رودان نيوز
 • کد خبر : 88895
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 19 مارس, 2020 - 01:52
 •   
  نهضت ملی شدن نفت، الگوی ظلم ستیزی برای همه ملت‌ها شد؛

  صنعت نفت ایران؛ از چپاول انگلیسی‌ها تا تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان

  در حالی که روزگاری نفت کشورمان زیر یوغ استعمار انگلیس بود هم اکنون ایران، بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین در منطقه و دومین تولیدکننده نفت و گاز در اوپک است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رودان نیوز؛ نهضت ملی کردن صنعت نفت در ۲۹ اسفند۱۳۲۹ رویداد ساده‌ای نبود؛ انگلستان توانسته بود امتیاز نفت ایران را در دست داشته باشد و به هر میزان استخراج و صادر کند؛ انگلستان ابرقدرت آن زمان بود و بیش از نیمی از کره زمین را مستعمره خود ساخته بود.

  در چنین شرایطی آیت الله کاشانی به تکلیف اسلامی خود با آگاهی کامل در جهت استیفاء حقوق ملت ایران عمل کرد، مردم را به حقوق خود آشنا ساخت و مبارزه سختی را علیه سیاست استعماری انگلیس که تقریباً تمام ملل اسلامی را در برگرفته بود شروع کرد،مبارزه برای آزادی و استقلال با عنوان ملی کردن نفت از حدود اسفند ۱۳۲۰ شروع ودر اسفند ۱۳۲۹ با تصویب قانون ملی شدن نفت در زمان محمدمصدق به اوج رسید.

   

  ایران، بزرگترین تولید کننده بنزین در منطقه است

  صنعت نفت ایران در بدترین شرایط، از جنگ گرفته تا تحریم به هر طریقی بود روی پای خود ایستاد؛ اما کشورما همواره با چالش‌های بزرگی از جمله فروش و افزایش بازیافت این محصول استراتژیک دست به گریبان است، ۶۹سال از ملی شدن صنعت نفت می‌گذرد و وقتی به ملی شدن صنعت نفت فکر می کنیم ناخودآگاه سرفرازی و اقتدار در رگ‌هایمان تزریق می شود.

  در حال حاضر نیز اسم نفت که را که می شنویم ناخودآگاه واژه استقلال و خودکفایی در ذهنمان تداعی می شود زیرا امروزه با وجود تحریم های نا جوانمردانه، دارای پالایشگاه های بزرگ نفتی هستیم که در دنیا حرف اول را می زند.

  در حالی که روزگاری نفت کشورمان در زیر یوغ استعماری انگلیس بود هم اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین در منطقه و دومین تولیدکننده نفت و گاز در اوپک است و این باعث بسی افتخار است.

   

  ستاره خلیج فارس، نماد خودباوری و اعتماد به جوانان و تامین کنندگان داخلی

  هر آنجا که کشور به جوانان و تامین کنندگان داخلی اعتماد داشته بی شک یکی از موفق ترین ها بودیم که نمونه بارز آن را می توان پالایشگاه ستاره خلیج فارس نام برد که در مرداد ماه سال جاری و پس از آغاز اجرای طرح بهینه‌سازی ظرفیت و رفع موانع تولید سه فاز موجود، کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت تبدیل به صادرکننده بنزین شد.

  عرضه بنزین در رینگ بین‌الملل این موضوع را ثابت کرد که می‌توان ارزش افزوده‌ای بالاتر از پیش‌بینی‌های نشریات معتبر این حوزه برای بنزین صادراتی کسب کرد.

  عزم مسئولین کشور برای حذف نفت از بودجه کشور باید جدی شود

  ابراهیم نجفی، تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان در گفتگو با هرمز اظهار کرد: ملی شدن نفت ایران در سال ۱۳۲۹ و پیشگامی رهبران مذهبی و ملی آیت الله کاشانی و دکتر محمد مصدق، دست دولت انگلیس از منابع نفت ایران کوتاه شد و امید می رفت که با بهره‌مندی کشور عزیز ما از این منبع خدادادی راه پیشرفت ایران هموار گردد.

  تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان افزود: در سال‌های پایانی عمر رژیم طاغوت افزایش بی‌سابقه قیمت نفت یک فرصت بود؛ متاسفانه به دلیل ضعف های طاغوت همچون فساد مالی، ضعف علم و تکنولوژی و وابسته بودن این رژیم به برنامه های اعلامی بین المللی چندان وضع کشور را نتوانست دگرگون کند.

  نجفی ادامه داد:با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز تحریم‌های گسترده علیه کشور ما و آغاز جنگ تحمیلی نفت به عنوان یکی از درآمدهای مهم در ردیف بودجه‌ای کشور با فراز و نشیب هایی همراه بوده و از همان ابتدا برنامه نظام اسلامی کاهش اتکا به پول نفت در بودجه عمومی کشور بود که بنا به دلایلی این مهم با آهنگ کند روبه جلو آمد که عامل جنگ و تحریم فناوری‌ها از تحقق این هدف جلوگیری کرد.

  وی اضافه کرد: در همه سال‌هایی که میزان تولید نفت و قیمت آن بنا بر شرایط حاکم در بازار نفت و متاثر از شرایط بین‌المللی در نوسان بوده برنامه‌ریزی های جدی با هدف مدیریت این منبع حیاتی را دشوار کرد؛ اما با صرف نظر از گذشته این صنعت امروز چاره کار چیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این زمینه دو دیدگاه متفاوت وجود دارد دیدگاه اول خارج کردن نفت از بودجه عمومی کشور و ذخیره آن برای نسل های بعد و دوم  اتکا به نفت در بودجه کشور و حرکت به سمت سایر درآمدها با بصورت مقطعی کاهش داد.

  تحیلگر مسائل سیاسی هرمزگان تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور ایران بعد از انقلاب و تک محصولی بودن کشور و وابسته بودن به درآمدهای نفتی انجام راه حل اول غیر ممکن بود؛ لذا در این سالها به فراخور شرایط و افزایش و کاهش سرعت تولید و فروش نفت استفاده از راه حل دوم مستلزم وجود توانایی فنی کشور بوده و از طرف دیگر محدودیت‌های شدید تحریمی چه در مسئله نفت و چه در زمینه صنایع جانبی و اختراعات علمی به ویژه در مقطع جنگ هشت ساله ما را مجبور به انتخاب راهبرد اول کرد.

  وی همچنین گفت: بعد از اتمام دفاع مقدس و ایجاد فرصت جهت افزایش توانایی ها راهبرد دوم در دستور کار قرار گرفت و با همت نیروهای داخلی گام در راه فعال نمودن صنایع پایین دستی صنعت نفت نهادیم به طوری که امروزه جز کشور های فعال در این حوزه و حوزه‌های صنعت گاز و پتروشیمی و تولید مشتقات نفتی هستیم در حال حاضر به نظر می‌رسد می‌‌توان میزان اتکا به نفت در بودجه را کم کرد و با شروع محدودیت‌های فروش نفت و دسیسه‌های آمریکا علیه کشور ایران عزم مسئولین کشور ما باید برای حذف نفت از بودجه کشور جدی باشد.

  نجفی خاطرنشان کرد:تنها چاره کار در این شرایط این است که توانایی کشور برای استفاده داخلی از این ماده حیاتی و تبدیل آن به مشتقات پایین دستی صنعت نفت مورد توجه جدی قرار گیرد و با توجه به عهد شکنی دشمنان و و بد عهدی ها و نقض یک طرفه قراردادها توسط شرکتها ی خارجی با نصب العین قرار دادن گذشته بیشتر از این تحت عنوان مذاکره وقت کشور عزیزمان را هدر نداده و آمریکا را دروغگو تر از اروپا و اروپا را دغل باز تر از آمریکا دانسته و از تکیه به آنها ‌با بستن قرار دادهای جدید پرهیز کرده و با اعتماد به نیروها و شرکتهای داخلی از فرصت سوزی و هدر دادن وقت و سرمایه جلوگیری شود.

  وی خاطر نشان کرد: با حمایت از جوانان و مبتکران صنعتی .صنایع جانبی نفت و گاز را تقویت شود و با ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت از یک طرف و صنعت و بازار از طرف دیگر یکی پس از دیگری نیازهای کشور را داخلی سازی کنیم.

   

  آمریکا و انگلیس همه تلاششان بر عدم خودکفایی کشورهاست

  عبدالله صادقی کارشناس سیاسی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۲۸ در دوران تحت وزیر محمد مصدق صنعت نفت ایران ملی شد و از زیر سلطه انگلیس خارج شد که عوامل زیادی در این امر دخیل بودند.

  کارشناس سیاسی هرمزگان افزود:یک همراهی روحانیت به پرچمداری آیت الله کاشانی و مردم با طرح ملی شدن صنعت نفت که توسط انگلیس در کشور کشف شده بود و زمان کشف این ماده سیاه رنگ بدبو نزد شاه ایران آوردند و گفتند اگر نمی خواهید ما آن را به انگلیس می بریم و پول تو جیبی سفرهای خارجی شاه ایران هم در می آید.

  صادقی ادامه داد: دوم اینکه درخواست مصدق از دولت دموکرات آمریکا اعلام حمایت و همراهی ترورمن با مصدق، برای کنار گذاشتن انگلیس از مسئله نفتی ایران که با روی کار آمدن دولت جمهوری خواه و جنگ طلب آیزونهاور در آمریکا کودتای آژاکس توسط آمریکا و انگلیس در ایران طراحی شد و شعبان بی مخ و دارو دسته اوباشش توانستند با اغتشاش و فتنه داخلی حکومت مصدق را ساقط کنند.

  وی ادامه داد: شاه ایران که از ترس قدرت و اقتدار مصدق فرار کرده بود با خوشحالی و پس از دستگیری مصدق برگشت و خود را مدیون و غلام حلقه به گوش آمریکا دانست و پس از آن بود که اقدام به تاسیس ساواک کرد و ارتش ایران لقب ژاندارم و بازوی نظامی آمریکا به خود گرفت و دولت‌های ضعیف یکی پس از دیگری روی کار آمدند.

  کارشناس سیاسی هرمزگان تصریح کرد: اتفاقات برجام هسته‌ای ایران شاهدی زنده بر این قضیه است در دولت دموکرات اوباما به توافق رسیدیم و در دولت جمهوری خواه ترامپ برجام پاره شد و تحریم‌ها به حالت اول بازگشت.

  صادقی نقش نفوذی های انگلیس مثل مستر جیکاک در شکست دادن ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانست و گفت: مستر جیکاک شخصی بود که خود را در حوالی مسجد سلیمان مرکز نفتی ایران به کرولالی زد مسلط به زبان لری شد و مدعی شد شفا گرفته پس سید روحانی شد عصای آهنربایی داشت و مردم فکر کردند با اشاره عصا به سمت کفش ها وجفت شدن کفش ها معجزه می کند یا ریش نسوز داشت و مردم اعتقاد ویژه‌ای به وی پیدا کردند و در حادثه ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد شمایی که عشق و مهر حضرت علی علیه السلام در دل دارید ملی شدن صنعت نفت به چه دردتان می‌خورد و توانست مردم را علیه حکومت مصدق تحریک کند.

  وی خاطرنشان کرد: از حوادث و اتفاقات تاریخی کشور باید درس بگیریم و اینکه دشمن دشمن است و همه تلاش بر عدم خودکفایی کشورهاست و این دشمنی آمریکا و انگلیس علیه ایران حداقل از زمان مصدق که دوست و همراه آمریکا بود خودش را در کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ نشان داد.

   

  نهضت ملی شدن نفت، ،سربند ظلم ستیزی در تاریخ و الگوی همه ملت‌ها شد

  محمد پورنجف دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی تهران اظهار کرد: ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ در ذهن ملت سهیم و بزرگ ایران به عنوان گام اول برای استقرار ماندگار شده است حتماً در تاریخ مطالعه کرده ایم که استثمارگر آن و استعمارگران از گذشته و حال و آینده همیشه در فکر چپاول و زیر سیطره در آوردن ملت‌های مستقل هستند و خواهند بود و اجازه نمی دهند نقطه‌ای در کره زمین خارج از هدایت دستورات آنان روزگار بگذرانند.

  دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی افزود:نمونه تاریخی آن را می توان به صنعت نفت ایران اشاره کرد که در قرن جاری اتفاق افتاده است از زمانی که در ایران چاه نفت کشف شد و بوی نفت به مشام استعمارگر پیر یعنی انگلیس خورد خیلی زود فهمیدند که این طلای سیاه آینده دنیا را تحت تأثیر خواهد داد به همین منظور در صدد بر آمدند تا با بستن قرارداد اغتشاش آف نفت در ایران این صنعت را در همان ابتدای کار به کنترل خودشان در بیاورند.

  پورنجف ادامه داد: انگلیسی ها با فشار به حکومت وقت طرحی را به مجلس ملی ایران بردند تا به تصویب آن سیطره انگلیس بر چاه های نفت ایران شکل قانونی به خود بگیرد اما با مخالفت علمای آن زمان آیت الله کاشانی مواجه گردید و شکست خورد و به دنبال آن با حضور همه جانبه مردم در صحنه و اعتراضات شدید خواهان ملی شدن صنعت نفت شدند.

  وی تصریح کرد: این اتفاق به رهبری علمای ایران و پشتیبانی مردم در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ اتفاق افتاد و صنعت نفت ایران ملی شد و برای همیشه پای ظالمان و مفت خواران از این حوزه قطع شد هر چند این اقدامات برای ملت ایران گران تمام شد و هزینه های فراوانی پرداخت گردید؛ اما استقلال و آقایی علما و ملت فهیم و بزرگ ایران ،سربند ظلم ستیزی در تاریخ و الگوی همه ملت‌ها شد.

  دانشجوی ارشدعلوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: امروز همه ما به این رویداد افتخار می‌کنیم و پس از آن هم شاهد اضافه شدن برگ های زرین دیگری به تاریخ پرشکوه ایران اسلامی بزرگ بودیم و خواهیم بود امید است ان شالله پرچم پرافتخار مبارزه با ظلم و جور به دست صاحب اصلی آن یعنی امام زمان(عج) توسط رهبر فرزانه انقلاب محقق شود.

  همان گونه که سیر تاریخی نفت به ما ثابت کرده که با تکیه بر توان و تخصص داخلی نه تنها می توان به بهترین های داخلی دست یافت حرفی برای گفتن در جهان را نیز به دست آورد؛ امید است که مسئولان کشور نیز به این باور پایبند بوده تا کشوری مستقل و بدون هیاهو وابستگی به غرب و… داشته باشیم.

   

  انتهای پیام/


  آخرین عناوین

 • رزمایش بزرگ جهادگران فاطمی در رودان برگزار شد/ گروه‌های جهادی در عرصه‌های مختلف پیشرو بوده اند
 • دامداران رودانی ضدعفونی آبشخورها را جدی بگیرند/ مایه کوبی بیش از ۱۴۰هزار راس دام از سال گذشته تاکنون
 • اقدامات اساسی در حوزه آب بخش رودخانه رودان صورت می گیرد/ نقش موثر شوراها و پیگیری های مستمر آنان در رفع مشکلات حوزه آب
 • کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رودان راه اندازی می شود
 • افتخارات نوجوان رودانی در سینمای کشور/ تمام تلاشم را برای شناساندن فرهنگ و رسوم شهرم واستانم می گذارم
 • «آزادی فلسطین»، در صدر توییتر جهان قرار گرفت
 • زنده نگه داشتن روز قدس یعنی بیداری ملت ها علیه اسرائیل غاصب/ جامعه باید قدردان زحمات و تلاش های مقام معلم باشد
 • شعار انقلاب حمایت از فلسطین و محو رژیم صهیونیستی/ روز قدس، روز اسلام است
 • ۲۵سری جهیزیه به نوعروسان رودانی اهداء شد
 • ترخیص خودروها و موتورسیکلت‌هاي توقيفي تا عید فطر در رودان ادامه دارد
 • اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اعلام بیزاری از دشمنان اسلام است
 • جام رمضان رودان| چهره چهار تیم برتر مشخص شد
 • اتحاد مسلمانان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین کابوسی برای رژیم صهیونسیتی/ اهانت به قرآن کریم اهانت به همه ادیان و کتب الهی است
 • هشتگ #علمداران_خلیج _فارس جزو برترین های توییتر فارسی شد
 • مصیب داوری چهره برگزیده سال هنر انقلاب در هرمزگان شد+ عکس
 • مرحله سی و دوم رزمایش مواسات و همدلی در رودان/ 4هزار بسته معیشتی بین نیازمندان شهرستان رودان توزیع شد
 • مادر شهید معظم «علی سرحدی» به فرزند شهیدش پیوست
 • رودانی ها بیش از 240هزار دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند/ واکسینه شدن فقط 21درصد از گروه سنی 5 تا 12 ساله رودان علیه کرونا
 • حساب شهرداری رودان مسدود شد/بدهی ۸۵ میلیارد ریالی دردسرساز شد
 • قرارگاه جهادی برای ارائه خدمات یکپارچه به محرومین در رودان تشکیل می شود
 • جهاد تبیین خنثی کننده نقشه های شوم رسانه ای و اقتصادی دشمن است
 • سوت جام رمضان رودان به صدا درآمد
 • تدبر در آیات قرآن، لازمه بهره گیری حداکثری از برکات ماه رمضان است
 • کشف و معدوم سازی یک تن و 200کیلوگرم گوشت و مرغ فاسد در رودان
 • استقرار بنادر در طول نوار سواحل متوازن باشد/ باید نهایت بهره را از حضور میهمانان جام جهانی قطر در جزایر قشم و کیش ببریم
 • هرمسجد یک پایگاه قرآنی باشد/ ضرورت جهاد تبیین در فضای مجازی
 • ورود ۳ میلیون و ۴۳۶ هزار گردشگر به استان هرمزگان
 • ارائه خدمات امدادی به بیش از ۱۷۰۰ نفر آسیب دیده در طرح ملی امداد و نجات نوروزی
 • رفع تصرف بیش از یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی ملی در استان هرمزگان
 • در تخصیص اعتبارات به دنبال تجارت سیاسی نیستیم/ تامین زیرساخت‌های اصلی و انجام پروژه‌های اشتغالزا مهم‌ترین اولویت تخصیص اعتبارات و تسهیلات خواهند بود
 • متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جامعه قرآنی کشور/ هیچ کشوری به اندازه ایران، این تعداد قاری برجسته و خوش‌خوان و درست‌خوان ندارد
 • بودجه کنونی شهرداری پاسخگوی هزینه‌ها نیست/ ارائه خدمات مطلوب و مدیریت کارآمد شهری نیازمند پرداخت به موقع عوارض به شهرداری هاست
 • تقویت دانش بنیان منشا پیشرفت و اقتدار جامعه / رای قاطع مردم ایران به جمهوری اسلامی نشانه عزت مندی ملت است
 • ۶منزل مسکونی در سال نو به همت بسیجیان رودانی بهسازی و مقاوم سازی شد/ فرهنگ جهادی را انقلاب اسلامی به ما یاد داد
 • بیش از ۲۵۰ هزار گردشگر تا کنون به شهرستان رودان سفر کرده اند
 • جهاد و همدلی بسیجیان برای ساخت و تکمیل ۴منزل مسکونی در رودان/ توجه به تأمین مسکن و سرپناه نیازمندان از اولویت هاي قرارگاه های تحول محلات است
 • گسترش فرهنگ مطالعه باعث تقویت بنیان های علمی می شود/اعتکاف علمی ۱۵۴ دانش آموز متوسطه در رودان
 • اسکان یکهزار و ۱۶۷نفر از مسافران فرهنگی در رودان
 • راه اندازی مرکز تحقیقات لیموترش در رودان
 • برپایی ایستگاه های صلواتی به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان در رودان
 • روایت رزمندگان رودانی از تلخ و شیرین روزهای دفاع مقدس
 • ۵۶کلاس درس شهرستان رودان برای اسکان میهمانان نوروزی تجهیز شدند
 • برگزیدگان نخستین جشنواره تئاتر مونولوگ سیاژن هرمزگان معرفی شدند
 • یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با ناامیدی “جهاد تبیین” است/ مسئولان به اشتغال جوانان توجه کنند
 • پنج نمایش در اولین روز جشنواره تئاتر مونولوگ سیاژن به روی صحنه رفت
 • جانبازان قهرمانان واقعی ایران اسلامی هستند
 • رئیس شورای شهر رودان با هنرمندان و اعضای نخستین جشنواره مونولوگ سیاژن دیدار کرد
 • جدول زمان‌بندی نخستین جشنواره مونولوگ سیاژن منتشر شد
 • سیاه‌نمایی دشمن با جهاد تبیین خنثی می‌شود/ می‌توانیم در جنگ شناختی دشمن پیروز شویم
 • اجراي طرح مطالعه نوروزی در رودان
 • داوران جشنواره مونولوگ سیاژن معرفی شدند
 • شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به ۲ هزار و ۵۷۱ نفر رسید
 • مدافعان بی مرز
 • امام حسین(ع) یکی از پرچم داران جهاد تبیین است
 • آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره سیاژن هرمزگان معرفی شدند
 • Untitled-1-Recovered123