رودان نيوز
 • کد خبر : 17856
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 9 ژوئن, 2014 - 17:02
 •   

  پیرچوگان فراتر از یک امامزاده

  ابعاد تأثیر‌گذار زیارت امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) معروف به پیرچوگان که مورد توجه بخش اعظمی از مردم شرق، جنوب و تا حدودی مرکز کشور است، بی‌شک فراتر از بعد سیاحتی و گردشگری آن بر زندگی مردم منطقه رودان است. به گزارش رودان نیوز، بقعه متبرکه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) یا پیرچوگان در روستای زیارت از توابع بخش […]

  ابعاد تأثیر‌گذار زیارت امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) معروف به پیرچوگان که مورد توجه بخش اعظمی از مردم شرق، جنوب و تا حدودی مرکز کشور است، بی‌شک فراتر از بعد سیاحتی و گردشگری آن بر زندگی مردم منطقه رودان است.

  به گزارش رودان نیوز، بقعه متبرکه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) یا پیرچوگان در روستای زیارت از توابع بخش مرکزی شهرستان رودان در 45 کیلومتری شمال این شهر و در 120 کیلومتری بندرعباس واقع شده است. روستای امامزاده سیدسلطان‌محمد از سطح دریا 200 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در تابستان ملایم و در زمستان معتدل است.

  قدمت روستای امامزاده به دوره صفویه می‌رسد و دلیل نامگذاری این روستا استقرار زیارتگاه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) در آن است، به نحوی که وجود این بقعه متبرکه در روستای زیارت باعث رونق روستا و افزایش جمعیت آن شده است.

   هسته اصلی و اولیه روستا، پیرامون آرامگاه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) شکل گرفته است. زیارتگاه امامزاده که در میان روستا قرار دارد، مورد احترام مردم و زائران است و مردم با صفای روستا مراسم گوناگون ملی و مذهبی را در جوار حرم و بارگاه این امامزاده برگزار می‌کنند.

  زائران و گردشگران در همه ایام به خصوص روزهای جمعه، اعیاد و سالگرد وفات و شهادت ائمه معصومین (ع)، محرم و صفر و همچنین عید نوروز از اقصی نقاط ایران به خصوص شهرستان‌های همجوار مانند کرمان، جیرفت، کهنوج، سیرجان، بم، بافت، بردسیر و رفسنجان و همچنین اغلب شهرهای هرمزگان و خارج از کشور با حضور در جوار بارگاه ملکوتی این امامزاده به راز و نیاز با معبود خویش می‌پردازند و از برنامه‌های فرهنگی و مذهبی به خصوص ادعیه کمیل، ندبه، توسل، زیارت عاشورا و عرفه این بقعه متبرکه بهره‌مند می‌شوند.

   از لحاظ موقعیت مذهبی و گردشگری هر ساله بیش از یک میلیون نفر از نقاط مختلف استان هرمزگان و استان‌های هم‌جوار و نزدیک، همانند کرمان، فارس و سایر استان‌ها به این مکان مشرف می‌شوند.

  نسب امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) بر اساس شواهد تاریخی به امام موسی ابن جعفر (ع) می‌رسد. در زمان خلافت مأمون عباسی هنگامی که خبر شهادت امام رضا (ع) به مدینه رسید، حدود چهار هزار نفر از سادات هاشمی و فاطمی به خونخواهی امام معصوم (ع) از راه شوش وارد اسطخر (شیراز) شدند. خبر رسیدن این کاروان به مأمون رسید و وی قتلغ‌خان فرماندار وقت شیراز را مأمور ساخت جلوی آنان را گرفته و در صورت مقاومت به قتلشان رساند. اولین شهید غائله قتلغ‌خان، احمد بن موسی (شاهچراغ) بود. در حالی که تعداد 250 نفر از آنان دستگیر و به چاه انداخته شدند، گروهی از این کاروان به سرکردگی محمد بن موسی (پیر چوگان) از طریق لارستان و کهورستان به شهر جرون (بندرعباس) رسیدند که سه نفر از ایشان به نام‌های شاه محمدتقی و سیدمظفر و سیدکامل در جنگی به شهادت رسیدند و بقیه به سمت رودکان حرکت کردند که در منطقه کوشاه در جنگی که با لشکر قتلغ‌خان در گرفت، سیدسلطان‌محمد (ع) از ناحیه کتف زخمی شد و نتوانست راه را ادامه دهد.

  امامزاده توسط افرادی مؤمن در منطقه‌ای به نام چاهوگان (نام‌گذاری این منطقه به چاهوگان به دلیل وجود چاهی بود که آهوها از آن آب می‌خوردند) مخفی گشت که در همان جا نیز به شهادت رسید و به خاک سپرده شد.

   امامزاده به دلیل داشتن کرامات و بزرگواری که داشت به پیر منطقه چاهوگان مشهور و به وی لقب پیر چوگان دادند.

   *کرامات امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع)

  همه امامزادگان و سادات از فضایلی برخوردار بوده‌اند، در این میان، امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) دارای فضایلی ممتاز و جلالت قدر و عظمت شأن بوده است. لذا هزاران مشتاق و علاقه‌مند به اهل‌بیت عصمت و طهارت در شناخت امامزادگان و اهداف آنها کوشیده‌اند. امامزادگانی که اجداد طاهر‌شان مظهر تقوا و الگوی مردم هستند و همیشه ملجأ و پناهگاهی برای آن‌ها بوده‌اند، چه در زمان حیات و چه بعد از رحلتشان.

   

  *نخستین بنای بقعه

  متأسفانه تاریخ ساخت نخستین بنای بقعه بر مزار امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) به درستی معلوم نیست، اما دارای ساختمانی کوچک از سنگ لاشه و ملاط گچ و گل بوده که سقف آن بر اثر مرور زمان تخریب شده و مساحت آن قریب به 15 متر است. سازنده این بنا را یکی از فرزندان عبدالله خطیب ذکر کرده‌اند.

  قسمت‌های عمده‌ این بنا تقربیا از بین رفته بود، تا اینکه در سال 1200 هـ.ش توسط حاج شیرعلی‌خان رائینی و اهالی روستا، ساختمان زیارتگاه تخریب و به جای آن بنای کوچکی از خشت و گل در مساحت حدود 20 متر ساخته شد که دارای گنبد عرقچینی به قطر 4 و ارتفاع 2.20 سانتی متر بود.

  این سازه ایوان مدخلی در طرف جنوب داشت و یک مسجد کوچک به مساحت 16 متر در جنب بقعه ساخته شده بود، ضریح چوبی ساده‌ای به ابعاد 1 + 1.50 متر در وسط بقعه بود که پس از فرسودگی به صورت آهنی ساخته و نصب شد.

  به جهت کوچکی این بنا و نیاز شدید مردم و زوّار به مکانی بزرگتر و بهتر، در سال 1345 هـ.ش بنای قبلی تخریب و ساختمانی در زیر بنای 400 متر مربع ساخته شد که شامل یک ایوان و مدخل ورودی، شبستان، رواق حرم و ضریح آلومینیومی بود و در بالای آن گنبد عرقچینی بلندی قرار داشت.

  *بقعه باشکوه فعلی

  بنای قبلی که نیاز خیل عظیم زوّار را برآورده نمی‌کرد، در سال‌های اخیر به همت اداره اوقاف و هیئت امنا و نیز مساعدت مالی زوّار عاشق اهل بیت (ع)، تخریب و به جای آن بنای باشکوهی در زیربنای 1350 متر مربع ساخته شد که دارای چهار شبستان، حرم، رواق گنبد و دو مناره مرتفع است.

   این بنای با عظمت دارای ایوانی در جنوب و دو گلدسته بلند به ارتفاع بیش از 35 متر است که دارای کاشی‌کاری‌های زیباست.

   گنبد بنا به شکل کلاهخودی، به قطر 10 و ارتفاع 12 متر ساخته شده که به شکل بسیار زیبا، کاشی فیروزه‌ای در آن به کار رفته و با آیات قرآن و اسامی ائمه طاهرین (ع)تزیین یافته است.

  نمای داخلی این بنا آینه کاری است و نمای خارجی بنا، کاشی‌کاری شده و تمام کف ساختمان تا یک متر از دیوار داخلی، سنگ مرمر کار شده است. الباقی دیوار بقعه با کاشی‌های معرق و خشتی با زمینه گل و بوته و اسماء جلاله و آیات قرآن به شکل بسیار زبیا تزیین شده که ابهت خاصی به حرم مطهر داده است.

   زمین زیارتگاه بیش از چهار هکتار وسعت دارد که در حیاط آن مزار شهیدان با انبوه درختان خرما زینت یافته است.

   

  *شب‌های آرامش‌بخش در کنار پیرچوگان

  شب‌های امامزاده شب‌های نورانیت است و آرامش، به نحوی که حتی ازدحام زائران هم نمی‌تواند آرامش را از شب زیارت بگیرد. بسیاری از مسافران زیارت طوری سفر می‌کنند تا حتما یک شب را در امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) بگذرانند.

  در کنار زمین امامزاده خانه عالِم نیز ساخته شده و مزار شهیدان و قدمگاه امامزاده نیز از دیگر اماکن مذهبی روستا به شمار می‌آید.

  *قدمگاه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع)

  به فاصله یک کیلومتری حرم مطهر، در شمال روستای زیارت، مکانی است که به عنوان قدمگاه امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) خوانده می‌شود. در بین اهالی چنین معروف است که این قدمگاه، منزل عبدالله خطیب بوده که امامزاده مدتی در آنجا زندگی کرده است. در این قدمگاه در حال حاضر درخت کُنار بزرگی وجود دارد که دور آن سنگ‌چین شده و مردم برای زیارت در آن جا مشرف می‌شوند.

   *گور شهیدان

  بنا به گفته‌ اهالی محلی که سینه به سینه نقل کرده‌اند، هنگامی که سیدسلطان‌محمد (ع) به این منطقه وارد شد، عده‌ای از دشمنان در تعقیب وی بودند که پس از شناخت اهالی از نسب والای امامزاده، به کمک آن حضرت شتافتند و با نیروهای دشمن درگیر شدند و عده‌ای از آن‌ها در تپه‌های شرق روستا به شهادت رسیدند که اینک به «گور شهیدان» شهرت یافته است.

  مردم روستا به زبان فارسی و گویش زیبای بندری سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اقتصاد این روستا بر پایه فعالیت‌های خدماتی، دامداری و تولید صنایع دستی است البته قبل از خشکسالی اکثر مردم این منطقه به کار باغداری و کشاورزی مشغول بودند.

   *پوشش گیاهی منطقه

  درختان و گیاهانی از قبیل  کنار (سدر)، کهور ایرانی، انجیر، آویشن و ناگرد و … پوشش گیاهی منطقه را تشکیل داده و معماری روستا بسیار ساده و سنتی است.

   

  *جاذبه‌های گردشگری

  روستای امامزاده سیدسلطان‌محمد (ع) از زیباترین روستاهای ییلاقی منطقه رودان است که واجد ارزش‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی است. اسکان عشایر در دره ییلاقی تنگ‌آب و منطقه ییلاقی چاهک، گردشگاه مقتدر، گردشگاه پودونو و دریاچه سد خاکی از مکان‌های تفریحی اطراف این روستا هستند.

   بازی های سنتی این روستا عبارتند از مجولا، تیله‌بازی، کلکا، توپ‌دارا، کتلا و کویتا که نوعی بازی کودکانه است.

   زوار علاوه بر فیض بردن از بعد معنوی روستای زیارت، از انواع غذاها و دسرهای رایج در این روستا، همانند حلوا خرما، رنگینک، نان‌های محلی، کله‌پاچه مخصوص و انواع کباب‌های سنتی بهره‌مند می‌شوند.

  دسترسی به این روستا از طریق جاده بندرعباس به رودان که باید از زیارتعلی‌رودخانه (یکی از بخش‌های شهرستان رودان) و روستای رهدار و دهنو گذشت و از طریق کرمان نیز با رد کردن شهرستان کهنوج، میسر است.

  منبع: خبرگزاری فارس


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • ۴هزار تن محصول کلزا از مزارع هرمزگان برداشت می شود
 • سوت آغاز لیگ فوتبال رودان پس 2سال تعطیلی به‌صدا در می‌آید
 • بهره برداری دبستان 6کلاسه والفجر روستای وزیری رودان
 • جوان ۲۵ ساله رودانی، فرشته نجات بیمار نیازمند پیوند شد
 • ازدواج آسان و اسلامی در جامعه و خانواده‌ها فرهنگ‌سازی شود
 • خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرید
 • Untitled-1-Recovered123