رودان نيوز
 • کد خبر : 20869
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 17 آگوست, 2014 - 01:37
 •   

  “عملیات رز زرد”؛ انتقام هکرهای گمنام از خرابکاری “استاکس نت”+تصاویر

  پشت پرده انتشار اخبار جاسوسی سایبری ایران از آمریکا چیست؟ آیا عملیات “رز زرد” پاسخی به خرابکاری استاکس نت در ایران بود یا بهانه تازه غرب برای ایران هراسی سایبری؟ گزارش ویژه مشرق “عملیات رز زرد”، “گروه امنیتی آژاکس” و رونمایی از برنامه ایران‌هراسی سایبری را بررسی خواهد کرد.   رودان نیوز– چندی پیش اخبار […]

  پشت پرده انتشار اخبار جاسوسی سایبری ایران از آمریکا چیست؟ آیا عملیات “رز زرد” پاسخی به خرابکاری استاکس نت در ایران بود یا بهانه تازه غرب برای ایران هراسی سایبری؟ گزارش ویژه مشرق “عملیات رز زرد”، “گروه امنیتی آژاکس” و رونمایی از برنامه ایران‌هراسی سایبری را بررسی خواهد کرد.

   

  رودان نیوز چندی پیش اخبار جاسوسی ایران از مقامات آمریکایی و حملات سایبری که منشاء آن ها ایران نامیده شده است، در رسانه های خارجی و به تبع آن، داخل کشور منتشر شد؛ عملیاتی که گفته می‌شود با نام “رز زرد” و از سوی گروهی به نام ” گروه امنیتی آژاکس” انجام شده است و مدعی سازمان دهی آن از داخل ایران هستند اما تاکنون سندی در جهت اثبات آن ارائه نشده است و اصولا شاید بدنبال سند بودن در عرصه سایبر، تلاشی بیهوده باشد.

  همچنین توجه به این پرسش نیز ضروری است که آیا شبکه جهانی اینترنت که کنترل آن در اختیار و انحصار آمریکا و تحت نظارت کامل سازمان های امنیتی این کشور بوده و ایالات متحده تنها سیاستگذار کلان چگونگی عرضه خدمات سرویس جهانی اینترنت است، چنین ظرفیت و امکانی برای انجام حملات گسترده خرابکارانه برضد آمریکا از سوی ایران یا هر کشور دیگر وجود دارد؟ و نسبت این حملات احتمالی با تسلط آمریکا بر شبکه جهانی و جاسوسی و نظارت مستمر آن، چگونه است؟ برای نمونه می‌توان پروژه خرابکارانه استاکس نت طراحی‌شده از سوی آمریکا با همکاری اسرائیل برای ایجاد اختلال در روند غنی‌سازی اورانیوم در نظنز را با تلاش هکرهای منتسب به ایران مقایسه کرد که در نهایت به هک چند وبسایت منجر شده است. از این رو، بدلیل ماهیت شبکه جهانی اینترنت و میزان اشراف و کنترل طرفین متخاصم بر آن، طبیعتا ذات سیاست‌های سایبری آمریکا تهاجمی و اولویت سایبری ایران نیز دفع تهدیدات و حملات خواهد بود.

  رالف لنگنر، کارشناس امنت سایبری در کنفرانس TED از استاکس‌نت، روش کار و اهداف آن سخن گفت، این‌که این ویروس را آمریکایی‌ها مشخصا برای حمله به تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز در ایران طراحی کرده‌اند

  متن کامل صحبت‌های رالف لنگنر

  در هفته‌های اخیر گفته می‌شود گروهی از هکرهای ایرانی با تشکیل حساب‌های کاربری جعلی در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد صفحات جعلی، اطلاعات نزدیکان مقامات آمریکایی را جمع آوری می کردند؛ در حالی که تا پیش از این، آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی این کشور متهمان ردیف اول جاسوسی از کاربران شبکه های اجتماعی بودند. براساس ادعاهای هماهنگ مطرح شده از سوی رسانه‌های غربی، هکرهای ایرانی تاکنون اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ مقام و شخصیت این کشور را جمع آوری کرده‌اند.

  همزمان با این انتشار این اخبار، گزارش دیگری از نفوذ یک گروه از هکرهایی منتشر شد که شواهد نشان می دهد آن ها از داخل ایران از سال ۲۰۱۰ تا کنون مشغول حمله سایبری به سایت‌ها و مراکز حساس دولتی، نظامی و اقتصادی آمریکا و همچنین سایت‌هایی با محتوای غیراخلاقی و ضدایرانی هستند؛ هکرهایی که با نام “تیم امنیتی آژاکس” به گفته منابع غربی پاسخ تحریم‌ها و خرابکاری‌های آمریکا در داخل ایران را می‌دهند. این عملیات، “رز زرد” نام گرفته است.

  با توجه به ماهیت تدافعی توان سایبری ایران برای جلوگیری از خرابکاری در تاسیسات حساس و تمرکز بر ایمن سازی شبکه های ملی در برابر حملات احتمالی دشمنان، به نظر می رسد پروژه “عملیات رز زرد” بیش از آنکه سرنخ هایی از یک عملیات سایبری گسترده طراحی شده از سوی ایران را داشته باشد، نشانه هایی از یک حرکت هماهنگ برای گشودن فصل تازه ای از ایران هراسی این بار در فضای سایبر دارد تا پس از برنامه هسته ای و نقض حقوق بشر، بهانه و تهدید جدیدی بر ضد جمهوری اسلامی ایران تولید کند. چه

  گزارش ویژه مشرق، بدون تأیید محتوای این گزارش‌ها و ادعاهای مطرح شده درباره نفوذ، خرابکاری و جاسوسی سایبری در آن‌ها، ابعاد “عملیات رز زرد” و فعالیت های “تیم امنیتی آژاکس” را از نگاه رسانه‌های غربی بررسی کرده است.

  عملیات رز زرد، نام سلسله اقدامات سایبری از نفوذ تا جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات است که از سوی گروهی موسوم به “تیم امنیتی آژاکس” طراحی و انجام شده است؛ تیمی از هکرها که  احتمال می‌رود  فعالیت‌هایشان از ایران سامان‌دهی و هدایت می‌شود.

  تیم امنیتی آژاکس، پیش از ورود به حوزه خرابکاری هدفمند با هدف نفوذ و جاسوسی – با نام‌های مستعار متفاوتی سایت‌های مختلفی را هک کرده و پیامش را بر روی صفحه نخست اهداف خود به نمایش در آورده است. هک کردن بیش از ۶۰ وبسایت غیراخلاقی انگلیس و هک سایت دانشگاه کلمبیا، از جمله اقدامات این گروه بوده است؛ اقداماتی که منحصر به حمله به سایت‌ها با هدف از دسترس خارج کردن موقت آن ها و نمایش پیام هکرها به بازدیدکنندگان سایت بود و مشابه آن را نیز گروهی موسوم به “آنونیموس” همزمان با جنبش وال استریت برضد آمریکا و کشورهای غربی آغاز کرد.

  گروه هکرهای آنونیموس

  براساس گزارش شرکت امنیت سایبری “فایر آی” (FireEye)، آژاکس پس از مرحله هک بی‌هدف سایت، از سال ۱۳۸۹ به تلاش برای نفوذ از طریق بدافزار و جمع‌آوری اطلاعات روی آورد. نفوذ و جمع‌آوری اطلاعات این تیم از سیستم‌های قربانیان از دو طریق فیشینگ (جمع آوری گذرواژه‌ها از طریق ایمیل‌ها و سایت‌های مخرب) و استفاده از بدافزارها و نصب آن بر روی سیستم های مورد نظر بود.در روش فیشینگ از طریق ایمیل یا فیسبوک یا وبسایت‌های دیگر، کاربر به کلیک بر روی یک لینک نا‌شناس اما به ظاهر معروف و معتبر ترغیب می‌شود و از این طریق اطلاعات حساس کاربر دزدیده می‌شود.

  روش دیگر این گروه ارائه وی‌پی‌ان‌ها و فیلترشکن‌های آلوده است تا از طریق آن‌ها کاربرانی را که از این محصولات استفاده می‌کنند شناسایی کرده و اطلاعات آن‌ها را در اختیار بگیرند.

  همچنین ایجاد اختلال در عملکرد نرم‌افزارهای فیلترشکن از جمله فیلترشکن‌های مشهوری نظیر سایفون (Psiphon) و اولترا سرف (Ultra Surf) نیز از جمله اقدامات این گروه بوده است. هر دو روش اشاره شده، یک هدف مشترک را دنبال می‌کردند و آن بارگیری بدافزار “استیلر” (Stealer) بر روی سیستم‌های قربانی و سرقت و انتقال اطلاعات بود.

  در نشست امنیت سایبری که چندی پیش در واشنگتن برگزار شد، ابراز نگرانی از تهدیدات سایبری ایران یکی از محورهای نشست بود و کارشناسان و حاضران در این نشست ایران را به دست داشتن در حملات متعدد سایبری به آمریکا متهم کردند. به گفته کارشناسان، هکرهای ایرانی اکنون ماهرتر از قبل شده و از حالت تدافعی نیز خارج شده اند. ایران پس از سال ۲۰۱۰ و حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای این کشور، حملات سایبری مستمری بر ضد کمپانی های دفاعی آمریکا انجام داده است و از این رو پس از روسیه و چین، ایران جدی ترین تهدید سایبری برای آمریکا خوانده می شود. هکرهای گروه آژاکس متهم به انجام حمله سایبری علیه نهادهای آمریکایی از جمله بانک ها و مراکز نظامی هستند که به تلافی حملات استاکس نت انجام می شود؛ حملاتی که بنابر ادعای مقامات آمریکایی در مقاطعی موجب اختلال در خدمات بانکی آن لاین در آمریکا شده است.

  یکی از مهمترین این حملات، هدف‌قراردادن گروه شرکت‌های کومودو (Comodo) واقع در آمریکا بود. شرکت کومودو که بنابر گزارش‌های موجود در سال ۲۰۱۱ هدف حملات سایبری هکرهای ایرانی قرار گرفته است، خود یکی از تأمین‌کنندگان امنیت ارتباطات اینترنتی و نرم‌افزارهای کامپیوتری است. مشهورترین محصول این شرکت نیز نرم‌افزار امنیتی و ضدویروس کومودو است.

  بنابر اذعان شرکت کومودو، یک جوان ۲۱ ساله با انتشار پیامی، گفته است که تنها یک نفر است و ارتباطی با گروه موسوم به ارتش سایبری ایران ندارد اما از دانشمندان و برنامه هسته‌ای ایران در برابر دشمنان داخلی و خارجی محافظت خواهد کرد. کومودو مدعیست رهگیری آی.پی این هکر نشان می‌دهد وی از تهران عملیات خرابکارانه خود را اجرا کرده است.

  انتشار مکان آی‌پی مهاجم از سوی کومودو؛ ایران، تهران

  هکر سایت کومودو، انتقام ویروس پیچیده استاکس‌نت را گرفت؛ آن هم زمانی‌که “گابریل اشکنازی” ژنرال ستاد فرماندهی ارتش اسرائیل در یک میهمانی با حضور سران ارتش این رژیم، نسبت به انجام این عملیات و حمله به تاسیسات هسته‌ای سوریه ابراز خرسندی کرد. پس از هک سایت کومودو، فردی که خود را هکر این سایت معرفی می‌کند پیغامی را نیز منتشر می‌کند تا به برخی ادعاهای مسؤولان کومودو که آن را عملیاتی سازمان‌دهی شده و از سوی ارتش سایبری ایران معرفی کرده‌ بودند پاسخ دهد.
   
  در این پیغام آمده است: من هیچ ارتباطی با ارتش سایبری ایران ندارم…من تنها یک هکر هستم با تجربه هزاران هکر، و یک برنامه‌نویس با تجربه هزاران برنامه‌نویس…
   
   
  هدف دیگر هکرهای تیم امنیتی آژاکس، سایت‌های مرتبط با صنایع دفاعی ایالات متحده بودند. رویترز در این باره می‌گوید این هکرها با طراحی بدافزار به رایانه‌های شرکت‌های مرتبط با وزارت دفاع آمریکا نفوذ کرده و عملیات جمع‌آوری اطلاعات را انجام داده‌اند که امری بی‌سابقه بوده است. “لوئیز هندرسون” متخصص و محقق امنیت سایبری می‌گوید گروه آژاکس از سراسر جهان اقدام به جذب هکر می‌کند و ارتباطی با دولت یا نظام ایران ندارد، اما از این کشور به عنوان پایگاه و مخفی‌گاه خود استفاده می‌کنند.
   
  اندیشکده صهیونیستی «مطالعات امنیت ملی» در مقاله‌ای در همین زمینه می‌نویسد: براساس اطلاعات بدست آمده حمله‌کنندگان شبکه‌ای با بیش از ۲۰۰۰ نفر را تشکیل داده‌اند که صدها نفر را قربانی اطلاعات ربوده شده خود کرده‌اند. هویت کلی این افراد نشان می‌دهد آن‌ها به دنبال اطلاعات حساس مربوط به تکنولوژی‌های دفاعی و نظامی و همچنین اطلاعات دیپلماتیک آمریکا، اسرائیل، عربستان و انگلیس بوده‌اند. این اندیشکده اسرائیلی درباره مبدأ این حملات نیز مدعی شده است که وبسایت آن در تهران به ثبت رسیده است و سرور میزبان آن که هکرها برای فعال‌سازی کدهای آلوده از آن استفاده می‌کنند در ایران است.  
   
  بخش دیگری از پیام هکر کومودو که در آن به ساخت ویروس استاکس‌نت توسط آمریکا و اسرائیل اشاره می‌کند که هیچ‌کس مسوولیت آن را بر عهده نگرفته و واکنشی به آن نشان نداد…و هشدار می‌دهد که در تلافی خرابکاری‌های آمریکا و اسرائیل در ایران و بر ضد مردم ایران، حملات سایبری خود را ادامه خواهد داد…
   
  اقدام دیگر این گروه، نفوذ به بیش از سه هزار رایانه شخصی و دولتی با ارسال فایل‌های اجرایی (exe) بوده است که پس از اینکه کاربر این فایل‌ها را بر روی سیستم‌ خود نصب می‌کند، بدافزار شروع به فعالیت، جمع‌آوری اطلاعات و ارسال آن می‌کند.
   
  انتشار گزارش‌ها و تحلیل‌ها درباره عملیات گسترده سایبری ایران برضد کشورهای غربی با دو تحلیل همراه بوده است: تحلیل اول معرفی ایران به عنوان قدرت جدید سایبری با قابلیت‌های تهاجمی، نفوذ و احتمالا خرابکاری در کشورهای هدف است. برجسته کردن کمپین “ارتش سایبری ایران” که تا کنون حملات سایبری محدودی را ترتیب داده است و ایجاد نگرانی از پیشرفت‌های “ارتش سایبری ایران” در حوزه جنگ سایبری نیز در این گزارش‌ها به چشم می‌خورد. تا کنون ارتش سایبری و همچنین حملاتی که به ایران نسبت داده شده است، از جمله عملیات رز زرد از سوی مقامات ایران تکذیب شده است.
   
  اما تحلیل دوم معرفی تهدیدی دیگر از سوی ایران به جامعه جهانی مورد نظر آن‌ها، متشکل از چند کشور اروپایی و آمریکاست؛ تهدیداتی که به ایران‌هراسی هسته‌ای، حقوق بشر، تروریسم و … افزوده خواهد شد تا در زمان مورد نیاز مطرح و به اهرم فشار و احتمالا وضع تحریم‌هایی در حوزه خدمات سایبری و شبکه جهانی اینترنت شود.
   
  روی دیگر این سکه دکترین امنیت سایبری آمریکاست؛ براساس دستورالعمل سال ۲۰۱۱ امنیت سایبری آمریکا که به امضای باراک اوباما رسید، هرگونه حمله سایبری به این کشور، اقدام جنگی تلقی شده و وزارت دفاع این کشور می‌تواند گروه‌های مورد نظر و کشورهای میزبان آن را هدف حمله نظامی قرار دهند. بر اساس این راهبرد، که آن را «استراتژی بین المللی برای فضای سایبر» و به اختصار Cyber 3.0 نامیده‌اند، وظیفه تأمین امنیت سایبری به پنتاگون سپرده شده است. نکته قابل توجه در این دستور العمل، حمله نظامی به کشور یا گروهی است که حملات سایبری به آنان نسبت داده شود…این گروه می‌تواند گروهی ناشناس باشد که یک کشور را به عنوان میزبان انتخاب کرده است و لزوما با دولت آن کشور هماهنگ نخواهد بود و امکان خرابکاری معکوس – انتخاب قربانی برای حملات احتمالی آمریکا – نیز دور از ذهن نیست.
  مشرق


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • برگزاری محفل قرآنی با تلاوت«حامد علیزاده» در رودان
 • زنده گیری یک قلاده خرس سیاه در رودان
 • صنایع بزرگ مستقر در هرمزگان حساب‌های خود را به بانک‌های استان منتقل کنند
 • سفر استاندار به رودان| از ماشنگی رودخانه تا ناصر آباد جغین زیر ذره بین مهدی دوستی + عکس
 • وقف یک واحد تجاری در شهرستان رودان
 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • Untitled-1-Recovered123