رودان نيوز
 • کد خبر : 23153
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 سپتامبر, 2014 - 03:08
 •   

  تجربه جالب ضرغامی از خرید روسری / تامین نیمی از بودجه ۱۰۰۰ میلیاردی صداوسیما با پخش تبلیغات

  سید عزت ‌الله ضرغامی که در مراسم افتتاح نمایشگاه و جشنواره بزرگ نوشت‌افزار، لوازم مدرسه و پوشاک بانوان با عنوان «بازباران» حاضر بود درخصوص تجربه سخت خرید یک روسری از میدان هفت تیر گفت: روز پنج شنبه برای خرید یک روسری با خانواده به میدان هفت تیر رفتیم. به دنبال یک روسری شکیل و مناسب […]

  سید عزت ‌الله ضرغامی که در مراسم افتتاح نمایشگاه و جشنواره بزرگ نوشت‌افزار، لوازم مدرسه و پوشاک بانوان با عنوان «بازباران» حاضر بود درخصوص تجربه سخت خرید یک روسری از میدان هفت تیر گفت: روز پنج شنبه برای خرید یک روسری با خانواده به میدان هفت تیر رفتیم. به دنبال یک روسری شکیل و مناسب برای مراسم عروسی بودیم. قیمت‌هایی که آنجا دیدیم هر روسری در میدان هفت تیر و نه در جایی که خیلی سطح بالاست، ۳۰۰ هزار تومان بود! نخریدیم سراغ طرح دیگری از روسری‌ها رفتیم که قیمت آن‌ها ۹۰ هزار تومان و مناسب‌تر بود اما وقتی از نزدیک این روسری را مشاهده کردیم به گونه‌ای بود که وقتی شما سر می‌کنید موهای جلو و عقب سر را نمی‌پوشاند! وقتی خانواده‌ها به این فروشگاه‌ها می‌آیند وقتی ۳۰۰ هزار تومان ندارند مجبور می‌شوند لباس‌های نامناسب و کوتاه را خریداری کنند.

  ۳۵ سال دیر به فکر افتادیم

  ضرغامی با اشاره به نمایشگاه و جشنواره بزرگ نوشت‌افزار، لوازم مدرسه و پوشاک بانوان، گفت: شاید ما ۳۵ سال دیر این حرکت را راه‌اندازی کردیم؛ شاید اگر این نگاه در سال‌های اول انقلاب بود، نابسامانی‌های فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی به وجود نمی‌آمد.

  رییس سازمان صداوسیما در نمایشگاه جشنواره نوشت‌افزار، لوازم مدرسه و پوشاک بانوان (باز باران) در توضیحاتی با تاکید بر اهمیت برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها، مطرح کرد: این کار جهادی است و اینکه شهرداری تهران، در کنار سایر اقدامات خوبی که انجام می‌دهد، به گونه‌ای بانی این کار شده است، نشان‌دهنده‌ی اهمیت مساله است.

  او در عین حال با اعتقاد بر اینکه شاید در این خصوص ۳۵ سال دیر به فکر افتادیم، گفت: شاید اگر این نگاه، از سال‌های اول انقلاب وجود داشت، نابسامانی‌های فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی به وجود نمی‌آمد. اهمیت اقدامی که امروز صورت می‌گیرد، مهم است و امسال با گستردگی بسیار زیادی رو به رو بود.

  ضرغامی همچنین در توضیحاتی درخصوص اهمیت فرهنگ در کشور گفت: فرمایشات رهبری مشحون از توجه دادن به اصل فرهنگ است. فرهنگ، هویت کشور است، فرهنگ و ارزش‌های آن به تعبیر رهبری روح حاکم بر هویت یک ملت است. منتها این فرهنگ، یک باطن و یک محتوا و یک ظاهر و قالب دارد و این دو از هم جدا نیستند. فرم و محتوا همان‌طور که در هنر مهم است، در قالب نیز اهمیت دارد؛ بنابراین در حوزه‌ی فرهنگ، هرچقدر اصل فرهنگ اهمیت دارد، ظاهر و قالب فرهنگ هم از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مصادیق آن نیز لباس و پوشاک است که در این خصوص آسیب‌شناسی زیادی صورت گرفته است.

  وی در ادامه در توضیحاتی گفت: معمولا ما وقتی مشکلی در جامعه به وجود می‌آید، فورا همدیگر و دستگاه‌های فرهنگی را متهم می‌کنیم اما چیزی از آن برنمی‌آید. در طول یکی – دو سال اخیر نگاه عالمانه‌ای شده است و علل گرایش به بدحجابی در جامعه بررسی شده است. استاد مطهری علل گرایش به مادی‌گری را نوشتند و امروز هم بهترین الگو و مدل برای ارزیابی آسیب‌های فکری و عقیدتی، همین مدلی است که شهید مطهری انتخاب کردند. ایشان در ابتدا گرایش به مارکسیسم را تشریح کرد که وقتی علل خوب تشریح شود، راه‌حل‌هایش هم به دنبالش پیدا می‌شود.

  برای کشورمان بد است خانمی نتواند لباس مناسبی پیدا کند

  او با بیان اینکه بدون تردید یکی از علل اصلی بروز بدحجابی در جامعه، عدم عرضه مناسب پوشاک برای بانوان و آقایان است، گفت: تردیدی در این نیست؛ یعنی لباسی که ارزان باشد و در حد خودش شیک باشد و چارچوب‌ و قالب اسلامی داشته باشد، پیدا نمی‌شود و اصلا یک چنین کالایی کیمیا شده است.

  رییس سازمان صداوسیما با بیان اینکه گزارشی را درخصوص لباس و پوشاک به اعضای دولت ارائه داده است، گفت: وقتی در دولت این گزارش را ارائه دادم، فکر نمی‌کردم تا این حد مرا همراهی کنند و حتی خود رییس‌جمهور نسبت به این مساله ابراز حمایت کردند و تذکرات اساسی نسبت به ۴ – ۵ اعضای دولت دادند. طبق فرمایشات رییس جمهور برای کشور ما و برای جمهوری اسلامی خیلی بد است که خانمی نتواند لباس مناسبی برای خودش پیدا کند یا برای پیدا کردن باید خیلی به زحمت بیفتد.

  ضرغامی گفت: مردم ما فرهنگی‌اند، شما به الان نگاه نکنید، به ۱۰ سال قبل نگاه کنید که این مانتوهای کوتاه و تنگ نبود و عرف جامعه نبود و جامعه آن را پس می‌زد. مردم وقتی به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و می‌بینند لباس مناسب عرضه نمی‌شود، مجبور به پوشیدن لباس‌های نامناسب می‌شوند. اول از همه دخترخانمی که یک مدل لباس نامناسب را می‌پوشد، مادرش به دلیل اینکه برجستگی‌های بدنش نمایان است، ناراحت می‌شود. وقتی می‌گویند سایز بزرگتر از این لباس را ندارید، فروشنده می‌گوید سایز بزرگتر هم همین است.

  وقتی خریدار می‌گوید مدل دیگری بده، مدل دیگر هم همین است. در انتها دختر بچه می‌گوید مادر مشکلی نیست، دوستان دیگر من نیز همین مدل را می‌پوشند. اشکالی ندارد آن‌ها هم خانواده خوبی هستند. در حالی که مادر سرش را تکان می‌دهد و برایش سخت است ولی دفعه دوم و سوم برایش عادی می‌شود و متأسفانه می‌بینیم به علت بی‌توجهی ما مسئولان، همه سطح جامعه به لحاظ پوششی به سمتی رفته است که در واقع این نوع پوشش اثرگذاشته است. در این زمینه بی‌توجهی کرده‌ایم. از خود من تا همین کسانی که به نوعی مسئولیت داشتند، باید به درگاه پرورگار استغفار کنیم.

  رییس سازمان صداوسیما با بیان اینکه پوشش و لباس مناسب، مطالبه‌ی جوانان از ماست، گفت: معمولا گفته می‌شود ما به عنوان مسئول توقع‌مان این است که مثلا چرا جوان‌ها این‌طور شده‌اند، چرا فرهنگ ظاهری‌شان تغییر کرده است اما عکس این مسئله است. آن‌ها باید از ما مطالبه داشته باشند. آن‌ها مسئولان حاکمیتی را به چالش دعوت کنند که شما این کار را برای ما کردید، ما نمی‌خواستیم این مدل لباس‌ها را بپوشیم. شما چرا در اختیار ما نگذاشتید؟

  تحقیقات ضرغامی از میزان عرضه ساپورت و … در فروشگاه‌ها

  ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود در این مراسم یافته‌های آخرین نظرسنجی که در سطح ملی درخصوص حجاب که در تاریخ ۲۵ / ۵ / ۹۳ صورت گرفته و هنوز نتیجه‌ی آن را در جایی اعلام نکرده است، مطرح کرد.

  وی گفت: ۸۰ و یک دهم درصد پاسخگویان افراد ۱۵ سال به بالا در سطح ملی هستند که در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند خیلی زیاد و زیاد به حجاب چادر، مانتو، روسری برای بانوان اعتقاد دارند. این در حالی است که ۱۶ و نیم درصد کمتر به حجاب اعتقاد دارند. همچنین ۳ و ۲ دهم درصد نیز اصلا اعتقادی به حجاب ندارند.

  ضرغامی در ادامه تأکید کرد: این ارقام برای ۱۰ سال پیش نیست و برای حال حاضر است.

  وی همچنین مطرح کرد: ۸۵ درصد از پاسخگویان به پرسشی درباره عرضه انواع لباس‌ در فروشگاه‌ها اعلام کرده‌اند که ساپورت ۸۷ و نیم درصد، شلوار استرج ۸۳ و ۶ دهم درصد، مانتوهای جلوباز ۸۲ درصد، لباس‌های مجلسی غیرپوشیده ۸۰ و ۴ دهم درصد در حد خیلی زیاد و زیاد عرضه می‌شود. یافته‌های بعدی پیشنهاد مردم برای حل این مشکل، تولید لباس‌های مناسب و پوشیده، نظارت بر تولید و عرضه لباس‌ها در پوشاک زنانه و برخورد با متخلفان و همچنین عرضه لباس پوشیده با قیمت ارزان بوده است.

  وی افزود: همین سوال‌ها را نیز درخصوص پوشاک مردان داشته‌ایم که ۹۲ و ۲ دهم درصد گفته‌اند مردها هم باید با پوشش و ظاهر مناسب در جامعه حاضر شوند.

  ضرغامی در بخش دیگری از این مراسم گفت: امروز بعد از این همه تلاشی که دشمن انجام داده و با قصد سوداگرانه بوده است، خیلی‌ها به سبب کسب سود بیشتر پارچه کمتری مصرف کرده‌اند تا ارزان‌تر برایشان دربیاید و در اختیار جوانان ما گذاشته‌اند که این خیلی ساده‌اندیشی است. بدون تردید برنامه‌ریزی‌های دشمن در همه عرصه‌ها این است که بتواند این‌ فرهنگ و هویت و اعتقاد را از ما بگیرد؛ بنابراین در علل گرایش بدحجابی مهمترین عامل نبود لباس مناسب در فروشگاه‌هاست. مردم چقدر باید بگردند و چقدر باید پول در جیب‌شان باشد که بتوانند لباس مناسب تهیه‌ کنند. اگر از من می‌پرسید، می‌گویم که کشور باید مستقیم یارانه بدهد. در دولت این بحث را مطرح کردم و آقای روحانی نیز این نظر را قبول دارد.

  تامین نیمی از بودجه ۱۰۰۰ میلیاردی صداوسیما با پخش تبلیغات

  وی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی شبکه بازار گفت: زمانی که شبکه بازار راه‌اندازی شد به برنامه‌سازان‌مان اعلام کردیم فروشگاه‌های عرضه چادر را تبلیغ کنند. به تمام خانم‌های مسئول سازمان مأموریت دادیم که تمام این مغازه‌ها و بورس چادر را دربیاورند و شروع به تبلیغات چادرهای ارزان کردیم. اما وقتی این چادرهای ارزان را دیدیم به این نکته پی بردیم که واقعا کیفیت بدی دارند و با یک بار شستن رنگ و رویشان می‌رود. زمانی که خواستیم سراغ جنس مناسب‌تری برویم، قیمت آن‌ها خدا‌تومان بود و به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم این چادرها را با این قیمت بالا تبلیغ کنیم، وقتی خانواده‌ها ندارند و نمی‌توانند خریداری کنند، چکار کنند؟

  ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه ما بحث فرهنگی عرضه لباس مناسب را پیگیری می‌کنیم تا در صداوسیما عملیاتی کنیم، بیان کرد: با همه‌ی وجود، از این مقوله حمایت و پشتیبانی می‌کنیم و هر گونه تبلیغی را می‌پذیریم. قیمت هر تبلیغ در صداوسیما گران است و خودمان اعتراف می‌کنیم که یک کالای معمولی نمی‌تواند تبلیغ زیادی در تلویزیون انجام دهد، به خاطر اینکه ما باید سالانه نیمی از بودجه صداوسیما که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است را بر اساس تکلیف دولت از طریق همین تبلیغ‌ها تامین کنیم، بنابراین آگهی بازرگانی پخش می‌کنیم.

  می‌گویند صداوسیما خانم‌های که در انتخابات نشان می‌دهد را در طول سال هم نشان دهد!

  رییس سازمان صداوسیما در بخش دیگری از این مراسم گفت: تعجب می‌کنم بعضی از بزرگان می‌گویند خوب است صداوسیما همان خانم‌هایی که در طول انتخابات نشان می‌دهد بقیه ایام نیز نشان دهد.

  وی اضافه کرد: خب این روشن است. ما اگر در انتخابات همه را نشان ندهیم به هم‌وطنان‌مان ظلم کرده‌ایم. در حالی که به دنیا می‌گوییم همه مردم با هر تفاوت، سلیقه و فرهنگی که دارند پشتوانه نظامند، در انتخابات شرکت می‌کنند و در راهپیمایی‌ها هم حضور دارند. استکبار حاضر است به ما پول بدهد اگر چند نفر که لباس مناسب ندارند را پخش نکنیم و بگوییم این انقلاب و مردمش یک عده آدم‌های معدودی هستند که حجاب سفت و سخت دارند. اما اگر در طول سال بدحجابی نشان نمی‌دهیم، آن هم کار درستی است. اگر بخواهیم تأکید کنیم پس وظیفه الگوسازی رسانه ملی چه می‌شود؟ هر چند خیلی‌ها گفته‌اند دیگر این حجاب در جامعه وجود ندارد و شما از جامعه جدا می‌افتید.

  ضرغامی همچنین در ادامه مطالب خود تصریح کرد: اگر مردم گفتند چرا لباس‌ها این‌گونه است اول از همه باید من جواب بدهم، دولت جواب بدهد، مجلس جواب بدهد و همه دستگاه‌ها باید جواب بدهند که آیا ما در اختیار مردم لباس ارزان و مناسب گذاشته‌ایم و آن‌ها نخریدند؟

  رییس صداوسیما تأکید کرد: یقین دارم این طرح (طرح نوشت‌افزار‌، لوازم مدرسه و پوشاک بانوان) به یاری خدا موفق و یک تحول بزرگ در حوزه فرهنگی و مردم ایجاد شود.

  ضرغامی در پایان سخنان خود در این مراسم یکی از مشکلات کشور در حوزه مدیریت را مدیریت‌های قرارگاهی تاکتیکی عنوان کرد که برای حل بعضی از مشکلات و آسیب‌ها وجود ندارد و گفت: همه دستگاه‌ها کار خودشان را می‌کنند. در صحنه عملیاتی و کاربردی نیازهایی در جامعه است که باید از توانمندی همه دستگاه‌های کشور استفاده شود. امروز شهرداری تهران این کار را می‌کند و واقعا سپاسگزاری می‌کنیم.

  منبع: ایسنا

  پایگاه خبری و تحلیلی بوتیا


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • بسیج برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی ظرفیت بسیاری دارد
 • همایش اقتدار بسیجیان در رودان + عکس
 • بسیج یعنی باور به مشارکت مردم در نظام جمهوری اسلامی
 • عزت و سروری ملت ها بدون عنصر شهادت امکان پذیرنیست/گاهی از یک خانواده رودانی ۸ نفر در جبهه بودند
 • بسیج مهندسین رودان ۶۰ تن آرد به مناطق زلزله زده فین ارسال می کنند
 • ایمان به خدا و عبور از بن بست ها دو ویژگی مهم بسیج است
 • وقتی که روحیه مطالبه گری در محلات تقویت می شود/ از حل مشکل آب روستایی تا کمک های مومنانه در کمیز رودان
 • آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در رودان
 • تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی ام‌سلمه و مادران اهل‌بیت (ع) به مردم
 • بسیج ماندگارترین جلوه اخلاص و ایستادگی است
 • وقتی که بسیجیان برای محرومیت زدایی به میدان می آیند/ از پیگیری مشکلات تا جلوگیری از طلاق در سکل رودان
 • بسیج سازندگی با هدف جهاد و خدمت در سنگر محرومیت زدایی
 • تبعیت از ولایت فقیه رمز ماندگاری بسیج است
 • مراسم شبی با شهدا در رودان برگزار می‌شود
 • هفتمین یادواره شهدای دهگلکن و کهنشوئیه رودان برگزار می‌شود
 • وقتی بسیج ناجی یک محله می شود/ از ایجاد اشتغال پایدار تا اقدامات موثر جهت کاهش آسیب های اجتماعی
 • وقتی تحول، پویایی و نوآوری محلات توسط خود مردم صورت می گیرد/ از اشتغالی آفرینی تا تهیه جهیزیه و برپایی جشن جهت ترویج ازدواج آسان در برنطین
 • دستگیری عامل شرارت و تیراندازی‌های منجر به جرح در رودان
 • استفاده از توانایی نخبگان برای توسعه کشور امری ضروری است/ بسیجیان مخلص و پای کار در میدان عمل هستند
 • عادی انگاری عامل شیوع کرونا خواهد بود/ وضعیت وخیم کرونا در روستای فاریاب رودان
 • آمادگی 130گروه‌ جهادی رودان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان فین
 • ناپایداری جوی در هرمزگان/ خودداری از نصب چادر در حریم رودخانه‌های فصلی به ویژه در مناطق زلزله زده
 • توزیع بیش از ۳ هزار چادر بین مردم در مناطق زلزله زده/ دو هزار و ۷۵۰ واحد نیازمند نوسازی، بازسازی و تعمیرات هستند
 • 300تبلت سازمان ملل به دانش آموزان هرمزگانی رسید
 • ۳۳ مسجد و امامزاده در هرمزگان خسارت دید
 • برق مناطق زلزله زده هرمزگان به طور کامل وصل شد
 • صرف “ما می توانیم” در دولت سیزدهم
 • ساخت فیلم های “دوشیزه جان” و “ساحل مکران” در هرمزگان
 • ارسال ۲۳۰ تخته چادر از رودان به مناطق زلزله‌زده فین
 • مادر 22ساله رودانی، نجات بخش سه بیمار نيازمند پيوند شد
 • مبارزه با انحراف مهمترین ویژگی امام حسن عسکری (ع)بود
 • امام حسن عسکری (ع) در اخلاق و تحول آفرینی سرآمد بود
 • معیار سنجش مدیران انقلابی، میزان عمل به شاخص های انقلاب است/ بیکاری ۶۹ فرزند شهید در شان هرمزگان نیست
 • امضاء های طلایی باید حذف شود
 • ۴هزار تن محصول کلزا از مزارع هرمزگان برداشت می شود
 • سوت آغاز لیگ فوتبال رودان پس 2سال تعطیلی به‌صدا در می‌آید
 • بهره برداری دبستان 6کلاسه والفجر روستای وزیری رودان
 • جوان ۲۵ ساله رودانی، فرشته نجات بیمار نیازمند پیوند شد
 • ازدواج آسان و اسلامی در جامعه و خانواده‌ها فرهنگ‌سازی شود
 • Untitled-1-Recovered123