رودان نيوز
 • کد خبر : 21036
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 20 آگوست, 2014 - 22:01
 •   

  مدیر دفتر الجزیره: سخن رهبر ایران، اسرائیل را گرفتار کرد

  "عبدالقادر فائز" مدیر جوان دفتر الجزیره در تهران، جوانی اهل فلسطین است که فارسی را بسیار خوب حرف می زند، بر این اعتقاد است که ایران هژمونی خود را در بحران اخیر غزه به اثبات رساند.   به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، "عبدالقادر فائز" مدیر دفتر شبکه خبری الجزیره در تهران، در گفتگوی اختصاصی […]

  "عبدالقادر فائز" مدیر جوان دفتر الجزیره در تهران، جوانی اهل فلسطین است که فارسی را بسیار خوب حرف می زند، بر این اعتقاد است که ایران هژمونی خود را در بحران اخیر غزه به اثبات رساند.

   

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، "عبدالقادر فائز" مدیر دفتر شبکه خبری الجزیره در تهران، در گفتگوی اختصاصی با جام نیوز، به تحلیل و بررسی موضوعات منطقه ای پرداخت که بخش اول این گفتگو (با موضوع بحران امنیتی عراق و مسائل منطقه ای) در تاریخ 27 مرداد ماه تقدیم مخاطبان فرهیخته گردید.

   

  اکنون بخش دوم این گفتگوی تفصیلی را می خوانید:

   

   

  جام نیوز: در كشورهاي منطقه با توجه به وضعيتي كه خاورميانه (غرب آسيا) دارد اگر بخواهيم كشورهاي منطقه رنگ آرامش را ببينند، ما به تنها چيزي كه احتياج داريم و بايد به آن اعتماد كنيم، صندوق راي است، يعني خود مردم يك كشوري براي خودشان تصميم بگيرند اتفاقي كه به نظر من توي عراق افتاده قبل از آن در سوريه و لبنان نيز رخ داده، الان به نوعي در افغانستان نيز مي بينيم. انتخابات صورت مي گيرد مردم عراق و كشورهاي منطقه بخاطر اختلاف ديني ـ نه به معني دشمني بلكه به معني فراواني مذاهب ـ كه دارند اما فردی از يک حزبي كه راي مي آورد، اين بازيگران فرامنطقه اي ـ بعضي از آنها مثل ايران سالم و صادق بازي مي كنند، يعني اعمال نفوذ و قدرتشان سالم است اما برخي از آنها سالم و صادق نيستند مثل عربستان و آمريكا ـ مي آيند آن شخصي كه نخست وزير است و وجاهت قانوني دارد با آن مخالفت مي كنند، احزاب و گروه ها را عليه او مي شورانند، حتي درگيري نظامي درست مي كنند و آن شخص را زمين مي زنند مثل نوري المالكي در عراق، بعد مي آيند و به بازيگران فرامنطقه اي مي گويند بيائيد بر سر حيدر العبادي، ابراهيم جعفري يا شخصی جديد به توافق برسيم، آيا اين روند به نفع منطقه است يا خير؟ و كشورهايي مثل عربستان و آمريكا كه اين كارها را مي كنند چه نفعي مي برند؟

   

  فائز: به نظر من اين روند به نفع منطقه نيست. تشنج بين كشورهاي منطقه هر چه كه بيشتر مي شود، تشنج ها بين كشورهاي موثر مثل ايران، عربستان و تركيه حتي كشورهاي ديگر كه تاثير خاصي در برخي صحنه ها دارند، مانند قطر و امارات بیشتر مي شود و موجب بي ثباتي اين كشورها شده و هزينه اين بي ثباتي ها را مردم اين كشورها پرداخت می كنند.

   

  نكته بعدي اينكه جنگ سياسي، كم كم به جنگ ايدئولوژي و طايفه اي و مذهبي تبديل مي شود و اين خيلي خطرناك است، چراکه جنگ سياسي عمق لازم را ندارد، آن را تبديل به جنگ مذهبي مي كنند، البته جنگ سياسي زماني تبديل به جنگ مذهبي مي شود كه خارجي ها وارد آن بشوند.

   

  من معتقدم كه سياست كشوري مانند عربستان در منطقه اشتباه است. عربستان در سياست هاي خود اشتباهات زيادي دارد هر چند برخي ها در مورد سياست ايران مي گويند سياستش درست نيست، اما به نظر من حداقل سياست هاي ايران روشن و واضح است، يعني ايران يك سياستي را اعمال مي كند كه روشن است، حال ما كاري به درست بودن يا غلط بودن آن نداريم، چرا كه اختلاف نظر در آن وجود دارد.

   

  ولي وقتي شما يك سياست روشن و واضح داريد گام بعدي برايتان مشخص است، اما سياست كشوري مثل عربستان در منطقه مشخص نيست؛ بخاطر همين معلوم نيست عربستان در منطقه دنبال چه چيزي است و چه چيزي مي خواهد. همه به شما مي گويند كه عربستان مي خواهد ايران ضعيف بشود، اما از آن طرف ايران، هدف اصليش عربستان نيست. اما در سياست هاي در منطقه ای عربستان هميشه ايران وجود دارد. مثلا: شما يمن، عراق، غزه، لبنان و سوريه را در نظر بگيريد، وقتي سياستهاي عربستان را تحليل مي كنيد خواهيد ديد كه سياست اصلي عربستان جلوگيري از نفوذ ايران در اين كشورها است و بطور كلي سياست فرامنطقه ای عربستان، ايران است.

   

  اما عربستان جزئي از سياست منطقه اي ايران است، ولي مركز آن نيست و مركز سياست منطقه اي ايران شايد اسرائيل، شايد هم تاثير آمريكا در منطقه باشد. و عربستان از اين دو وارد قضيه و سياست مركزي و اصلي ايران مي شود، بخاطر همين ايران در اين مرحله سعي مي كند كه با عربستان با زبان ملايم حرف بزند، ايران هم مي داند كه عربستان دشمنش نيست و مقامات ايران هم اعلام کرده اند كه عربستان دشمن ما نيست ولي مي بايست كه بيايند و با حرف مشكلات را حل كنند.

   

  از طرفي عربستان مشكلات داخلي هم دارد، درست است که در مصر برنده اصلی عربستان است ولی در منطقه احساس خطر می کند.

   

  من به شما مي گويم كه دشمن اصلي ايران در منطقه عربستان نيست و خود ايران نيز اين را صراحتا مي گويد.

   

  الان در عراق دو سياست مختلف بين ايران و عربستان است و شايد كم كم اين اختلاف به سمت جنگ داخلي در عراق برود. ولي ايران دوست دارد كه اختلافات خود با عربستان را چه در لبنان چه در عراق حل كند، هر چند اين حل اختلاف در كشوري مثل يمن سخت و در كشوري مثل سوريه صفر است.

   

  آنچه كه در مورد لبنان گفتم اميد به توافق بين ايران و عربستان وجود دارد و شايد كم كم عراق و يمن در گام هاي بعدي توافق باشند.

   

   

  جام نیوز: منطقه بازيگر اصلي ديگري در مقابل ايران دارد و آن آمريكا با زير مجموعه اي به نام اسرائيل است و يا برعكس. عربستان نقش خودش را بازي نمي كند، بلكه نقشي را بازي مي كند كه آمريكا و اسرائيل به او ديكته مي كنند و كاملا آن اتفاقي كه در كشورهاي منطقه مي افتد، كشورهاي منطقه اگر به صندوق راي، اگر به دموكراسي، اگر به مردم اعتماد بشود هر كشوري با صلح و آرامش سرنوشت خودش را مشخص مي كند و حكومت در عراق، لبنان، سوريه، بحرين و يمن شكل خواهد گرفت. كشورهاي منطقه اگر آرام شوند، قضيه فلسطين و قضيه اشغالگري اسرائيل در كشور فلسطين خيلي پررنگ مي شود، لذا بايد كشورهاي منطقه و خصوصا كشورهاي عربي هميشه درگير تنش آشوب باشند و اين جنگ شيعه و سني، سني و مسيحي، مسيحي و شيعي، كرد و عرب، عرب و فارس هميشه بايد باشد تا جنگ عربي ـ عبري، ايراني ـ عبري، يا اسلامي ـ يهودي شكل نگيرد، فكر كنم تمام اين نقشه و اين پنل روي اين استوار است كه كشورهاي اسلامي متحد نشوند، چون اگر متحد بشوند موقيعت اسرائيل خيلي به خطر مي افتد. چرا با اينكه اكثريت فلسطينيان سني مذهب هستند و ايران با اكثريت شيعه با تمام قدرت از فلسطين حمايت مي كند، اما عربستاني كه حدود  70 ــ 80 درصدش سني هستند از فلسطين حمايت نمي كند، مصري كه مركز علمي جهان اهل سنت است از فلسطين حمايت نمي كند و تركيه اي كه اكثريت سني دارد چرا نه تنها از فلسطين حمايت نمي كنند بلكه بازوهاي اجرايي سياست هاي آمريكا ـ اسرائيل در منطقه شده تا كشورهاي منطقه روي آرامش را نبينند؟

   

  فائز: من با شما موافقم، البته تركيه داخل پرانتز باشد. تركيه در قضيه فلسطين يك سياست روشن دارد و خيلي از فلسطين حمايت مي كند، شايد به فلسطين سلاح ندهد؛ اما به حماس و تشكيلات خودگردان كمك مي كند.

   

   

  جام نیوز: به نظر شما كشوري كه در پايتختش اسرائيل در آن سفارت دارد سياستش نسبت به فلسطين و اسرائيل سياستهاي روشني است؟

   

  من حرف شما را درك مي كنم مثلا در اردن سفارت اسرائيل وجود دارد، اما سياستش بدتر از آن است كه سفارت در آن باشد.

   

  درست كه اسرائيل در تركيه سفارت و حتي كنسولگري هم دارد و اين در زماني بود كه تركيه هم پيمان صددرصدي اسرائيل بود، دوست صميمي اسرائيل در منطقه بود و عليه ايران كار مي كرد، عليه قضيه فلسطين كار مي كرد و اين زماني بود كه تركيه در اختيار ارتش بود.

   

  در سال 2006 ميلادي پس از انتخابات، تركيه تغيير كرده است. كساني آمدند كه الان نيز هستند، آنها نمي توانند ظرف 10 سال و با يك تصميم سياسي، سفارت اسرائيل را ببندند؛ ولي سياست خارجي تركيه از آن زمان تا الان خيلي تغيير كرده است؛ چه در موضوع غزه، چه موضوع فلسطين.

   

   

  جام نیوز: كمك هاي مشخص تركيه به فلسطين چيست؟

   

  فائز: كمك سياسي و كمك انساني است.

  مي دانيم كه تركيه تنها كشور مسلمان است كه جزو پيمان ناتو است، پيمان ناتو وقتي بخواهد در كشورهاي عربي كاري كند از تركيه استفاده مي كند مثل ليبي؛ وقتي ناتو به ليبي حمله كرد از تركيه استفاده كرد و تركيه نقش بسيار مثبتي در سرنگوني قذافي داشت. چون تركيه مسلمان است و مردم مسلمان ليبي از تركيه مسلمان بيشتر حرف شنوي دارند و اين فرق مي كند تا اينكه فرانسه بيايد.

   

  بخاطر همين، تركيه در اروپا و پيمان ناتو موثر است و اروپائيان حرف تركيه را در جایی که در موضوعات مهم حرف می زند، مي شنوند.

  بخاطر تاثيرگذاري تركيه در پيمان ناتو، فلسطينی ها از اين نكته خيلي استفاده مي كنند.

   

  كمك هاي انساني تركيه به فلسطين خيلي زياد است، همزمان با این جنگي كه هنوز تمام نشده است، زماني كه آتش بس شروع شد تنها كشوري كه هواپيماي خودش را فرستاد و مجروحان غزه را به كشور خود برد و تحت درمان قرار داد تركيه بود.

   

   

  جام نیوز: اين را ما هم قبول داريم، اما از آن طرف همين كارها را براي داعش مي كند! بزرگترين كشور حامي فلسطين، حماس و مقاومت در منطقه كه همسايه فلسطين هم هست سوريه و نظام بشار اسد بود. درست است كه ايران حامي اصلي بود و سوريه بازوي اجرايي ايران در منطقه به شمار می آید. چرا اردوغان و داوود اوغلو وزير امور خارجه تركيه كه يك استراتژيست در تركيه است ـ برخلاف آنچه كه برخي بر اين باورند كه اردوغان سياست هاي تركيه را طراحي مي كند، خيلي از اين سياست ها ساخته و پرداخته داوود اغلو است ـ، چرا تركيه با سوريه كه يكي از كشورهاي محور مقاومت بود دشمني كرد؟

  آقاي فائز! نقش هاي زياد در جاهاي مختلف بازي كردن، كشور ما را بزرگ نمي كند. تركيه بجاي اينكه يك نقش خوب بازي كند، در حال بازي كردن نقش هاي ضعيف است. وقتي تعداد نقشهايت زياد شود، اشتباهات هم زياد مي شود.

   

  فائز: سياست تركيه در مورد فلسطين ـ من نظر خودم را مي گوييم ـ سياست روشني است و تا حدي مثبت است اما در اولويت هاي ديگر، تركيه به اين سياستها عمل نكرده است.

   

   

  جام نیوز: اگر آنطور كه شما مي گوييد سياست تركيه سياست درستي است و آن را قبول داريد، آن بحث انساني كه الان در كل جهان و حتي در انگليس روز شنبه از روبروي بي بي سي تا سفارت آمريكا راهپيمايي بود يا در آفريقاي جنوبي روز جمعه يا شنبه بزرگترين راهپيمايي ــ‌ بعد از راهپيمايي مشهور ضد آپارتايد ــ انجام گرفت.

   

  فائز: من با افراد موثري در حماس و جهاد اسلامي فلسطين ارتباط دارم ـ اين حرفي كه مي زنم از خودم نيست ـ تركيه براي اين دو جنبش مجاهد فلسطيني، عليه اسرائيل كار مي كند. شايد از سال 2006 تا الان كه باز هم حزب عدالت تركيه روي كار آمده، قطع نشده است.

   

   

  جام نیوز: سران حماس و جهاد اسلامي مثل اسماعيل هنيه و خالد مشعل نظرشان در مورد اردوغان چيست؟

   

  فائز: حماس نظرش صددرصد مثبت است.

   

   

  جام نیوز: محمود عباس چطور؟

   

  فائز: به هرحال محمود عباس به تركيه به عنوان يك كشور نگاه مي كند، اما حماس به تركيه بعنوان يك دوست ايدئولوژيك نگاه مي كند، چونكه اردوغان و حزب عدالت از اخوان المسلمين جهان هستند و حماس هم همينطور است و بخاطر همين، آنها خودشان را جزو اين بدنه بزرگ مي دانند.

   

   

  جام نیوز: سران حماس خودشان را به دولت تركيه نزديكتر مي دانند يا ايران؟

   

  فائز: من نظر خودم را مي گويم: حماس يك جنبش سياسي است نه ايدوئولوژيك. بخاطر همين از لحاظ فكري ـ ايدئولوژي به اردوغان، حزب عدالت و اخوان مصر نزديكترند. اما حماس مي داند كه ايران از مسئله فلسطين حذف شود، نقش آن قابل جبران نخواهد بود و حماس دقيقا اين را مي داند. البته جهاد اسلامي با حماس فرق مي كند.

   

   

  جام نیوز: پس چرا دو سال پيش و سال گذشته اسماعيل هنيه پرچم ارتش معارض سوريه را بدست گرفت؟

   

  فائز: من در مورد پرچم يك نظر خاصي دارم. حماس در اينكه در موضوع سوريه اشتباه كرده يا نكرده خودشان نيز اختلاف نظر دارند.

  اما نظر من اين است كه حماس در موضوع سوريه اشتباه نكرده، ولي روشن عمل نكرده است.

   

  وقتي شما روشن عمل نكردي، به ديگران اجازه تحريف را داده اي، بخاطر همين موقعي كه حماس موضعش را در مورد سوريه روشن نكرد، به ديگران اين اجازه را داد كه موضعش را تحريف كنند.

  يعني من خودم از رهبران حماس نشنيدم كه دعوتی عليه رژيم اسد داشته باشند. يعني سوري ها يا فلسطيني ها را دعوت به جنگ عليه اسد كرده باشند. يا من نشنيدم كه گفته باشند كه اين رژيم بايد برود، رژيم اسد بايد سقوط كند يا اين رژيم بايد محو بشود.

   

  موضع حماس در سوريه برآمده از دو چيز است:

  1ـ  اخوان المسلمين در منطقه با مركزيت مصر در حال پيروز شدن است و حماس هم جزو آنهاست.

  2ـ رژيم سوريه مساحت آزادي به حماس نداد. موقعي كه من به شما بگويم «يا با من هستي يا با دشمن من» پس من به شما دو گزينه دادم، اما من مي توانم به شما بگويم كه «دشمن من نباش» و شما بر اساس اين جمله كار مي كني و اين يك ميدان بزرگ براي شماست كه مي تواني در اين ميدان بزرگ كار كني اما رژيم سوريه از حماس خواست كه بگويد رژيم سوريه حق دارد، اما حماس مي ديد كه رژيم سوريه دارد مردم را مي كشد. قضیه از اينجا شروع شده است.

   

  به نظر من موضوع سوريه به ايران خيلي ربط دارد. موقعي كه ايران وارد قضيه سوريه شد، فشار رژيم سوريه به حماس باعث شد كه حماس سوريه را ترك كرد و به لبنان رفت، ولي قاهره نرفت. ايران اينجا وارد شده و گفت حماس اشتباه استراتژيكي انجام داد كه سوريه را ترك كرد، حتي اگر شما اين رژيم را قبول نداشته باشيد، موقعي كه پايتخت سوريه را ترك كردي اين يك موضع سياسي شد.

   

   

  جام نیوز: بنظر شما آيا حماس با همكاري نكردن با ايران و سوريه در موضوع سوريه دچار اشتباه استراتژيك نشد؟

   

  فائز: به نظر من حماس مي توانست بهتر عمل کند.

   

   

  جام نیوز: جهاد اسلامي چطور؟

   

  فائز: جهاد اسلامي هنوز در سوريه است، موضعش علني نشده است.

  من كساني را در سوريه مي شناسم كه تا پيش از رفتن حماس از سوريه، با اين گروه همكاري مي كردند؛ ولي با اين كار حماس، از اين گروه جدا شدند و به معارضان رژيم اسد پيوسته و عليه اين رژيم جنگيدند، اما حماس اين كار آنها را تائيد نكرد.

   

   

  جام نیوز: محمد مرسي اولين كشوري كه رفت عربستان بود، اما وقتي براي اجلاس كشورهاي جنبش عدم تعهد وارد ايران شد، فقط يك ساعت ماند و بعد رفت در حاليكه مي توانست در اين سفر باب همكاري با ايران بگشايد كه تمام منطقه را نجات دهد، حال چرا عربستان بر ضد مرسي كار كرد؟

   

  فائز: بحث مصر و عربستان يك بحث استراتژيكي است. ما مي دانيم كه اخوان المسلمين كه در مصر سركار آمدند، همزمان بودند با سركار آمدن "راشد الغنوشي" و اخوان المسلمين در ليبي و فعاليت زياد اخوان المسلمين در سوريه.

   

  ترس عربستان از اين پرونده دو جهت داشت:

  1ـ ترس از مشروعيت اخوان المسلمين

  2ـ ترس از مرجعيت اخوان المسلمين

  مي دانيم كه عربستان مدعي مرجعيت سني هاي جهان است و می گوید كه مكه پيش ماست ـ البته مكه مال سعودي ها نيست و مال همه مسلمانان است ـ  ولي خودش عمل مي كند، سياست را خودش طراحي مي كند، بر اساس اينكه من مرجع سني هاي جهان هستم و حامي سني ها هستم، در مقابل ايران كه مرجع شيعيان جهان است.

   

  موقعي كه يك جنبش بزرگ مثل اخوان از يك كشور به كشور ديگر در حال انتقال و حركت است، عربستان براي چه چيز بايد بترسد؟ براي اينكه با پيروزي اخوان المسلمين مشروعيت و مرجعيت خود را از دست مي دهد و اخوان المسلمين بعنوان مرجع سني هاي جهان خواهد شد.

   

   

  جام نیوز: يعني مرجع سياسي آنها اخوان و مرجع فقهي آنها الازهر خواهد بود…

   

  فائز: احسنت. الازهر خيلي قوي خواهد شد. مشروعيت ديني و مرجعیت سیاسی اخوان المسلمين قوي مي شود. و اخوان المسلمين در قضاياي موثر خيلي از عربستان بهتر است، مثلا در قضيه فلسطين اخوان المسلمين موضعشان خيلي بهتر از عربستان است.

   

   

  جام نیوز: اگر موضع اخوان المسلمين بهتر است چرا وقتي مرسي سر كار آمد، مرز رفح را باز نكرد؟

   

  فائز: رفح را باز نكرد، ولي كل اين چيزهايي كه الان در غزه است، همان موقع رفت. مرز رفح بسته بود، ولي زيرگذرهاي رفح باز بود لذا حماس الان مي گويد من موشك مي سازم؛ علمش از ايران و موادش از مصر.

   

  بخاطر همين عربستان بر اساس این كه جنبش اخوان المسلمين بايد حذف شود حرکت کرد و می گوید مرجعيت اصلي جهان سني من هستم. البته اين ترك ها كه بعنوان يك كشور سني است با اخوان المسلمين است، اگر در مصر مرسي ماند با اردوغان خيلي دوست شدند، آن وقت با عربستان خداحافظ کردند.

   

   

  جام نیوز: عربستان با همكاري چه كشوري توانست مرسي را زمين بزند؟

   

  فائز: اسرائيل در اين قضيه شركت داشت، اما نه بطور مستقيم و اين امارات بود كه بطور مستقيم در اين قضيه شركت داشت.

   

   

  جام نیوز: موضع قطر چگونه بود؟

   

  فائز: قطر برعكس و صددرصد با مجموعه اخوان المسلمين است.

   

   

  جام نیوز: قبول داريد عربستان اشتباه كرد؟ چرا كه مصر، ليبي، تونس و فلسطين هر چند كه مرجع ديني و سياسي جهان اهل سنت مي شدند، اما باز هم محتاج پول عربستان بودند؟

   

  فائز: خیر

   

   

  جام نیوز: يعني تركيه تامينشان مي كرد؟

   

  فائز: تركيه و قطر آنها را تامين مي كردند.

  قطر از لحاظ مساحت يك كشور كوچكي است ولي از لحاظ اقتصاد يك كشور مهم است.

   

   

  جام نیوز: قرضاوي هم در كشور قطر بود

   

  فائز: قرضاوي بيش از آنكه يك مرجع ديني باشد، يك متفكر ديني ـ سياسي است. قطري ها از وجود قرضاوي در مسئله مرسي استفاده مي كردند براي اينكه مردم مصر بيايند توي خيابان و عليه حسني مبارك تظاهرات كنند، ولي موقعي كه السيسي آمد، قرضاوي شروع به ايراد سخنراني هاي تند عليه السيسي كرد و اين باعث جنگ داخلي در مصر مي شد، لذا قطر به قرضاوي گفت ساكت شود.

  ما دنبال جنگ داخلي در مصر نيستيم، ما دنبال ماندن اخوان المسلمين بعنوان يك اهرم موثر در مصر هستيم.

   

  عربستان علنا گفته كه من 7 تا 8 ميليارد ريال (عربستان) به اقتصاد مصر كمك كردم، ولي من به شما مي گويم پولي كه عربستان در مصر خرج كرده شايد به 50 ميليارد ريال برسد و ارتش به صحنه برمي گردد تا دوباره قدرت را به دست بگيرد و اين كه ارتش بيايد و قدرت را بدست بگيرد، اين بدان معناست كه احزاب سياسي مصر ديگر تاثيری ندارند و هرچه كه عربستان مي گويد همان خواهد شد و اين آقاي السيسي ديروز پريروز در رياض رفتارش را ديديدم كه چطور بود. مصر كشور بزرگي در جهان عرب است، ما ديديم كه السيسي به عربستان رفته و دست پادشاه عربستان را بوسيد. به نظر مردم كشورهاي عربي، اين مصر ديگر آن مصر بزرگ نيست. آن مصري كه جمال عبدالناصر را داشت، مصري كه مقابل اسرائيل بود، مصري كه در معادلات موثر بود،‌ اين مصر ديگر آن مصر نيست و الان مصر در مشت عربستان است. البته منظور حكومت مصر است نه مردم مصر. چون مردم مصر اين چيزها را قبول ندارند.

   

   

  جام نیوز: به نظر شما اخوان المسلمين و مرسي دوباره به صحنه قدرت مصر بر مي گردند؟

   

  فائز: به نظر من حذف كلي اخوان از صحنه سياسي مصر غيرممكن است، چرا كه از گروههاي موثر در مصر هستند شايد الان در صحنه سياسي و نظامي از آنها اثري نباشد، ولي پايگاه قدرتمند اجتماعي در جامعه مصر دارند و تجربه تاريخي بزرگي دارند.

   

  به نظرمن السيسي چه الان، چه بعدا به يك نقطه رسیده است که اخوان المسلمين بايد جزو مصر جديد باشد و كم كم به اين سمت برود. در جنگ اخير غزه چهره واقعي مصر جديد را ديديم. الان مذاكره كننده فلسطيني كه در مصر است مي گويد اگر ما مستقيما با اسرائيل مذاكره كنيم بهتر است تا اينكه مصر ميانجي گری کند.

   

   

  جام نیوز: موضع ايران در رابطه با فلسطين و كشورهاي منطقه سالم و صادق است. در قضيه فلسطين، اينها چطور مي خواهند قضيه فلسطين را به آرامش برسانند؟ يعني مصر، عربستان و امارات مي خواهند اين سناريويي كه الان هست و مي خواهند مردم نوار غزه را بيرون كنند و مردم كرانه باختري را هم بيرون كنند و به صحراي سينا ببرند و مصر هم يک قسمتي از كشورش را به مردم آواره فلسطين بدهد تا كشور اسلامي فلسطين تشكيل شود و سرزمين و كشور فلسطين براي اسرائيل باشد، دنبال اين هستند يا دنبال يك سناريوي ديگری بدهد هستند؟

   

  فائز: من مي توانم بگويم كه عربستان يك نظر كامل، روشن و واضح راجع به قضيه فلسطين دارد. آن اينطور است كه عربستان الان دنبال ايجاد يك محور متشكل از عربستان، مصر، امارات، محمود عباس، اردن و مراكش است.

  اين محور در مقابل محور مقاومت در تمام سطوح است، چرا كه محور مقاومت شامل مقاومت نظامي، مقاومت سياسي، مقاومت مردمي است كه در اين محور مقابل، ايران، تشكيلات مسلح فلسطيني، حماس، جهاد اسلامي و ساير گروهها) هستند.

   

   

  جام نیوز: سوريه چطور؟

   

  فائز: سوريه جزو اين محور است و ايران دوست دارد سوريه باشد، ولي در حال حاضر بخاطر وضعيتش آن تاثير را ندارد.

   

   

  جام نیوز: و حزب الله؟

   

  فائز: وقتي مي گويم ايران، يعني حزب الله. حزب الله ستون اصلي اين محور را تشكيل مي دهد.

  و برخي كشورهاي خليج (فارس) مانند قطر كه نقش مهمي در اين محور دارد.

   

   

  جام نیوز: الان قطر به ايران نزديكتر است يا عربستان؟

   

  فائز: به ايران.

  امير قطر آخرين باري كه به عربستان رفت صراحتا به خادم الحرمين گفت: شما بياييد با قاطعيت اعلام کنید. اگه شما نمي خواهيد ببينيد كه ايران و حزب الله و حماس در غزه حرف اول را مي زنند، ما اين را داريم مي بينيم، اگر شما نمي خواهيد ببينيد كه سوريه جزو مقاومت بود، ما داريم می بينيم، اگر نمي خواهي ببيني كه ايران الان در سطح منطقه كشوري موثر و تقريبا حرف اول را مي زند ما اين را مي بينيم بيا اينها را ببين و بيا مصر را بعنوان يك كشور موثر و بزرگ احيا كن، در آن تغيير ايجاد كن، تا اينكه به سمت منافع فلسطين برود. اين را علنا امير قطر به پادشاه عربستان گفت.

   

  معمولا هيچ كس ـ خصوصا كشورهاي عربي خليج فارس ـ جرأت ندارند با پادشاه عربستان اينطور صحبت كنند ولي امير جدید قطر چون جوان است اين جرأت را داشت و صحبت كرد.

   

  ولي من فكر مي كنم بواسطه آنچه در غزه گذشت، مي شود در سه سطح صحبت كنيم:

   

  1 ـ در وهله اول خود فلسطيني ها در داخل فلسطين.

  ما الان در قاهره يك تيم مذاكره كننده داريم، اين معنايش چيست؟

  اينكه حماس، تشكيلات خودگردان، جهاد اسلامي و ساير گروهها دور يك ميز بنشينند و يك سخنگو براي اين مذاكرات داشته باشند، اين يعني خداحافظ پيمان اسلو.

  الان آنچه كه روي ميز مذاكره مي كند، اسلحه مقاومت فلسطين است نه فقط آقاي محمود عباس. جهاد اسلامي هست، حماس هم هست.

   

   2ـ در سطح منطقه برنده اول این موضوع محور مقاومت و برنده اصلي ايران است.

   

   

  جام نیوز: آمریکا و اسرائیل هم این را قبول دارند؟

   

  فائز: هر چند آنها اين را دوست ندارند ولي اين يك واقعيت است و آنها می دانند.

  آمريكا، اسرائيل، عرب ها و همه مي دانيم كه برنده و پيروز غزه، ايران است. چونكه ما با اسلحه پيروز شديم و اسلحه يعني ايران. مذاكره خيلي مهم است پولي كه كشورهاي خليج فارس مي دهند خيلي مهم است، ولي حرف اول را اسلحه مي زند.

  بخاطر همين است كه ايران برنده اصلي در منطقه است و حرف "مقام معظم رهبري" راجع به فرستادن اسلحه به كرانه باختري در اين مقطع زماني، خيلي مهم است و اگر اين موضوع محقق شود، اين باعث صدبرابر شدن مشکل برای اسرائیل در موضوع غزه خواهد شد.

   

  چرا كه:

  1 ـ مرز كرانه باختري با اردن تقريبا 4 برابر مرز رفح است.

  2ـ جمعيت مردم در كرانه باختري بيشتر از جمعيت نوار غزه است.

  3ـ كرانه باختري وسيع تر از نوارغزه است.

  4ـ مردم كرانه باختري با چشم خودشان ديدند كه مردم غزه با اسلحه جلوي اسرائيل ايستادند حال چرا ما اين كار را نكنيم.

   

   

  جام نیوز: قبول داريد اسرائيل وقتي كه ديد غزه با حمايت هاي مادي و معنوي ايران مقابل آنها ايستاد وقتي مردم كرانه باختري اين را ببينند و ببينند كه رهبر ايران به صراحت از مسلح شدن كرانه باختري حمايت مي كند، اسرائيل از ترس مسلح شدن كرانه باختري براي پايان دادن به جنگ زودتر به پاي ميز مذاكره خواهد رفت؟

   

  فائز: صددرصد تاثير دارد چرا؟ دو تا علت دارد:

  1ـ اسرائيلي ها خودشان مي گويند كه ما حرف ايران را جدي مي گيريم ـ شما اخبار و تحليل هاي تلويزيون هاي اسرائيل را ببينيد ـ كه مي گويند هميشه حرف ايران را جدي مي گيريم. حرف حزب الله را جدي مي گيريم. حرف القسام (گردان هاي عزالدين قسام) را هم جدي مي گيريم.

   

  اين بدان معنا است اسرائیل این حرفها را سیاسی و تبلیغاتی تلقی نمی کند و يك شخصی مثل مقام معظم رهبري وقتی این مطلب را گفت اين براي آنها بسیار جدي است.

   

  بخاطر همين چيز است كه آنها در ميز مذاكره در محاسبات خودشان خيلي با دقت عمل می کنند. این یک واقعیت است که ایران هژمونی خود را در منطقه ثابت کرده است، چه قبول کنند و چه انکار کنند. من خودم شاید صددرصد با ایران نباشم، ولی وقتی با شما حرف می زنم واقعیت را می گویم. الان در منطقه و موضوع فلسطین، ایران خودش را ثابت کرده است. و در مقابل طرف دیگر خیلی تضعیف شد، عربستان تضعیف شد، خود اسرائیل صددرصد تضعیف شد.

  سوال اصلی این است که طرفی که عربستان و مصر و امارات است برای فلسطین چه حرفی برای گفتن دارد؟ من خودم می گویم: هیچ. هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

   

   

  جام نیوز: این را با تعصب به فلسطینی بودنتان می گوئید یا واقعیت است؟

   

  فائز: واقعیت است. عربستان در موضوع اسرائیل به این نتیجه رسیده است که باید صلح برقرار شود و رابطه با اسرائیلی ها را دنبال می کند.

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=21036

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • ۴هزار تن محصول کلزا از مزارع هرمزگان برداشت می شود
 • سوت آغاز لیگ فوتبال رودان پس 2سال تعطیلی به‌صدا در می‌آید
 • بهره برداری دبستان 6کلاسه والفجر روستای وزیری رودان
 • جوان ۲۵ ساله رودانی، فرشته نجات بیمار نیازمند پیوند شد
 • ازدواج آسان و اسلامی در جامعه و خانواده‌ها فرهنگ‌سازی شود
 • خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرید
 • Untitled-1-Recovered123