رودان نيوز
 • کد خبر : 66743
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 مه, 2015 - 13:05
 •   

  نمی‌توان به قوه قهریه که دستبند و کلت دارد گفت تو هم اجتهاد کن/ آموزش و پرورش باید از دولتی‌ بودن محض خارج شود/ محدود کردن هنر نیست

  رئیس‌جمهور گفت: نمی‌توان به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت دارد گفت تو هم اجتهاد کن، هر کس وظیفه خود را باید انجام دهد، تقویت نظام و اسلام به این است که هر کسی کار خود را انجام دهد. به گزارش رودان نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در سی و یکمین آیین بزرگداشت […]

  رئیس‌جمهور گفت: نمی‌توان به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت دارد گفت تو هم اجتهاد کن، هر کس وظیفه خود را باید انجام دهد، تقویت نظام و اسلام به این است که هر کسی کار خود را انجام دهد.

  به گزارش رودان نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در سی و یکمین آیین بزرگداشت مقام معلم اظهارداشت: ما باید علم را جهانی بیاموزیم حتی در مهارت‌ها باید از دنیا بیاموزیم، ولی پرورش و اخلاق را با آموزش های دینی، اسلامی و فرهنگ ایرانی بیاموزیم.

  وی با بیان اینکه معلمان ممکن است مشکلات معیشتی داشته باشند، تصریح‌کرد: تلاش دولت به عنوان شاگردان آنان این است که در حد توان کمک کند، البته ما حق اعتراض را برای تمام اقشار و اصناف محفوظ دانسته و به رسمیت می شناسیم.

  روحانی، در ادامه به راهپیمایی امسال کارگران اشاره کرد و گفت: شما دیدید امسال برای اولین بار کارگران به خیابان ها آمدند و راهپیمایی کردند که این در گذشته سابقه نداشته است.

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه نور ایمان را باید در دل فرزندان خود بنشانیم و آنها را عالم و متدین کنیم، یادآورشد: معلم به ما علم خواندن و نوشتن و فهم مسایل و راه تحقیق را نشان داد، آنان به ما درس اخلاق و دین آموختند.

  وی با تأکید بر اینکه ترویج و بیان دین به عهده معلمان است، گفت: رسالت شما فهم بهتر دین به فرزندان کشور است.

  روحانی در ادامه گفت: من نسبت به معلمین نیز حق اعتراض را به رسمیت می‌شناسم، ما مشکلات آنان را می‌دانیم و البته آنان نیز مشکلات ما را می دانند.

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه روز معلم برای همه ما روز خاطره است، ادامه داد: این روز برای همه ملت ایران روز افتخار است چون هر آنچه که داریم از معلمین خود داریم.

  روحانی با تأکید بر اینکه همه مردم خاطرات بسیار شیرینی را از اولین کلاس درس و آشنایی با پدر علمی خود دارند، افزود: بسیار مهم است که دانش آموز گوش به زنگ باشد تا چه هنگام که از کلاس درس خلاص شود یا نگاهش به دهان و سخن شیرین معلم باشد و بگوید که خدا کند این کلاس تمام نشود.

  وی افزود: همه معلمان باید معلم آموزشی و پرورشی باشند، نباید این گونه باشد که یک معلم علم بیاموزد و یک معلم، اخلاق آموزش دهد.

  روحانی همچنین گفت: در گذشته به گونه‌ای عمل می‌شد که دانش آموزان نسبت به معلم پرورشی نگاهی همچون یک پلیس یا مامور را داشتند که کیف‌ها را بازرسی می کند، معلوم است که این دیگر معلم نیست، معلم باید جایگاهی داشته باشد که دانش آموز سفره دلش را پهن کند و معلم همچون پدر و یا مادر او را هدایت کند.

  وی با بیان اینکه روز معلم روز خاطره‌ها است به دوران تحصیل خود در دبیرستان و دانشگاه اشاره و تصریح‌کرد: در برخی از کلاس‌ها اساتیدی بودند که نه فقط دانشجویان آن کلاس بلکه دانشجویان سایر کلاس‌ها هم حاضر می‌شدند و هیچ کس نمی‌خواست کلاس درس تمام شود و اگر کلاس به پایان می رسید سی، چهل نفر دور استاد را محاصره و سوال می کردند. به راستی استاد را دوست داشتند.

  روحانی درمورد برگزاری کلاس‌های درس حوزه‌های علمیه نیز گفت: سبک و سیاق کلاس‌های حوزه‌های علمیه فرق می‌کند، هیچ کلاسی از لحاظ عواطف، محبت، نزدیکی و آزادی همچون کلاس های درس حوزه نیست، البته درحال حاضر کمی با گذشته فرق کرده است.

  رئیس‌جمهور ادامه‌داد: شاگرد با استاد بحث جدی می‌کرد که اگر کسی آنها را نمی‌شناخت فکر می‌کرد که آنها در یک سطح هستند، در مقام نقد و حلاجی مسایل علمی کاملا آزاد بودند؛ کلاس‌های درس حوزه با آزادی کامل همراه بود و کسانی که می گویند آزادی تحفه‌ای از غرب است اصلا چنین نیست.

  رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از زمان اسلام تا قرن‌ها پس از آن کشورهای اسلامی مرکز علم و دانش بودند، اضافه‌کرد: بی‌منت علم را در طول قرن‌های متمادی به دنیا صادر کردیم، کتاب دادیم، دانشجو پذیرفتیم و استاد فرستادیم، به هیچ عنوان به فکر انحصار علم نبودیم.

  روحانی افزود: غرب به دنبال انحصار علم است، ایراد غرب این است که به هر دانشی می رسد ابتدا به دنبال انحصار است، دانش را گروگان می گیرند برای سلطه علمی، اقتصادی و حتی بالاتر سلطه سیاسی اما اخلاق ما مسلمانان این گونه نبوده است و علم و دانش را بدون این که به اهرم فشار تبدیل کنیم در اختیار همه گذاشتیم.

  وی با تأکید بر اینکه محدود کردن هنر نیست، مصون کردن هنر است و باید همه تلاش ها برای آموزش و تربیت جوان هایی توانمند ، قدرتمند و مصون متمرکز شود و این بار سنگین بر عهده معلمان و آموزش و پرورش است، گفت: دولت در سالهای ۹۲ و ۹۳ ، به ترتیب ۱۱۲ و ۱۰۷ درصد بودجه آموزش و پرورش را اختصاص داده است.

  روحانی تأکید کرد: دولت در حالی که با کسری بودجه، تحریم ها و کاهش بهای نفت مواجه بوده اما کوشید تا حدامکان نه تنها بودجه مصوب را پرداخت کند بلکه آن رقم را افزایش بدهد.
  وی ادامه داد: اعتبار مصوب آموزش و پرورش در سال ۹۰، ۱۲ هزار میلیارد تومان بود که این رقم امسال به ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین سال ۹۲ بودجه آموزش و پرورش ۱۵ هزار میلیارد تومان بودکه ما عملا ۱۷ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم یعنی ۱۱۲ درصد و سال ۹۳ نیز بودجه مصوب ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که ما عملا ۲۱ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم.

  رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از زمان اسلام تا قرن ها پس از آن کشورهای اسلامی مرکز علم و دانش بودند، اضافه کرد: بی منت علم را در طول قرن های متمادی به دنیا صادر کردیم، کتاب دادیم، دانشجو پذیرفتیم و استاد فرستادیم، به هیچ عنوان به فکر انحصار علم نبودیم.

  روحانی افزود: غرب به دنبال انحصار علم است، ایراد غرب این است که به هر دانشی می رسد ابتدا به دنبال انحصار است، دانش را گروگان می گیرند برای سلطه علمی، اقتصادی و حتی بالاتر سلطه سیاسی اما اخلاق ما مسلمانان این گونه نبوده است و علم و دانش را بدون این که به اهرم فشار تبدیل کنیم در اختیار همه گذاشتیم.

  رئیس‌جمهور با تاکید بر این که معلمان افتخار ما هستند و خواندن، نوشتن، فهم مسائل، راه تحقیق و درس اخلاق و دین را به ما آموختند، گفت: ما باید هر چیز در سر جای خود ببینیم، تعلیم و ترویج دین، بیان دین و ترویج اسلام بعهده همه معلمان در آموزش و پرورش و دانشگاه ها است، حوزه ها هم که جای خود دارد، رسالتشان فهم و تبیین بهتر دین است اما نمی شود به هر کسی گفت تو مجتهدی و اجتهاد کن، در آن صورت سنگ روی سنگ بند نمی شود.

  روحانی افزود: نمی توان به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت دارد گفت تو هم اجتهاد کن، هر کس وظیفه خود را باید انجام دهد، تقویت نظام و اسلام به این است که هر کسی کار خود را انجام دهد.

  وی ادامه داد: یکی از جاهایی که توقع داریم و باید درخواست کنیم و وظیفه معلمان بدانیم موضوع پرورش اخلاق و تعلیم مسایل دینی است، لازم نیست در یک کلاس درس درباره خداشناسی وقت بگذاریم، همان معلم فیزیک، ریاضی، شیمی و سایر دروس با یک کلمه به جا می تواند اثر بیش از یک ساعت حرف زدن بگذارد.

  روی با بیان این که هر کسی نفوذ بیشتر در دل جوان ها داشته باشد رسالت بیشتری هم دارد، تاکید کرد: باید نور ایمان در دل بچه های بنشانیم و باید فرزندان جامعه را عالم و متدین بار آوریم، اگر فرزندانمان، مولای ما علی ابن ابیطالب را بشناسند به طور طبیعی عاشق مولا می شوند و راه زندگی را از وی می آموزند.

  روحانی ادامه داد: آن بزرگمردی که گفت «من علمنی حرفا فقط صیرنی عبدا» این همه به علم و دانش اهمیت داد.

  وی در تجلیل از مقام علم و معلم، اظهار داشت: اگر اسلام چیزی جز یک معلم که پیامبر عظیم الشان بود و یک شاگرد که مولای ما امیرالمومنین(ع) بود نداشت برای عظمت اسلام کافی بود.

  وی با گرامی داشت سالروز وفات حضرت زینب (س) افزود: کجا بانویی با این همه عظمت به استثناء مادرش را پیدا می کنید که این چنین با تمام قدرت در برابر حاکمیت زمانه که به ظاهر پیروز هم شده بود بایستد و وقتی از وی پرسیده می شود که واقعه را چگونه دیدی بگوید و «ما رایت الا جمیلا».

  رییس قوه مجریه با بیان این که اگر بگوییم علم و دانش مرزی دارد مرز ایمان و اخلاق هم پیامبر عظیم الشان(ص)، امیرالمومنین(ع) و ائمه اطهار(ع) هستند. ممکن است شما بگویید چه کسی می تواند زینب (س) یا امیرالمومنین(ع) شود، شاگرد آنها علامه مطهری بود.

  روحانی ادامه داد: اولین درس شهید مطهری گذشت بود، این را طلبه های حوزه بهتر درک می کنند، اگر در قم می ماند یک مرجع عالیقدر تقلید می شد اما شهید مطهری قم را رها کرد و به تهران آمد که این هجرت خود گذشت بود برای اینکه بسیاری از مقامات و جایگاه ظاهری را رها کرد، چون احساس می کرد حضورش در دانشگاه تهران و در میان دانشجویان ضرورت دارد و لازم است دین را آموزش دهد.

  انتهای پیام/ فارس

   


 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • دادستان رودان از مردم خواست در جمع آوری اسلحه های غیر مجاز همکاری کنند
 • ۳ ساعت پیمایش در کوه‌های رودان برای نجات ۱۱ خانواده
 • شاهکار تیم فوتسال بانوان رودان با بردی پرگل در مشهد
 • توزیع بیش از ۱۰۰بسته معیشتی بین سیل زدگان رودانی
 • امدادرسانی‌ها با جدیت در رودان دنبال می شود/ توزیع بیش از ۶هزار تخته چادر، موکت و پتو در بین سیل زدگان رودان
 • عطر شهدا در رودان پیچید/ فرمانده منطقه یکم نیروی دریای سپاه: شخصا شاهد محبت شهید سلیمانی نسبت به مردم رودان بوده‌ام+عکس
 • مسئولان در جبران خسارت سیل زدگان پای کار باشند/ تشییع شهدای گمنام در رودان مایه نورانیت منطقه شد
 • مشکل صادرات فلفل دلمه ای هرمزگان به زودی رفع می شود/ دولت باید هرچه زودتر مشکل گلخانه داران را رفع کند
 • تلاش می شود نیازمندی های رودان با تخصیص اعتبار رفع شود/سیل به هزار و ۸۷۷هکتار از اراضی زراعی و باغی رودان خسارت زده است
 • از خسارت ۱۰۰ میلیارد تومانی تا توزیع بیش از ۱۲۰۰ تخته پتو، چادر و موکت در رودان
 • شهرداری رودان در آماده باش کامل در بارندگی های پیش رو
 • ادامه بارندگی ها در هرمزگان/ شدت بارش ها و احتمال سیلاب از امشب
 • ارزش های یوم الله ۹دی برای نسل جوان تبیین شود/ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه بارز یک انسان باشجاعت و بااخلاص بود
 • افتتاح ۱۲واحد مسکن ایتام روستایی در رودان
 • مراسم گرامیداشت حماسه ۹دی در رودان برگزار شد
 • انتقال بیماری از طریق پشه آئدس چند برابر بیشتر از آنفلونزا می باشد
 • رونمایی از کتاب «از رودان تا خرمشهر»
 • دستگاه ها و ادارات رودان برای هرگونه بحران احتمالی آمادگی کامل داشته باشند
 • فتنه ۸۸ عبور از خط قرمزها و بازی در تیم دشمن بود/ مکتب رهبری، سلیمانی پرور است
 • بیش از ۹۴درصد از جمعیت رودان باسواد هستند
 • انهدام اهداف ثابت و متحرک دریایی و زمینی توسط پهپادهای تهاجمی نقطه‌زن
 • هشدار آئدس به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی/ مقابله با آئدس باید هوشمند و جدی باشد
 • روایتی از انسان‌هایی که در آتش بیکاری جزغاله می‌شوند/ قاچاق سوخت، بزرگترین تهدید سرمایه های انسانی جنوب کشور
 • رسیدگی ویژه به مشکلات فضای آموزشی دانشگاه پیام نور واحد دهبارز و سیریک
 • شهروندان رودانی برای دریافت سیلندر گاز خانگی در سامانه تجارت آسان ثبت نام کنند
 • اهالی روستای شورانی رودان رایگان ویزیت شدند
 • ۱۳۷ کیلو تریاک در رودان کشف شد
 • رهایی محکوم به قصاص پس از 4سال با رضایت ولی دم در رودخانه رودان
 • برپایی نمایشگاه صنایع دستی و غذا‌های محلی در رودان
 • مسئولان با تمام ظرفیت ها برای رفع مشکلات مردم گام بردارند
 • تزریق نوبت سوم واکسن کرونا برای افراد بالای 40 سال در رودان
 • خبرنگاران، جهادگران عرصه روشنگری و امید در جامعه اند/ آگاه سازی مردم از خدمات به کشور کار ارزشمند اصحاب رسانه می باشد
 • رسانه ملی باید حقایق را برای مردم بازگو کند/لزوم ایستادگی رسانه‌های داخلی در برابر جنگ نرم دشمن
 • دانشجو پرچمدار وجدان بیدار و آگاه جامعه/ مطالبه گری جز لاینفک روحیه دانشجویی است
 • برگزاری محفل قرآنی با تلاوت«حامد علیزاده» در رودان
 • زنده گیری یک قلاده خرس سیاه در رودان
 • صنایع بزرگ مستقر در هرمزگان حساب‌های خود را به بانک‌های استان منتقل کنند
 • سفر استاندار به رودان| از ماشنگی رودخانه تا ناصر آباد جغین زیر ذره بین مهدی دوستی + عکس
 • وقف یک واحد تجاری در شهرستان رودان
 • همت و اقتدار دولت گره‌گشای مشکلات کشور است
 • سومین کارگاه توانمندسازی شبکه امامت هرمزگان برگزار شد
 • برنامه مدیریت منابع و مصارف آب شرب استان هرمزگان به تصویب رسید
 • نرخ جدید شن و ماشه در هرمزگان تعیین شد/ هر تُن شسته ۵۸هزار تومان
 • افزایش سهمیه ۲ میلون دلاری پیله وری هرمزگان در سالجاری
 • 90سری جهیزیه بین زوج های نیازمند رودانی توزیع شد
 • پنجمین روز بدون سوگ کرونا در آذرماه
 • دستور استاندار هرمزگان برای بسیج امکانات جهت مقابله با پشه مخرب آئدس
 • ولایت‌پذیری و ولایتمداری مهمترین وصیت شهدا است
 • برکت آفرینی قرارگاه‌های طرح تحول در هرمزگان/ بسیج در تمام موضوعات انقلاب پای کار است
 • مشاهده پشه آئدس در لاستیک های دپو شده یک آپاراتی در بندرعباس/ چهار پشه بالغ صید شده حامل هیچ ویروسی نبودند
 • هراس آمریکا و رژیم صهیونیستی از قدرت و رویارویی ایران در منطقه
 • مادر شهید«غلام جعفرزاده» دعوت حق را لبیک گفت
 • بسیج نماد مدیریت جوان و جهادی
 • روحیه و تفکر بسیجی رمز پیروزی مقابله با دشمن است/ در برخورد با نجومی بگیران باید به موقع عمل شود
 • دومین تحصن کارگری در محور مواصلاتی رودان به منوجان/ بالاتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم+فیلم
 • Untitled-1-Recovered123