ای از سوی کشورهای اروپایی به تهران برای برقراری ارتباطات اقتصادی بوده اند، سفرهایی که البته به خواسته طرف های مقابل رسانه ای نشدند و محرمانانه باقی مانده اند.

  3-اوباما در پیام هایی که برای رهبر معظم انقلاب و اخیرا برای حسن روحانی فرستاده و همچنین درمصاحبه ها و سخنرانی هایش از جمله در صحن سازمان ملل به صراحت اعلام کرد این کشور از فاز تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران خارج شده (به دلیل عدم  توانایی در اجرای آن) و شروع یک مذاکره امیدوارانه و اعتماد ساز می تواند آغاز یک دوره جدید در روابط دو کشور باشد.

  4-بر اساس دکترین جدید آمریکا، مهمترین تهدید این کشور تشکیل بلوک اقتصادی شرق آسیا متشکل از کشورهایی چون چین، ژاپن، کره جنوبی، اندونزی، تایلند، تایوان و هنگ کنگ و…است که پایه های امپراطوری این کشور را به مخاطره انداخته اند.
  بر اساس تحلیل های مطرح شده در اتاق فکرهای آمریکا، حادثه 11 سپتامبر یک تله قوی برای گرفتار کردن آمریکا در مرداب افغانستان و عراق بود تا رقبای این کشور یعنی روسیه و چین به نوسازی و استحکام بنیه اقتصادی خود در زمان گرفتاری و غفلت آمریکایی ها بپردازند.
  آمریکایی ها برای فرار از باتلاق خاورمیانه و ایجاد خاکریزی در برابر گسترش بلوک اقتصادی شرق آسیا باید با یک بازی برد-برد و آبرومندانه از منطقه خارج شود که کلید این بازی در دستان قدرتمند جمهوری اسلامی ایران است.

  5 –سیاست ایالات متحده آمریکا در منطقه که با هدف مهار و کنترل جمهوری اسلامی ایران بنا شده است منجر به شکل گیری بلوک جدیدی متشکل از ایران، روسیه، چین، عراق، سوریه و حزب الله لبنان در کنار برخی گروه های مبارز فلسطینی شده است.این وحدت نظر توانست در داستان سوریه میزان نفوذ و تاثیر خود را به رخ کشورهای غربی، عربی و به ویِژه آمریکا و اسرائیل بکشاند.
  تداوم هماوردی ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران می تواند این جبهه جدید را مستحکم تر و فراگیرتر نماید ضمن آن که موضع آمریکایی ها را در منطقه بیش از پیش ضعیف تر و جای پای قدرت های فرامنطقه ای چون روسیه و چین را محکم تر نماید.
  6-تجربه سوریه نشان داد آمریکاییان همچون شیر فرتوتی هستند که فقط رمقی برای غریدن دارند. ناتوانی واشنگتن برای به زانو درآوردن کشوری که دو سال و نیم اسیر جنگ داخلی و هجمه مزدوران خارجی است این کشور را وادار کرده پیروزی را در میدان سیاسی از جمله مذاکرات ژنو 2 جستجو نماید.

  آمریکایی ها برای مذاکرات ژنو2 نیازمند نرمش ایران هستند. تنها پیروزی ممکن برای ایالات متحده در صحنه سوریه، متقاعد نمودن جمهوری اسلامی ایران برای صرفنظر کردن از کاندیداتوری بشار اسد در انتخابات 2014 است.آمریکایی ها معتقدند این معامله بزرگ را می توانند با روس ها انجام دهند اما این معامله بدون رضایت ایران فسخ شدنی و ناممکن است.اگرچه آمریکایی ها تجربیات تلخی از ایستادگی ایران پای رفقای استراتژیک خود چون سوریه و حزب الله لبنان دارند اما هنوز هم به دنبال کورسوهای امید می گردند.

  7- اگر بخواهیم بر اساس ماهیت استکباری آمریکایی ها تحلیل کنیم، شکست مدل های اخوان المسلمین، امپراطوری عثمانی، وهابیت و طالبانیزم در منطقه، فضا را برای رشد و گسترش منطق جمهوری اسلامی ایران که با جوهره ایستادگی در برابر تمدن غرب تعریف می شود عرصه را بر آمریکایی ها سخت کرده است. آنان برای شکست هیمنه ضد استکباری انقلاب اسلامی ایران چراغ سبزی را نشان داده اند تا بتوانند الگو شدن آن را در چشم ملت های منطقه کم فروغ و انقلاب اسلامی را خلع سلاح ایدئولوِیک نمایند.

  8- در 8 اسفند سال گذشته و در مذاکرات آلماتی 1 نمایندگان جمهوری اسلامی ایران از اختیار لازم برای مانور دادن در زمینه های هسته ای و غنی سازی برخوردار بودند اما غرب حاضر نشد در این بازی مشارکت کند چرا که نمی خواست تاثیرات مثبت این بده بستان ها و بازی برد-برد پیش بینی شده بر اقتصاد کشور به جیب اصولگرایان رفته و صحنه انتخابات یازدهم را از آن خود نمایند.
  چراغ سبز کنونی آمریکا برای مذاکره نشان داد که این کشور برای برداشتن هر گام برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طراحی کرده و براساس یک پازل بزرگ که قطعه های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و بین المللی دارد گام بر می دارد.
  بر همین مبنا می توان نگرانی دنیای غرب به ویژه آمریکایی را در تسخیر مجدد مجلس آینده توسط اصولگرایان مشاهده کرد.چراغ سبز کاخ سفید به دولت یازدهم و شوک مثبت اقتصادی به بازارو ترمیم مشکلات اقتصادی ولو به صورت محدود، می تواند به جایگاه حامیان دولت اعتدال در مجلس آینده کمک کند.
  اگر چه در این مجال فرصتی برای بسط همه طراحی های آمریکا وجود ندارد اما اگر بخواهیم باز هم بر اساس ماهیت استکباری آمریکایی ها تحلیل کنیم، یقینا تعیین مسیر بهبود وضعیت اقتصادی کشور و گره زدن آن به سیاست خارجی می تواند یک دام برای غفلت مسوولان از پایه ریزی و پیگیری اقتصاد مقاومتی باشد.
  افتادن در مسیر پر فراز و نشیب مذاکره و پیوند زدن حل مشکلات اقتصادی و کاهش تحریم ها به مذاکره ای که معلوم نیست در پشت پرده آن چه مطامعی وجود دارد می تواند یک تله مرگبار برای دولتمردان یازدهم برای سلب اعتماد مردم از آنان باشد.

  9- آمریکایی ها با چراغ سبز نشان دادن به ایران در صدد کاهش قیمت نفت، بالا رفتن شاخص های بورس و بهبود اقتصاد خود هستند. علاوه بر آنکه نرمش آمریکاییان در برابر جمهوری اسلامی ایران می تواند زمینه ای برای اقبال و دست پاچگی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای خوش خدمتی و دفع تهدید ایران و عقد قراردادهای جدید با ایالات متحده برای کنار زدن ایران از صحنه سیاسی منطقه باشد.

  10- و نکته پایانی آن که تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی می تواند یک تله برای تغییر رفتار دولتمردان دولت یازدهم باشد. به اعتقاد تمامی کارشناسان سیاسی منطقه و فضای بین الملل، جمهوری اسلامی ایران این روزها در اوج اقتدار منطقه ای و بین المللی قرار دارد  و براندازی آن خوابی تعبیر ناشدنی است که آرزوی آن را فرعون های بسیاری به کام مرگ بردند.
  دولتمردان کارکشته دولت روحانی نباید خود را گرفتار بازی پیچیده آمریکاییان نمایند. مهار قدرت الهام بخش و ابزارهای اقتدار ایران نمی تواند وجه المعامله هیچ دولتی قرار بگیرد. جمهوری اسلامی ایران نه افسون لبخند های شیطان می شود و نه در تامین منافع و مصالح مردم و نظام اسلامی مسیری متصلب و انعطاف ناپذیر خواهد پیمود.
  در این موضوع نباید اسیر احساسات شویم. باید ضمن مراقبت، مدارا و محاسبه صحنه، میزان پایبندی آمریکاییان در به رسمیت شناختن منافع نظام اندازه گیری نماییم. آمریکایی ها از نحوه تعامل 35 ساله خود با جمهوری اسلامی ایران درس و عبرت های فراوانی گرفته اند و هر چه در کوره چالش با انقلاب اسلامی دمیده اند فولاد آبدیده تری را در کوره دیده اند. امپراطوری در حال سقوط و اضمحلال آمریکا فرصت چندانی برای عبرت از گذشته و دور شدن از خوی استکباری خود ندارد. این فرصت ها را باید مغتنم بشمارد.

  انتهای پیام/


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • طرح ترخیص موتورسیکلت های توقیفی تا 18 دی ماه در رودان ادامه دارد
 • بیش از هزار خودرو اجازه ورود به رودان پیدا نکردند
 • صدای ماندگار سفیر عشق با حضور اساتید دوبلاژ ایران+ویدیو منتشر نشده از محیط بازی
 • انگیزه‌ دشمنان از ترور شخصیت های علمی کشور توقف پیشرفت ایران است
 • پیش بینی برداشت بیش از 90هزار تن پرتقال در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید غلام ترکی زاده/از کشورمان در مقابل دشمن دفاع کنید
 • دستگیری ۲۲ نفر از بانیان مراسم عروسی در رودان/سلامت جامعه در اولویت تمامی امور قرار دارد
 • تجمع اعتراض آمیز روحانیون رودان در واکنش به ترور شهید فخری زاده+تصاویر
 • روایت سردار نقدی از انتقام خون شهید فخری‌زاده
 • سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای
 • شهادت شهید فخری زاده به ما می فهماند ذره ای نباید به دشمن اعتماد کرد
 • اتصال ۳۰روستای رودان به اینترنت پرسرعت/ ۳۵ روستای دیگر در اولویت اتصال به اینترنت هستند
 • خدمات هسته ای شهید فخری زاده برای کشور، برجسته است
 • ترور شهید فخری زاده، نتیجه دادن اطلاعات دانشمندان کشور به مجامع بین المللی است
 • انبار احتکار روغن خوراکی توسط اطلاعات سپاه رودان کشف شد
 • تندیس و خیابان سردار سلیمانی در جغین رونمایی شد
 • موشن گرافیک ویژه بسیج مردم
 • سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد
 • روند بیماری کرونا در رودان نگران کننده و صعودی است
 • جولان دلالان بر قیمت مسکن بسیار زیاد است/ قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا می باشد
 • برداشت لوبیا در مزارع بخش رودخانه شهرستان رودان پایان یافت
 • بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است/ دشمنان ملت همیشه می‌خواهند بسیج را نابود یا بی‌اثر کنند
 • امام جمعه بخش رودخانه رودان هفته بسیج را تبریک گفت
 • پیش بینی برداشت هزار و 800تن کدو صادراتی از مزارع رودان
 • ممانعت از ورود بیش از ۸۰۰ خودرو به رودان
 • آغاز اجرای طرح هر پایگاه بسیج یک پایگاه سلامت در رودان
 • مشارکت کانون علویون و پایگاه بسیج در ضدعفونی محلات شهر رودان
 • مروری بر وصیت‌نامه شهید «یعقوب ابراهیم نژاد»/تنـها آرزویم شهادت است
 • دستگیری توزیع کننده مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • اجرای چهارمین مرحله رزمایش احسان و همدلی در رودان
 • پیام تبریک و تقدیر امام جمعه شهرستان رودان به مناسبت هفته بسیج
 • رودان با بیش از ۸۰ برنامه به پیشواز هفته بسیج می‌رود
 • کشف ۶۶۰لیتر مشروبات الکلی دست ساز در رودان
 • نشان برنز المپیاد کشوری فیلم سازان به دانش آموز رودانی رسید
 • ورود پلاک‌های غیربومی به رودان ممنوع است / احضار ۲۱ متولی برگزاری جشن عروسی در رودان
 • هرمزگان هنوز در ابتدای مسیر توسعه و تخصص علمی است
 • افزایش نگران کننده طلاق در رودان / رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در حوزه طلاق داشته باشند
 • مروری به وصیت‌نامه شهید “محمداقتداری” /مگذارید سلاحم روی زمین بماند و سنگرم خالی باشد
 • مشارکت پایگاه های بسیج رودان در مقابله با تهدیدکنندگان سلامت جامعه
 • قرارگاه های تحول محلات، گره گشای مشکلات و معضلات رودان
 • مرگ ۸۶۳ هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا/ سه فوتی جدید در رودان و بندرعباس
 • برخورد قضایی با ۱۰ بانی مراسم عروسی در رودان
 • جوانان، قربانی اصلی گران شدن مسکن هستند
 • وضعیت اماکن ورزشی رودان بسیار تاسف بار می باشد
 • وعده مسئولان برای احداث پل روستای بیدان رودان در حد حرف باقی مانده است
 • صدور ۲۲ مجوز سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های‌ آب بسته‌بندی و آشامیدنی در هرمزگان
 • کمبود متخصص بزرگترین تهدید آینده بخش کشاورزی/فارغ‌التحصیلان با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید بذر هیبرید اشتغال می یابند
 • بیش از ۵۰ تن کالای اساسی برای تنظیم بازار در رودان توزیع شده است
 • مروری به وصیت‌نامه شهید علی امیریان جغین/به یاد علی اصغر شش ماهه باش و برای او گریه کن
 • احترام به پدر و مادر مهم‌ترین الگوی ولایت‌مداری است
 • پیش بینی برداشت ۷۹هزار تن خیار سبز در هرمزگان
 • ویدئوهای کمتردیده شده از سخنان جوبایدن
 • کتاب «روزی که شکسپیر به رودان آمد» نوشته یلدا جعفری به چاپ رسید
 • شهردار رودان بازداشت شد
 • تقویت کرسی‌های‌ آزاد‌اندیشی‌ در دانشگاه‌ها ضرورت دارد
 • Untitled-1-Recovered123