رودان نيوز
 • کد خبر : 8667
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 2 اکتبر, 2013 - 16:50
 •   

  آمریکایی‌ها ۵بار تماس گرفتند که با اوباما دیدار کنم اما نپذیرفتم/فضای بین ایران و آمریکا تاریک است

  رئیس‌جمهور گفت: از روند رسانه‌ها درباره تماس با اوباما راضی نیستم؛ اوباما گفت ما در آمریکا مشکلات فراوانی داریم. قبل از سفر به نیویورک ۵ بار تماس گرفتند که با اوباما دیدار کنم اما نپذیرفتم. به گزارش رودان نیوز؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت با حضور در جمع […]

  رئیس‌جمهور گفت: از روند رسانه‌ها درباره تماس با اوباما راضی نیستم؛ اوباما گفت ما در آمریکا مشکلات فراوانی داریم. قبل از سفر به نیویورک ۵ بار تماس گرفتند که با اوباما دیدار کنم اما نپذیرفتم.

  به گزارش رودان نیوز؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت از ابتدا یکی از برنامه‌هایی که برایش حائز اهمیت بود، بحث تعامل موثر با جهان بود، اظهار داشت: در 45 روز گذشته دولت بحث تعامل سازنده با جهان را دنبال و قدم‌هایی را برداشت.

  وی اولین قدم را حضور بیش از 55 هیئت خارجی در مراسم تحلیف خود عنوان کرد و افزود: حدود 11 هیئت در این مراسم در سطح سران حضور پیدا کرده‌اند و مذاکراتی را نیز با آنها انجام دادیم و در واقع اولین دیپلماسی فعال و عمومی ما با آنها بود که بسیار هم تاثیرگذار بود.

  رئیس جمهور حضور در اجلاس همکاری‌های شانگهای در بیشکک را دومین قدم دولت تدبیر و امید برای تعامل سازنده با جهان عنوان و تصریح کرد: در این اجلاس مذاکره‌ای را با سران و وزرای خارجه بسیاری از کشورها انجام دادیم که 2 ملاقات با رئیس جمهور چین و روسیه از مهمترین و با اهمیت‌ترین آن بود و مذاکراتی را در بخش‌های مختلف و مسائل بین‌المللی مورد بررسی قرار دادیم.

  روحانی افزود: ارتباط با این دو رئیس جمهور (چین و روسیه) در آینده ادامه خواهد داشت.

  وی حضور رئیس جمهور و هیئت همراه در مجمع عمومی سازمان ملل را سومین قدم دولت خود در راستای تعامل موثر و سازنده با جهان عنوان کرد و افزود: دیپلماسی رسمی و ملاقات‌هایی که در این زمینه وجود داشت، مجموعا 18 ملاقات دوجانبه بود. دیدار با مقامات و یا روسای سازمان‌های بین‌المللی، سخنرانی‌ها و حضور در جلسات مسئولین رسانه‌ها و رهبران اسلامی در آمریکا و همچنین صاحب‌نظران از برنامه‌های ما در بخش دیپلماسی عمومی بود.

  رئیس قوه مجریه تصریح کرد: در جلسه‌ای که از طرف جامعه آسیایی و شورای روابط خارجی آمریکا تدارک دیده شده بود، حضور پیدا کردم که هم سخنرانی انجام شد و هم به سوالات حاضران در این جلسه پاسخ دادم.

  روحانی گفت: در زمینه تبلیغات با چند شبکه تلویزیونی و یک روزنامه معروف گفت‌وگوهایی انجام گرفت و همچنین حضور در جمع ایرانیان که بسیار حائز اهمیت بود از برنامه‌های هیئت ایرانی در سفر به نیویورک بود.

  وی با بیان اینکه عمدتا در این سفر ما می‌خواستیم شرایط جهانی را نسبت به ایران ارزیابی مجدد کنیم، افزود: جایگاه ایران و چهره ایران در دنیا یک جایگاه جدیدی است و با نظر جدیدی به این چهره جدید از دولت و ملت نگاه می‌کنند. انتخابات 24 خرداددر افکار عمومی بسیار تاثیرگذار بود و لذا ما دیدیم که در این سفر همه مقامات اروپایی و کشورهای مهمی که در آن شرکت کرده بودند، درخواست ملاقات با بنده را داشتند. البته من با برخی از کشورهای اروپایی فرصت نکردم ملاقات کنم، اما با کشورهای مهم اروپایی از قبیل فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان و اسپانیا دیدارهایی را داشتم.

  می‌گفتند ملاقات با مقامات ایرانی جزو تحریم‌هاست/ این فضا را شکستیم

  رئیس جمهور افزود: همه اینها نشان‌دهنده آن بود که آن چیزی که به نام تحریم مطرح می‌کردند و حتی می‌گفتند تماس با مقامات بلندپایه با ایران جزو تحریم‌هاست، آن فضا کاملا شکسته شد.

  روحانی تاکید بر حقوق ایران و به خصوص حقوق هسته‌ای را از دیگر موارد مطرح شده از سوی خود در اجلاس سازمان ملل عنوان کرد و ادامه داد: ما در این سفر به دنبال نشان دادن مظلومیت ایران و غیر قانونی بودن تحریم‌ها در جلسات عمومی، خصوصی و سخنرانی‌ها بودیم که در همه این زمینه‌ها هیئت ایرانی موفق عمل کرد.

  وی با بیان اینکه در دیدار من با مقامات کشورهای غربی حتی آنها نیز اذعان داشتند که این تحریم‌ها ناعادلانه است، افزود: فکر می‌کنم فضای بین‌المللی اکنون این است که تحریم باید کنار گذاشته شود. منتهی برای اینکه حقوق ملت ایران را به زبان روشن اذعان کنند و فضا مثبت شود و در قدم‌های بعدی بتوانیم بار ناحقی که بر دوش ملت ایران گذاشته شده برداریم، قدم‌هایی باید برداشته شود.

  رئیس جمهور افزود: بر همین اساس قدم مهمی برداشته شد و آن اولین اجلاس وزرای خارجه 1+5 در نیویورک بود. در این اجلاس تقریبا همه 6 کشور به حقوق هسته‌ای ایران به نحوی اذعان کردند. بنابراین یک قدم را پیش گذاشتیم و قدم بعدی این است که بخواهیم بر روی ریز مسائل بحث شود و اولین مرحله در این زمینه تحقق پیدا کند به توافق رسیده شد که در ژنو اجلاس دیگری برگزار شود.

  روحانی تلاش ایران برای جلوگیری از جنگ جدید در منطقه را از دیپلماسی فعال هیئت ایرانی در اجلاس سازمان ملل عنوان کرد و گفت: مسئله جان، خون و زندگی مسلمانان در میان بود. امنیت و ثبات منطقه برای ما بسیار مهم است و در این زمینه کوشش‌های فراوانی شد و در تمام ملاقات‌های دوجانبه به مسئله امنیت منطقه و بحث سوریه پرداخته شد.

  وی افزود: در مذاکرات با من همه اذعان داشتند که جنگ جدید به مصلحت منطقه نیست. همه آنهایی‌که من با آنها صحبت کردم، اعتقاد داشتند که در مسئله سوریه به آرای مردم تکیه کنند و می‌گفتند که حق نداریم نسبت به آینده سوریه تصمیم بگیریم و این را خود آمریکایی‌ها نیز به آن اذعان داشتند.

  در روز آخر هیچ خبرنگاری راجع به هلوکاست نمی‌پرسید/ کار اسرائیل را سخت کردیم

  رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما می‌خواستیم فضایی را که اسرائیلی‌ها در آمریکا بوجود می‌آورند و با دروغ‌پراکنی‌هایشان چه سال‌های گذشته و چه امسال که این کار را انجام دادند، تا حدی برای اسرائیل سخت کنیم و افکار عمومی آمریکا را متوجه کنیم که بسیاری از مطالب که مطرح می‌شود واقعیت ندارد.

  روحانی افزود: در روزهای اولیه که رفتیم، بحث نابودی اسرائیل و موضوع هلوکاست به عنوان یک سوال بود، اما شما دیدید که در روز آخر که همه خبرنگاران حضور داشتند هیچ‌کس در این مورد سوالی از ما نکرد و بنابراین بسیاری از مسائل در این زمینه در ذهن مردم پاک و زدوده شد و این کار را برای اسرائیلی‌ها سخت کرد.

  باید جای خالی یک لابی قوی در آمریکا را پر کنیم

  وی با بیان اینکه اسرائیلی‌ها با تمام این تفاسیر نفوذ زیادی در آمریکا دارند، گفت: اسرائیل در آمریکا یک لابی قوی دارد و در کنگره نفوذ بالایی دارد و اتفاقا این ما هستیم که باید جای خالی یک لابی قوی ایرانی را در آینده پر کنیم و کاری کنیم در بخش‌های مختلف عده‌ای تلاش کنند برای اینکه افکار، مواضع و نظرات ملت و دولت ایران را به گوش آمریکا برسانند. فکر می‌کنم خود ایرانی‌هایی که در آنجا حضور دارند باید اولین قدم را بردارند و من حتی گفتم که همه ایرانی‌ها در آمریکا صداوسیمای ما هستند و واقعیت‌های کشور را منعکس می‌کنند.

  رئیس جمهور مبارزه با تروریست و افراطی‌گری را از دیگر موارد مطرح شده خود در نیویورک عنوان کرد و گفت: فکر می‌کنم سخن اعتدال که در ایران مورد استقبال قرار گرفت احساس کردم که در سازمان‌ ملل کشورها این اتفاق را مورد استقبال قرار دادند و به هر کس که می‌گفتیم افراط‌گری یک خطر است، آنها کاملا می‌پذیرفتند. در واقع همه می‌پذیرفتند که تروریسم و افراطی‌گری خطری برای امنیت جهانی است.

  روحانی تاکید کرد: پیشنهادی که برای مبارزه با افراطی‌گری و خشونت داده شد مورد استقبال همه قرار گرفت، بنابراین من فکر می‌کنم که نگاه و نظر ایران در این زمینه مورد استقبال جهانیان قرار گرفت. دبیرکل سازمان ملل نیز بر این موضوع تاکید داشت و در واقع دنیا فهمید که افراطی‌گری اساسا برای ثبات جهانی و تروریسم برای امنیت جهانی، خطر بزرگی است و دنیا فهمیده که باید دست به دست هم بدهیم که با افراط و خشونت مبارزه کنیم.

  وی در ادامه به موضوع کاهش تنش و جلوگیری از افزایش تنش بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: ما در جریان تبلیغات انتخاباتی نیز گفته بودیم که خواهان افزایش تنش با هیچ کشوری از جمله آمریکا نیستیم و معتقدیم که می‌توانیم این تنش‌ها را کاهش دهیم.

  آمریکایی‌ها خواستار ملاقات چند دقیقه‌ای در راهروی سازمان ملل بودند

  رئیس جمهور با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و امریکا گفت: مقامات آمریکایی اصرار داشتند که بین دو رییس‌جمهور ایران و آمریکا ملاقاتی صورت بگیرد. از چند روز قبل از سفر به نیویورک پیام‌هایی را در این زمینه ارسال کردند. اولین پیام روز جمعه قبل از سفر ارسال شد و پیام‌های بعدی تا قبل از آغاز سفر ارسال شد. در مجموع قبل از سفر 5 پیام در این زمینه از سوی آمریکایی‌ها ارسال شدند و ما پاسخی به این پیام‌ها ندادیم و به دوستانم در وزارت خارجه گفتم که وقتی وارد نیویورک شدیم، در این زمینه تصمیم می‌گیریم. در آنجا نیز این پیام‌ها و صحبت‌ها وجود داشت، ولی فرصت توافق روی جزئیات تمام ابعاد و زوایای این موضوع نبود.

  روحانی افزود: صحبت این بود که مثلا ملاقات چند دقیقه‌ای بین ما در یکی از راهروهای مجمع عمومی سازمان ملل و یا در حاشیه یکی از جلسات انجام شود، البته من موافق این نبودم و این موضوع نیز عملی نشد.

  بحث تحقیر آمریکایی‌ها نبود؛ مقدمات لازم برای ملاقات فراهم نشد

  وی ادامه داد: بحث‌ها در این زمینه ادامه داشت و بعد از روز سه‌شنبه جوی در رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های آمریکایی ایجاد شد مبنی بر این‌که ایران در این سفر آمریکا را تحقیر کرده است و یا این‌که روحانی دست رد به اوباما زده است و کاخ سفید تحقیر شد. من از این حرکت و روند رسانه‌ها که شاید بخشی از آن طبیعی بود و بخشی از آن را مخالفین و صهیونیست‌ها دامن می‌زدند، خوشحال نبودم چرا که اساسا بحث تحقیر نیست و من در مصاحبه‌ای که انجام دادم، به این موضوع اشاره کردم. درخواست ملاقاتی بود، ما با ملاقات مشکلی نداشتیم، ولی مقدمات و شرایط لازم در این زمینه فراهم نشد.

  رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:  بعد از 35 سال قرار بود که دو رئیس‌ جمهور برای اولین بار مذاکره کنند، ولی همان‌طور که گفتم مقدمات و شرایط لازم در این زمینه فراهم نبود و عده‌ای نیز درصدد بودند که از این فضای گل‌آلود ماهی بگیرند و معتقد بودیم که اگر این موضوع ترمیم شود بلامانع است. وقتی وزرای خارجه دو کشور ملاقات کردند، مقداری این فضا کاهش پیدا کرد و مسئله را تخفیف داد. دو طرف در تماس بودند و بحثی بود مبنی بر اینکه روز جمعه آقای اوباما با ما تماس بگیرد و گفت‌وگوی کوتاهی انجام شود و ما در لحظه بازگشت به تهران و خروج از هتل با این موضوع روبرو شدیم و آنها به موبایل سفیر ما زنگ زدند.

  روحانی گفت: در جریان این تماس چند دقیقه‌ای تلفنی صحبت کردیم و تاکید بر این شد که در مورد ایران و آمریکا مسائل بسیار فراوانی وجود دارد. من به اوباما در این تماس تلفنی گفتم که در طول 35 سال گذشته مسائل زیادی به وجود آمده است و در موارد مختلفی مردم ما با عملکردی که آمریکا از خود نشان داده مخالف بوده اند و مسائلی که بین دو کشور وجود دارد کوتاه مدت حل نمی‌شود. آنها نیز تاکید داشتند که یک شبه این مسائل حل نمی‌شود.

  وی تصریح کرد: در این تماس تلفنی عمده مسائل، مسئله هسته‌ای بود. من در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردم که این موضوع باید در زمان کوتاهی حل و فصل شود و اوباما نیز گفت که این موضوع را قبول دارم. اوباما در این تماس تلفنی به ما گفت که شما در سخنرانی‌تان تاکید کردید که به دنبال سلاح هسته‌ای نیستید و رهبر ایران نیز بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکید داشته‌اند و با توجه به این موضوعات، راه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات باز است.

  اوباما می‌گفت ما در آمریکا مشکلات فراوانی داریم

  رئیس جمهور تاکید کرد: مردم باید بدانند که مسائل سیاسی خارجی پیش‌رو راه همواری نیست و ما راه دشواری پیش‌رو داریم و نمی‌شود مشکلات هشت ساله و یا 10 ساله را در 10 روز حل و فصل کرد. فراز و نشیب زیادی در دنیای سیاست وجود دارد. اوباما در تماس تلفنی که داشت، گفت که ما مشکلات فراوانی در داخل آمریکا داریم و شما نیز همین‌طور و باید فکری کنیم که از مشکلات عبور کنیم.

  روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که مقامات آمریکایی هر روز با یک لحن صحبت می‌کنند، تصریح کرد: فکر می‌کردند که با تحریم ملت ایران سر فرود می‌آورد و بالاتر از آن با فشار تحریم مردم از نظام جدا می‌شوند، ولی با انتخابات شکوهمندی که در 24 خرداد برگزار شد، آنها مایوس شدند و دیدند که علی‌رغم همه فشارها، مردم از نظام جدا نمی‌شوند و نشاط سیاسی مردم از بین نمی‌رود و تحریم راه‌حل درستی نیست و به نظر من این بسیار مهم است.

  وی به ملاقات خود با کاترین اشتون و همچنین رئیس اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: من به خانم اشتون نیز در ملاقاتی که داشتم، گفتم که تحریم راه‌حل درستی نیست و آنها نیز علی‌الظاهر با سکوت در برابر این حرف علی‌القاعده آن را قبول داشتند. من در جریان این ملاقات به ایشان گفتم بحث شما چیست؟ بحث اعتماد است؟ این موضوع راه‌حل دارد. ما اعتماد می‌خواهیم که شما حق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسید و به آن اعتراف کنید و شما نیز اعتماد می‌خواهید که ما بمب اتم نسازیم، ما بارها گفته‌ایم که دنبال بمب اتم نیستیم و این موضوع با معیارهای ما سازگار نیست.

  رئیس جمهور افزود: من در آن جلسه تاکید کردم که تنها و تنها راه‌حل این مسئله، میز مذاکرات است و بس و رئیس اتحادیه اروپا نیز در آن جلسه گفت حرف شما را قبول دارم و راه‌حل مذاکره است.

  مسائل با یک تلفن و دو جلسه حل نمی‌شود/ لحن اوباما کاملا عوض شده بود

  روحانی با بیان این‌که معتقدم تلاش شد اولین قدم‌ برای بازگشت از راه اشتباهی که دیگران رفته‌اند برداشته شود، گفت: البته تاکید می‌کنم که همه مسائل با یک تلفن و دو جلسه حل نمی‌شود.

  وی خطاب به ملت ایران گفت: به ملت ایران عرض می‌کنم که استواری و استقامت آنها، نشاط، هوشیاری و بیداری آنها و خلق حماسه سیاسی توسط ایران و اعتماد بین دولت و ملت و یا به معنای دیگر بین نظام و ملت کار خود را کرده و فضا را عوض کرده و دنیا آمادگی جدیدی دارد و ما تلاش می‌کنیم که در این فضا بتوانیم به اهداف خود برسیم. ممکن است یک هفته یا دو هفته، یک یا دو ماه طول بکشد و به نتیجه نرسد، اما من علامت‌های لازم را برای حرکت به سمت نتیجه می‌بینیم. پس لحن اروپایی‌ها با مذاکراتی که با من داشتند کاملا با گذشته عوض شده است.

  رئیس جمهور تاکید کرد: مسیر برای رسیدن به نتیجه روشن است.

  روحانی گفت: لحن آقای دبیر کل با گذشته کاملا عوض شده است. لحن رئیس جمهور آمریکا کاملا با گذشته متفاوت شده است. از همان نامه اولیه‌ای که آقای اوباما بعد از انتخابات برای من نوشت و تبریک گفت لحنش تغییر کرده بود. حتی در تماس تلفنی نیز این تغییر لحن کاملا مشهود بود.

  این اولین قدم بود، در مردم انتظار قدم آخر را ایجاد نکنیم

  وی افزود: باید یادمان باشد که این اولین قدم بود. در میان مردم انتظار قدم‌ آخر را ایجاد نکنیم و رسانه‌ها حواسشان باشند که فکر نکنند با یک سفر و یک ملاقات 35 سال مشکلات و یا 10 سال مشکلات هسته‌ای حل شده است و فکر کنند که همه مسائل تمام شده است . در حد زمان خودش به اعتقاد من راه جمهوری اسلامی موفق بوده و البته آن چیزی که موفق‌تر بوده کار ملت ایران بوده، اراده ملت ایران بوده، تدبیر مقام معظم رهبری بوده و بنده هم به عنوان یک خدمتگزار نظام پیام مردم را منتقل کردم و کار دیگری نکردم و امیدوار هستیم که بتوانیم این راه و مسیر را ادامه دهیم. مردم ما در آینده‌ای نه چندان دور شاهد پیروزی‌های بیشتری از حرکت‌های خودشان باشند و ما هم بتوانیم در این راستا خدمت لازم را به مردم انجام دهیم.

  رئیس جمهور در ادامه حضور خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نتانیاهو در دیدار خود با اوباما اظهاراتی ضد ایرانی را بر زبان آورده و واکنش شما نسبت به این اظهارات چیست، گفت: به هر حال اینکه یک رژیم تجاوزگر در منطقه نسبت به جمهوری اسلامی ایران با لحن درست صحبت نکند، اصلا نباید ناراحت شویم و انتظاری غیر از این از اسرائیل نداریم.

  اسرائیل از همان روز اول با لحن تند علیه من حرف می‌زد

  روحانی افزود: وقتی اسرائیلی‌ها می‌بینند که شمشیر آنها کند شده است و منطق در جهان حاکم شده و ندای صلح ملت ایران – که البته ملت ایران همیشه صلح‌جو بوده – به گوش جهانیان می‌رسد، حتما ناراحت و عصبانی می‌شوند. آنها از روز اول انتخابات لحن تندی نسبت به مردم ایران و بنده که خادم و نماینده ملت ایران هستم، اتخاذ کردند و این طبیعی است و غیر از این نباید از اسرائیل انتظار داشته باشیم و من فکر می‌کنم اینگونه جملات نشان می دهد که راه ما راه درست و دقیقی است و با استقامت بیشتری باید این راه را ادامه دهیم.

  رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص توقف اعمال تحریم‌های جدید در مجلس سنای آمریکا نیز اظهارداشت: شما می‌دانید که در آمریکا دو نظر وجود دارد. نظر کنگره این است که تحریم‌ها تشدید شود که این راه، راه خطایی است. ظاهر امر این است که دولت آمریکا با این کار مخالف است و دلیل این مخالفت این است که دولت آمریکا در 1+5 حضور فعالی دارد. من فکر می‌کنم مذاکرات ژنو اگر با موفقیت توام باشد، حتما جلوی بسیاری از کارهای تندروانه افراد تندرو و خشونت‌طلب را خواهد گرفت.

  دنبال بازی برد – بردی هستیم که هم آنها برنده باشند و هم ما

  وی افزود: همه تلاش بر این است و از اول هم بر آن تاکید کردیم که دنبال بازی برد – بردی نیستیم که ایران ببرد و دیگران ببازند. دنبال بازی برد – بردی هستیم که هم ما ببریم و هم آنها. وقتی تحریم برداشته شود و اعتماد دو طرف بوجود بیاید، برد هر دو خواهد بود و من امیدوارم که اجلاس آینده ژنو موفقیت‌آمیز باشد و سنا و کنگره دچار خطای گذشته نشوند.

  روحانی در خصوص جلسه شب گذشته دولت و نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: دستاورد خوبی داشتیم. البته دیشب اولین نشست مشترک ما بود و این کارها ادامه خواهد یافت. قبلا هم گفته‌ام که مسائل کشور با وحدت و اتحاد بین قوا بوجود می‌آید. حتما دولت به تنهایی قادر نیست همه مشکلات را برطرف کند. دولت نیازمند به حمایت مجلس و مقام معظم رهبری و مردم است و مجلس نقش بسیار تاثیرگذاری دارد.

  از جلسه شب گذشته دولت و مجلس بسیار راضی هستم

  رئیس جمهور تصریح کرد: انشاءالله در موعد مقرر نیز 3 وزیر باقیمانده به مجلس معرفی خواهند شد و انشاءالله آنها هم رای خواهند داد. من از جلسه شب گذشته بسیار راضی هستم و تعامل بسیار خوبی برای هماهنگی و همکاری بیشتر بین مجلس و دولت تدبیر و امید بوجود آمد.

  منتقدین در چارچوب قواعد بازی انتقاد کنند

  وی درباره مسائل پیش‌آمده در فرودگاه مهرآباد در حین ورود رئیس جمهور به کشور، گفت: انتقاد در کشور ما آزاد است و یکی از افتخارات نظام ما این است که انتقادپذیر است و هر کس با هر لحنی. البته ما دلمان می‌خواهد که لحن کاملا مودبانه، اخلاقی باشد. انتقاد خود را مطرح کنند. حتما انتقاد باید در چارچوب قواعد بازی باشد و هیچ اشکالی ندارد. به هر حال دولت از این به بعد قدم‌های بلندتری خواهد برداشت و این قدم کوچک دولت بود و بعضی ها ممکن است مخالف باشند و اعتراض کنند و این حق آنهاست.

  بدون تردید با گروه‌های خودسر مقابله می‌کنیم/ در دست تکان دادن عدالت را رعایت کردم

  روحانی در جواب سوال دیگری در مورد اتفاقات و حاشیه‌های فرودگاه مهرآباد در مراسم استقبال از وی در بازگشت از نیویورک گفت: در این که با گروه‌های خودسر مقابله می‌کنیم، هیچ تردیدی نیست، اما دولت دلش نمی‌خواهد در این زمینه شبهه‌ای داشته باشد.

  روحانی افزود: خواهش ما این است که بداخلاقی‌ها کنار گذاشته شود تا نیاز نباشد دولت‌،دستگاه قضایی و یا دستگاه اطلاعاتی برخورد بکند، چون وقتی دولت خودش از نقد و منتقدان استقبال می‌کند، نیازی به این رفتارها نیست و من همانطور که برای دوستداران خود دست تکان دادم و لبخند زدم برای منتقدان هم دست تکان دادم و لبخند زدم پس من در لبخند و دست تکان دادن عدالت را رعایت کردم، چون آنها هم هموطن عزیز ما هستند. پس اگر در شیوه اشتباهی کرده‌اند باید آنها را نصحیت کنیم.

  وی خاطر نشان کرد: دولت قصد ندارد در سال اول کارش شکایتی مطرح کند، اما حتما تصمیم دارد با کمک دیگران تندروی در کشور را به انزوا کشاند.

  گروه‌های خودسر پنبه‌ها را از گوش‌شان بیرون بیاورند و صدای مردم را بشنوند

  روحانی با اشاره به این‌که پیامبر ما معتقد بود اولین قدم در برابر آدم بداخلاق اخم نکردن و تر‌شرویی‌ است و در گام بعد باید او را نصحیت کرد، گفت: اگر ملت ما در اولین قدم نسبت به تندروها رو ترش کند، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و قدم بعدی نصحیت کردن و صحبت کردن است و اگر نیاز بود دستگاه‌های امنیت و قضایی وارد عمل شوند، اما من فکر می‌کنم فریاد انتخابات به خوبی گفته است مردم ما چه می‌خواهند. پس از همه گروه‌های که هنوز شیوه‌های گذشته را کنار نگذاشته‌اند می خواهم پنبه را از گوششان در بیاورند و صدای مردم را بشنوند.

  دستور روحانی به دو دستگاه مهم برای نظرسنجی از مردم درباره مکالمه با اوباما

  روحانی از دستور خود به دو دستگاه مهم نظرسنجی برای آگاهی از نظر مردم در خصوص مکالمه تلفنی وی با رئیس جمهور آمریکا خبر داد و افزود: از دو دستگاه مهم نظرسنجی خواسته‌ام نظر مردم را بگیرند که با حرکت دولت موافق هستند و آنهایی که مخالف هستند، چند درصد هستند؟ و حتی اگر مخالفین راه این دولت یک درصد باشند، آن یک درصد حق دارند و باید نقد کنند. اما همه باید یادمان باشد‌ در نقد منافع ملی را مد نظر داشته باشیم و نقدمان سازنده و اخلاقی باشد.

  رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اینکه اقدامات دولت برای شفاف‌سازی در مذاکرات با 1+5 چگونه خواهد بود گفت: در مذاکرات باید ببینیم دیگران چه می‌گویند و ایران چه می‌گوید ودر ظاهر توافق نیویورک این بوده است. ایران طرح خود را روی میز بگذارد و این بسیار مهم است. ایران طرح دقیقی برای این مرحله آماده کرده است. امیدواریم به طور کلی در این طرح به موافقت کامل برسیم و یا در کلیات آن به موافقت برسیم و توافق ما می‌تواند بسیار برای قدم‌های بعدی تاثیرگذار باشد.می‌دانیم برداشتن قدم اول سخت است، اما اگر بتوانیم قدم موثری در این اجلاس و اجلاس بعدی برداریم، قدم‌های بعدی آسانتر خواهد شد.

  وی در پاسخ به سوالی در مورد بازگشایی خط مستقیم پرواز ایران و آمریکا نیز تصریح کرد: قبل از تحریم‌ها و در سال‌های پیش هم ایران به دنبال این کار بود، اما طرف آمریکایی موافقت نکرده بود و این‌ بار هم به طور قطع، با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.

  روحانی بر همین اساس به جلسه خود با ایرانی‌های مقیم آمریکا در نیویورک اشاره کرد و گفت: جلسه بسیار پرشوری بود و من معتقدم ایرانی‌های خارج از کشور باید بتوانند به راحتی به کشورشان بیایند و برگردند، چون نیامدن آنها باعث می‌شود هم ما ضرر کنیم، هم آنها. به خصوص نسل جدید و نوجوانان و جوانان.

  وی با اشاره به اینکه حق طبیعی هر ایرانی است که وطن و اقلیم خود را ببیند، تصریح کرد: تلفنی که با آقای اوباما صحبت می‌کردم، گفتم این رابطه بسیار مهم است و رابطه دو ملت می‌تواند آغازی باشد برای راه طولانی که در پیش رو داریم و از طرف ما به مسولین گفته‌اند اقدامات لازم را شروع کنند. چون می‌خواهیم به ایرانی‌های مقیم آمریکا بگوییم دولت ایران در این زمینه حساس است و برای تسهیل راه‌ آنها اولین قدم را برداشته است، البته ممکن است نپذیرند و حتی اگر پذیرفته شود هم راه سختی در پیش رو است، اما اگر تحقق یابد یک روزه نیست و ماه‌ها طول می‌کشد و انشاءالله تا آن زمان مسئله تحریم‌ها هم حل شده باشد.

  مشکلی برای حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت وجود ندارد

  رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه شهردار تهران قرار بود در جلسات دولت شرکت کند، تصریح کرد: صحبتی در این رابطه شده بود، اما بعد از اینکه آقای شهردار انتخاب شد فرصت نشد همدیگر را ببینیم، اما اگر ضرورت داشته باشد مشکلی برای این کار وجود ندارد.

  روحانی همچنین در رابطه با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: 4 کمیته برای بررسی و اصلاح مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها تشکیل داده‌ایم و ما فکر می‌کنیم در مرحله اول اجرای هدفمندی اصلاحاتی لازم است و بررسی‌ها انجام شده، اما هنوز نتایج نیامده است و احتمالا در لایحه بودجه سال 93 بخشی از این اصلاحات ظاهر شود. تصمیم دولت این است تا زمانی که مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها کاملا اصلاح نشده است، وارد فاز دوم نشویم و برای فاز دوم هم برنامه‌ریزی‌های انجام خواهد شد.

  اهداف هدفمندی یارانه‌ها فراموش شده است

  وی خاطر نشان کرد: هدفمندی یارانه‌ها اهدافی داشته است و نباید آن را فراموش کنیم. هدفمندی یارانه‌ها می‌خواست جلوی مصرف بی‌رویه انرژی را بگیرد تا خودکفا شویم و اساسا آلودگی هوا کمتر شود و بیشتر مردم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و قرار بود علامت‌های لازم را به بخش تولید بدهد که در چه زمینه‌هایی کار اقتصادی صورت بگیرد، اما متاسفانه هدف‌ها کم‌کم فراموش شده است و باید به آن اهداف برگردیم و امیدوارم در اصلاحات بعدی در قانون بودجه و تصمیمات دولت با رفع نواقص مسیر را ادامه دهیم.

  معاونت بین‌الملل رییس‌جمهور منحل نمی‌شود؛ اما فعال هم نخواهد شد

  رئیس قوه مجریه در پاسخ به سوالی در مورد تکلیف معاونت‌های باقی مانده دولت از جمله معاونت بین‌الملل چه خواهد شد، گفت: تقریبا باید بگویم دولت نمی‌خواهد فعلا معاونت بین الملل فعال شود، البته آن را منحل نکرده‌ایم و هنوز نیازی نمی‌بینیم که این معاونت‌ها فعال شوند و بعید می‌دانم ضرورتی باشد از این معاونت‌ها استفاده کنیم.

  روحانی همچنین در مورد طرح توقف غنی‌سازی 20 درصد با بیان اینکه بحث و حرف در این زمینه بسیار زیاد است، خاطر نشان کرد: مردم مطمئن باشند اصل فناوری و اصل غنی‌سازی در ایران قابل گفت‌وگو نیست، اما در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات باید وارد بحث شویم تا ببنیم پیشنهاد طرف چیست، آنها چه می‌گویند و ما چه می‌گوییم. اصول ما این است که در برابر آژانس درهای سایت‌های هسته‌ای را باز گذاشته‌ایم و آنها می‌توانند نظارت کنند.

  وی در پایان گفت: در آمریکا در مصاحبه‌ای گفتم ما چیزی برای پنهان کردن در بخش هسته‌ای نداریم، حسابمان پاک و دستمان باز است و بالاترین مسئله اینکه مقام معظم رهبری نه فقط به عنوان مرجع تقلید، بلکه به عنوان رهبر انقلاب اسلامی استفاده از سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانند و این یعنی آبروی نظام و آبروی کشور  در کنار آن است و این بهترین اعتماد را برای دنیا ایجاد می‌کند. بنابراین در مورد ریزه‌کاری‌ها وارد بحث می‌شویم، اما اصول و حقوق هسته‌ای را به هیچ عنوان قابل مذاکره نمی‌دانیم.

  دانا

  انتهای پیام/


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • مادر ورزش‌های جهان در اغمای رسیدگی مسئولان/ اینجا زمین های خاکی میزبان استعدادهای نهفته است
 • ۱۷بیمار کرونایی در هرمزگان جان باختند/وضعیت بحرانی ابتلا به کرونا در هرمزگان همچنان ادامه دارد
 • پخت و توزیع ۱۲هزار پرس غذای گرم به همت بسیج دانشجویی رودان
 • راه یابی ۱۰ثربرگزیده دانش آموزان رودانی به مرحله کشوری دومین جشنواره علمی، پژوهشی پژوهشسراهای دانش آموزی
 • ۲۰ برنامه فرهنگی به‌مناسبت غدیر در رودان برگزار شد
 • ۲۵سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی بمناسبت عید غدیر توزیع شد
 • پخت ۵۰هزار پرس غذا در عید غدیر با مشارکت ستاد اجرایی در رودان
 • کمبود فضای آموزشی، تجهیزات و نیروی انسانی مهمترین معضل رودان/۳۰درصد مدارس رودان شیفت چرخشی می باشد
 • یام «غدیر» ولایت پذیری است/شخصیت بزرگ امام علی(ع) از جایگاه عظیمی در بین تمام دنیا برخودار است
 • بیش از سه هزار پرس غذای گرم بمناسبت عید غدیر پخت می شود
 • درخشش تیم ایران در مسابقات اختراعات جهان در ژنو سوئیس/ مدال نقره بر گردن مخترعان هرمزگانی‌
 • امتیاز تیم فوتسال بانوان رودان به فروش می رسد
 • توزیع بیش از هزار پرس غذای گرم در کانون نینوا بخش بیکاه رودان
 • اجرای طرح «تبرکات علوی» در رودان
 • ۶۴ خودرو متخلف کرونایی در رودان اعمال قانون شدند
 • عودت ۵۸۰ خودروی پلاک غیر بومی از مبادی ورودی شهرستان رودان
 • 125رأس دام قربانی به قربانگاه‌های کمیته امداد رودان اهدا شد
 • فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰نفر در برگزاری انتخابات شهرستان رودان
 • شرکت در انتخابات پایبندی به راه حاج قاسم است
 • دانشگاه «تیلبرگ»: محسن مهرعلیزاده تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان نرسانده استهرع
 • افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده/ ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!
 • انتخابات ۱۴۰۰ آزمون بدون اشتباه جوانان برای آینده است
 • حضور حداکثری مردم در انتخابات دودمان دشمنان را به خاک سیاه می نشاند/ دولت اسلامی، زمینه حرکت در جهت تحقق اهداف والای الهی است
 • مردم رودان ناظر دومین مناظره انتخاباتی۱۴۰۰
 • بیش از هزار و ۱۰۰ کیسه برنج بین نیازمندان رودانی توزیع شد
 • تکذیب ادعای مطرح شده مبنی بر بدرفتاری یک قاضی با سرباز/ فرد موجود در فیلم قاضی نیست
 • شناسایی موارد مثبت کرونا در هرمزگان باز هم رکورد زد
 • مشارکت حداکثری در انتخابات در شکل گیری آینده ی روشن کشور تاثیر بسزایی دارد
 • عامل ذوب شدن سرمایه مردم در بورس را بشناسید؟
 • فعالان فضای مجازی، نقشی کلیدی و اثرگذار در حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای دارند
 • رعایت پروتکل های بهداشتی، تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی و قرمز رودان است
 • مروری بر وصیت نامه شهید یونس کهالی پور/ نماز را ترک نکنید و راه امام حسین(ع) راه شما باشد
 • افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی در بیکاه رودان
 • ریل گذاری مسیر توسعه با مشارکت حداکثری و انتخاب صحیح انجام خواهد گرفت/ نخبگان به بصیرت افزایی جامعه کمک کنند
 • واکسینه شدن بیش از ۳هزار نفر علیه کرونا در رودان
 • ۱۸واحد صنفی متخلف در هفته قرمز کرونایی رودان پلمپ شد
 • تبلیغات محیطی و عمومی کاندیدای انتخابات در چارچوب الزامات بهداشتی خواهد بود
 • تشدید محدودیت های کرونایی در رودان/ رودان در اوج وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد
 • از سرقت کابل و قطعی برق تا گلایه دانش آموزان از ضعیف بودن اینترنت در رودان
 • مروری بر وصیت نامه شهید عباس جلالی/ به خانه شهیدان سر بزنید
 • گاز به گلخانه های رودان می رسد
 • انتخابات از افتخارات جمهوری اسلامی است
 • توزیع چراغ های خورشیدی در مناطق پرتعارض با حیات وحش در رودان
 • ممنوعیت برداشت و فروش لیموترش در رودان
 • دایر شدن ۱۳۴شعبه اخذ رای در رودان
 • توزیع بیش از هزار و 200پرس غذای گرم به همت دانشجویان رودانی
 • مروری بر وصیت نامه شهید موسی استادی/ دلبسته دنیا نباشید و راهتان راه خدایی باشد
 • جمع آوری ۴۵۰میلیون ریال جهت درمان بیماران و تهیه و توزیع بسته های معیشتی و ماسک در خیرآباد رودان
 • ۸۰۰ سری جهیزیه جهت ترویج ازدواج آسان به همت قرارگاه تحول محلات روستا تهیه و توزیع شد
 • ساخت 20منزل مسکونی و توزیع بیش از 7هزار بسته معیشتی برای نیازمندان رودانی
 • ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین اهداف ما در قرارگاه های تحول محلات است
 • کاهش ۴۸۰ درصدی جرم خیزی در کمیز رودان/ گشت های مردم پایه رضویون امنیت را به منطقه هدیه دادند
 • هدف از راه اندازی و تشکیل قرارگاه تحول محلات رفع محرومیت و آسیب های اجتماعی است
 • کاهش ناهنجاری‌ها و کجروی‌ها ثمره ایجاد قرارگاه تحول محلات
 • هر پایگاه بسیج یک تیم ورزشی/ قرارگاه تحول بستری برای رشد استعدادهای بالقوه ورزشی
 • Untitled-1-Recovered123