رودان نيوز
 • کد خبر : 19867
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 6 آگوست, 2014 - 18:18
 •   

  مسئولان خبرنگاران را یار خود بدانند نه در جبهه مقابل خود/ بسیاری از جلسات و نشست ها پشت درهای بسته برگزار می شود

  پایگاه خبری رودان نیوز در آستانه روز خبرنگار با طیبه رحیمی از خبرنگاران فعال شهرستان رودان به گفت و گو نشسته است که مشروح این گفت و گو را می توانید در ادامه این خبر دنبال کنید. رودان نیوز: لطفا” بیوگرافی مختصری از خودتان را بیان کنید. به نام خدا طیبه رحیمی هستم متولد 63/5/22 […]

  پایگاه خبری رودان نیوز در آستانه روز خبرنگار با طیبه رحیمی از خبرنگاران فعال شهرستان رودان به گفت و گو نشسته است که مشروح این گفت و گو را می توانید در ادامه این خبر دنبال کنید.

  56

  رودان نیوز: لطفا” بیوگرافی مختصری از خودتان را بیان کنید.

  به نام خدا طیبه رحیمی هستم متولد 63/5/22 و دارای مدرک لیسانس روان شناسی عمومی

  رودان نیوز:از چه زمانی خبرنگاری را شروع کردید؟

  از سال 1384 واحد عرصه خبر و رسانه شده ام.؛ ورودم به عرصه خبر و رسانه کاملا اتفاقی بود.

  رودان نیوز: با چه رسانه هایی همکاری داشتید؟

  طی سال های گذشته با روزنامه های وزین و پرمخاطب ایران و صبح ساحل  همکاری داشتم اما در حال حاضر در خبرگزاری ایرنا مشغول به فعالیت هستم.

  رودان نیوز: چرا حرفه خبرنگاری را انتخاب کردید؟

   تا قبل از ورودم  به عرصه رسانه و خبر به شدت از اخبار متنفر بودم و هرگاه از تلویزیون اخبار پخش می شد کانال رو عوض می کردم اما این ضرب المثل که “از هر چی بدت بیاد سرت میاد” در مورد من هم صدق کرد وناخواسته وارد عرصه خبر شدم.

  از آنجائیکه به نوشتن علاقه بسیار زیادی داشتم و دست به قلمم هم بد نبود گاهی مقاله و داستان می نوشتم و در مسابقات مختلف نیز شرکت می کردم خلاصه چرخ روزگار چرخید تا اینکه در سال84 با نشریه زخم خاموش در سومین جشنواره سراسری نشریه نگاری بسیج شرکت کردم و به فضل الهی در این جشنواره رتبه سوم کشوری رو کسب کردم.

  چند ماه بعد به پیشنهاد و اصرار یکی از دوستان در دوره آموزش خبرنگاری باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای مرکز خلیج فارس شرکت کردم و پس از گذراندن دوره، فعالیت رسانه ای خود را با خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) هرمزگان آغاز کردم.

  رودان نیوز:خبرنگاری در رودان را چگونه ارزیابی می کنید و اینکه شما در تهیه اخبار و گزارش ها آیا با مشکلاتی هم برخورد کرده اید؟

  شهرستان رودان در زمینه عرصه رسانه نیز مانند سایر زمینه ها شهرستان مستعد و نخبه پرور است؛ جرات می توان گفت بسیاری از پیشگامان عرصه خبر و خبرنگاران شاخص استان که در این حوزه دارای قلم قوی و اثرگذارهستند از شهرستان رودان به پا خاسته اند اما متاسفانه برغم وجود این همه استعداد و توانمندی، فعالان رسانه ای در رودان همواره مظلوم واقع شده اند.

  در واقع می توان گفت خبرنگاران شهرستانی در مقایسه با خبرنگاران فعال در مراکز استان، پرتلاش تر، فعال تر و پویاتر هستند، اما همواره مشاهده می شود این قشر تلاشگر که تمام سختی ها و مشقت ها را به جان می خرند تا چرخ اطلاع رسانی شفاف و صریح از حرکت بازنایستد، با بی رحمی تمام، مورد بی مهری قرار می گیرند.

  کسانیکه در این عرصه فعالیت می کنند به خوبی می دانند که برای تهیه یک عکس و یا یک خبر، یک عکاس و خبرنگار چقدر تلاش می کند و چه رنج و مشقت هایی را به جان می خرد.

  بزرگترین مشکل فراروی خبرنگاران بویژه خبرنگاران شهرستانی نداشتن امنیت شغلی است؛ اغلب خبرنگاران شهرستانی بصورت قراردادی، حق التحریر و یا حق التصویر با رسانه ها و خبرگزاری ها همکاری دارند.

  شاید کمتر کسی باور کند اما این یک واقعیت است، خبرنگاران و فعالان رسانه ای نه آرامش دارند، نه آسایش. حتی زندگیشان مانند سایر افراد نیست.

  درآمد ثابتی ندارند و گاهی مشاهده می شود هزینه هایی که بابت تهیه اثر صرف می شود از هزینه ای که در ازای فروش آثار تولیدی دریافت می شود، بسیار بیشتر است، می توان گفت دخل و خرجشان با هم نمی خواند.

  اما از آنجائیکه عشق اطلاع رسانی سالم به افکار عمومی را در دل دارند، روز و شب در سرما و گرما تلاش می کنند تا رسالت و وظیفه خود را به درستی انجام دهند، اما کمتر کسی ارزش و قدر این زحمات دلسوزانه شبانه روزی را می داند.

  عدم دسترسی خبرنگاران به منابع خبری بویژه مدیران اجرایی یکی از مهم‌ترین معضلات کنونی فراروی حرفه خبرنگاری در این شهرستان است؛ بسیاری از جلسات و نشست ها در پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه ها و خبرنگاران برگزار می شود، در پاره ای از اوقات مشاهده می شود برای دعوت خبرنگاران به جلسات بصورت سلیقه ای عمل می شود که این رفتار هرگز جالب و خوشایند نیست، آنوقت برخی از مسوولان توقع دارند اخبار نشست هایشان در رسانه ها انعکاس خبری پیدا کند.

    جالب تر اینکه زمانی که اخبار مورد نظر در هیچ رسانه ای منعکس نمی شود، همه چیز را از چشم خبرنگار می بینند و می خواهند تیشه به ریشه خبرنگاران بزنند.

  مسوولان به جای خرده گرفتن به خبرنگاران باید فکری به حال روابط عمومی دستگاه های مربوطه بکنند و از آنان بخواهند بازوی قوی رسانه و خبرنگاران باشند.

  بخشی از مشکلات اطلاع رسانی سریع و شفاف در منطقه متوجه روابط عمومی ها و مسوولان محلی است؛ روابط عمومی ادارات باید بعنوان یک بازوی قوی در کنار رسانه برای رفع نارسایی ها و تقویت توانمندی ها فعالیت نمایند اما در عمل اینگونه نیست و جای این دو با یکدیگر عوض شده است.

  امروزه در عرصه اطلاع رسانی؛ وظایف روابط عمومی های دستگاه های اداری و اجرایی در شهرستان رودان بر دوش خبرنگاران سنگینی می کند و باید چاره ای اساسی برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

  بارها قضیه عدم تعامل روابط عمومی ادرات با رسانه ها منتقل و بیان شده و مسوولان همواره درخصوص بهبود روابط با خبرنگاران قول داده اند اما این وعده ها همچنان در حد حرف باقی مانده است.

  رودان نیوز:به نظر شما چه عاملی باعث تحرک و پویایی بیشتر قشر خبرنگار در شهرستان رودان می شود؟

  مسوولان خبرنگاران و رسانه را یار خود بدانند نه در مقابل خود، اگر این روحیه بر فضای کار مسوولان حاکم شود و تعامل دوسویه مسوولان و رسانه بهبود و ارتقاء یابد، جامعه ای موفق و بالنده خواهیم داشت.

  قلم خبرنگاران متعهد،  بسترساز تحولات یک جامعه است و در جهت تعالی افکار عمومی، روشنگری و آگاهی بخشی جامعه نقش به سزایی را می تواند ایفا کند.

  17 مرداد بهانه ایست تا بتوان به نقش انتقال آگاهانه و صحیح واقعیات و اطلاعات به افکار عمومی از سوی خبرنگاران به عنوان طلایه‌داران عرصه اطلاع رسانی ، در راستای ارتقای آگاهی، دانش و بینش جامعه اشاره کرد.

  17 مرداد روز خبرنگار نامگذاری شده، کمترین توقع و خواسته خبرنگاران این است که از این فرصت برای بیان مشکلات و چالش‌های این حرفه پر استرس بهره ببرند اما متاسفانه هر ساله با وجود زحمت‌هایی که برای برگزاری این آیین توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد و خانه مطبوعات صورت می‌گیرد؛ هیچ فرصتی به خبرنگاران برای انعکاس دغدغه‌هایشان داده نمی‌شود.

  در سال های اخیر نگرش برخی از مسوولان به نقش و جایگاه اطلاع رسانی اندکی بهتر شده اما این کافی نیست؛ باید توجه داشت جامعه زمانی پیشرفت می کند و توسعه می یابد که سه ضلع مثلث مردم، مسوولان و رسانه با هم تعامل داشته باشند و بصورت همگرا عمل کنند.

  در واقع می توان گفت در عصر حاضر قدرت واقعی از آن جوامعی است که در کنار توجه به توسعه دانش و تخصص، از ظرفیت عظیم رسانه برای نیل به اهداف خود بهره می برند.

  مطبوعات و رسانه های گروهی شریان های اطلاع رسانی و پل ارتباطی بین مردم و مسوولان به شمار می آیند که توسعه، تعامل و همکاری ها با این ظرفیت عظیم و تاثیرگذار؛ ایجاد فضای وحدت و همدلی، افزایش آگاهی عمومی، اعتماد سازی، جلب مشارکت های مردمی، رشد، شکوفایی و توسعه پایدار جامعه را به دنبال دارد.

  رودان نیوز: از سالهای فعالیتتان خاطرات تلخ و شیرینی هم به ذهن دارید؟

  در طی سال هایی که در عرصه رسانه فعالیت می کنم خوشی، ناخوشی، تلخی، شیرینی و بی مهری های فراوانی دیده ام اما عشق اطلاع رسانی سالم به افکار عمومی موجب شده؛ چشمم را بر تمام سختی ها و مشقت ها ببندم و برای رشد و توسعه جامعه قلم فرسایی کنم.

   خاطره جالب، سه سال پیش اصحاب رسانه رودان دغدغه ها، خواسته ها و مطالبات خود را بصورت مکتوب به مسوولان تقدیم کردند و متن آن در اختیار رسانه ها قرار دارند، جالب بود فقط دو یا سه رسانه آن مطلب را منتشر کردند و جالب تر اینکه بسیاری از رسانه هایی که خبرنگاران شهرستان با آنها همکاری داشتند از انتشار این مطلب در رسانه مربوطه، خودداری کردند. می بینید خبرنگارها چقدر مظلوم اند؟؟؟

  رودان نیوز: آیا شما تا کنون از طرح های حمایتی مخصوص هنرمندان استفاده کرده اید ؟ (صندوق حمایت)

  بله بنده عضو صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان هستم.

  رودان نیوز: توصیه شما برای افراد علاقه مند به ورود به حرفه خبرنگاری چیست؟

  از آنجائیکه عرصه خبر عرصه پر فراز و نشیبی است به افرادی که قصد ورود به عرصه خبر را دارند توصیه می کنم بدون شناخت وارد این عرصه نشوند، مزایا و معایب این حرفه را در نظر گرفته و با دید واقع گرایانه قدم در این راه بگذارند.

  رودان نیوز:حرف پایانی شما با مخاطبان؟

  در پایان از شما همکار محترم و گرامی تشکر میکنم و روز خبرنگار رو به شما و تمامی بر و بچه های عرصه خبر و رسانه تبریک میگم.

  هم قلم خداقوت(با لبخند)… یا علی

  رودان نیوز:ما هم متقابلا” از وقتی که در اختیار ما گذاشتید ممنویم و برای شما آرزوی موفقیت می کنیم.


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • ۴هزار تن محصول کلزا از مزارع هرمزگان برداشت می شود
 • سوت آغاز لیگ فوتبال رودان پس 2سال تعطیلی به‌صدا در می‌آید
 • بهره برداری دبستان 6کلاسه والفجر روستای وزیری رودان
 • جوان ۲۵ ساله رودانی، فرشته نجات بیمار نیازمند پیوند شد
 • ازدواج آسان و اسلامی در جامعه و خانواده‌ها فرهنگ‌سازی شود
 • Untitled-1-Recovered123