رودان نيوز
 • کد خبر : 13095
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 17 نوامبر, 2013 - 00:08
 •   

  چه کنیم به هپاتیت مبتلا نشویم؟

   سن خاصی برای ابتلای به این بیماری وجود ندارد. به نظر نمی رسد مسائل ژنتیکی در ابتلای به هپاتیت C نقشی داشته باشند فقط ممکن است در سرعت پیشرفت بیماری در مبتلایان تاثیرگذار باشند. رودان نبوز ؛   طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، ابتلا به این ویروس در میان ایرانیان رو به افزایش گزارش شده […]

   سن خاصی برای ابتلای به این بیماری وجود ندارد. به نظر نمی رسد مسائل ژنتیکی در ابتلای به هپاتیت C نقشی داشته باشند فقط ممکن است در سرعت پیشرفت بیماری در مبتلایان تاثیرگذار باشند.

  رودان نبوز ؛

   

  طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، ابتلا به این ویروس در میان ایرانیان رو به افزایش گزارش شده است.
  هپاتیت C نوعی بیماری ویروسی است که در نهایت ممکن است منجر به سرطان کبد شود. راه‌های انتقال این ویروس تقریبا مشابه ویروس ایدز است و به اندازه HIV مهم و خطرناک است. طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، ابتلا به این ویروس در میان ایرانیان رو به افزایش گزارش شده است. پس با ما باشید تا درصد ابتلا و راه‌های انتقال و پیشگیری از این بیماری خطرناک را بررسی کنیم.

  هپاتیت C رو به افزایش و هپاتیت B رو به کاهش

  میزان ابتلای ویروس هپاتیت C در گذشته کمتر از ۱ درصد بوده است اما اکنون به ۲ تا ۳ درصد جمعیت کشور رسیده است. از بین انواع هپاتیت، هپاتیت C تمایل بیشتری به مزمن شدن دارد اما به دلیل نبود واکسن این بیماری، مهار آن به زمان طولانی نیاز دارد. میزان ابتلا به هپاتیت C بین زندانیان ، ۳ درصد و بین معتادان تزریقی ۱۰ درصد و در کل جامعه معتادان به ۳۰ درصد می‌رسد. این در حالی است که منحنی بروز هپاتیت B در کشور رو به سقوط بوده و از ۱۳ به ۱۱ درصد رسیده است. میزان آلودگی و ناقل بودن هپاتیت B به ترتیب ۷/۱ و ۲/۱ درصد در جامعه است.

  هپاتیتBرا هم جدی بگیرید!

  هپاتیت، کبد را درگیر کرده و به انواع A، B، C، D و E تقسیم‌بندی می‌شود. همچنین عوامل کمتر شناخته شده‌ای در گروه G و F نیز وجود دارند. انواع هپاتیت A و E از طریق غذا و آب آلوده منتقل می‌شوند. البته این دو نوع از هپاتیت اپیدمی‌های محدودی ایجاد می‌کنند و از آنجا که آب مصرفی ایران ضدعفونی می‌شود، مسئله چندانی در این مورد برای کشور وجود ندارد. لازم به ذکر است که تمام ایرانی‌های زیر ۲۴ سال علیه هپاتیت B، واکسینه شده‌اند که اگر این واکسیناسیون به افراد زیر ۴۰ سال افزایش یابد، مشکل هپاتیت B در کشور تا حد زیادی رفع خواهد شد. ۹۵ درصد بیماران هپاتیت B ، بهبود یافته، ۱ تا ۲ درصد جان خود را از دست داده و ۲ درصد هم دچار هپاتیت مزمن می‌شوند.

  بسیاری از مبتلایان در ابتدا علائمی از خود نشان نمی دهند!

  ویروس هپاتیت C باعث ایجاد هپاتیت (التهاب کبد) می‌شود. این ویروس از طریق خون، منی و دیگر مایعات بدن به افراد دیگر گسترش می‌یابد. راه‌های مختلف گسترش آن شامل شریک شدن در سوزن با شخص آلوده به ویروس و به‌طور تصادفی فرورفتن سوزن آلوده به ویروس در بدن است. نوزادانی که از مادران آلوده به این ویروس به دنیا می‌آیند نیز ممکن است به آن آلوده شوند. گرچه ممکن است در بسیاری از بیمارانی که به ویروس هپاتیت C آلوده هستند هیچ علائمی مشاهده نشود، اما امکان دارد آلودگی درازمدت به آن منجر به سیروز و سرطان کبد شود. این امکان هم وجود دارد که در این بیماران خطر ایجاد انواع خاصی از لنفوم غیر‌هوچکین افزایش یابد. بانک‌های خون، همه خون‌های اهدایی را از نظر ابتلا به هپاتیت C آزمایش می‌کنند که این امر، به‌طور قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلای فرد از طریق تزریق خون را کاهش می‌دهد.

  مراقب آرایشگر و دندانپزشک خود باشید!

  آلوده شدن تیغ‌های اصلاح در آرایشگاه ها توسط فرد مبتلا به هپاتیت C و استفاده از آن توسط یک فرد سالم نیز می‌تواند باعث انتقال این ویروس شود. همچنین در مراکز دندان پزشکی ، پزشکی و جراحی اگر وسایل مورد استفاده تمیز و استریل نباشند می‌توانند عامل انتقال هپاتیت C باشند. حتما از تیغ اختصاصی یا یک بار مصرف استفاده کنید و شانه ومسواک و ناخن گیر اختصاصی داشته باشید، چون موقع گرفتن ناخن یا مسواک زدن، امکان دارد ناخن گیر یا مسواک به خون آغشته شود. لازم به ذکر است که تماس معمولی باعث انتقال بیماری نمی شود؛ برای مثال دست دادن، رو بوسی کردن و سر و کار داشتن با فردی که هپاتیت C دارد، عامل انتقال نیست. شنا کردن در یک استخر،آشپزی کردن و دریک مکان غذا خوردن و معاشرت معمول درمحل کار ومنزل نیز باعث انتقال این ویروس نمی‌شود.

  مرگ سالانه یک میلیون نفر در دنیا بر اثر هپاتیت

  کنترل هپاتیت C با اقدامات کاهش آسیب انجام می‌شود. اقدامات انجام شده در جهت کنترل و مبارزه با ایدز بویژه میان معتادان تزریقی، سبب شده منحنی تند ابتلا به هپاتیت C نیز مانند ایدز از سرعتش کاسته شود. تمام موارد مبتلا به هپاتیت B به درمان نیاز ندارند و تعداد کسانی که نیازمند درمان هستند به چند هزار نفر محدود می‌شود. اما ۸۰ درصد از مبتلایان به هپاتیت C نیازمند درمان هستند. در مجموع از اقدامات انجام شده برای مبارزه و کنترل هپاتیت در کشور راضی هستیم. سه سال گذشته سازمان بهداشت جهانی به کشورها هشدار داد که هپاتیت و واکسیناسیون علیه این بیماری را جدی بگیرند. این در حالی بود که ما ۱۹ سال قبل از آن واکسیناسیون را آغاز کرده بودیم. لازم به ذکر است که سالانه یک میلیون نفر در دنیا به دلیل هپاتیت جان خود را از دست می‌دهند.

  چه کسانی در خطر بیشتری قرار دارند؟!

  در ابتلای به این بیماری هیچ فرقی بین آقایان و خانم ها وجود ندارد. البته عده ای استعداد بیشتری برای پیشرفت این بیماری دارند. برای مثال پیشرفت هپاتیت C در افراد چاق نسبت به افراد لاغر بدتر و شدیدتر است. همچنین افراد الکلی ۱۰ برابر افراد معمولی در خطر پیشرفت سریع هپاتیت C هستند. در اشخاصی که بیماری جدی دیگری مثل ایدز دارند نیز هپاتیت C سریع‌تر پیشرفت می‌کند. شاید به علت اینکه اعتیاد در آقایان بیشتر است، هپاتیت C نیز در آقایان بیشتر دیده می‌شود. سن خاصی برای ابتلای به این بیماری وجود ندارد. به نظر نمی رسد مسائل ژنتیکی در ابتلای به هپاتیت C نقشی داشته باشند فقط ممکن است در سرعت پیشرفت بیماری در مبتلایان تاثیرگذار باشند.

  دوره خفتگى بیمارى بین ۲ تا ۲۰ ماه طول می‌کشد!

  دوره خفتگى بیمارى، یعنى از هنگام ورود ویروس تا شروع فعالیت آن، ممکن است بین ۲ تا ۲۰ ماه به طول انجامد. این امکان وجود دارد که پس از ورود ویروس هپاتیت C سیستم دفاعى بدن بتواند تا مدتى مقاومت کند و آن را به صورت خفته نگه دارد اما پس از مدتی ویروس مى‌تواند به دلایل نامعلومى فعال شود. شروع فعالیت ویروس گاه به یک سرماخوردگى ساده شبیه است و ممکن است با علایمی از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی، تهوع و بی‌اشتهایی همراه باشد. اما در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم و اندام ها، یرقان، خونریزی‌های گوارشی و… است.آيا هپاتيت بر روند زندگي من تأثيري خواهد داشت؟

  اولين چيزي كه بايد به خاطر داشته باشيد اين است كه تنها شما گرفتار اين بيماري نيستيد. بيش از 4 ميليون نفر در ايالات متحده با يكي از انواع هپاتيتهاي ويروسي آلوده هستند. در كشور ما بالغ بر 5/2 ميليون نفر با ويرسهاي هپاتيت آلوده هستند و بيشتر اين افراد از مشكل خود مطلع نيستند.
  اگر چه شما تحت درمان با انترفرون‏الفا هستيد، مي‏توانيد كار كنيد وحتي مسافرت كنيد. فقط هميشه دارو را به همراه داشته باشيد. طرز تلقي شما نسبت به بيماري و چگونگي پذيرش آن عواملي است كه وضعيت شما را تعيين خواهد نمود. هر چقدر ديد مثبت‏تري داشته باشيد وضعيت عمومي شما بهتر خواهد بود. فقط به خاطر بسپاريد كه صبوري و پايداري در درمان، به شما كمك خواهد كرد تا حداكثر بهره را از اينترفرون‏الفا ببريد.

  داروهاي متعددي براي درمان هپاتيت B وC بكار گرفته شده‏اند. موفقترين آنها تا كنون لاميوودين (براي هپاتيت B) و ريباويرين (براي هپاتيت C) بوده‏اند. در زير به معرفي اين داروها مي‏پردازيم:
  لاميوودين
  لاميووين يك داروي خوراكي است كه به تنهايي مي‏تواند ويرورس هپاتيت B را از بين ببرد. ميزان تأثير اين دارو نيز در حدود 40-30% است (درست مثل انترفرون). البته پس از شروع درمان ويروس در اكثر موارد از بين مي‏رود اما با قطع آن مجدداَ عود مي‏كند. اين دارو بسيار داروي مطمئني است و عوارض جانبي آن ناچيز است. حسن ديگر آن خوراكي بودن آن است. اما متأسفانه هنوز بسيار گران است، مدت مصرف دارو حداقل 12 ماه مي‏باشد.

  ريباورين
  ريباورين يك داروي خوراكي ضد ويروسي است كه مصرف همزمان آن با انترفرون در درمان هپاتيت C مؤثر است اين دارو در حال حاضر نبايد به تنهايي مصرف شود. مهمترين عارضة آن از بين رفتن گويچه‏هاي قرمز خون مي‏باشد. كه ممكن است با ده درصد موارد منجر به قطع دارو گردد. بنابراين هنگام مصرف ريباويرين در فواصل منظم بايد توسط پزشك معاينه شويد و آزمايشهاي لازم را انجام دهيد. مدت مصرف اين دارو 12-6 ماه مي‏باشد اين دارو نيز بسيار گران قيمت است.

  جام


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • کنکور سراسری با حضور یکهزار و ۵۸۶ داوطلب از فردا در رودان آغاز می شود
 • منزل۱۷نیازمند کمیز رودان ایزوگام‌ و مرمت شد/ ۲۳خانه این روستا در لیست خدمت
 • نیروی دریایی سپاه تا هر جا که بتواند برای مردم خدمت گذار خواهد بود
 • قصه تکراری لیمو، غصه هرساله باغداران / کشاورزان و باغداران رودانی از افت قیمت و نبود صنایع تبدیلی گلایه دارند
 • واکسیناسیون و نجات جان ۲۵۰ هزار ایرانی در سال/ ۲ سال و نیم مبارزه همزمان با «کرونا» و «تحریم دارو و واکسن»
 • نهضت بسیج سازندگی در راه آبادانی روستاهای رودان/ جهادگران بسیجی به دنبال گره‌گشایی از مشکلات مردم
 • زنگ هشدار کاهش جمعیت به صدا در آمده است/ مردم به شایعات فضای مجازی دامن نزنند
 • دانش آموزان رودانی یک مقام نخست و دو عنوان برگزیده جشنواره نوجوان خوارزمی را از آن خود کردند
 • افزایش شمار تب کریمه کنگو در هرمزگان به ۶نفر
 • وضعیت کرونایی همه شهر‌های هرمزگان به جز جاسک آبی است
 • فوتبالیست رودانی به تیم ملی دعوت شد
 • پیگیری جهت جذب اعتبارات اولویت اول مدیران شهرستان باشد
 • حضور خدام امام رضا(ع) نسیم روح بخش رضوی را در شهرستان رودان طنین انداز کرد+تصوير
 • ۱۷تن انبه قاچاق در رودان کشف شد
 • امام بزرگوار روح جمهوری اسلامی است/ اعتقاد مردم و گرایش آنها به دین و انقلاب، امروز از اول انقلاب بیشتر است
 • جهاد با هدف برطرف کردن آسیب های آموزشی در دوران کرونایی/جهاد آموزشی آموزگاران رودانی در دوران کرونایی قابل تحسین است
 • همراهی و مشارکت دو هزار و 500جوان و نوجوان در فعالیت های جهادی و فرهنگی کانون علویون رودان
 • زمین لرزه ۴٫۵ ریشتری جناح هرمزگان را لرزاند
 • نقش اثرگذار مراکز مشاوره پلیس در ارتقاء سطح آگاهی عمومی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی
 • ۳۲۰ برنامه آموزشی با محوریت فرهنگ سازی و ارتقای مشارکت عمومی اجرا شد/۳۷ گونه زیستی در هرمزگان با خطر انقراض مواجه هستند
 • ۷۴متهم در اجرای طرح ارتقاء و امنیت اجتماعی در رودان شناسایی و دستگیر شدند
 • فیلم‌ کوتاه “مادر فرشته” در رودان اکران شد/رونمایی از تصویر دیجیتال شهیده آرزو باهو
 • اعطاء بیش از هزار و ۴۰۰دستگاه لوازم خانگی به سیل‌زدگان رودان توسط بنیاد علوی
 • یادواره شهدای روستای سکل رودان برگزار شد+عکس و فيلم
 • عطر شهید گمنام در رودان پیچید+عکس
 • شهدا ارزشمندترین سرمایه های نظام و انقلاب هستند/ روحیه جهادی عامل پیش برد کارهاست
 • قتل زن ۳۸ساله در رودان/ قاتل در کمتر از ۲۴ساعت دستگیر شد
 • همخوانی سرود “سلام فرمانده” در رودان| گزارش تصویری
 • شکار غیرمجاز قوچ وحشی در رودان/ صیاد متخلف دستگیر شد
 • گزارش تصویری| بازخوانی سرود سلام فرمانده توسط دهه نودی های رودانی
 • رزمایش بزرگ جهادگران فاطمی در رودان برگزار شد/ گروه‌های جهادی در عرصه‌های مختلف پیشرو بوده اند
 • دامداران رودانی ضدعفونی آبشخورها را جدی بگیرند/ مایه کوبی بیش از ۱۴۰هزار راس دام از سال گذشته تاکنون
 • اقدامات اساسی در حوزه آب بخش رودخانه رودان صورت می گیرد/ نقش موثر شوراها و پیگیری های مستمر آنان در رفع مشکلات حوزه آب
 • کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رودان راه اندازی می شود
 • افتخارات نوجوان رودانی در سینمای کشور/ تمام تلاشم را برای شناساندن فرهنگ و رسوم شهرم واستانم می گذارم
 • «آزادی فلسطین»، در صدر توییتر جهان قرار گرفت
 • زنده نگه داشتن روز قدس یعنی بیداری ملت ها علیه اسرائیل غاصب/ جامعه باید قدردان زحمات و تلاش های مقام معلم باشد
 • شعار انقلاب حمایت از فلسطین و محو رژیم صهیونیستی/ روز قدس، روز اسلام است
 • ۲۵سری جهیزیه به نوعروسان رودانی اهداء شد
 • ترخیص خودروها و موتورسیکلت‌هاي توقيفي تا عید فطر در رودان ادامه دارد
 • اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اعلام بیزاری از دشمنان اسلام است
 • جام رمضان رودان| چهره چهار تیم برتر مشخص شد
 • اتحاد مسلمانان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین کابوسی برای رژیم صهیونسیتی/ اهانت به قرآن کریم اهانت به همه ادیان و کتب الهی است
 • هشتگ #علمداران_خلیج _فارس جزو برترین های توییتر فارسی شد
 • مصیب داوری چهره برگزیده سال هنر انقلاب در هرمزگان شد+ عکس
 • مرحله سی و دوم رزمایش مواسات و همدلی در رودان/ 4هزار بسته معیشتی بین نیازمندان شهرستان رودان توزیع شد
 • مادر شهید معظم «علی سرحدی» به فرزند شهیدش پیوست
 • رودانی ها بیش از 240هزار دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند/ واکسینه شدن فقط 21درصد از گروه سنی 5 تا 12 ساله رودان علیه کرونا
 • حساب شهرداری رودان مسدود شد/بدهی ۸۵ میلیارد ریالی دردسرساز شد
 • قرارگاه جهادی برای ارائه خدمات یکپارچه به محرومین در رودان تشکیل می شود
 • جهاد تبیین خنثی کننده نقشه های شوم رسانه ای و اقتصادی دشمن است
 • سوت جام رمضان رودان به صدا درآمد
 • تدبر در آیات قرآن، لازمه بهره گیری حداکثری از برکات ماه رمضان است
 • کشف و معدوم سازی یک تن و 200کیلوگرم گوشت و مرغ فاسد در رودان
 • استقرار بنادر در طول نوار سواحل متوازن باشد/ باید نهایت بهره را از حضور میهمانان جام جهانی قطر در جزایر قشم و کیش ببریم
 • Untitled-1-Recovered123