رودان نيوز
 • کد خبر : 19793
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 آگوست, 2014 - 15:00
 •   

  رفیق، شریک و همکار مهدی هاشمی کجاست؟/سرنوشت نامعلوم عباس یزدان‌پناه رفیق، شریک و همکار مهدی هاشمی کجاست؟/سرنوشت نامعلوم عباس یزدان‌پناه

  در حالی که پرونده های بین المللی نفتی ایران در حال بررسی بود به ناگاه عباس یزدان‌پناه، رفیق و همکار مهدی هاشمی مفقود می شود و در ظاهر سرنخ های این پرونده ها از بین می رود. به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا، چندی پیش مطلبی در خصوص پرونده های نفتی ایران در دادگاه های بین […]

  در حالی که پرونده های بین المللی نفتی ایران در حال بررسی بود به ناگاه عباس یزدان‌پناه، رفیق و همکار مهدی هاشمی مفقود می شود و در ظاهر سرنخ های این پرونده ها از بین می رود.

  به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا، چندی پیش مطلبی در خصوص پرونده های نفتی ایران در دادگاه های بین الملل و همچنین میزان پیشروی این پرونده ها صحبت شد که در این خصوص به رابطه میان عباس یزدان پناه به عنوان یکی از افراد مطلع و دوست و همکار مهدی هاشمی در این پرونده پرداخته شد.

  اهمیت یزدان پناه زمانی مشخص شد که وی پس از اعترافات اولیه به طرز مشکوکی ناپدید شد.

  مطالب قبلی در این خصوص را در اینجا بخوانید:

  اهمیت بیشتر عباس یزدان پناه به نقش او در انتقال میلیون ها دلار تحت عنوان کمیسیون و یا حق مشاور به مقامی در وزارت نفت (مهدی هاشمی) در دوران ریاست جمهوری خاتمی باز می گردد.

  ارتباط دیگرعباس یزدان پناه با مهدی هاشمی رفسنجانی، مربوط به پرونده هوشنگ بوذری در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی است؛ هوشنگ بوذری یکی از فعالان نفتی آن دوره بود که به دلایلی توسط وزارت اطلاعات دستگیر و مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت.

  یکی از اصلی ترین دلایل دستگیری بوذری به اعمال نفوذ مهدی هاشمی در وزارت اطلاعات مربوط می‌شد؛ مهدی هاشمی برای اینکه بتواند در حوزه نفت بدون رقیب فعالیت کند، بوذری را از این طریق کنار زد.

  در پی این اقدام، هوشنگ بوذری بیانیه‌ای علیه مهدی هاشمی نوشت و در فضای مجازی منتشر کرد که پای عباس یزدان پناه از اینجا به ماجرا باز می شود؛ به طوری که یزدان پناه در دفاع از مهدی هاشمی جوابیه ای را در تاریخ 18 نوامبر 2010 در سایت معاند خودنویس منتشر کرد.

  بعدها سایت خودنویس اعتراف کرد: «شخص مهدی هاشمی رفسنجانی این متن را تهیه و برای عباس یزدان پناه ارسال کرده تا وی منتشر کننده آن باشد.»

  از سوی دیگر یکی از وکلای مهدی هاشمی از عباس یزدان‌پناه به عنوان دوست و رازدار همیشگی مهدی یاد کرده و بر اساس جملات و عناوینی که توسط آتنا همسر عباس یزدان‌پناه عنوان شده، دوستی، شراکت و ارتباط مهدی هاشمی با یزدان پناه ریشه دیرینه داشته است؛ این در حالی است که خانواده مهدی هاشمی این امر را تکذیب کرده بودند.

  در ادامه به شرح ماجرای مفقود شدن عباس یزدان پناه بلافاصله بعد از ادای شهادت وی در پرونده کرسنت پرداخته شده است:

  به گفته آتنا، همسر عباس یزدان پناه، وی در 25 ژوئن ساعت 17:30 محل کار خود را به قصد منزل ترک می کند این کاری بوده که به طور معمول در ده سال گذشته انجام می داده است.

  همسر وی عنوان می کند در حدود ساعت 19:00 همان روز وقتی با شوهرش تماس می‌گیرد متوجه می‌شود که تلفن همراه وی خاموش است، وی تلاش می کند تا با تماس با نزدیکان و آشنایان در همان شب همسرش را بیابد اما توفیقی حاصل نمی کند به همین دلیل روز چهارشنبه بیست و ششم ژوئن پلیس امارات و وکیل همسرش را در انگلیس در جریان می گذارد تا جست‌وجوی دوست دوران یازده سالگی و هم کلاسی مهدی هاشمی رفسنجانی که یک بار توانسته است هم خودش و هم مهدی هاشمی را در پرونده استات اویل تبرئه نماید، آغاز شود.

  اما شاید اگر این دوست و شریک دیرینه مهدی هاشمی رفسنجانی مفقود نمی شد این بار اتفاق دیگری می افتاد و آن اثبات اتهامات مهدی هاشمی و روشن شدن نقاط تاریک موجود در پرونده کرسنت بود که شاید به نفع جمهوری اسلامی ایران و به ضرر مهدی هاشمی و دیگران تمام می‌شد.

  خلاصه می توان مهدی هاشمی رفسنجانی را یکی از کسانی دانست که زیاد از مفقود شدن عباس یزدان پناه ناراحت نشده است. چون وقتی در حال ارزیابی ابعاد این رخداد هستیم نمی‌توانیم از مهدی هاشمی رفسنجانی یاد نکنیم؛ کسی که از دوران کودکی با او در ارتباط بوده، سال‌ها با هم در تماس بوده اند و ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند.

  البته گفته می‌شود در سال ۱۹۹۳ میلادی دلخوری بین این دو دوست قدیمی به وجود آمد، اما بعدها این ارتباط کما فی سابق ادامه پیدا کرد. در آن زمان شایع شد که عباس یزدان‌پناه در لندن یک منزل دو میلیون پوندی خریداری کرد و بر سر مسایل مالی بین او و مهدی هاشمی اختلاف رخ داد، تا جایی که «حسین یزدان‌پناه» برادر او در ایران به دوستانش گفته بود که مهدی هاشمی رفسنجانی، عباس را حتی تهدید به مرگ کرده است. اما بعد میانه بهم خورده به آشتی می‌انجامد و رابطه این 2 دوست دوران نوجوانی در ابعاد مختلف ادامه می‌یابد.

  ماحصل این آشتی دوباره، دو قرارداد جنجالی شد که پای یک بازیگر مهم دیگر را نیز به این روابط گشود؛ بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت محمد خاتمی و روحانی! رقیب‌های نفتی و دلالانی که نگران درآمد هایشان از پول‌های نفتی ایران بودند نیز احتمالاً  از مفقود شدن عباس یزدان‌پناه ناراحت نشده اند.

  یکی دیگر از اتفاقاتی که بعد از مفقود شدن یزدان‌پناه رخ داد قتل «حسین احمد نجدی» بانک‌دار ایرانی تبار و بنیان‌گذار یکی از بانکهای مشهور مالزیایی به نام «AM BANK» در ۲۹ ژوئن بود. حسین احمد نجدی یک بانکدار ایرانی بود و برخی منابع تایید نشده اظهار می‌کنند او در انتقال‌های مالی جمهوری اسلامی ایران پس از افزایش تحریم‌ها و محدودیت بانک‌های ایرانی نقش داشته است.

  اگرچه این موضوع قابل تایید نیست اما این شرایط رقابت سنگینی را بین دست‌اندرکاران حوزه «نفت شویی – پول شویی» ایجاد کرده است، که هم از مفقود شدن عباس یزدان پناه و هم حذف این بانکدار ایرانی نهایت سوءاستفاده را کردند.

  به طور خلاصه می توان گفت در پنج آگوست پلیس انگلستان به خانواده عباس یزدان‌پناه که مقیم انگلستان هستند اعلام می‌کند که عباس یزدان پناه در جریان یک آدم ربایی کشته شده است اما دلیلی برای این ادعای خود ارائه نمی کند.

  در تاریخ هفت آگوست بی بی سی فارسی خبر کشته شدن عباس یزدان‌پناه و پیدا شدن جنازه وی را در فجیره از شیخ نشین‌های امارات اعلام می کند، اما منبع خبر خود را ذکر نمی کند شنیده ها حکایت از این دارد که دو ساعت قبل از اعلام این خبر، وزارت خارجه انگلیس در تماسی با همسر عباس یزدان پناه اعلام می کند که تا ساعاتی دیگر خبری مبنی بر پیدا شدن جسد عباس یزدان پناه در دوبی از سوی رسانه‌ها اعلام خواهد شد، لیکن این خبر قابل  اعتماد نبوده و درست نیست.

  در تاریخ ده آگوست دولت امارات خبر پیدا شدن جسد عباس یزدان پناه را تکذیب می کند خبری که دو روز قبل از این تاریخ معاونت وزارت خارجه انگلیس دروغ بودن آن را به اطلاع خانواده عباس یزدان پناه رسانده بود. وقتی که همسر یزدان پناه از مدیر بی بی سی فارسی در مورد منبع خبر مربوط به پیدا شدن جسد همسرش سوال می کند مدیر این شبکه وزارت خارجه انگلیس را منبع این خبر اعلام می کند.

  چند روز بعد ضاحی خلفان تمیم، معاون رئیس پلیس دوبی اعلام کرد 3 نفر در خصوص مفقود شدن عباس یزدان پناه دستگیر شده اند که در آستانه نابود کردن بقایای وسایل متعلق به فرد ربوده شده بودند؛ اما دستگاه‌های امنیتی، آن ها را تحت تعقیب قرار دادند و آنان را دستگیر کردند. خلفان گفته بود متهمان در پی گرفتن جشن پیروزی پایان عملیات خود بودند که توسط نیروهای پلیس دبی دستگیر شدند.

  چندی بعد از این موضوع سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد انتشار خبری مربوط به این که نیروهای امنیتی امارات 3 مظنون به ربودن عباس یزدان‌پناه را بازداشت کرده‌اند، گفت: ما نیز این اخبار را از رسانه‌ها شنیده‌ایم و تاکنون به صورت رسمی از سوی طرف اماراتی پیرامون آن گزارشی دریافت نکرده‌ایم و در انتظار دریافت جزییات مربوط به آن از سوی جهات رسمی دولت امارات هستیم.

  بعد از انتشار این اخبار خبر دیگری بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که عنوان می‌کرد یکی از نفراتی که در خصوص پرونده مفقود شدن عباس یزدان پناه دستگیر شده بودند طی بازجوئی به طرز مشکوکی فوت کرده است.

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در تاریخ 22 / 8/ 1392 در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت یزدان‌پناه گفت: «اخبار ضد و نقیضی طی چند ماه گذشته درباره مفقود شدن عباس یزدان پناه مقیم امارات گزارش شده است و وزارت امور خارجه از زمان دریافت این اخبار با ارسال یادداشتی رسمی به وزارت خارجه دولت امارات خواستار بررسی موضوع و لزوم اطلاع رسانی نسبت به سرنوشت وی شد.

  متعاقبا در ملاقات انجام شده با سفیر دولت امارات عربی متحده در تهران، نگرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سرنوشت این فرد به اطلاع ایشان رسید و وزارت امور خارجه بر اساس وظیفه ذاتی خود همچنان پیگیر وضعیت نامبرده است.»

  وی تأکید کرد: «هرگونه خبری درخصوص انتساب مفقودی یا قتل وی به ایران، مضحک و کذب محض است. نامبرده شاهد مهمی برای روشن شدن پرونده گازی کرسنت به شمار می‌رفت و حضور وی می‌تواند در این

  پرونده به نفع ایران تمام شود. »

  به گفته یکی از نزدیکان عباس یزدان پناه، وی چند هفته قبل از ناپدید شدنش به کشور انگلستان سفر کرد تا شکواییه اش از سازمان دولتی SFO (سازمان بررسی تخلف های بزرگ تجاری) انگلستان را که در سال 2003 به دلیل اتهام های مرتبط با پرونده های بزرگ مالی، مدارک و کامپیوتر های دفترش را ضبط کرده بود، نزد یکی از نمایندگان پارلمان انگلیس به نام لیام فاکس نماینده مجلس و وزیر دفاع سابق انگلستان ببرد.

  شکواییه ای که شاید نشان می داد دولت انگلیس و ایادی داخلی و خارجی اش به چه صورت و از چه راهی در قراردادهای نفتی اعمال نفوذ می کنند و در پوششی حقوقی منافع ملی کشورمان را با خطر مواجه می سازند.

  دولت انگلیس علیرغم ارسال و انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص عباس یزدان پناه، از ارائه هرگونه پاسخ یا توضیح روشنی در خصوص این تبعه انگلستان خودداری می کند.

  بررسی سیر وقایع صورت گرفته از ابتدای مفقود شدن عباس یزدان پناه یزدی تا کنون نشان دهنده این واقعیت است که تناقضات اخبار ارائه شده مرتبط با وی از سوی رسانه ها و مقامات انگلیسی موجب مخدوش شدن اطلاعات یزدان‌پناه در خصوص فسادهای اقتصادی وی و مرتبطین عباس یزدان پناه شده است.

  از این رو لازم است که مقامات انگلیسی پاسخگوی آثار و تبعات اعلام و انتشار اخبار تایید نشده در خصوص در رسانه های رسمی انگلیس نظیر بی بی سی باشند و اینکه چرا پلیس انگلستان در خصوص علت انتشار خبر غیر واقعی مربوط به پیدا شدن جسد عباس یزدان پناه از سوی مقامات و رسانه های رسمی این کشور تحقیقات لازم را صورت نداده است؟

  همچنین باید مشخص شود که دلیل تاخیر چند ماهه در مشخص شدن وضعیت عباس یزدان پناه که تبعه انگلیس می باشد چیست؟ و اینکه چرا دولت انگلیس با اعمال فشار سیاسی به دولت امارات، اقدام مناسبی در جهت حمایت از حقوق تبعه خود، برای تسریع در روند تکمیل تحقیقات و مشخص شدن نتیجه در خصوص واقعه ای که در این کشور رخ داده است، صورت نمی دهد؟

  و نهایتا اینکه چه فردی و افرادی در صورت پیدا شدن عباس یزدان پناه در جمهوری اسلامی ایران ضرر خواهند کرد؟ و چرا دوست و شریک اقتصادی وی که از یازده سالگی و از دورانی که با یکدیگر هم کلاسی بودند و تمام شواهد و قرائن این امر را اثبات می کند هیچ اقدامی برای پیدا شدن عباس یزدان پناه نمی کند؟ این در حالی است که بی شک دوستی و همکاری عباس یزدان پناه و مهدی هاشمی رفسنجانی تا روز بیست و پنجم ژوئن 2013 و تا قبل از ساعت 17:30 ادامه داشته است.

  اکنون با روندی که قوه قضائیه در پیش گرفته است می توانیم امیدوار باشیم گره‌های پرونده‌های نفتی بزرگ در کشور باز شود و در این میان معمای پیچیده مفقود شدن یکی از شاهدان بزرگ این پرونده‌ها حل شود.

  انتهای پیام/


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • برگزاری محفل قرآنی با تلاوت«حامد علیزاده» در رودان
 • زنده گیری یک قلاده خرس سیاه در رودان
 • صنایع بزرگ مستقر در هرمزگان حساب‌های خود را به بانک‌های استان منتقل کنند
 • سفر استاندار به رودان| از ماشنگی رودخانه تا ناصر آباد جغین زیر ذره بین مهدی دوستی + عکس
 • وقف یک واحد تجاری در شهرستان رودان
 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • Untitled-1-Recovered123