رودان نيوز
 • کد خبر : 21365
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 22 آگوست, 2014 - 01:46
 •   

  حسن روحانی: شخصا تیم هسته ای را هدایت می کنم

  رئیس جمهور در اردبیل گفت: مسئله مذاکرات جزو مواردی است که شخصا به طور منظم آن را دنبال می کنم و هرجا لازم باشد این مذاکرات را هدایت می کنم برای اینکه به نتیجه برسیم.   به گزارش رودان نیوز؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست توسعه سرمایه گذاری استان اردبیل به […]

  رئیس جمهور در اردبیل گفت: مسئله مذاکرات جزو مواردی است که شخصا به طور منظم آن را دنبال می کنم و هرجا لازم باشد این مذاکرات را هدایت می کنم برای اینکه به نتیجه برسیم.

   

  به گزارش رودان نیوز؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست توسعه سرمایه گذاری استان اردبیل به ایراد سخنرانی پرداخت.

   

  رئیس‌جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود اظهار کرد: فکر می‌کنم در این مسئله تردید نداشته باشیم که فعالیت اقتصادی به دوش کارآفرینان جامعه باید قرار گیرد، دولت باید زمینه‌های لازم برای حرکت را فراهم بیاورد.

   

  وی افزود: دولت یازدهم در آغاز کار با مشکلات بسیار زیادی مواجه بود، فکر می‌کرد اگر بخواهد تحرک اقتصادی را برای صاحبان سرمایه، صاحب نظر و فکر و کارآفرینان فراهم کند، برای مسئله تورم و رکود باید در قدم نخست فکری بیاندیشد، تورم به گونه‌ای بود که نه تنها هر ماه به یک سرعت رو به افزایش بود بلکه گاهی هر روز و حتی ساعتی شده و تورم افزایش می‌یافت؛ شرایط سختی که قیمت کالا مشخص نبود و قیمت ارز معلوم نبود،‌ اما امسال با برنامه‌ریزی دولت تدبیر و امید تورم به ثبات رسیده است.

   

  حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه وضعیت مشخصی نداشت و وضعیت ابهام در جامعه حاکم بود؛ در این شرایط سرمایه‌گذاری سخت و تاریک به نظر می‌رسید، در وضعیت تاریکی قرار داشتیم درحالی که نیازمند فضای روشن بودیم، در تاریکی سرمایه‌گذاری کردن بسیار سخت است، برای سرمایه‌گذاری جایی روشن و شرایط قابل استحکام لازم است؛ باید آرامش در جامعه حاکم شود تا سرمایه‌گذاری انجام شود. لازم بود فضای اقتصادی کشور را شفاف کنیم تا کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند قدرت پیش‌بینی داشته باشد که عدم قدرت پیش‌بینی یکی از بلایای بسیار بزرگ است.

   

  رئیس جمهور تصریح کرد: عدم اعتماد بسیار مشکل آفرین است، اگر سرمایه‌گذار و کارآفرین نسبت به دولت بی‌اعتماد باشد و نداند که دولت سر حرف خود می‌ایستد، توسعه کشور رقم نخواهد خورد؛ اعتماد و ثبات قابل قبول باید در جامعه و نسبت به دولت و آینده حاکم باشد تا سرمایه‌گذاری در جامعه انجام شود.

   

  وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه از ابتدای آغاز به کار دولت تمام تلاش بر این بود تا در زمینه اقتصادی آرامش و تومانینه به وجود بیاید و در مقررات و احکام و مسیر سرمایه‌گذاری، مسیر روشن و همواری در اختیار کارآفرینان قرار گیرد، اظهار کرد: در زمینه تورم موفقیت ما قابل قبول بود و براساس نظر صاحب‌نظران داخلی و خارجی تورم نقطه به نقطه اکنون 14 درصد است، وعده‌ای که به مردم داده‌ایم در این زمینه عملی شده و حتی در این زمینه جلوتر از وعده‌مان بوده‌ایم.

   

  حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: برخی اقتصاددانان در زمانی که بنده به مردم قول دادم نرخ تورم را به 35 درصد می‌رسانیم، اعتراض کردند که این کار عملی نبوده و بی‌اعتمادی را نسبت به دولت به بار می‌آورد، بنده در جواب آن‌ها گفتم ما در جلسات متعدد این امر را بررسی کرده و وعده بدون کار کارشناسی به مردم نمی‌دهیم؛ قرار ما با مردم در زمان انتخابات همین بود و تاکنون نیز به وعده خود وفادار بوده و امیدوارم تا پایان نیز همینگونه باشد.

   

  وی تصریح کرد: ما به مردم وعده داده بودیم تا تورم 12 ماهه را به 35 درصد می‌رسانیم که این امر هم محقق شد، حتی نرخ این تورم به 34 درصد رسید و نیز این وعده را دادیم که در اسفندماه امسال نرخ تورم به 25 درصد می‌رسد درحالی که این نرخ براساس وعده‌ای که داده‌ایم به میزان 20 درصد خواهد رسید و حتی پایین‌تر از 20 درصد.

   

  رئیس‌جمهور بیان کرد: نکته مهم دیگر این بود که ما به تعهدات خود در روند کاهش تورم به‌طور محتمل با رسیدن به نرخ تورم تک‌رقمی ادامه می‌دهیم، این را به مردم وعده می‌دهیم که این کار به صورت مستمر ادامه می‌یابد و تا پایان سال 95 عملی می‌شود؛ در زمینه تورم اگر کارآفرینان ما بدانند که روند به روند کاهشی ادامه می‌یابد برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در حوزه‌های مختلف حاضر می‌شوند.

   

  رئیس‌‌جمهور تاکید کرد: البته در کنار مهار تورم، کارفرینان ما بدانند روند به این سمت است یعنی ما تورم را آرام آرام روندش را روند کاهشی خواهیم کرد؛ در شرایط که ما می‌خواهیم از رکود خارج شویم کار بسیار سختی است حتی برخی‌ها در همین وضعیت به من می‌گویند "این تورم را ولش کن بیا به سمت رکود".

   

  وی افزود: دولت کاملاً مراقب است که پایه پولی افزایش پیدا نکند و از دست بردن به خزانه بانک ملی پرهیز می‌کند، البته بالا بردن پایه پولی کار سختی نیست و با یک دستور می‌توان این کار را انجام داد همانطور که قبلی‌ها با یک دستور 40 هزار میلیارد تومان پایه پولی را برای مسکن افزایش دادند، بنابراین استفاده از این روش کار ساده‌ای است اما این دولت معتقد است که چنین اقداماتی مشکل را به طور ریشه‌ای حل و فصل نمی‌کند؛ ما باید کاملا حواسمان جمع باشد حرکت پولی ما کاملا متعادل و حساب شده و مشکل‌آفرین نباشد.

   

  حجت‌الاسلام خاطرنشان کرد: خروج از رکود همراه با کاهش تورم کار بسیار سختی است اما این کار را ما شروع کردیم، همه علائم به ما می‌گوید ما در حد سال گذشته موفقیت داشتیم، به هر حال رشد در سال 91، منهای 6.8 و در سال 92، منهای 1.1 بود، این نشان می‌دهد که حرکت ما به سمت مهار رکود بوده و در توسعه نمی‌توانیم بگوییم رشد داشته‌ایم اما این کاهش را توانستیم در حدی مهار کنیم.

   

  وی با بیان اینکه تمام برنامه‌ریزی ما بر این مبناست که پایان امسال رشد اقتصادی ما مثبت باشد، تاکید کرد: این قدم مهمی بود که لازم بود ما در زمینه اقتصادی برداریم تا شما بتوانید با اعتماد سرمایه‌گذاری کنید.

   

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه امیدواریم قدم به قدم جلو رویم و اعتماد همه کارآفرینان را جلب کنیم و برای آن‌ها این زمینه را هموار کنیم برای اینکه آن‌ها فعالیت خودشان را آغاز کنند، گفت: می‌دانم بسیاری از کارآفرینان عاشق کشورشان هستند و حتی با پول کمتر نسبت به بیرون حاضرند بیایند اینجا فعالیت کنند؛ بسیاری از آن‌ها از داخل و خارج در جلسات توسعه استان‌ها حضور پیدا می‌کنند و انشاءالله این شرایط فراهم می‌شود.

   

  وی افزود: این مسئله اول بود که در زمینه اقتصاد این قدم را برداشتیم، البته بانک‌های ما توانمند نیستند به دلایلی که اینجا دلیل نیاز به توضیح ندارد؛ به هر حال هم معوقات بانکی هست و هم مسائلی بوده است، به هر حال مشکلاتی که در بانک‌ها پیش آمد، قوه قضائیه ناچار شد وارد عمل شود و برخی مدیران بانک‌های ما آن شجاعت مدیریتی که امروز باید داشته باشند را ندارند و با احتیاط حرکت می‌کنند.

   

  حجت‌الاسلام روحانی گفت: به هر حال باید به بانک‌ها کمک کنیم، البته خود دولت هم یکی از همان بدهکاران معوقی است که به بانک‌ها بدهکار است، انشاءالله در این لایحه‌ای که برای خروج از رکود به مجلس دادیم یکی از بخش‌هایش این است که ما بتوانیم بانک‌ها را تقویت کنیم.

   

  وی ادامه داد: بخشی از لایحه خروج از رکود این است پیمانکارهایی که از یک طرف به ما بدهکارند یعنی به دولت بدهکارند، به خاطر همین هم ممنوع‌الخروج شده‌اند، از یک طرف آن‌ها از ما طلبکارند و به بانک بدهکارند، به بانک بدهکارند و از دولت طلبکار، گاهی وقت ممکن است شرایط به گونه‌ای باشد که اصلا طلب آن‌ها از دولت معادل باشد یا بیشتر باشد حالا برای این ما راه‌حل پیدا کردیم که این مسئله در همین لایحه پیش‌بینی کردیم در این راه بتوانیم این معضلات را حل کنیم.

   

  رئیس‌جمهور گفت: در زمینه بانک ما قدم‌های اولیه را برداشتیم باید ادامه دهیم چراکه بانک‌ها باید واسطه باشند برای اینکه سرمایه‌گذاری را انجام دهیم.

   

  وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه مسئله بعدی مد نظر دولت روابط خارجی است، اظهار کرد: روابط خارجی هم در اختیار سرمایه‌گذار کارآفرین نیست، اینکه ما با دنیا گرمیم و فردا سردیم، این روابط خارجی باید از یک چارچوبی پیروی کند چارچوبی که همه بدانند این چارچوب چیست؛ اگر ما بخواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم این تعامل باید روشن باشد.

   

  حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه یکی از اصول این دولت تعامل سازنده با دنیاست، گفت: البته در این مسیر رژیم صهیونیستی اصلا بحث دیگری است سر جایش محفوظ، ما اصلا مشروعیتش را به رسمیت نمی‌شناسیم و نامشروع می‌دانیم؛ دولت آمریکا نیز با ما مشکلات فراوانی دارد، همانطور که مقام معظم رهبری هم اشاره فرمودند به هر حال باید تخاصم را بگذارند کنار، اگر قرار است ما با هم تعامل کنیم تعامل با تخاصم جور در نمی‌آید، اما اگر کنار بگذارند آن موقع شرایط عوض می‌شود.

   

  وی افزود: حال اگر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بگذریم ما می‌خواهیم با همه دنیا تعامل سازنده داشته باشیم، این چیزی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید فرمودند؛ پس این تنها تصمیم دولت نیست، تصمیم نظام است، نظام می‌خواهد با تمام کشورها به‌ویژه کشورهای منطقه و به‌ویژه همسایگان تعامل بسیار سازنده‌ای داشته باشد.

   

  رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: انشاءالله شما خواهید دید که این تعامل ما هم با همسایگان و هم با کشورهای قدرتمند، اروپا و غیراروپا بیشتر خواهد شد و آثارش هم امسال انشاءالله مشاهده خواهید کرد، ما سال گذشته در حاشیه اجلاس سازمان شانگهای با بسیاری از کشورها مذاکره و بحث کردیم، قول و قرارهایی هم گذاشتیم به حمدالله به ثمر می‌نشیند و یکی پس از دیگری به مرحله اجرا درمی‌آید؛ شرایط شرایط مناسب‌تری می‌شود، پس در زمینه سیاست خارجی هم ما مصمم به تعامل با دنیا هستیم و این کار را خواهیم کرد.

   

  حجت‌الاسلام روحانی در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، گفت: در مسئله هسته‌ای که معضلاتی را به خاطر تحریم‌های غیرقانونی ایجاد کرده بخشی از آن در کوتاه‌مدت از آن عبور کردیم، یعنی تحریم الان برداشته نشده است، ما هنوز در تحریم هستیم اما در عین حال در بعضی از بخش‌ها توانسته‌ایم پایه‌های این تحریم را سست کنیم.

   

  وی افزود: شما امروز می‌دانید که در مسئله کشتیرانی، بیمه، خودرو، پتروشیمی، هواپیمایی، قطعات و موتور شرایط ما فرق کرده است، در زمینه بانکی نیز شرایط ما نسبت به گذشته بسیار تغییر یافته است؛ نمی‌خواهم بگویم تحریم‌ها نسبت به بانک لغو شده اما در عین حال با یک سال گذشته بسیار متفاوت است و ما این راه را ادامه دهیم و در مسیری که باید جلو برویم، خواهیم رفت و پیرامون آنچه سهم ما در بحث هسته‌ای هست مذاکرات جدی انجام می‌دهیم، همچنین برای این کار بهترین کارشناسان را مامور می‌کنیم.

   

  رئیس‌جمهور تاکید کرد: شما بدانید افرادی که در زمینه هسته‌ای با دنیا در حال مذاکره هستند، جزء بهترین کارشناسان دیپلماتیک کشور هستند، در این زمینه تردیدی نداشته باشید و من این افراد را با حساب انتخاب کردم و مسئولیت به آن‌ها دادم؛‌ مسئله مذاکرات جزو مواردی است که خودم شخصا به طور منظم آن را دنبال می‌کنم و هرجا لازم باشد این مذاکرات را هدایت می‌کنم برای اینکه به نتیجه برسیم؛ ما خودمان کاملا در این زمینه فعال بوده و خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات هستیم.

   

  وی ادامه داد: این روشن است که هر کشوری که با خارجی‌ها مذاکره می‌کند باید کاملا حواسش جمع باشد برای اینکه منافع ملی خود و حقوق مردم خود را مدنظرش باشد، جای تردید نیست؛ من همان قولی که در انتخابات دادم یعنی "سانتریفیوژ بچرخد و زندگی مردم هم بچرخد هر دو با هم" انشاءالله این کار عملی می‌شود.

   

  حجت الاسلام روحانی تاکید کرد: هم حقوق هسته‌ای‌مان را به حول و قوه الهی حفظ خواهیم کرد و هم کاری می‌کنیم تحریم‌های نابه‌جا را از پیش روی مسیر حرکتی‌مان برداریم، قدم‌هایمان در این زمینه جدی و استوار است؛ تاکنون هم شاهد این بودیم که موفقیت‌های خوبی را به دست آوردیم البته هنوز راه زیادی پیش رو داریم.

   

  وی اظهار کرد: امیدواریم در آینده بتوانیم این معضلات را از پیش روی‌مان برداریم، اگر طرف مذاکره‌کننده ما هم همان اراده را داشته باشد من مطمئن هستم که به نتیجه می‌رسیم.

   

  رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: تحریم به نفع کسی نیست؛ این را نه اینکه بنده به شما بگویم بلکه بسیاری از سران اروپا و آسیا و کشورهای بسیار مهم در مذاکرات به صراحت گفته‌اند که ما همه از این تحریم‌ ضرر کرده‌ایم و به ما هم تحمیل شده است. بنده به بعضی از سران کشورها گفته‌ام که این تحریم‌ها غیر انسانی بوده آن‌ها هم قبول کردند حتی یکی از مقامات بالای اروپایی تندتر از من بیان کرد و گفت این تحریم کاملا ضد بشریت است، یعنی خیلی لحن تندتر از صحبت‌های من در پاسخ به حرف‌های بنده به کار برد بنابراین تحریم به نفع کسی نبوده و تحریم به ضرر است.

   

  وی تاکید کرد: امروز برای دنیا روشن شده که ما در زمینه هسته‌ای شفاف و به دنبال فعالیت‌های صلح‌آمیز هستیم؛ بنابراین در این زمینه هم بنده به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران اطمیان می‌دهم دولت در این زمینه با جدیت قدم‌های درست و استوارش را بردارد.

   

  حجت‌الاسلام روحانی افزود: یکسری از کارها زیربنایی است، فرض کنید در استان اردبیل مسئله راه‌آهن را بیایید سرمایه‌گذاری کنید، شما نیایید ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم چون این کار زیربنایی را برای استان لازم می‌دانیم، به هر حال باید راه‌آهن میانه به اردبیل برسد و این راه‌آهن ادامه پیدا کند، البته به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و فاینانس نیاز داریم که ما این کار را به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

  منبع: تسنیم

  لینک کوتاه به مطلب : http://www.roodannews.ir/?p=21365

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • برگزاری محفل قرآنی با تلاوت«حامد علیزاده» در رودان
 • زنده گیری یک قلاده خرس سیاه در رودان
 • صنایع بزرگ مستقر در هرمزگان حساب‌های خود را به بانک‌های استان منتقل کنند
 • سفر استاندار به رودان| از ماشنگی رودخانه تا ناصر آباد جغین زیر ذره بین مهدی دوستی + عکس
 • وقف یک واحد تجاری در شهرستان رودان
 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • Untitled-1-Recovered123